Notices
 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 32
  1. O intrebare in legatura cu Maria ?! 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    As vrea sa stiu o dovada clara si vizibila in Biblie unde Maria nu este acuzata ca a curvit din partea evreilor .

    De ce imi trebuie ?

    Pentru ca am avut o dicutie cu un evreu si el a negat ca ei o considera pe Maria curva . Raspunsul lui (daca e adevarat) inseamna ca Maria l-a facut pe Isus dupa o casatorie . Si atunci imi sare o intrebare suplimentara :

    Daca la evrei , cine curveste este pedepsit , atunci evreii de ce nu au pedepsit-o pe Maria ?
    Iar daca nu au pedepsit-o pe Maria pentru ca Isus este fiul lui Iosif , atunci cum s-a cerut evreilor sa creada ca Isus este fiul Lui Dumnezeu la mai mult de 20 de ani dupa nasterea lui ?
     
     

  2. Mersi suleiman de la :

    sekhmet (02-27-2008)

  3.  
    #21
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Intrebi ce au facut crestinii ca sa o apere pe Maria , au crezut in ea, au pus/o la loc de cinste in Bisercile Crestine, deci aceasta inseamna ca au crezut in nasterea miraculoasa a lui Isus. Asta e o parte de raspuns. Caut mai multe informatii despre parerea evreilor despre fecioara Maria si revin.
     
     

  4.  
    #22
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Ai aici tot ce doresti sa stii despre acest subiect

    http://www.mariedenazareth.com/1765.0.html?&L=1
     
     

  5.  
    #23
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Draga frate Suleiman as vrea ca raspunsul meu sa lamureasca cumva intrebarea pusa de tine.
    Mai intii as vrea sa le arat celorlalti ca tu ai dreptate atunci cind afirmi ca evreii o considera pe Maria o femeie ,,adultera"iar pe Iisus -pacea lui Allah fie asupra lui-bastardul acelei femei
    Iata citatul din Talmud care face acesta afirmatie
    ,, Talmud afirma ca --Rabby Simeon ben Azzai a scris despre Isus: "Am gasit in Ierusalim un sul genealogic in care era notat ca "Asa-si-Asa"(Iisus) este bastardul unei femei adultere”.

    Deci tu ai dreptate.De altfel asa cum am mai aratat si alta data se pare ca lui Iisus i se mai spunea in popor si Iisus Panthera si ar fi fost ,de fapt, procreat cu un soldat roman.Nu am gasit inca documente care sa sustina aceasta teorie asa ca ea ramine doar o ipoteza neverificata.

    2- In scrierile biblice Maria mama lui Iisus nu este prezentata ca o femeie adultera nicaieri .Asa cum este prezentata si in Coran, nasterea lui Iisus ,ca fiind una miraculoasa, adica prin Vointa si Cuvint divin, tot asa este prezentata si in Biblie (N.T)
    In Evanghelii este vorba de o femeie curva care prin cainta si credinta renunta la ,,meseria " ei ,dar acesta nu este Maria -mama lui Iisus si nici de Maria din Magdala - Este vorba de o alta femeie pe care o chema tot Maria

    Iata cum este prezentata in Evanghelia lui Luca momentul instiintarii Mariei-(nu dau decit partea importanta aflata in discutia de fata)-,Luca ,Cap 1 vs34. Şi a zis Maria către înger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu ştiu de bărbat?
    35. Şi răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; "
    Parca totusi ,daca comparam cele spuse In evanghelia lui Luca(scrisa de acesta in limba graca ) cu cel spuse in Evanghelia lui Matei (scrisa in limba ebraica) acesta nu mai este la fel de categoric (cel,putin asa mi se pare mie) Matei Cap1 vs.18. Iar naşterea lui Iisus Hristos aşa a fost: Maria, mama Lui, fiind logodită cu Iosif, fără să fi fost ei înainte împreună, s-a aflat având în pântece de la Duhul Sfânt.
    19. Iosif, logodnicul ei, drept fiind şi nevrând s-o vădească, a voit s-o lase în ascuns. "


    Acum vreau sa dau citatul care arata ca nu Maria din Magdala era femeia (curva ) care a uns cu mir pe Iisus si i-a sters picioarele cu parul ei -Ev. Ioan cap11 vs 2.,, Iar Maria era aceea care a uns cu mir pe Domnul şi I-a şters picioarele cu părul capului ei, al cărei frate Lazăr era bolnav. " Acesta era Maria aceea ale carei fapte au fost puse mult mai tirziu (de catre biserica catolica) in seama Mariei Magdalena deoarece numele ei era mai cunoscut si mai prezent in scrierile biblice si se voia ca sa fie o pilda buna pentru cei cazuti in pacat .


    In speranta ca am reusit sa raspund intrebarilor fratelui Suleiman (sultanul sultanilor si emirul emirilor ) va urez ca Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de voi toti .Ameen



     
     

  6.  
    #24
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Frate Suleiman recitind prima ta postare la acest subiet revin cu citeva completari la raspunsul meu anterior
    Daca la evrei , cine curveste este pedepsit , atunci evreii de ce nu au pedepsit-o pe Maria ?
    Raspunsul este relativ simplu daca avem in vedere scrierile biblice(Evangheliile)1- Iosif s-a casatorit cu Maria cind acesta se afla in primele luni de sarcina si nu a spus nimanui de acesta.(de sarcina)
    2- Asa s-ar putea explica si plecarea lor intempestiva de la Nazaret in Betleemul Iudeii in perioada cind sarcina a devenit evidenta (in evanghelii acesta este prezentata ca pe o vizita pe care Maria o face matusii ei Elisaveta -Ev.Luca cap1 vs.,,39. Şi în acele zile, sculându-se Maria, s-a dus în grabă în ţinutul muntos, într-o cetate a seminţiei lui Iuda." Daca citim cu atentie Cap. 1-si 2 din Evanghelia dupa Luca vedem ca nu se mentioneaza faptul ca Maria s-ar mai fii intors in Galilea decit dupa nastere si ca de fapt Iosif a facut singur drumul din Nazaretul Galileii pina la Betleemul Iudeii.Ev dupa Luca cap.2 vs 4.,, Şi s-a suit şi Iosif din Galileea, din cetatea Nazaret, în Iudeea, în cetatea lui David care se numeşte Betleem, pentru că el era din casa şi din neamul lui David.
    5. Ca să se înscrie împreună cu Maria, cea logodită cu el, care era însărcinată.
    6. Dar pe când erau ei acolo, s-au împlinit zilele ca ea să nască,"

    De aceea evreii nu au pedepsit-o pe Maria .Penttru ca ea a stat ascunsa departe de localitatea unde toti o stiau si unde sarcina ei ar fi trezit suspiciuni.
     
     

  7.  
    #25
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Daca la evrei , cine curveste este pedepsit , atunci evreii de ce nu au pedepsit-o pe Maria ?
    Iar daca nu au pedepsit-o pe Maria pentru ca Isus este fiul lui Iosif , atunci cum s-a cerut evreilor sa creada ca Isus este fiul Lui Dumnezeu la mai mult de 20 de ani dupa nasterea


    Evreii nu au pedepsit/o pe Maria deoarece era necasatorita si ca si crestinismul si iudaismul considera adulter doar relatia extraconjugala. Evreii considerau sotia, propietatea sotului si adulterul constituia o violare a dreptului exclusiv al sotului asupra ei. Daca ea ar fi fost casatorita ar fi fost lapidata...
     
     

  8.  
    #26
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Iar daca nu au pedepsit-o pe Maria pentru ca Isus este fiul lui Iosif , atunci cum s-a cerut evreilor sa creada ca Isus este fiul Lui Dumnezeu la mai mult de 20 de ani dupa nasterea lui ?
    Frate Suleiman faci o confuzie .Evreilor nu li s-a cerut niciodata asta .Nici nu se putea .Ar fi fost tratata ca o blasfemie ingrozitore si nimeni nu ar fi indraznit macar ,sa faca o asemenea afirmatie fata de vre-un evreu.
    De aceea din cele 4 Evanghelii doar una a fost scrisa in limba ebraica iar celelalte scrieri sunt in graca si latina si ele erau adresate ,,neamurilor" si nu evreilor .
    Teoria acesta utopica cu ,,Iisus fiul lui Dumnezeu" a fost creata si sustinuta dupa anul 300 en .
    In primii ani ai crestinismului ea nu era acceptata de nimeni .

    ca sa vedzi cita ,,greutate" trebui sa li se dea scrierilor evanghelice am sa postez citeva rinduri din scrierile lui Papia care a trait pe la 150-200 en si a fost unul din uncenicii lui Ioan Evanghelistul
    Iata relatarea acestuia referitoare la Marcu si la Evanghelia lui.,,Marcu ,care era talmmaciul lui Petru ,a scris corect,dar cu toate acestea fara rinduiala,tot ce-si aducea aminte ca s-ar fi spus ori ar fi fost savirsit de catre Iisus.Caci el nu auzise si nici nu insotise personal pe Iisus,ci doar a insotit mai tirziu pe Petru ,dupa cum am amintit….”

    Privitor la Evanghelia lui Matei ,Papia spune ,,Matei a strins in limb ebraica cuvintele lui Iisus ,pe care fiecare le explica dupa cum putea

    Avind in vedere aceste relatari haideti sa vedem ce rezulta de aici:
    -Evanghelia lui Matei –scrisa in limba ebraica si redactata in functie de capacitatea scriitorului de a intelege adevaratul mesaj a lui Iisus.
    Evanghelia lui Marcu-scriitorul nu a cunoscut si nici nu a fost unul dintre ucenicii lui Iisus .Relatarile lui se bazeaza pe istorisirile lui Petru .
    Evangelia lui Luca-scriitorul nu a fost ucenic a lui Iisus- ci medic grec care a aflat de Iisus din relatarile altora mult mai tirziu (la peste 30 de ani de la asa zisa crucificare).Conform celor consemnate chiar de el in cap.1 vs.1-2,,Fiindca multi s-au apucat sa alcatuiasca o istorie amanuntita despre lucrurile care s-au petrecut printer noi ,dupa cum ni le-au relatat ceice le-au vazut cu ochii lor de la inceput si au ajuns slujitori ai Cuvintului”.
    Rezulta ca nici el nu a fost unul dinte ucenicii apropiati ai lui Iisus iar scrierea lui se bazeaza pe relatarile altora .

    Evanghelia lui Ioan –Ioan si-a facut ucenicia in scoala lui Pavel .El era foarte tinar in perioada de prorocire a lui Iisus .Este firesc astfel ca el sa fi primit un mesaj deformat sau influentat de parerile si opiniile mentorului sau Pavel sub influenta si directa indrumare a caruia si-a scris lucrarile.
     
     

  9.  
    #27
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    http://www.mesianic.ro/despre-noi/1/


    IUDAISMUL MESIANIC
    יַהֲדוּת מְשִׁיחִית
    Iudaismul Mesianic cum îi arată şi numele, are la bază crezul iudaic/evreiesc adică religia iudaică. In cazul nostru, este vorba de un Iudaism care crede şi acceptă că Y’shua (Isus) este Ha’Mashiach (Mesia) şi Moshia (Salvatorul/Mântuitorul) trimis de Adonay Elohey Yisra’el (Domnul Dumnezeul lui Israel) pentru salvarea din păcat şi pierzare veşnică a omenirii, respectiv a acelora care vor crede în El. Iudaismul Mesianic este religia evreiască de mii de ani care în contextul cultural, ligvistic şi religios îşi practică credinţa în Mesia lui Elohim (Dumnezeu) trimis prin persoana Fiului Său.
    Iudaismul Mesianic a fost practicat de toţi aceia cărora şi prin care a fost promisă venirea Lui, adică, impăraţi, profeţi, judecători… dar practic primii mesianici au fost ucenicii, apostolii şi evreii credincioşi care au crezut în Y’shua (Isus) în timpul vieţii Sale de pe pământ şi după învierea Lui. Totuşi, în timp, numarul evreilor credincioşi a inceput să scadă şi numărul neevreilor a inceput să crească, pană s-a format “Biserica” neamurilor, care după câteva secole, avea foarte puţine în comun cu practicile, obiceiurile şi cultura evreiască, respectiv Iudaismul, din care practic provenea. Dar în toate timpurile de-alungul istoriei au existat evrei care, în mod personal, au crezut în Y’shua Ha’Mashiach (Isus Hristos). Iudaismul Mesianic a reapărut pe scena istoriei, începând din anul 1690. Prima Comunitate Mesianică legal constituită, după aproape 2000 de ani, a fost în Chişinău, Republica Moldova. Iosef Rabinowitsch a fondat în 1884 „Israeliţii Noului Legământ”, iar de atunci au apărut din ce în ce mai multe Comunităţi Mesianice. In zilele noastre, există Institute Mesianice, unde absolvenţii pot deveni Rabini Mesianici. În Israel există cca. 110 Comunităţi Mesianice.

    În cadrul credincioşilor evrei în Y’shua (Isus) deosebim două categorii:
    1. evreul “creştin” - este acela care l-a acceptat pe Y’shua (Isus) ca Mântuitorul şi Domnul său personal şi s-a încadrat într-o Biserică, unde nu îşi mai trăieşte sau practică identitatea iudaică.
    2. evreul “mesianic” este acela care îşi păstrează identitatea sa iudaică, crezând în Y’shua (Isus) şi trăieşte în continuare o viaţă evreiască din punct de vedere religios, lingvistic şi cultural. Comunitatea Mesianică este locul unde evreii pot să-şi trăiască/practice crezul în Mesia şi au ocazia să-şi trăiască, respectiv să-şi redescopere identitatea evreiască. Desigur, oricine, indiferent de naţionalitate, este bine primit în aceste comunităţi
     
     

  10.  
    #28
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Evreii nu au pedepsit/o pe Maria deoarece era necasatorita si ca si crestinismul si iudaismul considera adulter doar relatia extraconjugala. Evreii considerau sotia, propietatea sotului si adulterul constituia o violare a dreptului exclusiv al sotului asupra ei. Daca ea ar fi fost casatorita ar fi fost lapidata...
    Draga surioara batool391nu vreau sa te contrazic dar din ce spui tu aici ar rezulta ca o fata (femeie) ar fi putut avea relatii sexuale cu cine vrea si cu citi barbati vrea inainte de a se casatorii...ceea ce nu este adevarat .O fata care pacatuia inainte de casatorie parintii ei erau cei care o omorau in fata comunitatii. Eu am spus adulter in postarea mea ca sa evit cuvintul ....preacurvie.
    Te rog sa ma scuzi ca am indrazit sa fac acesta corectura .
     
     

  11.  
    #29
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by munir View Post
    Draga surioara batool391nu vreau sa te contrazic dar din ce spui tu aici ar rezulta ca o fata (femeie) ar fi putut avea relatii sexuale cu cine vrea si cu citi barbati vrea inainte de a se casatorii...ceea ce nu este adevarat .O fata care pacatuia inainte de casatorie parintii ei erau cei care o omorau in fata comunitatii. Eu am spus adulter in postarea mea ca sa evit cuvintul ....preacurvie.
    Te rog sa ma scuzi ca am indrazit sa fac acesta corectura .
    Nu putea avea oricate relatii dorea, asa e frate, asa am inteles. Nu trebuie sa iti ceri scuze , multumesc pentru precizare frate Munir, unii ar putea intelege exact ce ai scris mai sus, dar lucrurile nu stau asa.
     
     

  12.  
    #30
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile voastre , mai ales pe fratele munir . Le fel vreau sa o multumesc pe Sora AishaA pentru ca a tradus niste paragrafe publicate de catre crestinii si evreii in limba engleza .

    Inchallah , imi pregatesc articolul si il public sub un alt titlu si ramane acest subiect ca si sursa a unor lucruri spuse si pe care o sa folosesc in articolul meu .

    Vreau sa spun ca inca nu am primit o dovada clara ca in Evanghelie Maria a fost protejata , ci din contra o sa vin eu inchallah cu citate din Ioan si Marcu care arata un lucru total opus .
     
     

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •