Notices
 
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 64
  1. Interdictii alimentare in crestinism 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Numele acestui forum se numeste printre altele si Interdictii alimentare in crestinism. In afara de anumite interdictii din cadrul postului, nu cred ca putem vb de altele, eu una nu cunosc. Unele secte din crestinism au cateva interdictii diferite de fratii lor ortodocsii si catolicii .Ba chiar ,daca nu ma insel adventistii incurajeaza regimul vegetarian .
    Sa fii ortodox/catolic inseamna sa poti manca orice fel de carne si sa poti bea orice fel de bautura alcolica.Putem vorbi de interdictii?
     
     

  2.  
    #11
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Amal,imi pare rau daca asa s-a inteles.Eu nu o cert deloc,ba chiar imi place ca intreaba.Am intrebat-o cum vede ea citatele alea pt. ca este o fata inteligenta.Nu m-am exprimat prea elegant e drept,dar o intreb ce senzatie ii lasa aceste citate "pline de duh".
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by ummraschid
    Draga Anamaria,


    De aceea cei care il urmau in invataturi pe Isus, pacea fie asupra sa, nu puneau in gura lor carne de porc, dupa cum scrie Petru in Faptele apostolilor capitolul 10, verset 14.

    14 "Nicidecum, Doamne", a răspuns Petru. "Căci niciodată n-am mâncat ceva spurcat sau necurat." [Faptele apostolilor 10 ]
    si continuarea:
    9. Iar a doua zi, pe când ei mergeau pe drum şi se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperiş, să se roage pe la ceasul al şaselea.
    10. Şi i s-a făcut foame şi voia să mănânce, dar, pe când ei îi pregăteau să mănânce, a căzut în extaz.
    11. Şi a văzut cerul deschis şi coborându-se ceva ca o faţă mare de pânză, legată în patru colţuri, lăsându-se pe pământ.
    12. În ea erau toate dobitoacele cu patru picioare şi târâtoarele pământului şi păsările cerului.
    13. Şi glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie şi mănâncă.
    14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat şi necurat.
    15. Şi iarăşi, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curăţit, tu să nu le numeşti spurcate.

    16. Şi aceasta s-a făcut de trei ori şi îndată acel ceva s-a ridicat la cer.

    Faptele,cap 10

    In crestinism nu mai exista interdictii alimentare,dar se recomanda cumpatarea,si abtinerea de la consumul de carne,pentru cine doreste.

    "14. Ştiu şi sunt încredinţat în Domnul Iisus că nimic nu este întinat prin sine, decât numai pentru cel care gândeşte că e ceva întinat; pentru acela întinat este.
    15. Dar dacă, pentru mâncare, fratele tău se mâhneşte, nu mai umbli potrivit iubirii. Nu pierde, cu mâncarea ta, pe acela pentru care a murit Hristos.
    16. Nu lăsaţi ca bunul vostru să fie defăimat.
    17. Căci împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci dreptate şi pace şi bucurie în Duhul Sfânt.
    18. Iar cel ce slujeşte lui Hristos, în aceasta este plăcut lui Dumnezeu şi cinstit de oameni.
    19. Drept aceea să urmărim cele ale păcii şi cele ale zidirii unuia de către altul.
    20. Nu strica, pentru mâncare, lucrul lui Dumnezeu. Toate sunt curate, dar rău este pentru omul care mănâncă spre poticnire.
    21. Bine este să nu mănânci carne, nici să bei vin, nici să faci ceva de care fratele tău se poticneşte, se sminteşte sau slăbeşte (în credinţă).

    Romani,cap.14

    In Biserica Ortodoxa,consumul de carne si de vin ,precum si de produse lactate si oua,este interzis in timpul posturilor de peste an.Deasemenea,sunt manastiri unde nu se consuma deloc carne,ci numai peste,sau nici peste.Dar in afara postului crestinul poate manca orice,dar cu cumpatare.Lacomia,imbuibarea,sunt pacate.
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by admin


    Am o mica rugaminte pentru tine. Cand dai citatul din Biblie sa scrii exact unde se gaseste.De exemplu (Pavel 2:16) in ce parte a noului testament este acest verset ?

    Multumesc anticipat ..
    Citatele date de Anamaria sunt din :

    "Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete,."(Pavel 2:16)- din Epistola catre Coloseni a Sfantului Apostol Pavel,capitolul 2,versetul 16 -pe scurt se spune Coloseni 2:16

    "Dacă cineva dintre necredincioşi vă cheamă pe voi la masă şi voiţi să vă duceţi, mâncaţi orice vă este pus înainte, fără să întrebaţi nimic pentru conştiinţă. "(pavel 2:27)-din Epistola intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel cap.2,versetul 27-pe scurt se spune 1 Corinteni 2:27
     
     

  5.  
    #14
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Dupa cum observi, myryam, Pavel a fost cel care a dat permis la porc si bautura, nici un apostol inaintea sa nu a spus asa ceva... aceasta idee a subliniat-o atat munir, cat si admin.
    Porcul exista atat inainte de Pavel cat si dupa, de ce Dumnezeu ar fi lasat evreilor interdictia pt porc, spunand ca porcul este un animal necurat, oprit , ca apoi sa "se razgandeasca"? Insusi Isus a spus ca el nu a venit sa schimbe legea, ci sa o implineasca. Arata-mi o dovada ca Isus a mancat porc.
    Merita sa mai discutam pe aceasta idee.
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by amal
    Dupa cum observi, myryam, Pavel a fost cel care a dat permis la porc si bautura, nici un apostol inaintea sa nu a spus asa ceva... aceasta idee a subliniat-o atat munir, cat si admin.
    Porcul exista atat inainte de Pavel cat si dupa, de ce Dumnezeu ar fi lasat evreilor interdictia pt porc, spunand ca porcul este un animal necurat, oprit , ca apoi sa "se razgandeasca"? Insusi Isus a spus ca el nu a venit sa schimbe legea, ci sa o implineasca. Arata-mi o dovada ca Isus a mancat porc.
    Merita sa mai discutam pe aceasta idee.
    Daca citesti pasajul din Scriptura,vei observa ca Sfantul Apostol Pavel n-a facut nimic din capul lui,ci la indicatia lui Dumnezeu.Dupa cum vezi,el chiar s-a impotrivit sa manance ceea ce el stia ca este mancare "necurata".Dar odata cu venirea lui Hristos,am iesit de sub Lege si am intrat in Har.Legea reglementa lucruri pamantesti,cum spune si la Epistola catre evrei:
    "Acestea erau numai legiuiri pământeşti - despre mâncăruri, despre băuturi, despre felurite spălări - şi erau porunci până la vremea îndreptării. "(cap. 9,v.10)
    Iar "vremea indreptarii "a venit odata cu moartea si Invierea lui .
    Hristos.

    Iata ce li se cere crestinilor:
    9. Nu vă lăsaţi furaţi de învăţăturile străine cele de multe feluri; căci bine estesă vă întăriţi prin har inima voastră, nu cu mâncăruri, de la care n-au avut nici un folos cei ce au umblat cu ele. (Evrei 13)

    Referitor la dovada ca Iisus a mancat porc,nu exista un verset in care sa se precizeze asa ceva.Se spune doar ca El a mancat si a baut,nu se zice exact ce,iar uneori este mentionat pestele.Dar avand in vedere ca El statea la masa cu "vamesii si cu pacatosii",care probabil nu respectau interdictiile alimentare evreiesti,este posibil ca El sa fi mancat si porc.Dar daca Sf. Scriptura nu precizeaza,inseamna ca nu este relevant daca El a mancat sau nu porc,dar este clar ca El a curatit totul prin jertfa Sa si pentru crestin nu se mai face impartirea intre mancaruri curate sau necurate.
     
     

  7.  
    #16
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    "Să nu mâncaţi nici o mortăciune, ci s-o dai străinului de alt neam ce se va întâmpla să locuiască în casa ta; acela s-o mănânce sau să i-o vinzi, căci tu eşti poporul sfânt al Domnului Dumnezeului tău. Să nu fierbi iedul în laptele mamei sale. "


    Am crezut ca nu vad bine asta ,zau asa,chiar nu va dati seama ce aberatii sunt astea?Cine poate sa fie intr-atat de orb incat sa nu vada ca este o imoralitate enorma.
    Care carte sfanta ar putea scrie asa o bazaconie?
    In nici un caz una in care scrie "Iubeste-ti aproapele!"
    Cum puteti sa concepeti ca ceva ce este rau pentru un om ar putea fi dat altuia?Pai atunci s-ar duce pe apa sambetei toata ideea de umanitate.
    Zau asa,este de ras...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #17
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Să nu mâncaţi nici o mortăciune, ci s-o dai străinului de alt neam ce se va întâmpla să locuiască în casa ta; acela s-o mănânce sau să i-o vinzi, căci tu eşti poporul sfânt al Domnului Dumnezeului tău. Să nu fierbi iedul în laptele mamei sale. "



    Am crezut ca nu vad bine asta ,zau asa,chiar nu va dati seama ce aberatii sunt astea?Cine poate sa fie intr-atat de orb incat sa nu vada ca este o imoralitate enorma.
    Care carte sfanta ar putea scrie asa o bazaconie?
    In nici un caz una in care scrie "Iubeste-ti aproapele!"
    Cum puteti sa concepeti ca ceva ce este rau pentru un om ar putea fi dat altuia?Pai atunci s-ar duce pe apa sambetei toata ideea de umanitate.
    Zau asa,este de ras...

    daca nu ma insel versetul e din vechiul testament . este un mesaj adresat evreilor , "poporul sfant".Faza cu "iubeste-ti aproapele " e relativa , poate se refera tot la aproapele din poporul sfant.
    in noul testament lucrurile devin clare si slava Domnului ne putem ghida corect insa evreii s-au oprit doar la vechiul testament de aceea trebuie avut grija ce serviti in casa unui evreu.
     
     

  9.  
    #18
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by anamaria
    daca nu ma insel versetul e din vechiul testament . este un mesaj adresat evreilor , "poporul sfant".Faza cu "iubeste-ti aproapele " e relativa , poate se refera tot la aproapele din poporul sfant.
    in noul testament lucrurile devin clare si slava Domnului ne putem ghida corect insa evreii s-au oprit doar la vechiul testament de aceea trebuie avut grija ce serviti in casa unui evreu.
    evreii s-au oprit la vechiul testament, iar crestinii la cel nou!?...:smile33:

    SUBHANALLAH!!!!

    ....de aceea trebuie sa avem grija, ce ni se serveste in casa unui crestin???!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  10.  
    #19
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by ummraschid
    evreii s-au oprit la vechiul testament, iar crestinii la cel nou!?...:smile33:

    SUBHANALLAH!!!!

    ....de aceea trebuie sa avem grija, ce ni se serveste in casa unui crestin???!...
    Mashaa ALLAH surioara ar trebui un Nobel pentru spontaneitate,unul pentru super IQ,altul epntru cea mai tare replica de pe net....esti mortala!


    Morala:Fiti dintre cei care cred intr-un singur Dumnezeu,in ALLAH SWT,Cel vesnic Viu,care nu are partasi la stapanire,ale caruia sunt toate cele din ceruri i de pe pamant,caci la El va veti intoarce!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by maryam
    Mashaa ALLAH surioara ar trebui un Nobel pentru spontaneitate,unul pentru super IQ,altul epntru cea mai tare replica de pe net....esti mortala!


    Morala:Fiti dintre cei care cred intr-un singur Dumnezeu,in ALLAH SWT,Cel vesnic Viu,care nu are partasi la stapanire,ale caruia sunt toate cele din ceruri i de pe pamant,caci la El va veti intoarce!

    maryam pe acest forum nu exista politeisti, toti credem intr-un singur Dumnezeu
     
     

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Femeia in Islam, Crestinism , Iudaism
    By imanikka in forum Crestinismul
    Replies: 26
    Last Post: 06-23-2008, 02:15 AM
  2. Regulile sectiunii 'Crestinism'
    By Abdul Rahman in forum Crestinismul
    Replies: 0
    Last Post: 09-16-2006, 06:59 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •