Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 32 of 32
  1. Religious Architecture and Islamic Cultures 
    #1
    Harnic Sarah_Nour's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    15
    Rep Power
    216
    Bismillahir-rahmair-rahim,
    La sectiunea
    " Cultura si civilizatie" am dorit sa va prezint si voua un site interesant, in care puteti gasi o multitudine de informatii despre Cultura Islamica si Arhitectura, din cele mai vechi timpuri ...de la inceput mai precis , sunt totodata asociate imagini deosebite inshaAllah sper sa va placa .


    http://web.mit.edu/4.614/www/schedule.html



    Last edited by suleiman; 03-15-2006 at 10:58 PM.
     
     

  2. Mersi Sarah_Nour de la :

    Hayat (03-10-2007)

  3. Pt Alba 
    #31
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Salam aleykum!
    Alba ai inceput prin a intreba daca exista cumva vreo legatura intre perioada iconoclasta si interdictia de a reprezenta figuri umane si animale in pictura islamica. Nu exista nici cea mai mica legatura!!! S-au dezvoltat separat, dar au la baza acelasi motiv. In perioada iconoclasta din Istoria Bizantului au fost distruse foarte multe picturi religioase pentru ca oamenii incepusera sa creada mai mult in obiectele in sine decat in ceea ce ele reprezentau. Erau convinsi ca materialul in sine le poate face bine, mai mult decat ceea ce el reprezinta. Si arta islamica, chiar daca nu are motive animale sau umane, nu inseamna ca sunt lipsite de valoare artistica. Dimpotriva: arabescurile, prin armonia si echilibrul lor sunt ceva unic in lume. Si in plus, arta nu inseamna numai pictura!! Arhitectura este uimitoare si are numeroase influente asupra arhitecturii vestice..ca tot ai intrebat de influente. Cand ai sa vezi oriunde in lume o arcada inalta...sa stii ca e de la arabi
    InshaAllah o sa reusesc sa fac o fumoasa lucrare de licenta despre Civilizatia araba in Evul Mediu si atunci o sa pot sa iti raspund mai bine la toate aceste intrebari!!
    Shukran pentru site-uri...cred ca o sa imi fie de folos in cercetarea ce urmeaza sa o fac asupra acestui subiect.
     
     

  4.  
    #32
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    banuiam eu ca esti pe aici...mai gabi mai...bine ai venit printre noi
    mwaahhh
    mersi pentru informatii m-ai lamurit si pe mine acuma...ca aveam si eu niste intrebari vis-a-vis de asta
    te pup
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •