Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32
  1. O intrebare in legatura cu Maria ?! 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    As vrea sa stiu o dovada clara si vizibila in Biblie unde Maria nu este acuzata ca a curvit din partea evreilor .

    De ce imi trebuie ?

    Pentru ca am avut o dicutie cu un evreu si el a negat ca ei o considera pe Maria curva . Raspunsul lui (daca e adevarat) inseamna ca Maria l-a facut pe Isus dupa o casatorie . Si atunci imi sare o intrebare suplimentara :

    Daca la evrei , cine curveste este pedepsit , atunci evreii de ce nu au pedepsit-o pe Maria ?
    Iar daca nu au pedepsit-o pe Maria pentru ca Isus este fiul lui Iosif , atunci cum s-a cerut evreilor sa creada ca Isus este fiul Lui Dumnezeu la mai mult de 20 de ani dupa nasterea lui ?
     
     

  2. Mersi suleiman de la :

    sekhmet (02-27-2008)

  3.  
    #2
    Harnic raluca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    114
    Thanked
    3
    Rep Power
    150
    Nu vreau sa polemizez cand e vorba de religie, de obicei ma abtin...nu duce nicaieri. Daca Sfanta Maria a fost fecioara...cum sa fi fost suspectata de o proasta factura morala (sa nu pronunt cuvintul acela oribil)?!

    Ma intreb, retoric.

    As vrea sa stiu o dovada clara si vizibila in Biblie unde Maria nu este acuzata ca a curvit din partea evreilor .
    Nu inteleg intrebarea asta, sincer...din ce spui aici reiese ca pe parcursul Bibliei s-ar face referiri cum ca ar fi...ca este acuzata de acest fapt.
    Nu inteleg nici dilema amicului tau evreu, nu am citit Torah, nu stiu daca am s-o citesc vreodata, dar imi pare ca se fac niste afirmatii hazardate uneori...asa de amorul discutiei, sa ne auzim mai mult...afirmatii nefondate sau slab argumentate...si in acest caz se cauta mai mult subiectul si predicatul...apoi complementul si atributul, ca sa formulam o propozitie compusa. Nu ma refer la cineva anume, nu la tine Suleiman.

    Vedeti cazul Mariei Magdalena:
    "Fiind bantuita de patimi si de necurate duhuri, ea ducea o viata de desfrau si de ticalosie. Auzind, insa, de Hristos si de puterea propovaduirii Lui, cea aducatoare de mantuire, pentru tot neamul omenesc, in sufletul ei s-a nascut, ca o flacara sfioasa nadejdea ca va fi izbavita de Iisus. Deci, mergand El, s-a invrednicit de milostivirea Lui si El a tamaduit-o de toata stricaciunea luminandu-i cugetul cu lumina unei noi vieti, din dumnezeiasca dragoste." Intr-adevar evreii au pedepsit-o, aruncand in ea cu pietre...dar li s-a dat o lectie revelatoare, o invata cine poate.
    (ortodoxism.ro)

    Una dintre valorile morale de atins ale unui om sau indatoririle spirituale daca vorbim d.p.d.v. religios este iertarea. Ce ne inalta si ne scoate din micimea sufletului si nimicnicia spiritului daca nu iertarea?! Fie-mi cu iertare. Cam atat am avut de spus, nu mai intervin.
    Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu.
     
     

  4.  
    #3
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Ce nu ai inteles ?

    Vreau o dovada biblica care ridica orice acuzatie asupra mariei .

    Pentru ca daca evreii au acuzat-o pe Maria atunci crestinii ce au facut ca sa o apere ?!

    Evreul respectiv a mintit asa cum se obisnuieste la ei .

    Si ma repet : Este un lucru cert ca evreii o acuza pe Maria , deci ce au facut crestinii ca sa o apere (din biblie) ?!!
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    In legatura cu Isus si Maria in iudaism imi amintesc cate ceva asa vag ]
    In Torah care este vechiul testament de fapt nu este vorba despre Maria.
    In schimb in Talmud se povesteste despre un om numit Yeshu care avea pe mama Miriam, insa nu se stie sigur daca este vorba despre profetul Isus sau despre altcineva. Parerile aici sunt contradictorii. Se presupune ca Miriam era logodita cu Iosif insa fie a fost violata fie de buna voie s-a culcat cu altcineva si l-a avut pe Isus. Povestea spune mai departe ca Yeshu ii inducea pe oameni in eroare cu privire la religie de aceea a fost omorat cu pietre si spanzurat. Povestea asta este controversata de evrei din cauza ca din punct de vedere al evenimentelor istorice petrecute atunci acest yeshu nu putea sa fie acelasi om cu Isus. Din cate stiu nu se pomeneste de asemenea nicaieri ca aceasta Miriam ar fi fost executata.
    Multi evrei cred ca Isus a format de fapt o secta a Iudaismului. Iudaismul crede ca Isus a fost un evreu executat care apoi a primit statut divin de la biserica.

    Acum la Maria, pentru evrei nu este altceva decat o mama evreica care a avut un fiu. Nu prezinta importanta religioasa deoarece pentru ei Thora este cartea sfanta si neschimbata si nu ii intereseaza mai departe de ea.
    Na cred ca am facut un talmes-balmes, sunt super obosita sper ca intelegeti ceva
    Deci Suleiman parerile despre nasterea lui Isus la evrei sunt impartite, insa nu are nici un fel de importanta religioasa. si de aceea nici Maria nu prezinta importanta in acest sens.
    La specifica intrebare pe care ai pus-o, Cea cu Biblia, as fi si eu curioasa sa ii stiu raspunsul.
     
     

  6.  
    #5
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Dunia .

    Nu mi-ai raspuns la intrebare .

    Eu stiu ca evreii o socotesc pe Maria (c.) , si nu am nevoie de dovada ca am dovezi .

    Eu vreau sa stiu ce au facut crestinii / Biblia ca sa o aprere pe Maria impotriva acestor acuzatii .
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    .

    Eu vreau sa stiu ce au facut crestinii / Biblia ca sa o aprere pe Maria impotriva acestor acuzatii .
    Adica vrei sa stii unde scrie in Biblie despre aceste acuzatii ?
    Vrei raspunsuri cu versete din Biblie ?
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  8.  
    #7
    Harnic raluca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    114
    Thanked
    3
    Rep Power
    150
    Nu pot sa-ti raspund cu versete din Biblie...dar o sa cercetez zilele astea.

    Vreau si eu niste dovezi din Talmud, dupa cum bine zice Dunia, cum ca Fecioara Maria ar fi ....ca nu cunosc, pe ce baza a facut prietenul tau afirmatiile alea. In Biblie nu scrie nicaieri de asa ceva, deci nu vad ce trebuie sa combat...totusi Biblia difera de Talmud.
    Totusi, eu nu iau de buna orice zice oricine....intai incerc sa-mi fac temele daca nu sunt in clar si apoi fac afirmatii.

    Evreul respectiv a mintit asa cum se obisnuieste la ei .
    ce sa inteleg de aici?
    Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu.
     
     

  9.  
    #8
    Harnic raluca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    114
    Thanked
    3
    Rep Power
    150
    Quote Originally Posted by sara View Post
    Adica vrei sa stii unde scrie in Biblie despre aceste acuzatii ?
    Vrei raspunsuri cu versete din Biblie ?
    sa vedem ce zice Talmudul, ce zice Biblia, ce zice Coranul
    Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu.
     
     

  10.  
    #9
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Dunia .

    Nu mi-ai raspuns la intrebare .

    Eu stiu ca evreii o socotesc pe Maria (c.) , si nu am nevoie de dovada ca am dovezi .

    Eu vreau sa stiu ce au facut crestinii / Biblia ca sa o aprere pe Maria impotriva acestor acuzatii .
    Eu acuma m-am prins ce vrei, deci tu vrei ca sa gasesti in Biblie versete unde crestinii o apara pe Maria de aceste acuzatii? Sper ca bine am inteles

    In rest nu stiu cu ce evreu ai vorbit dar eu cunosc multi si nu am auzit niciodata sa zica ca Isus provenea dintr-o casatorie dar nici nu am auzit pe vreunul sa spuna ca e......... cum ai zis tu, pur si simplu nu ii intereseaza subiectul. S-or mai schimbat vremurile, s-or modernizat si astia
     
     

  11.  
    #10
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Cum adica ce sa intelegi ?

    Evreul care a negat faptul ca evreii o acuza pe maria , a mintit pentru ca ei o acuza .
     
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •