Notices
 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 42
  1. Discutie despre cearta in cuplu 
    #1
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Invata sa-ti asculti partenerul, dar si sa te faci ascultata. Numai in felul acesta relatia voastra are de castigat!
    Distorsiuni in cuplu
    Gandirea cu ascunzisuri. Uneori apare in cupluri un plus de suspiciune, care face ca partenerii sa fie intr-o continua urmarire a comportamentelor celuilalt. Astfel, sotul se poate gandi ca "sotia mea este draguta pentru ca urmeaza sa-mi solicite un favor", iar sotia poate sa raspunda la un zambet binevoitor cu urmatorul gand "imi ranjeste mieros pentru a-mi putea scoate ochii mai apoi, ca el e bun si eu il persecut". In argumentarea in cuplu pot sa apara momente in care unul dintre parteneri il priveste pe celalalt numai in optica a doua - trei atribute sau defecte.
     
     

  2. Urmatorii 6 au spus mersi lui Yumna pentru acest subiect

    AishaA (09-21-2008), Alina1968 (05-27-2008), huda_alrahim (09-15-2008), maryam (05-25-2008), sherine (08-25-2010), umalkasem (05-28-2008)

  3. Rog raspuns urgent!!! 
    #21
    Member ecrram's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Algeria
    Age
    55
    Posts
    14
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Salam aleikum!Plin de intelepciune mesajul postarii surorii lina_leona!!Dar cum e vorba romaneasca, teoria e ok dar practica ne omoara!Sunt Ecrram ,sunt casatorita de 1 an cu sotul meu algerian dar de ceva timp intampin numai probleme!Eu sunt de religie ortodoxa si nu am reusit sa ma adaptez vietii de familie in aceasta tara!Pot spune ca tot timpul am noi lucruri de invatat! Insa nu inteleg sacrificiul sotului pentru familia lui iar pentru sotia lui( care e departe de familie )nu are prea multa grija! Este normal un astfel de comportament? Va rog sa imi ierta-ti nestiinta dar doresc sa stiu! Iar ultima declaratie este ca el nu imi da socoteala ce face el cu banii lui, pentru familia lui.Este normal acest lucru? Eu am incercat sa fiu o mama buna pentru cei trei copiii ,pe care ii are, dar de cand lucrez si eu 9 ore pe zi \ 6 zile din saptamana , a devenit alta persoana iar cu mine este lipsit de altruism! Din cauza acestui comportament sunt nesigura pe mine, nu am nici un sprijin moral real aici!!Motivul pentru care m_am angajat la servici este ca fiind trei copiii, necesitatile nu le puteam acoperi din salariul sotului! Iar el are cumva acum are pretentia ca eu sa nu ii mai cer bani daca am salariu!!! Astept mesajele celor care cunoscand Coranul si comportamentul musulmanului ma vor ajuta sa trec peste acest impas in casnicia mea!Rabiavdak tuturor!!
     
     

  4.  
    #22
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by ecrram View Post
    Salam aleikum!Plin de intelepciune mesajul postarii surorii lina_leona!!Dar cum e vorba romaneasca, teoria e ok dar practica ne omoara!Sunt Ecrram ,sunt casatorita de 1 an cu sotul meu algerian dar de ceva timp intampin numai probleme!Eu sunt de religie ortodoxa si nu am reusit sa ma adaptez vietii de familie in aceasta tara!Pot spune ca tot timpul am noi lucruri de invatat! Insa nu inteleg sacrificiul sotului pentru familia lui iar pentru sotia lui( care e departe de familie )nu are prea multa grija! Este normal un astfel de comportament? Va rog sa imi ierta-ti nestiinta dar doresc sa stiu! Iar ultima declaratie este ca el nu imi da socoteala ce face el cu banii lui, pentru familia lui.Este normal acest lucru? Eu am incercat sa fiu o mama buna pentru cei trei copiii ,pe care ii are, dar de cand lucrez si eu 9 ore pe zi \ 6 zile din saptamana , a devenit alta persoana iar cu mine este lipsit de altruism! Din cauza acestui comportament sunt nesigura pe mine, nu am nici un sprijin moral real aici!!Motivul pentru care m_am angajat la servici este ca fiind trei copiii, necesitatile nu le puteam acoperi din salariul sotului! Iar el are cumva acum are pretentia ca eu sa nu ii mai cer bani daca am salariu!!! Astept mesajele celor care cunoscand Coranul si comportamentul musulmanului ma vor ajuta sa trec peste acest impas in casnicia mea!Rabiavdak tuturor!!
    M-a intristat mult postarea ta, sincer... Nu esti prima femeie care intampina aceste probleme...Eu ceva nu am inteles din mesajul tau...Te rog sa ma scuzi, dar unde este mama copiilor?
    In islam, barbatul are datoria sa intretina sotia si familia si in acelasi timp are obligatii fata de parinti... Doar un sfat imi permit sa iti dau...citeste...caci, citind vei indragi legea islamica si cu voia lui Allah, cand vei intelege ca Islamul protejeaza femeia, poate vei fi convinsa ca aceasta este religia perfecta si o vei imbratisa fara dubii in suflet...

    Aici ai multe publicatii unde vei gasi raspuns la intrebarile care te macina

    http://www.islam.ro/carte.php?id_carte=68

    http://www.islam.ro/carte.php?id_carte=69

    Si, aici gasesti Coranul in limba romana

    http://www.islam.ro/coran.pdf

    Sunt foarte convinsa ca te vor ajuta inshaallah...Iti spun din proprie experienta ...

    Fie ca Allah sa faca aceasta suferinta a ta doar o amintire si cine stie poate ca aceasta este defapt strada spre credinta adevarata.

    Te rog sa ne mai scrii draga mea.
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  5.  
    #23
    Member ecrram's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Algeria
    Age
    55
    Posts
    14
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by aiscia View Post
    M-a intristat mult postarea ta, sincer... Nu esti prima femeie care intampina aceste probleme...Eu ceva nu am inteles din mesajul tau...Te rog sa ma scuzi, dar unde este mama copiilor?
    In islam, barbatul are datoria sa intretina sotia si familia si in acelasi timp are obligatii fata de parinti... Doar un sfat imi permit sa iti dau...citeste...caci, citind vei indragi legea islamica si cu voia lui Allah, cand vei intelege ca Islamul protejeaza femeia, poate vei fi convinsa ca aceasta este religia perfecta si o vei imbratisa fara dubii in suflet...

    Aici ai multe publicatii unde vei gasi raspuns la intrebarile care te macina

    http://www.islam.ro/carte.php?id_carte=68

    http://www.islam.ro/carte.php?id_carte=69

    Si, aici gasesti Coranul in limba romana

    http://www.islam.ro/coran.pdf

    Sunt foarte convinsa ca te vor ajuta inshaallah...Iti spun din proprie experienta ...

    Fie ca Allah sa faca aceasta suferinta a ta doar o amintire si cine stie poate ca aceasta este defapt strada spre credinta adevarata.

    Te rog sa ne mai scrii draga mea.
    Multumesc pentru raspuns Aiscia! Sper sa gasesc raspuns la intrebarile mele atunci cand voi citi despre barbatul si femeia musulmana! Referitor la mama copiilor , aceasta dupa divort locuieste cu familia ei. Pentru ca sotul meu a vrut sa ramana copiii cu el ,prin nu stiu ce intelegere ,acestia au crescut alaturi de el! Dar copii isi viziteaza mama in weekend-uri si in vacanta!
    Si referitor la nemultumirea mea legata de ajutorarea familiei nu ma refeream la parinti . Acestia sunt decedati de foarte mult timp!
    Dar surorile, nepoatele, cumnatii vin si ii spun sotului problemele financiare iar el incearca sa ii ajute!Nu vreau sa par egoista! Si mie imi face placere sa ii stiu pe cei dragi mie in siguranta! Dar suntem o familie nou intemeiata si eu nu pot avea o relatie normala pentru ca el e tot timpul ocupat sa rezolve problemele familiei! Iar el imi spune ca e normal acest lucru in familia musulmana! Iar eu nu inteleg....prioritatile lui sunt copiii , fratele , surorile cu familiile si pe ultimul loc.... sotia!Cred ca ma vede ca pe "persoana care ii strica tabieturile"!Nu am crezut ca voi avea astfel de momente in casnicie dar ...totul e posibil.Sper sa trec cu bine peste problemele ce ma intristeaza de ceva timp....Rabiavdak si multumesc!!
     
     

  6.  
    #24
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Subhanallah...Nu este corect asa cum face el...Trebuie bineinteles sustinuti si ajutati dar nu pusi pe primul loc...Odata ce a hotarat sa intemeiasca o familie noua cu tine, atunci trebuia sa stie ca tu ai rolul tau si locul tau foarte important in viata lui si ca trebuie sa respecte aceste lucruri...
    Tu incearca draga mea, sa te gandesti un pic la tine acum si la starea in care te afli, starea sufleteasca si cauta sa gasesti o cale care iti va alina suferinta...de aceea te-am sfatuit sa citesti...Cauta alinare la Allah si sa stii ca iti va fi numai bine...
    Sper sa citesc numai bine despre tine...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  7.  
    #25
    Member ecrram's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Algeria
    Age
    55
    Posts
    14
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Multumesc Aiscia! Inchallah sa postez pe viitor parerile mele de bine! O noapte buna tuturor !!!
     
     

  8.  
    #26
    Member ecrram's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Algeria
    Age
    55
    Posts
    14
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Salam alekum draga Aiscia!De cand am scris acest ultim mesaj s-au intamplat multe!La momentul acela m-ai intrebat unde este mama copiilor! Atunci ti-am raspuns ca este departe de copii ei datorita unei intelegeri intre ea si actualul meu sot!Insa din 13 aprilie2010 sotul meu i-a cedat locuinta de la parterul casei unde poate avea grija de copiii.Conform legislatiei din Algeria si poate religiei,el trebuie sa ii ofere posibilitatea de a isi ingriji copiii. Insa eu in acest moment simt ceva similar cu ceea ce am citit in cele scrise de tine in Marturiile unei co-sotii!Furie ,tristete,ranita obosita si ingrozita de ce ar putea urma.Niciodata , in cei 5 ani de cand il cunosc si apoi mi-a devenit sot,[B][B][COLOR="Black"] nu mi-a spus ca ar putea ajunge in situatia sa traiesc alaturi de fosta sotie! Ce ar putea urma? Sa o ia si de sotie ? ???Pentru ca sunt ca si tine , singura si nu am cu cine discuta aceste probleme cu care ma confrunt m-am gandit la voi si sper sa ma ajutati cu pareri si sfaturi....Accept orice este facut cu buna credinta..De multe ori ma intreb unde am gresit de am ajuns in aceasta situatie? La inceput a fost ceva frumos,mi-am dorit din tot sufletul sa devin sotia lui si sa fiu mama copiilor lui!Iar acum dupa 20 de luni de viata traita in aceasta tara , am ajuns sa ma detest pentru ca mi-am pierdut forta de a rezista intemperiilor vietii. Acum sunt timida, nu mai rad , astept sa imi acorde putina atentie sotul cand nu e foarte obosit sau cand nu sunt copiii prin preajma sau fratele nu il solicita pentru o iesire ca "baietii". Copiii sunt scapati din mana cumva, pentru ca mama accepta tot ceea ce ei vor iar mie fetita de ex.mi-a spus "sa plec din casa lor . Ce? Este casa ta? "I-am raspuns copilei ca o sa il intreb pe tatal ei daca este si casa mea iar ea a plecat repede la mama ei spunandu-mi ca a glumit!! Deci...ma confrunt cu atatea intrebari si De ce-uri incat am in cap o adevarata nebuloasa!Sper sa gasesc raspunsul la intrebarile mele cu ajutorul vostru!O seara frumoasa si Inchallah sa primesc raspuns la mesajul meu!
     
     

  9.  
    #27
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Aleikum salam...abia acum am citit postarea ta surioara...Allah subhanahu wa ta'ala sa iti usureze situatia, sa te umple de credinta si intelepciune si sa iti calauzeasca pasii si gandurile numai spre bine...
    Nu stiu de ce, acum, nu reusesc sa te sfatuiesc nimic, imi e frica sa gresesc in fata lui Allah si in fata ta...
    Simt in cuvintele tale multa tristete si dezamagire, dar, surioara, ai incercat sa vorbesti deschis cu sotul si sa il intrebi clar care sunt intentiile lui ??? (Oh, de parca ei stiu ce vor ...)
    Ai incredere in Allah, caci daca el va fi injust cu tine, El subhana wa ta'ala te va proteja si te va calauzi spre solutia cea mai buna... Allahu Akbar !!!
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  10.  
    #28
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Draga mea ecrram,scria cineva,nu retin cine,asta nu e important pentru mine,scria cam asa:"Dca un frate de-al nostru se plange de probleme in casnicie,e sfatuit sa-si ia o alta sotie,dar daca o sora se plange de probleme in familie,este sfatuita la rabdare si sa faca orice pentru sotul ei.",si adaug eu,care de multe ori nu au nici un rezultat benefic si nici macar nu se merita efortul.
     
     

  11.  
    #29
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Este greu sa dam sfaturi si nu avem siguranta ca nu gresim.Tu stii cel mai bine ce este in familia ta,ce este in sufletul tau,tu stii cat mai poti rabda,tu stii daca se mai poate face ceva pentru voi amandoi...dar daca ai incercat si degeaba,daca simti ca nu mai poti,daca simti ca incerci singura iar celalalt este absent,eu cred ca nu ai ce pierde mai ales ca nu ai copii.
    Iti doresc tot binele si pune-ti ordine in ganduri si ia hotararea care este cea mai buna pentru tine.
     
     

  12.  
    #30
    Member ecrram's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Algeria
    Age
    55
    Posts
    14
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Salam alekum draga Yumna!Citind raspunsul tau la problema ce ma framanta de mult timp, am inteles ca imi recomanzi sa renunt la acest mariaj! Pentru mine nu este atat de simplu ptr ca eu inca imi respect sotul iar el ma considera unica pe care o iubeste( teoretic)!De cand traiesc in aceasta tara, am fost nemultumita din cauza tuturor diferentelor culturale dintre religiile noastre cat si tarile noastre!Dar incercand sa ma tot adaptez, am acumulat multe nedumeriri penrtu ca nimic din ce se intampla aici nu este logic pentru mine si continuui sa imi tot scuz sotul pentru toate cate nu le face pentru mine ca sotie a lui!Am cautat niste raspunsuri in site-urile trimise de Aiscia!Si ii multumesc pentru ajutor! Am chiar si Coranul in limba romana si pot citi si cauta in continuare raspunsuri !Pot spune ca dupa 9 luni de zile pline de amaraciune am acumulat muulta experienta.Dar toate cele citite trebuie discutate cu cineva de incredere,cu frica de Doamne Doamne!Si eu,din pacate nu am cu cine schimba pareri!Sunt singura!Acum stiu ca sotul meu ar trebui sa ma respecte;daca ceva ma deranjeaza trebuie sa elimine ;ar trebui sa imi respecte si religia(a stiut de la inceput ca sunt ortodoxa) ;daca este sotul meu ar trebui sa imi cumpere toate cele necesare pentru mine si pentru familie!Insa el, in viziunea lui considera ca avem o viata frumoasa! Saptamanal face cumparaturi ptr casa!Dimineata merg la servici unde stau 9 ore, apoi ma reintorc acasa si gatesc ! Mai fac si menaj prin casa !Copiii vin , stau si cu mine, dar sfarsesc prin cearta de la diverse chestii!Referitor la religia mea-nu are nici o pb in zilele normale dar cand am vreo Sarbatoare religioasa pleaca, sau are treburi ori nu are timp ...uita ca eu ii sunt alaturi in zilele de Sarbatoare musulmane.In zilele de Ramadan m_a lasat singura iar el sa dus cu fratele lui la cei care i_au invitat la masa!Copiii ia dus pe la surori iar eu am stat singura cand toate celelalte familii stateau impreuna la masa!Si nici nu mi_a cumparat ceva sa gatesc caci ptr mine nu era Ramadan!Afara ploua si am asteptat sa se intoarca de la masa baiatul ce vinde la magazinul de jos si l_am rugat sa imi aduca in fata usii o paine si o sticla de suc!
     
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •