Notices
 

Thread: Inmormantare

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16
  1. Inmormantare 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Salam Aleikum Wa Rahmatullah Wa Barakatuhu.
    AM O Mare Procupare In Suflet Si De Aceea Caut Raspunsuri La Voi Cu Ajutorul Lui Allah.
    La Multi Dintre Noi Parintii Sunt Crestini Si Stiu Ca Daca Mor Nu Este Corect Sa Ii Ingropam Cu Ritual Islamic.
    Asadar,eu Sunt Unica Fata La Parinti,tatal Meu Este Recasatorit Si Nu Prea Mai Are Legatura Cu Noi, Deci Mama Mea In Afara De Mine Nu Mai Are Pe Nimeni.
    Ce Pot Eu Sa Fac La Moartea Ei,stiu Si Ca Nu Pot Sa I-au Parte La Funeral Cu Ritual Non Islamic.
    Va Rog Sa Imi Raspundeti.
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  2. Mersi aiscia de la :

    Alexyna (12-04-2009)

  3.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Draga aiscia

    Cand a murit Abu Taleb , unchiul profetului , a venit la el Ali (fiul lui Abu Taleb) si a zis : o profetule , necredinciosul de unchiul tau a murit , si cine il ingroapa ?
    Profetul Salla-LLAHu-Alaihi wa Sallam , i-a spus (lui Ali ) du-te si ingroapa-l pe tatal tau .
    Ali a raspuns: Nu o fac , el a murit necredincios.
    Profetul i-a spus : Du-te si ingroapa-l si nu vorbi cu nimeni pana cand nu te intorci la mine.
    Ali a spus : atunci m-am dus si l-am ingropat , si m-am intors la profet plin de nisip , iar profetul mi-a spus sa ma spal , si dupa aceea s-a rugat pentru mine niste rugaciuni care m-au facut mai fericit decat daca as fi avut tot ce este in pamant.

    Din aceasta intamplare , se intelege ca nu este un pacat daca un musulman il ingroapa pe tatal sau sau pe mama sa .

    In cazul tau ca si femeie :
    Nu ai voie sa faci urmatoarele lucruri :
    Sa-o speli dupa ce a murit , sa o pregatesti in sicriu : pentru ca Profetul nu a zis la Ali sa faca asa ceva , i-a spus doar sa-l ingroape.

    Un musulman nu are voie sa mearga la mormantarea apropiatilor lui nemusulmani, pentru ca Profetul صلى الله عليه وسلم nu a facut acest lucru cand a murit unchiul sau , desi era (Profetul) cel mai milos om.

    Poti sa citesti in engleza :
    http://www.islam-qa.com/index.php?ds...9&dgn=4&ln=eng
    sau in franceza
    http://www.islam-qa.com/index.php?ds...9&dgn=4&ln=fre


    Daca esti femeie , nu ai voie sa te duci la inmormantare .
    Nu se cuvine ca un musulman sa se roage pentru un necredincios chiar daca ese tatal lui sau mama sa .

    Poate o sa intrebe cineva de ce ? din moment ce islamul este religia milei si indurarii .
    Sub nici o forma , nimeni nu poate sa fie mai milos cu un om decat ALLAH. ALLAH este Cel Milostiv Indurator , El ne-a interzis sa ne rugam pentru ei :
    "Nu se cade ca Profetul si cei care cred, sa ceara iertare pentru politeisti . chiar daca ei sunt rude, dupa ce li s-a aratat limpede ca ei sunt oaspetii iadului.
    Cererea de iertare a lui Avraam pentru tatal sau nu a fost decat din pricina unei fagaduinte pe care i-a facut-o . Dar cand i-a devenit limpede ca el este vrajmas al lui ALLAH , atunci s-a dezlegat de el. Avraam era milos si bland" Quran 9:113-114

    Nici unu dintre noi nu poate sa fie mai presus decat Avraam (pace asupra lui) fata de ALLAH , si noi suntem pe religia lui si facem ce a facut si el.

    Tot ce poti sa faci este sa angajezi pe cineva care sa aiba grija de inmormantarea sa .

    In religia Islamica , este interzis sa mearga o femeie la cimitir . Este treaba barbatilor sa se ocupe de ingroparea mortilor nu si a femeilor.
    Last edited by suleiman; 04-28-2006 at 12:47 PM.
     

  4.  
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    W AS RW BW
    Aiscia,banuiesc ca esti in Romania..
    Iubita, cine a zis sa nu participi la inmormantare?
    Nu iubita, inshallah dupa o viata lunga care ii urez mamei tale si tie,vei merge la inmormantarea mamei tale.Nu o poti ingropa in ritual islamic ASTA e sigur,dar nimeni nu a zis sa nu ne ingropam parinti, neamuri,vecini,si ce daca sunt crestini?
    In schimb cand vine preotul stai un pic deoparte cand citeste mamei tale,dar cum sa nu poti sa partici la inmormantare ei?
    Primesti lumea care vine sa iti prezinte coondoleante,stai acolo dar tot ce este ritual religios habipti nu poti participa.
    "ASTA E PAREREA MEA PERSONALA"
    Dar speram ca Admin,Iamn,Maryam,fratele Munir care este un om foarte invatat sa te poate ajuta mult mai bine decat mine;eu iubita asa as proceda.
    Dar te apreciz foarte mult ca ai adus un subiect care este foarte intersant.
    Alt ,ceva ce pot sa iti spun ALLAH(SWT),sa iti lase cat mai mult in viata mami a ta si sa va bucurati cat mai mult una de alta!
    SW RW BW
     

  5.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    gabriela guettat
    Draga sora , posibil nu ai citit raspunsul meu

    Nu conteaza parerile noastre personale cand avem un lucru clar precizat.
     

  6.  
    #5
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    si eu stiu ca, in islam, o femeie, musulmanca sau nu, nu merge la cimitir pentru inmormantare. motivele nu le stiu exact, stiu doar ca este pacat sa jelesti, sa-ti smulgi hainele de pe tine sau sa-ti dai palme cum faceau si inca fac unele femei, deoarece ajunge sa spui ca "Toti santem pentru Allah si la El ne intoarcem".
    De inmormantare se ocupa barbatii.
    orice musulman nu are voie sa se roage pt rudele sale care sant necredincioase, tot ce pot sa zica in timpul vietii lor este "Allah sa-i indrume".
     

  7.  
    #6
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    SW RW BW
    Admin, asa e nu am citit si defapt am asteptat ca sa ne scri,ai perfecta dreptate,dar cand am zis ca asta e parerea mea,nu vroiam ca surorile mele sa zica "cine a zis asta".
    Dar, asa cum ai raspuns tu este simplul lucru care trebuie sa il facem.
    Multumim pentru faptul ca nu ne-ai lasat in ceata,shokran.
    W SA RW BW
     

  8.  
    #7
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    NU DRAGA GABRI,NU SUNT IN ROMANIA.DAR MAMA MEA PTR MOMENT ESTE LA NOI,DAR ACEST GAND MA INFIOARA.CAND SE VA INTOARCE ACASA VA FI SINGURA.CHIAR NU STIU CUM VA FI.DA-TI SEAMA...UNICA FATA...CARE NU VA FI IN STARE SA O INMORMANTEZE.SALVAREA AR FI SA O CONVING SA FACA SHAHADA...OHHHHHHHHH CAT E DE GREU.FIE CA ALLAH (SWT) SA USUREZE ACEASTA SITUATIE SI SA NE DEA LA TOTI O SOLUTIE BUNA IN ACEASTA SITUATIE.AMIN.
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  9.  
    #8
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Adica,din Cate Am Inteles...chiar Daca Moare Sotul Sau Copilul(musulmani Fiind) Nu Putem Merge La Cimitir????????????
    Luminati-ma Si Pe Mine Ca Asta Nu O Stiam.
    Dar Allah Stie Cel Mai Bine...
    Oricum Dragii Mei,sa Traiest In Tari Non Islamice, Musulman Fiind,gasesti Mereu Ceva Care Sa Te Impiedice...subhanallah
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  10.  
    #9
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    AISICA,habipti,imi pare foarte rau ca te trec astfel de ganduri,sunt reale,vor veni....,ALLAH(SWT)sa ne dea inshallah puterea sa le trecem.
    Te inteleg foarte bine,sunt in asentimentul tau,ce bine ar fi de am putea sa ne convingem parintii...dar ALLAH(SWT) KARIM habipti.
    Raspuns sigur acum la intrebare ta este NU iubita,NU femeia musulmana nu iese dupa mort si nici nu merge la gropa.
    Imi pare rau a iti dau raspunsul acesta,dar avem reguli bine stabilite si trebuie sa le urmam asa cum sunt ele(cu toate ca alti le cred anapoda,dar daca ni s-a spus asa fi sigura ca nimic nu e uitat,sau lasat la intamplare).

    .
     

  11.  
    #10
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •