Notices
 
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 42
  1. Discutie despre cearta in cuplu 
    #1
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Invata sa-ti asculti partenerul, dar si sa te faci ascultata. Numai in felul acesta relatia voastra are de castigat!
    Distorsiuni in cuplu
    Gandirea cu ascunzisuri. Uneori apare in cupluri un plus de suspiciune, care face ca partenerii sa fie intr-o continua urmarire a comportamentelor celuilalt. Astfel, sotul se poate gandi ca "sotia mea este draguta pentru ca urmeaza sa-mi solicite un favor", iar sotia poate sa raspunda la un zambet binevoitor cu urmatorul gand "imi ranjeste mieros pentru a-mi putea scoate ochii mai apoi, ca el e bun si eu il persecut". In argumentarea in cuplu pot sa apara momente in care unul dintre parteneri il priveste pe celalalt numai in optica a doua - trei atribute sau defecte.
     
     

  2. Urmatorii 6 au spus mersi lui Yumna pentru acest subiect

    AishaA (09-21-2008), Alina1968 (05-27-2008), huda_alrahim (09-15-2008), maryam (05-25-2008), sherine (08-25-2010), umalkasem (05-28-2008)

  3.  
    #2
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Minimalizarea sau maximizarea. Sunt procedee de argumentare prin care lucrurile importante sunt trecute cu vederea (sotul ii spune "nu esti in stare sa tii curata o casa" pentru ca a descoperit un coltisor unde ea nu a sters praful) sau detalii sunt luate drept reguli ale persoanei (sotia ii spune "faptul ca nu golesti scrumierele din masina arata cat de insensibil poti sa fii").
    Comunicarea in cuplu
    De cele mai multe ori, comunicarea in cuplu este perfecta doar in prima parte a relatiei, atunci cand totul este "lapte si miere", iar indragostitii par sa ajunga sa gandeasca la fel. Ulterior, apar o serie de falii in comunicare, iar acestea adancesc disputele, creaza premisele pentru razboiul conjugal si ajung sa stea la baza destramarii cuplurilor. Asadar, aveti mare grija si nu neglijati comunicarea in cuplu chiar de la inceput. Altfel, s-ar putea produce rupturi ireversibile intre voi. Exista cateva reguli care pot sa imbunatateasca comunicarea in cuplu. Respectarea lor duce la scaderea sanselor de escaladare a conflictelor.
    N-ar fi pacat ca relatia voastra sa fie sortita pieirii numai pentru ca n-ati reusit sa comunicati pe aceeasi frecventa?
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Exista cateva reguli care pot sa imbunatateasca comunicarea in cuplu. Respectarea lor duce la scaderea sanselor de escaladare a conflictelor.
    Abordarea responsabila a discutiei. Atunci cand suntem in mijlocul unei batalii, ar fi bine sa ne ascultam cu atentie "adversarul", pentru ca s-ar putea ca el sa vina cu un punct de vedere util.
    Evitarea intreruperilor si a discursurilor moralizatoare. O buna disputa este cea in care fiecare dintre parteneri reuseste sa nu-l intrerupa pe celalalt.
    Clarificarea si sumarizarea pozitiilor. Un instrument minunat aflat la indemana cuplurilor in disputa... Atunci cand sotia ii face reprosuri sotului ca a intrat cu pantofii plin de noroi in casa, el sumarizeaza aceste reprosuri cu fraza "sa inteleg ca faptul ca am adus noroi in casa este pentru tine o dovada ca nu-ti respect munca".
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Acceptarea tacerilor. Se intampla ca in cursul unei dispute sa nu mai avem argumente sau sa ne dam seama ca suntem pe cale sa pierdem conflictul? atunci putem face apel la tacere. Atentie! Exista persoane pentru care tacerea este de nesuportat sau care o considera un semn de impolitete.

    In loc de concluzie
    Ce se poate face pentru un cuplu in conflict? Unul dintre lucrurile cele mai la indemana este apelul la ajutorul unui psiholog care sa permita transmiterea unor mesaje autentice si nedistorsionate. De multe ori, terapia de cuplu prezinta Inainte de a merge la psiholog, rezerva-ti un moment de introspectie. Gandeste-te bine, in ce cuplu te incadrezi? In ce masura reusiti sa tineti o disciplina a disputei si in ce masura, atunci cand te certi cu partenerul, nu aduci in joc argumente distorsionate sau nedrepte?

    Text: Mugur Ciumageanu, psiholog clinician
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    MASHAA ALLAH aleiki,
    ALLAH sa te rasplateasca numai cu bine in aceasta viata si in viata de apoi.
    Ce bine ar fi sa se si poata in living asa ca la pc si pe hartie.

    Imi venea sa rad citind articolul asta si ma intrebam astea sunt de aplicat inainte sau dupa ce te ustura in gat?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Sa stii ca m-am tot gandit ce ai vrut sa spui cu "te ustura in gat"...Nu m-am prins,asta e!Poate explici putin si pt cei mai grei de cap
     
     

  8.  
    #7
    Incepator
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    67
    Thanked
    3
    Rep Power
    104
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Sa stii ca m-am tot gandit ce ai vrut sa spui cu "te ustura in gat"...Nu m-am prins,asta e!Poate explici putin si pt cei mai grei de cap
    Salam, scuze ca ma bag in discutie dar si eu m-am gandit ce a vrut sa spuna surioara Maryam, ca de obicei f directa si la obiect dar diplomata. Eu cred ca se referea la faptul daca se aplica cand e momentul potrivit si terenul propice sau cand e deja tarziu si incepe sa fie greu de reparat.

    Nu stiu cat de explicita am fost dar cam asa am inteles eu, sper sa nu se supere Maryam
     
     

  9.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Faizah View Post
    Salam, scuze ca ma bag in discutie dar si eu m-am gandit ce a vrut sa spuna surioara Maryam, ca de obicei f directa si la obiect dar diplomata. Eu cred ca se referea la faptul daca se aplica cand e momentul potrivit si terenul propice sau cand e deja tarziu si incepe sa fie greu de reparat.

    Nu stiu cat de explicita am fost dar cam asa am inteles eu, sper sa nu se supere Maryam
    asa e..........................de ce sa ma supar, fereasca ALLAH, singurele lucruri care ma supara sunt legate de lipsuri...(respect, onestitate), ipocritii si cei interesati si doar dc e in legatura cu ALLAH (chiar mi-am facut un obicei cu care ma scol si cu care ma culc, sa fie bucuria si lacrima de dragul lui ALLAH) in rest, imi trec ca vantul pe la urechi, chiar dc ma mai incruunt cateodata si ma stramb (sic!).
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #9
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Am inteles,dar daca nu reparam la momentul potrivit,riscam in timp sa ajungem doi straini,cand nu se mai poate face nimic sau aproape nimic si ne trezim cu SURPRIZE FOARTE MARI,si neplacute,greu de suportat.Iar daca,pe noi femeile,ne "tin copiii"intr-o casnicie si nu facem lucruri nesabuite,pe barbati "acest aspect"nu prea ii tine.Cum ne spunea si seikh Said intr-una din lectii,barbatii si femeile sunt creati diferit(inca din faza de embrion)si implicit gandesc si se comporta diferit,asa ca mare atentie in relatiile cu sotii!
     
     

  11.  
    #10
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    si daca deja s/au instrainat care e solutia ar fi binevenite sfaturi practice ,nu de genul : luminari , baie impreuna , biletele etc.....astea/s solutii pentru tineri............poate stiti un psiholog online.....teorie multa stiu si eu,dar practic , nu prea iese
     
     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •