Notices
 
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 42
  1. Discutie despre cearta in cuplu 
    #1
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Invata sa-ti asculti partenerul, dar si sa te faci ascultata. Numai in felul acesta relatia voastra are de castigat!
    Distorsiuni in cuplu
    Gandirea cu ascunzisuri. Uneori apare in cupluri un plus de suspiciune, care face ca partenerii sa fie intr-o continua urmarire a comportamentelor celuilalt. Astfel, sotul se poate gandi ca "sotia mea este draguta pentru ca urmeaza sa-mi solicite un favor", iar sotia poate sa raspunda la un zambet binevoitor cu urmatorul gand "imi ranjeste mieros pentru a-mi putea scoate ochii mai apoi, ca el e bun si eu il persecut". In argumentarea in cuplu pot sa apara momente in care unul dintre parteneri il priveste pe celalalt numai in optica a doua - trei atribute sau defecte.
     
     

  2. Urmatorii 6 au spus mersi lui Yumna pentru acest subiect

    AishaA (09-21-2008), Alina1968 (05-27-2008), huda_alrahim (09-15-2008), maryam (05-25-2008), sherine (08-25-2010), umalkasem (05-28-2008)

  3.  
    #11
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Pentru sfaturi practice ar trebuie sa se stie exact ce s-a intamplat si sa fie ascultate ambele parti,nu numai ea sau el si cineva care sa se priceapa la solutionarea conflictelor in cuplu.
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Lumanari,baie impreuna,biletele,etc...de ce numai pt tineri???Si ce inseamna tineri?Banuiesc ca nu ai 70 de ani
     
     

  5.  
    #13
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    hai ca ma facui sa zimbesc. oare la 70 as mai gindi la fel?. mi/as dadaci nepotii si/as fi cea mai fericita:smile26:dar, alihamdulillahi si acum am asa o delegatie de bebei linga mine, ca/ti zboara toti gargaunii si asa iti vine s/o iei de la inceput si sa uiti toate supararile. hai,ca apare soarele si pe strada mea. asa ma bucura faptul ca s/a gasit un sufletel sa ma asculte si nu numai multumesc (poate asta si/mi lipseste:comunicatia?)
     
     

  6.  
    #14
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    pentru yumna. mi/am mai revenit , alihamdullilahi, ma dadusi prada slabiciunii.estaghfirrullah,ca seitan atita si/a asteptatinsaallah,cu rugaciune continuam povestea dragostei, totusi familia merita si/asa mi/o mai iubesc.
     
     

  7.  
    #15
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    11
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    In randurile ce urmeaza o sa va scriu o povestioara pe care am auzit-o de curand si are ca subiect principal dragostea, sper sa va placa la fel de mult cum mi-a placut si mie, aceasta povestea mi-a dat mult de gandit.

    'Odata am avut o prietena de care eram foarte apropiat. Pe cand stateam impreuna pe marginea unei piscine ea si-a umplut causul palmelor cu apa si a ramas astfel nemiscata in fata mea. Apoi mi-a zis:

    "Priveste apa aceasta pe care o tin in causul palmelor. O vezi? Ea simbolizeaza Dragostea. Atata vreme cat tii palmele deschise cu grija permitandu-i sa ramana acolo, ea va ramane mereu acolo. In schimb daca inchizi palmele strangand degetele in incercarea de a o poseda ea va curge printre degete!"

    "Aceasta este cea mai mare greseala pe care o fac oamenii cand intalnesc dragostea adevarata... incearca sa o controleze prin posesivitate, ei ordona si apoi au asteptari ridicate... si la fel cum s-a scurs apa din pumn asa se va indeparta si dragostea de ei. Pentru ca dragostea e menita sa fie libera, nimeni nu poate sa ii schimbe adevarata natura."

    "Daca exista oameni pe care ii iubesti permite-le sa fie fiinte libere. Daruieste si nu astepta nimic in schimb. Ofera sfaturi dar nu iti impune opinia. Cere dar nu ordona. Poate ca suna simplu dar aceasta este o lectie ce poate dura o viata intreaga pentru a fi invatata."

    "Acesta este secretul dragostei adevarate. Pentru a o resimti pe deplin trebuie sa nu ai nici un fel de asteptari de la cei pe care ii iubesti si sa manifesti pentru ei grija neconditionata."

    Un ultim gand ce imi trece prin minte:

    "Viata nu se masoara in numarul de respiratii pe care il avem ci in numarul de momente care ne taie respiratia."

    Swami Vivekananda
     
     

  8. Assalam aleicum wa rahmatullahi wa baracatuhu 
    #16
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Quote Originally Posted by naidamasa View Post
    pentru yumna. mi/am mai revenit , alihamdullilahi, ma dadusi prada slabiciunii.estaghfirrullah,ca seitan atita si/a asteptatinsaallah,cu rugaciune continuam povestea dragostei, totusi familia merita si/asa mi/o mai iubesc.

    Draga sora Allah sa-ti binecuvinteze familia si sa puna liniste si pace sufleteasca intre voi si sa va uneasca atit pt aceasta viata cit si pt Cea de Apoi.Allah sa va aiba in Marea Mila Sa.Va doresc o viata plina de momente fericite,respect si iubire reciproca .
    Ramadan Karim.

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  9. Assalam aleicum wa rahmatullahi wa baracatuhu 
    #17
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Quote Originally Posted by lina_leona View Post
    "Priveste apa aceasta pe care o tin in causul palmelor. O vezi? Ea simbolizeaza Dragostea. Atata vreme cat tii palmele deschise cu grija permitandu-i sa ramana acolo, ea va ramane mereu acolo. In schimb daca inchizi palmele strangand degetele in incercarea de a o poseda ea va curge printre degete!"
    Geazac Allahu hairan pt aceste rinduri frumoase.
    Allah sa fie multumit de tine surioara

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  10.  
    #18
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    naidamasa,ma bucur ca te simti mai bine,si "lucreaza"pt relatia ta,foloseste "toate armele" si stim ca noi femeile cand vrem ceva obtinem,ne pricepem f f bine la asa ceva.Nu te gandi ca asta sau cealalta metoda este pt tineri sau ca nu ti s-ar potrivi sau bla-bla-bla...,ti-am spus:esti batrana abia pe la 70 de ani. SUCCES!
     
     

  11.  
    #19
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    salaam aleikum,

    Naidamasa, cat de mult te inteleg.... cel mai greu e sa faci pasi catre cel de langab tine si sa vezi ca nu mai stii cum sau si mai trist, ca nu vede, ca ignora incercarile tale...

    dar de multe ori, nu e pentru ca nu mai suntem iubite, ci pentru ca suntem ingropate sub griji financiare, familiale, sociale etc...

    trebuie sa avem rabdare si incredere, sa ne sprijinim in continuare partenerul si de multe ori reaproprierea vine din sprijinul asta subtil....

    daca as putea sa ajut mai mult, pot incerca, dar vorbesc fara sa stiu prea multe detalii, de aceea ma opresc aici,

    sa ai o zi frumoasa si un ramadam binecuvantat
    Elif
     
     

  12.  
    #20
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Barekallahu fikum pe toate , e destul sa spui -aa , ca si sariti cu ajutorul , mashaallah .
    Subhanallah ,Allahu akbar ,Alihamdulillahi ---totul e in regula ,
    d-apoi stiti cum e femeia :dintr-o scinteie - face un pojar
    Allah sa-mi binecuvinteze sotul , care ,mashallah ,are o rabdare de beton
     
     

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •