Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 32 of 32
  1. De ce trebuie... 
    #1
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    ca Dumnezeu sa aiba un fiu,sau cum se explica acest lucru?
    Si as putea sa jonglez si sa reformulez aceasta complexa nelamurire(pt. ca nu este o simpla intrebare)dar mi-e teama ca voi "divaga" cumva.
    Asa deodata mi-a venit curiozitatea aceasta,sa aflu daca exista in crestinism o explicatie pt. acest "fapt" si care ar fi aceea.
    Multumesc anticipat celor care se vor angaja in discutie.
     
     

  2.  
    #31
    Banned
    Join Date
    May 2006
    Posts
    426
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by daniela_muslimah
    Unii pot spune ca intreaga discutie asupra divinitatii lui Isus e fara rost si ca ceea ce este important este sa-l accepti pe Isus ca pe propriul mantuitor. Din contra insa, in Biblie se pune accentul pe faptul ca pentru a fi mantuit e necesar sa intelegi cine este Dumnezeu exact. Neintelegerea acestui lucru ar insemna sa fie incalcata intaia si cea mai mare porunca din Biblie. Aceasta porunca a fost scoasa in evidenta de Isus, pacea asupra lui, cand un invatator al legii lui Moise l-a intrebat : ............
    Se observa ca Isus cita prima porunca din cartea Deuteronomului :
    ...................
    „Ascultă, Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn./ Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, din toată inima ta, din tot sufletul tău şi din toată puterea ta.” (Deuteronomul 6:4-5)
    Ceea ce spui dumneata aici nu infirma Dumnezeirea Domnului Isus .Niciodata nu poti scoate cateva texte din Biblie si sa le interpretezi in afara contextului in care au fost puse si a contextului Scripturii!
    Uite cateva exemple care spun ca Isus a fost Dumnezeu:
    Code:
    IOAN  1: 1  La inceput era Cuvintul, si Cuvintul era cu Dumnezeu, si Cuvintul era Dumnezeu. 
    IOAN  1: 2  El era la inceput cu Dumnezeu. 
    IOAN  1: 3  Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n'a fost facut fara El.
    Code:
    Dupa invierea lui Isus, El i-a aparut lui Toma si l-a lasat sa-I atinga ranile pe care le-a primit pe cruce. In acel moment Toma a crezut ca era intr-adevar Cristos Cel inviat si a proclamat: "Domnul meu si Dumnezeu meu"(Ioan 20:28)
    Code:
    TIT  2: 11  Caci harul lui Dumnezeu, care aduce mintuire pentru toti oamenii, a fost aratat, 
    TIT  2: 12  si ne invata s'o rupem cu paginatatea si cu poftele lumesti, si sa traim in veacul de acum cu cumpatare, dreptate si evlavie, 
    TIT  2: 13  asteptind fericita noastra nadejde si aratarea slavei marelui nostru Dumnezeu si Mintuitor Isus Hristos.
    Isus nu a respins niciodata inchinarea pentru ca El este Dumnezeu si este demn de inchinare. (vezi deasemenea Matei 14;33; 28:16,17) Fiecare genunchi se va pleca in fata numelui Sau (Filipeni 2:9-11).


    Isus a confirmat nu numai ca aceasta porunca e inca valabila, dar si ca este cea mai importanta dintre toate poruncile. Daca Isus a invatat <pe altii> ca el insusi este Dumnezeu, atunci de ce n-a spus asa ? Dar el a pus accentul pe faptul ca Dumnezeu e unul. Cel care l-a intrebat pe Isus a inteles acest lucru, iar ceea ce carturarul spune in continuare face foare clar faptul ca Dumnezeu nu este Isus, caci el i-a spus lui Isus :

    „Şi I-a zis cărturarul: Bine, &Icirc;nvăţătorule. Adevărat ai zis că unul este Dumnezeu şi nu este altul afară de El.” (Marcu 12: 32)

    Acum, daca Isus era Dumnezeu i-ar fi spus acelui om acest lucru. Insa, el il lasa pe acel om sa se refere la Dumnezeu ca la cineva distinct de Isus, si chiar a observat ca omul a vorbit intelept:

    Daca Isus stia ca Dumnezeu e o trinitate, de ce nu a spus asa? De ce nu a spus ca Dumnezeu este unul in trei sau trei in unul? Dar el declara ca Dumnezeu e unul. Cei care-l urmeaza pe Isus cu adevarat il vor urma si in declaratia unicitatii lui Dumnezeu. Niciodata nu vor adauga cuvantul trei acolo unde Isus nu l-a spus vreodata.
    Nici nu trebuia sa fi spus Isus de Trinitate deoarece ea se intelege din Scripturi.
    La botezul Domnului era Trinitatea acolo,orbii insa nu vad si surzii nu aud:
    Code:
    MAT  3: 16  De indata ce a fost botezat, Isus a iesit afara din apa. Si in clipa aceea cerurile s'au deschis, si a vazut pe Duhul lui Dumnezeu pogorindu-Se in chip de porumbel si venind peste El. 
    MAT  3: 17  Si din ceruri s'a auzit un glas, care zicea: ,,Acesta este Fiul Meu prea iubit, in care Imi gasesc placerea.``
    Multe alte cuvinte sau expresii teologice nu se intalnesc efectiv in Scripturi insa ele se deduc si se subanteleg.




    Depinde mantuirea de aceasta porunca? Biblia spune ca da! Isus a facut acest lucru clar atunci cand un alt om s-a apropiat de Isus pentru a invata de la el:

    [I]„Şi când ieşea El în drum, alergând la El unul şi îngenunchind înaintea Lui, &Icirc;l întreba: &Icirc;nvăţătorule bun, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?/ Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu.” (Marcu 10: 17-18
    .................................................. .................................................. ...............
    Cea mai importanta porunca conform cu Isus este sa-L cunosti pe Dumnezeu ca pe unicul Dumnezeu. Isus a subliniat acest lucru in Evanghelia dupa Ioan. Isus si-a ridicat ochii catre cer si s-a rugat, adresandui-se lui Dumnezeu cu Tata. Apoi, in cel de-al treilea verset ii spune lui Dumnezeu dupa cum urmeaza :

    „Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis.” (Ioan 17:3)

    Asta dovedeste fara tagada ca daca oamenii vor sa obtina viata vesnica trebuie sa stie ca Cel caruia Isus i se ruga este singurul Dumnezeu adevarat si ca Isus a fost trimis de Dumnezeul cel adevarat.
    In pilda respectiva Isus nu neaga Dumnezeirea Lui ,ci vorbeste in felul acesta fiindca tanarul bogat a venit la el ca la un invatator oarecare din Israel. Tocmai prin raspunsul lui -----streaza ca El este Dumnezeu. Era Isus rau? Nu ,chiar Biblia spune ca era fara pacat! Isus vrea sa-i spuna tanarului acesta ca El este Mesia ,Fiul lui Dumnezeu si El trebuie urmat! De aceea zice vinde tot ce ai si vino si urmeaza-ma.
     
     

  3.  
    #32
    Banned
    Join Date
    May 2006
    Posts
    426
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Unii sustin ca Tatal e Dumnezeu, Fiul e Dumnezeu, Sfantul Duh e Dumnezeu. Dar Isus a zis ca Tatal singur este Unicul Dumnezeu Adevarat. Cei ce-l urmeaza cu adevarat pe Isus il vor urma deopotriva si in aceasta. Isus a spus despre cei care-l urmeaza cu adevarat :

    „Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veţi rămâne în cuvântul Meu, sunteţi cu adevărat ucenici ai Mei;” (Ioan 8: 31)

    Invatatura lui e ca oamenii trebuie sa continuie sa tina poruncile, in special intaia porunca ce evidentiaza ca Dumnezeu e unic si ca Dumnezeu trebuie iubit cu toata inima noastra si cu toata puterea noastra.
    Deci porunca lui este ca oamenii sa se pocaiasca si sa creada in Evanghelie! Singura Cale in Cer nu este prin tinerea poruncilor ,ci prin Jertfa de la Golgota,prin Fiul lui Dumnezeu.
    Code:
    IOAN  6: 47  Adevarat, adevarat, va spun, ca cine crede in Mine, are viata vecinica. 
    IOAN  7: 38  Cine crede in Mine, din inima lui vor curge riuri de apa vie, cum zice Scriptura.`` 
    IOAN  11: 25  Isus i-a zis: ,,Eu sint invierea si viata. Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai. 
    IOAN  11: 26  Si oricine traieste, si crede in Mine, nu va muri niciodata. Crezi lucrul acesta?`` 
    IOAN  12: 44  Iar Isus a strigat: ,,Cine crede in Mine, nu crede in Mine, ci in Cel ce M'a trimes pe Mine. 
    IOAN  12: 46  Eu am venit ca sa fiu o lumina in lume, pentru ca oricine crede in Mine, sa nu ramina in intunerec.



    Noi il iubim pe Isus, dar nu trebuie sa-l iubim mai mult decat pe Dumnezeu. In ziua de azi multi il iubesc insa pe Isus mai mult decat pe Dumnezeu, pentru ca il vad pe Isus ca pe mantuitorul care i-a salvat de mania Domnului. Si totusi, Dumnezeu este mantuitorul nostru. In concordanta cu Isaia :

    „Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!” (Isaia 43:11)

    „Grăiţi, apropiaţi-vă şi sfătuiţi-vă unul cu altul! Cine a vestit aceasta, cine altădată a dat de ştire? Oare nu Eu Domnul? Nu este alt dumnezeu afară de Mine. Dumnezeu drept şi izbăvitor nu este altul decât Mine!/ &Icirc;ntoarceţi-vă către Mine şi veţi fi mântuiţi, voi cei ce locuiţi toate ţinuturile cele mai îndepărtate ale pământului! Că Eu sunt Dumnezeu tare şi nu este altul!/ Am jurat pe Mine &Icirc;nsumi! Din gura Mea iese dreptatea şi nu-Mi întorc cuvântul; înaintea Mea tot genunchiul se va pleca; pe Mine jura-va toată limba.” (Isaia 45: 21-23)
    Pe Isus il iubim ca pe Dumnezeu ,fiindca El este Dumnezeu .Acest lucru ne descopera Scriptura si toti crestinii credem lucrul acesta!
    Tatal,Fiul si Duhul Sfant sunt Una si merita aceeasi dragoste!
    Code:
    IOAN  14: 6  Isus i-a zis: ,,Eu sint calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine. 
    IOAN  14: 7  Daca m'ati fi cunoscut pe Mine, ati fi cunoscut si pe Tatal Meu. Si deacum incolo Il veti cunoaste; si L-ati si vazut.`` 
    IOAN  14: 8  ,,Doamne``, i-a zis Filip, ,,arata-ne pe Tatal, si ne este de ajuns.`` 
    IOAN  14: 9  Isus i-a zis: ,,De atita vreme sint cu voi, si nu M'ai cunoscut, Filipe? Cine M'a vazut pe Mine, a vazut pe Tatal. Cum zici tu dar: ,Arata-ne pe Tatal?` 
    IOAN  14: 10  Nu crezi ca Eu sint in Tatal, si Tatal este in Mine? Cuvintele, pe cari vi le spun Eu, nu le spun dela Mine; ci Tatal, care locuieste in Mine, El face aceste lucrari ale Lui. 
    IOAN  14: 11  Credeti-Ma ca Eu sint in Tatal, si Tatal este in Mine; credeti cel putin pentru lucrarile acestea.

    Sfantul Qur’an confirma prima porunca si o adreseaza intregii omeniri:

    „Domnul vostru este un Domn Unic. Nu exista divinitate in afara de El. El este cel milostiv, Indurator [Ar-Rahman, Ar-Rahim].” (2:163)

    Si Dumnezeu declara ca adevaratii credinciosi il iubesc pe El mai mult decat pe oricine altcineva sau orice altceva :

    „Dar sunt printre oameni [si unii] care Ii fac in afara de Allah semeni pe care ii iubesc asemenea iubirii pentru Allah. Dar cei care cred sunt mai stăruitori in iubirea pentru Allah. […]” (2:165)

    Qur’an-ul cauta sa aduca oamenii inapoi la credinta adevarata care a fost invatata de catre Isus si de catre adevaratii lui discipoli care au continuat in invatatura lui. Acea invatatura pune accentul pe un angajament continuat pentru intaia porunca si anume ca Dumnezeu e unic. In Qur’an Dumnezeu ii indruma pe musulmanii sa-i cheme pe cititorii Bibliei inapoi la adevarata credinta. Dumnezeu a spus in Qur’an :

    „Spune: « O, voi oameni ai Scripturii, veniti la un cuvant comun intre noi si voi: sa nu-L adorm decat pe Allah, sa nu-L asociem cu nimic, sa nu ne luam unii pe altii drept dumnezei, in afara de Allah. Apoi daca ei vor intoarce spatele, spuneti-[le]: Marturisiti [cel putin] ca noi suntem supusi!” (3:64)
    Coranul afirma ca Dumnezeu nu are Fiu si prin acesta se pune in opozitie cu Scriptura.
    Excluzand pe Isus ca Fiul lui Dumnezeu ,Coranul exclude posibilitatea omului de-a fi Mantuit prin singura Cale care este Jertfa Fiului lui Dumnezeu! Ori crezi Coranul ,ori Scriptura. Crezand Coranul te pui impotriva Dumnezeului Bibliei si crezand Biblia te pui impotriva Dumnezeului Coranului!
    Deci ,ori unul ori altul!

    Inca ceva.. am vazut ca scrisese cineva ceva de lauda… noi nu ne laudam.. cum ca ce credinciosi suntem noi.. fiecare om are dreptul sa cunoasca adevarul.. si nu putem lua acest drept – asta este invitatia pe care noi o facem la cunoasterea religiei noastre <de altfel, si voi faceti la fel>. Iar Fatarnicia si Semetia sunt de asemenea condamnate in Islam.. Iblis (Satan) s-a semetit.. ipocritii ajung in Iad…. Asa ca e foarte clar unde duc acestea Allah Subhanahu wa Ta’ala sa ne pazeasca de ele!
    Nici noi crestinii nu ne laudam si daca avem cu ce ne lauda este cu Cristos Domnul care pentru noi este o pricina de lauda iar pentru altii o nebunie!
    1COR 1: 23 dar noi propovaduim pe Hristos cel rastignit, care pentru Iudei este o pricina de poticnire, si pentru Neamuri o nebunie;
    1COR 1: 24 dar pentru cei chemati, fie Iudei, fie Greci, este puterea si intelepciunea lui Dumnezeu.
    1COR 1: 25 Caci nebunia lui Dumnezeu, este mai inteleapta decit oamenii; si slabiciunea lui Dumnezeu, este mai tare decit oamenii.

    2COR 10: 17 Ci, ,,oricine se lauda, sa se laude in Domnul.``
    2COR 10: 18 Pentruca nu cine se lauda singur, va fi primit, ci acela pe care Domnul il lauda.
     
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. inmormantarea islamica
    By ibadat in forum Islamul
    Replies: 5
    Last Post: 07-16-2007, 01:07 AM
  2. Replies: 55
    Last Post: 06-06-2007, 12:18 AM
  3. Trebuie sa spunem numarul de rak'at ?
    By suleiman in forum Al-Fiqh
    Replies: 2
    Last Post: 09-14-2006, 07:32 PM
  4. Hijabul
    By Anna in forum Islamul
    Replies: 9
    Last Post: 07-15-2006, 08:07 PM
  5. Replies: 10
    Last Post: 07-10-2006, 03:42 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •