Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 25 of 25
  1. Un subiect foarte delicat 
    #1
    Member Mihaela Eid's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cairo, Egypt
    Age
    39
    Posts
    12
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Assalamu aleikom,

    am deschis acest topic in speranta de a va asculta opiniile si sfaturile. Una dintre surori, maritata nu de foarte mult timp, aprox. 7-8 luni, are o problema foarte delicata si i-a trebuit foarte mult sa vorbeasca cu cineva despre asta si mai mult sa ma roage sa deschid subiectul pe un forum public, in speranta ca poate va gasi o solutie pentru problema ei.
    povestea este simpla, este convertita, l-a cunoscut pe sotul ei, s-au casatorit si dupa casatorie, desi totul merge bine alhamdulillah au o singura problema.
    sotul ei nu poate trece cu vederea ca ea nu a fost virgina in noaptea nuntii. el stia despre asta si totusi a acceptat situatia si a parut ca e ok chiar si cateva luni bune dupa casatorie, dar in ultimul timp a inceput sa aiba cosmaruri si sa aiba multe retineri. si-o imagineaza in bratele altui barbat. asta doar ca sa va faceti o idee cam ce fel de ganduri are.
    tin sa precizez ca ea, masha allah, este foarte supusa, cuminte si pioasa, nu poarta niqab dar poarta numai abaya si hijab pana in pamant.
    rar mai vezi fata asa cuminte. nu raspunde, il asculta pe sotul ei si nu mai stie cum sa-l impace. de multe ori mi s-a plans ca sunt zile in care sotul ei o ignora complet si sta incruntat fara motiv, nu raspunde sau pleaca.
    pe de alta parte, el este un om bun, de cateva ori a incercat sa isi deschida sufletul si sa ii spuna ca pe el il doare foarte mult asta. pentru ca el a fost si ea nu. desi a fost ok la inceput, acum a inceput sa il roada. cateodata se trezeste in mijlocul noptii si plange ca un copil. pentru ca isi dorea sa fie numai a lui.
    ea a trait o poveste trista cu un barbat acum ceva timp, care s-a terminat foarte rau. nu era musulmanca. peste ceva timp a inceput sa invete si sa citeasca si subhana allah, allah a ales-o sa fie musulamnca.

    ce spuneti surorilor? nici el nu e rau dar nici ea nu e vinovata.
    insha allah, eu am tot sfatuit dar intotdeauna exista loc si de mai bine insha allah.
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui Mihaela Eid pentru acest subiect

    Alina1968 (05-02-2008), umalkasem (05-17-2008)

  3.  
    #21
    Incepator nour's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Egypt
    Age
    42
    Posts
    67
    Thanked
    3
    Rep Power
    106
    3 - El trebuie sa inteleaga ca nu orice problema personala a lui se rezolva prin "a distruge" persoana slaba din viata lui .

    ------------
    draga frate te as ruga sa explici si ce ai vrut sa zici aici in mai multe cuvinte.
    vreau doar sa inteleg anumite lucruri...asta e singurul motiv ptr care iti cer si alte explicatii..
    Allah ta ala sa te rasplateasca frate ptr tot ceea ce faci de dragul lui,
    "Help one another in birr (righteousness, virtue), and taqwa (piety, fear of Allah, God-consciousness), and do not help one another in sinning and transgression. And fear and revere Allah; verily, Allah is severe in punishment." [Soorah al-Maa'idah 5:2]
     
     

  4.  
    #22
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Asa cum a scris si nour,aceeasi intrebare o am si eu,ce drepturi are acea fata in situatia ei si asteptam raspunsul fratelui Suleiman,dar vad ca nu ne "lumineaza",poate de data aceasta ne raspunde.Sunt mai multe fete care au citit si au aceeasi nelamurire.Si cum adica,"distruge"persoana slaba din viata lui,pt o problema a lui personala?Inca avem rabdare si asteptam raspunsul.
     
     

  5. Salam aleykum!! 
    #23
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Incredibil...mi e mila de fata aceea,Acel barbat ,stiind ca nu era virgina s a casatorit cu ea,ca acum sa i faca viata un cosmar??am mai auzit de cazuri identice.Fata nu are nici o vina cred ca el are o problema psihologica,Doar atat mai lipsea sa fi fost virgina, si dupaia sa planga ca de ce a dezvirginat o.Fata s-a casatorit ,in speranat ca va fi sprijinita ,ajutata,in noul drum care si la a les,si in schimb uite.....Asta da sprijin.Unii barbati sunt f egoisti.Am citit undeva ca in unele tari(mai indepartate),unle femei in noaptea nuntii folosesc sange de animale,de frica ca sangele lor poate lipsi..(nu intodeauna femeile sangereaza )Himenul poate fi rupt in timpul activitatilor sportive...etc...Ca musulmani,toti stim ca adulterul e un pacat f mare,si castitatea este f importanta.Dar ...hai sa fim seriosi...oare n ar trebui si barbatii educati putin??In unle tari islamice ,exista multe cazuri de sinucidere din cauza ca si au pierdut virginitatea...Sa ne ferim de pacat,este cel mai bine.Dar nici sangele de animal sau sinuciderea nu sunt o solutie...Ci mai degeaba educatia....In cazul celor doi,e bine sa citeasca din coran,si i poate ajuta f mult.....Salam.
     
     

  6.  
    #24
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Asalamu alaykum

    Se spune ca nemultumitului i se ia darul....Daca aceasta femeie si-a incredintat sufletul acestui barbat, a acceptat sa se casatoreasca cu el , insemnand sa-si apere castitatea , prezentul si viitorul se afla in mainile sotului ei.Nu asta este esential?Daca nu ar avea-o alaturi o perioada de timp , atunci isi va da seama ce a pierdut , daca nu este diferenta pentru el, inseamna ca nu a meritat-o de la inceput.... inseamna ca nu este demn de ea...O sotie nu este o haina pe care sa o arunci in sifonier daca nu mai e la moda, sau pe placul tau , probabil nu stie care sunt indatoririle lui ca sot, ar trebui sa citeasca ceva in acest sens...
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  7.  
    #25
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Mihaela Eid,daca urmaresti parerile noastre,poti sa ne mai spui ce s-a intamplat cu fata in cauza?Daca s-a rezolvat intr-un fel problema ei?De cand am stiut despre ea,m-am gandit foarte des la situatia ei.Inshaalla sa-i fie mai bine,daca nu foarte bine!
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •