Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. Voi intrebatzi,noi va raspundem 
    #1
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Buna ziuapentru cei care inca nu au imbrtzishat islamul shi pentru cei care deja au facut acest mare pas in viatza lor.

    Am deschis acest nou thread pentru a va anuntza ca aici ne putetzi adresa toate INTREBARILE VOASTRE LEGATE NUMAI DE ISLAM,atat eu cat shi cei competentzi vom incerca sa va raspundem cat mai clar posibil.

    Echipa rasaritului va ureaza la totzi o saptamana cat mai buna shi cu cat mai multe raspunsuri la intrebarile voastre.

    Allah subhanahu sa ne calauzeasca pe calea celor dreptzi!

    Scuza ma sora gabi ca adaug ceva important :
    A pune o intrebare nu inseamna sa postati toate intrebarile intr-un singur subiect .
    Ca sa nu amestece intrebarile , va rog sa puneti aici (adica in acest sub forum si nu in acest subiect) , intrebarile voastre ... Deschideti un subiect nou de fiecare data cand puneti o intrebare care nu are legatura directa cu subiectul deja deschis .

    Multumesc .
    Suleiman .
    Last edited by suleiman; 02-11-2008 at 09:50 PM.
     
     

  2. Urmatorii 8 au spus mersi lui gabriela guettat pentru acest subiect

    Aliye Alexia (01-26-2011), batool391 (12-11-2008), Gabriela Gharabli (12-17-2008), Loona (02-28-2008), maryam (12-12-2008), munir (01-26-2011), telmiza (12-13-2008), UMM TAREK (12-13-2008)

  3.  
    #2
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As - Salaam Aleikum

    mashaALLAH sora Gabriela, frumoasa initiativa Allah sa fie multumit de tine.

    InshaALLAH la cat mai multe intrebari.

     
     

  4.  
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Nu uitatzi ca pentru fiecare intrebare care o avetzi ,ARE inshallah un raspuns!
     
     

  5. o mica intrebare 
    #4
    Member marta's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    romania
    Posts
    18
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post
    Buna ziuapentru cei care inca nu au imbrtzishat islamul shi pentru cei care deja au facut acest mare pas in viatza lor.

    Am deschis acest nou thread pentru a va anuntza ca aici ne putetzi adresa toate INTREBARILE VOASTRE LEGATE NUMAI DE ISLAM,atat eu cat shi cei competentzi vom incerca sa va raspundem cat mai clar posibil.

    Echipa rasaritului va ureaza la totzi o saptamana cat mai buna shi cu cat mai multe raspunsuri la intrebarile voastre.

    Allah subhanahu sa ne calauzeasca pe calea celor dreptzi!

    Scuza ma sora gabi ca adaug ceva important :
    A pune o intrebare nu inseamna sa postati toate intrebarile intr-un singur subiect .
    Ca sa nu amestece intrebarile , va rog sa puneti aici (adica in acest sub forum si nu in acest subiect) , intrebarile voastre ... Deschideti un subiect nou de fiecare data cand puneti o intrebare care nu are legatura directa cu subiectul deja deschis .

    Multumesc .
    Suleiman .
    salam aleikum am o mica nelamurire.in care moment devii musulman, atunci cand spui rugaciunea pt a deveni musulman acasa, impreuna cu altcineva, in cazul meu sotul meu, sau in momentul cand ajungi la moschee si faci rugaciunea acolo, cu doi martori? multumesc
     
     

  6.  
    #5
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Wa aleicum salam surioara Marta.Daca ai invedere cind zici rugaciune despre faptul ca zici shahada,adica marturisirea credintei,momentul in care devii musulman,atunci iti pot raspunde ca atunci cind o faci,nu conteaza acasa,la moschee,cu martori sau fara,din momentul in care simti acest lucru si il spui atit cu limba cit si cu sufletul (am invedere marturisirea credintei care suna astfel "Marturisesc ca nu exista alta divinitate in afara de Allah si marturisesc ca Muhamad este robul si trimisul sau") devii musulmana.


    PS. Sper ca n-am gresit ca am raspuns eu,sau trebuie so faca doar moderatorii ?

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  7.  
    #6
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Draga Marta fii binevenita:smile06: daca ai facut marturisirea ta de credintza nu pot sa itzi spun decat FELICITARI,shi sa fie primit de Creatorul a tot shi a toate.

    Mashallah Umalkasem tzi a raspuns foarte bine,Allah subhanahu sa fie multzumit de ea.

    Draga mea tu ai facut aceasta marturisire din inimioara ta NUMAI PENTRU ALLAH subhanahu iar EL shtie ce e in inimile noastre.
    Cand mergi la mosche draga mea ,sa spui marturisirea este pentru a tzi se elibera un certificat care itzi este necesar pentru a merge sa faci inshallah Hajj-ul,shi sa fii trecuta la ei ca eshti musulmana.
     
     

  8.  
    #7
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    ``PS. Sper ca n-am gresit ca am raspuns eu,sau trebuie so faca doar moderatorii ? ``

    De ce sa o faca numai moderatori?

    Nu draga mea, moderatorul urmareshte, corecteaza,daca e cazul,dar acest forum este al vostru a tuturor membrilor.
     
     

  9.  
    #8
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258


    Geazac Allahu hair
    Allah sa fie multumit de tine

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  10. salam aleikum 
    #9
    Member marta's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    romania
    Posts
    18
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by umalkasem View Post


    Geazac Allahu hair
    Allah sa fie multumit de tine
    va multumesc de raspuns, am inteles.eu am spus rugaciunea de initiere acasa, Alhamdulellah, ajutata de viitorul meu sot si Allah stie ca a fost din tot sufletul, si cat de mult mi-am dorit. daca imi permiteti o alta intrebare, ca sunt un pik confuza in legatura cu rugaciunea, sunt zilele din fiecare luna in care femeia musulmana nu se poate ruga. se pot recupera rugaciunile dupa aceasta perioada , sau nu trebuie. sau zilele in care eram in calatorie, sau eventual nu puteam din alte motive dar sotul meu mia zis ca nu e neaparat nevoie, ca in anumite cazuri se iarta si nu se mai fac, sau am inteles eu gresit. va rog sa imi explicati ca nu am pe cine sa intreb.va multumesc
     
     

  11.  
    #10
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Wa aleicum salam draga surioara.Rugaciunile din perioada ciclului nu se recupereaza,insa cele pe care nu leai facut pt ca erai in calatorie trebuie recuperate neaparat.In islam sunt usurari pt cei ce sunt in calatorie,rugaciunea poate fi scurtata,insa nu este permis sa o pierdem,eu inshaallah te pun in lista mea pe mesenger si daca ai mai multe intrebari inshaallah vorbim pe privat siti trimit inshaallah si niste carti in format pdf care inshaallah te vor ajuta.

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •