Notices
 
Results 1 to 4 of 4
  1. Responsabilitatile casatoriei 
    #1
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    sursa" Ce inseamna apartenenta mea la Islam"

    Responsabilitatile inaintea casatoriei




    Invataturile si practicile islamice ma ajuta sa-mi intemeiez o familie credincioasa si sa o indrum pe calea cea dreapta. Urmatoarele sfaturi vin in ajutorul si în usurarea implinirii casatoriei.
    1) Casatoria mea trebuie facuta de dragul lui Allah. Scopurile ei sunt de a intemeia o familie musulmana, de a avea urmasi, de a transmite mesajul lui Allah si prin ei, de a ajuta la perpetuarea speciei. Allah Atotputernicul a spus: "Allah i-a ales pe Adam si Noe, familia lui Abraham, si familia lui Imran peste toate lumile (din vremea lor)" (surat Al-'Imran:33)
    2) Casatoria ma impiedica sa privesc la cele interzise si ma conduce la protejarea castitatii si a credintei. Profetul lui Allah (salleAllahu aleihi ue sellem) a spus: "Trei [oameni] sunt indreptatiti sa primeasca ajutor din partea lui Allah: luptatorul (mujahid) pe calea lui Allah, tutorele si persoana care se casatoreste in scopul protejarii castitatii sale.” si „Cel care se casatoreste, si-a completat jumatate din religie, asa ca sa se teama de Allah pentru cealalta jumatate.”
    3) Sa iau cea mai buna decizie in alegerea unui partener pe viaţa, o sotie sau un sot. Mesagerul lui Allah (salleAllahu aleihi ue sellem) a spus: "Alege [cel mai bun] pentru generatia ta pentru ca [esecul unei singure] generatii poate duce la o criza. "
    4) Sa-mi aleg o sotie ale carei calităti sa fie comportamentul bun, responsabilitatea religioasa si nu bogatia sau frumuseţea. Mesagerul lui Allah (salleAllahu aleihi ue sellem) a spus: "Nu va casatoriti cu o femeie datorita frumusetii ei, frumusetea ei poate sa o rasfete, nu vă casatoriti cu o femeie datorita banilor ei, banii ei pot sa o asupreasca. Ci casatoriti-va cu ea datorita credintei ei. Iar o fata sclava, surda, dar credincioasa este mai buna pentru voi."
    "Daca un barbat se casatoreate cu o femeie datorita situatiei sale sociale bune, Allah il va rasplati pe el numai cu decaderea. Daca un barbat se casatoreste cu o femeie datorita averii ei, asta ii va aduce lui numai saracie. Daca un barbat se casatoreste cu o femeie datorita familiei ei, Allah il va rasplati pe el numai cu umilinta; dar daca un barbat se casatoreste cu o femeie de dragul lui Allah, Allah il va binecuvanta pe el cu ea si o va binecuvanta pe ea cu el."
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui aiscia pentru acest subiect

    AishaA (03-01-2008), batool391 (02-29-2008), Saira (03-07-2008), sara h (03-01-2008)

  3. Responsabilitatile in timpul casatoriei 
    #2
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Alegerea unui sot/sotii bun(e) nu-mi reduce din responsabilitati dupa casatorie. De fapt, responsabilitatile cele mai importante incep imediat dupa casatorie. Acestea sunt:

    1) Sa ma comport cu partenerul cat mai bine pentru a ajunge la intelegere si incredere reciproca. Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) a spus: "Cel mai bun dintre voi este acela care este cel mai bun cu sotia lui. Si eu sunt cel mai bun (dintre voi) cu familia mea."
    "Credinciosii cu cea mai buna credinta sunt aceia care au cel mai bun comportament si sunt cei mai buni cu sotiile lor ."

    2) Sa dezvolt armonie in gandire si spirit bazata pe dragoste si nu numai pe compatibilitatea sexuala. Sa citim impreuna, sa-L adoram pe Allah impreuna, sa organizam lucrurile legate de gospodarirea casei impreuna, sa ne distram si sa ne jucam impreuna. Astfel, Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) obisnuia sa o provoace pe sotia lui 'Aisha la intreceri si o ajuta la treburile gospodaresti, chiar si la repararea pantofilor.

    3) Relatia mea de casatorie sa se bazeze pe Islam si sub nici o forma sa nu denigreze sau sa abandoneze drumul cel bun impus de Islam din comoditate sau slabiciune. A fost relatat ca Mesagerul lui Allah (salleAllahu aleihi ue sellem) a spus: "Oricine se supune preferintelor ai antipatiilor unei femei va fi aruncat de Allah in Iad" si "Nu-L va intalni vreunul pe Allah cu un pacat mai mare decat acela a cărui familie este ignoranta." si " Rusine barbatului care devine sclavul sotiei lui."
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  4.  
    #3
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Rusine barbatului care devine sclavul sotiei lui."

    Eu n-am mai auzit hadisul asta pina acum...Ori nu e tradus bine... Stie cineva sursa acestui hadis? e sahih?

    Mda, surioara...acum am cautat sa vad daca acest hadith este bun, dar sincer nu am gasit nici o sursa...adica, din ceea ce imi rezulta,pana acum...nu exista...cel putin in limba romana...
    Sursa articolului este" Ce inseamna apartenenta mea la Islam"- Fundatia Taiba
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  5.  
    #4
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Frumos articol surioara , mashallah dar din pacate nu stiu daca neaparat cu totii urmam aceste sfaturi
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •