Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14
  1. Alimentatia musulmana - interzis si permis 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Ce este Haram?

    Cuvantul Arabic “haram” inseamna interzis. Urmatoarele produse au fost cu siguranta categorisite de catre invatati ca fiind haram din Qur’an si din traditia Profetului Mohammed

    1. Porcul
    2. Sangele
    3. Animalele carnivore
    4. Aproape toate reptilele si insectele.
    5. Corpul animalelor moarte.
    6. Carnea animalelor halal care nu au fost sacrificate in legea islamica.
    7. Vinul, Alcoolul Etilic si spirturile.

    Produsele enumerate mai sus sunt haram si trebuie sa fie omise de fiecare musulman. Pe langa acestea, urmatoarele activitati sunt de asemeni haram:

    1. Jocurile de noroc
    2. Riba – Camata data sau luata
    3. Pastrarea bunurilor pentru marirea profitului prin influenta pretului de piata.
    4. Inselaciunea in afaceri prin masurarea mai putina sau prin inselaciune.
    5. Pacatul trupesc – relatii sexuale in afara casatoriei.
    6. Adulterul
    7. Crima
    8. Incestul
    9. Homosexualitatea

    Ce este Halal?

    Cuvantul Arabic “halal” inseamna permis. In Sfantul Qur’an, Allah comanda musulmanilor si intregi omeniri sa manance din toate lucrurile premise. Printre multele versete din Qur’an care trimite acest mesaj, voi aminti cateva:

    O, voi cei care credeti! Mincati din bunatatile pe care vi le-am daruit si multumiti lui Allah daca numai pe El voi il cinstiti!
    (Al Baqara, 2: 172)


    Mancati din ceea ce Allah v-a daruit, ca fiind ingaduit si bun, si fiti cu frica de Allah in care voi credeti!
    (Al – Maida, 5:88)


    Urmatoarele produse sunt cu siguranta halal:

    1. Lapte de la vaca, oaie, camila si capra.
    2. Mierea
    3. Pestele
    4. Legume proaspete sau inghetate natural.
    5. Plante care nu sunt intoxicante.
    6. Fructe proaspete sau uscate.
    7. Alune, nuci, aluna turceasca etc.
    8. Grane cum ar fii graul, orezul, secara, orzul, ovazul, etc.

    Animalele cum ar fi vaca, oaia, capra, caprioara, elanul, gainile, rata, vanatul, sunt de asemenea halal, dar trebuie sa fie sacrificate in legea islmica, ca ele sa fie potrivite pentru consum. Procedurile sunt asa cum urmeaza: animalul trebuie sa fie sacrificat de un musulman, un evreu sau un crestin. Animalul trebuie sa fie pus pe pamant sau doar tinut daca este mai mic si cu un cutit foarte bine ascutit, trebuie asigurat ca cele 3 vase de sange mai importante sunt taiate. In timp ce gatul animalului este taiat, persoana trebuie sa pronunte numele lui Allah sau sa recite o binecuvantare care contine numele lui Allah, cum ar fii “Bismillah, Allahu Akbar”.

    Iar pentru activitatile care sunt halal. Toate activitatile care nu au fost considerate haram. islamul incurajeaza moderatia, onestitatea, decenta, pacea, si productivitatea, si deci atat timp cat activitatile nu cad in afara acestor limite fixate de Allah.
    Last edited by suleiman; 02-19-2008 at 11:36 PM. Reason: am uitat ceva
     
     

  2.  
    #11
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Slam alikom ,

    As avea o intrebare in legatura cu animalele care nu au fost sacrificate in legea islamica . In zonele in care nu ar exista macelrii care sa sacrifice animalele conform cerintelor islamice este interzis musulmanilor sa consume carne si daca ar fi de pui sau de vaca ? Cel putin in Cluj stie cineva daca exista astfel de macelarii ?
     
     

  3.  
    #12
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Daca nu ai posibilitate sa mananci carne taiata islamica eu stiu ca ai voie sa mananci carnea;spui inainte bismillah si mananci (BINENTELES, EXC. CARNEA DE PORC).
    nu ai voie insa sa mananci carne de la un animal daca stii ca a fost lovit, sau daca vezi ca are hematom- cum se intampla destul de des si la carnea din magazin.
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    As avea o intrebare destul de gretoasa : daca de exemplu se da de mancare unor animale alte animale moarte cum trebuie reactionat ? Am sa dau si un exemplu concret . Mashalah pot spune ca am renuntat la porc aproape complet . Mai consum asa cand nu mai e altceva de mancare in casa sau din gresala fara sa ma uit pe etichete . mama nu ma obliga sa mananc porc ba chiar a inceput sa consume si ea pui , vaca , peste . Ideea e ca exista magazine care vand carne de pui proaspata . Mai cumparam si noi de acolo dar la un moment dat carnea incepea sa aiba un gust ciudat ca de mort , statuta si avea si un miros ciudat . Si ni s-a intamplat nu odata lucrul asta si nu am mai luat de acolo . La ceva timp dupa mai multe persoane ne-au spus ca patronul magazinului toca carnea de pui care nu se vindea si o dadea puilor vi amestecate cu concentrate . Si au fost foarte multe persoane care afirmau lucrurile astea . Plus ca ziceau ca dadeau pui morti ( intr-o alta forma decat ce am spus eu da nu stiu cum ) puilor vi sa-i manance . Ni s-a intors stomacul pe dos . Si am inceput sa luam pui de la fragedo care desi putin mai scump e ok ca gust si ca calitate . Acum ma intreb cum putem sti ca totusi ceea ce cumparam e ok in astfel de situatii ? La fragedo alamdulilah nu am vazut produse cu hematom da nah ....
     
     

  5.  
    #14
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Salam alikom ,

    Desi s-ar putea sa nu fi postat acolo unde trebuie am fost foarte incantata de mica descoperire pe care am facut-o in cursul zilei si am simtit nevoia sa o impartasesc daca tot vorbim despre mancare haram si halal . Personal asa cum am mai spus-o am renuntat in proportie de 99 % la porc . Si am devenit o mancatoare de pui , vita sau peste . Asa cum am mai spus-o si in postul anterior consumam ( o includ si pe mama careia a inceput sa i se para carnea de porc cu un gust ciudat ) cumparam pui de la fragedo , transilvania , refrigerati . Azi cand am scos cutia din frigider sa o decongelez m-am uitat pe ea si am descoperit ca undeva in stanga scria halal . Am ramas foarte surprinsa in conditiile in care nu am urmarit in mod expres ce scrie pe ambalaj si am cautat sa nu consum porc si alte alimente care sa fie incluse intr-o lista haram
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •