Notices
 
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 42 of 42
  1. Discutie despre cearta in cuplu 
    #1
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Invata sa-ti asculti partenerul, dar si sa te faci ascultata. Numai in felul acesta relatia voastra are de castigat!
    Distorsiuni in cuplu
    Gandirea cu ascunzisuri. Uneori apare in cupluri un plus de suspiciune, care face ca partenerii sa fie intr-o continua urmarire a comportamentelor celuilalt. Astfel, sotul se poate gandi ca "sotia mea este draguta pentru ca urmeaza sa-mi solicite un favor", iar sotia poate sa raspunda la un zambet binevoitor cu urmatorul gand "imi ranjeste mieros pentru a-mi putea scoate ochii mai apoi, ca el e bun si eu il persecut". In argumentarea in cuplu pot sa apara momente in care unul dintre parteneri il priveste pe celalalt numai in optica a doua - trei atribute sau defecte.
     
     

  2. Urmatorii 6 au spus mersi lui Yumna pentru acest subiect

    AishaA (09-21-2008), Alina1968 (05-27-2008), huda_alrahim (09-15-2008), maryam (05-25-2008), sherine (08-25-2010), umalkasem (05-28-2008)

  3.  
    #41
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Incearca sa iti faci prietene dintre cumnate sau vecine, discuta cu el numai cand el este calm si are si el chef de discutie.Observa-i comportamentul ca sa il poti cunoaste mai bine.Lauda.l cand face ceva bun si spune-i cam ce visuri ai, ce asteptari ai de la casatorie. Nu te converti ptr el, daca vrei sa alegi islamul alege/l in cunostinta de cauza si nu constransa de alte conjuncturi.
     
     

  4.  
    #42
    Member sherine's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    36
    Thanked
    13
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by batool391 View Post
    Incearca sa iti faci prietene dintre cumnate sau vecine, discuta cu el numai cand el este calm si are si el chef de discutie.Observa-i comportamentul ca sa il poti cunoaste mai bine.Lauda.l cand face ceva bun si spune-i cam ce visuri ai, ce asteptari ai de la casatorie. Nu te converti ptr el, daca vrei sa alegi islamul alege/l in cunostinta de cauza si nu constransa de alte conjuncturi.
    Assalam aleykum surioara,
    Sunt intru totul de acord cu sfatul tau. Conteaza mult sa stii sa astepti momentul prielnic si sa stii sa-ti sustii punctul de vedere cu tact si intelepciune.
     
     

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •