Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16
  1. Sarbatorile Crestinilor 
    #1
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    31
    Thanked
    14
    Rep Power
    0
    BISMILLAH WA RAHMATULILLAH WA RAHIM ASALAMU ALEYCOM WA RAHMATULILLAH WA BARAKATU CUM TREBUIE SA PROCEDAM NOI MUSULMANII CARE MAI AVEM RUDE SI PRIETENI CRESTINI IN PREAJMA SARBATORILOR CRESTINE? ESTE HARAM SA LE RASPUNDEM CU ,,SARBATORI FERICITE LA REPLICA CHRISTOS ....."????? SA-I EVITAM,SA-I IGNORAM ,SA FIM INDIFERENTI CU EI??? CUM SA PROCEDAM? ALLAH SA FIE MULTUMIT DE NOI. ALLAH AKBAR
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui Alina1968 pentru acest subiect

    batool391 (04-25-2008), diana mihaela38 (06-27-2008), Hayat (04-25-2008), maryam (04-24-2008), Yumna (04-25-2008)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Alina1968 View Post
    BISMILLAH WA RAHMATULILLAH WA RAHIM ASALAMU ALEYCOM WA RAHMATULILLAH WA BARAKATU CUM TREBUIE SA PROCEDAM NOI MUSULMANII CARE MAI AVEM RUDE SI PRIETENI CRESTINI IN PREAJMA SARBATORILOR CRESTINE? ESTE HARAM SA LE RASPUNDEM CU ,,SARBATORI FERICITE LA REPLICA CHRISTOS ....."????? SA-I EVITAM,SA-I IGNORAM ,SA FIM INDIFERENTI CU EI??? CUM SA PROCEDAM? ALLAH SA FIE MULTUMIT DE NOI. ALLAH AKBAR

    Aleykum salm wa rahmatullah wa barakatuhu, Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa te rasplateasca numai cu bine in aceasta viata si in viata de apoi.
    Dupa unelele pareri poti sa ii feliciti atat timp cat nu spui si nu faci ceva care sa contravina religiei tale.
    Poti sa le spui va doresc sarbatori fericite cred, ALLAH stie cel mai bine!
    Mai important decat ceea ce spui este participarea in sine, pentru ca daca te afli intr-un loc unde sunt servite bauturi, se pune muzica, etc...lucruri considerate haram, atunci este mai bine sa nu te duci.
    Este mai greu de acceptat pentru ei, dar mai placut in fata lui ALLAH Subhannahu wa TA`ala.
    Acum depinde si de ei, cat de mult te inteleg....
    Uite, am sa-ti spun din experienta personala, de 10 ani nu ma duc si nu ii sun in zilele astea, chiar dc vb la telefon nu le zic nimic, la inceput se suparau dar fara sa faca cine stie ce comentarii, se mai auzeau pe ici pe colo dar s-au obisnuit, alhamdulillah. Nu am avut probleme, alhamdulillah.
    Inshaa ALLAH sa iti usureze ALLAH!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Wa alaykum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu


    Eu evit sa fac orice urare,insa atunci cand totusi imprejurarile o cer,spun un "sarbatori fericite" si atat.Nu alte replici care sa contravina invataturilor si adevarurilor islamice.In general ma abtin de la urari dar daca totusi ma vad in fata unei asltfel de situatii,ii felicit scurt si atat . Pana la urma trebuie sa le vorbim lor cu blandete si sa le respectam sarbatorile asa cum sunt,chiar daca pentru noi nu au nicio insemnatate,totusi face parte din bunul comportament al unui musulman fata de ceilalti.
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As salamu aleikom wa rahmatu llahi

    Asa e,incearca sa nu initiezi tu felicitarile...

    Tin minte eu in primele luni de musulmana,cand mama ,tata care nu stiau ca sunt muslim dimineata mi-au zis khristos a inviat..le-am spus: El este viu(dar ei nu stiau ca sunt mulsim)
    Si chiar daca un vecin iti spune sarbatori fericite putem sa le zambim si sa-i luam cu ce mai faceti ..ce vreme frumoasa e afara..)Ce bine aratati.(daca e femeie)

    Nu e bine sa facem compromisuri....haideti sa fim seriosi..Cati dintre prieteni,parinti etc ne suna pe noi in Aid????????????????????????????????????
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    As salamu aleikom wa rahmatu llahi

    Asa e,incearca sa nu initiezi tu felicitarile...

    Tin minte eu in primele luni de musulmana,cand mama ,tata care nu stiau ca sunt muslim dimineata mi-au zis khristos a inviat..le-am spus: El este viu(dar ei nu stiau ca sunt mulsim)
    Si chiar daca un vecin iti spune sarbatori fericite putem sa le zambim si sa-i luam cu ce mai faceti ..ce vreme frumoasa e afara..)Ce bine aratati.(daca e femeie)

    Nu e bine sa facem compromisuri....haideti sa fim seriosi..Cati dintre prieteni,parinti etc ne suna pe noi in Aid????????????????????????????????????

    Sa iti zic?
    pe mine toata lumea ma suna de EID, nu stiu cum asa...alhamdulillah min elf, subhanna ALLAH dar ma suna,, uite, e un caz.
    Saira mashaa ALLAH a spus fffffffffffff frumos. Jazaaki ALLAHU khairan.
    Trebuie sa fim asa cum a fost profetul , a zis..."Lasa-i, este EID."

    Asta este cel mai bun exemplu, repet noua nu ne revine calauzirea, nu este de la noi, de la noi si tot bi fadli wa rahmatullah este obligatia de a fi buni, blanzi, sa fim asa cum a fost profetul .
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    eu sint de parerea ca totusi mai bine sa le explic la timp ca nu sarbatoresc asa un eveniment si poate in cazuri foarte rare le zic si eu sarbatori fericite si atit.insAllah sa treceti peste asa evenimente fara de dureri de cap.
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Salam aleykum,eu in urma cu 3 ani am pus aceasta intrebare la un curs de religie,si parerea profesorului nostru de atunci a fost aceastautem sa ne felicitam parintii de sarbatorile lor religioase,spunandu-le "la multi ani"sau "sarbatori fericite",dar nu "craciun fericit" sau :"Cristos a inviat","Cristos s-a inaltat",etc.Pt ca daca le-am spune astfel,ar insemna ca le recunoastem religia lor,a fost explicatia profesorului,dar avem permisiunea de a-i felicita din respect pt ei. Nu-i putem vizita in aceste sarbatori daca ei au o petrecere(alcool,muzica,amestecul dintre femei si barbati).Repet aceasta este explicatia profesorului,iar eu nu mi-as permite sa-mi spun parerea,pt ca nu sunt in masura,abia dupa ce am citit 2-3carti de religie si am luat 3-4 cursuri.
     
     

  9.  
    #8
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Iar pt vecinii care ne felicita de sarbatorile religioase crestine sau colegii de birou,le putem rasounde:"noi suntem musulmani,nu avem aceste sarbatori,dar va doresc dvs sarbatori fericite."Aceasta pt a arata ca islamul este o religie toleranta si noi musulmanii,trebuie sa fim un exemplu bun pt crestini in comportament.
     
     

  10.  
    #9
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Si pe mine ma suna familia si prietenii nemusulmani de eid si imi ureaza sarbatori fericite fara pic de ironie. Cred ca datoria noastra e sa fim toleranti in limitele impuse de religia noastra. Respectul nu trebuie sa lipseasca in relatiile interumane si cred ca ar trebui sa explicam in cel mai elegant mod cu putinta atunci cand suntem intrebati de ce nu sarbatorim.
     
     

  11.  
    #10
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Salamu aleikom
    M ahsa Allah sunteti niste norocoase..pe mine nu ma suna nimeni de aid....Yumma ma sha Allah Alah sa-l binecuvanteze pe Sheik Saad foarte frumos raspuns....

    wa aleikom salam
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •