Notices
 

Thread: Un sfat, va rog

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 40
  1. Un sfat, va rog 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Salam alekum,


    un frate de al nostru musulman ar avea nevoie de un sfat.


    Intrebarea lui ar fi : este divortul o optiune pt un barbat musulman casatorit cu o crestina in cazul in care nu au copii?

    El este casatorit de cativa ani cu o crestina. Aceasta femeie nu i-a gresit pana acum prea mult insa din pacate nu este interesata sa se converteasca la Islam.
    Fratele nostru i-a vb mult despre Islam, nu voi intra in amanunte, insa aceasta femeie chiar nu e interesata.

    Deocamdata acestia nu au copii si fratele nostru este f ingrijorat asupra educatiei pe care ar putea primi-o copii de la mama lor crestina .
    Apoi mai e faza ca daca acestia vor avea copii si divorteaza(conform legilor din romania), copii vor fi lasati in grija mamei..


    Iar in cazul acesta sunt 3 posibilitati: 1) sotia accepta religia sotului, si si problema copiilor iese din discutie

    2) sotia divorteaza si copii raman la ea, astfel incat copii nu vor mai beneficia de o educatie islamica

    3) raman impreuna, fara ca ea sa se converteasca, dar sotia este mereu in avantaj pt poate ameninta cu divortul in cazul in care este ceva ce-i displace

    Un sfat, o opinie....va rog.
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    Alina1968 (06-06-2008), naisrep (10-06-2008), umalkasem (06-10-2008)

  3.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    Este o situatzie delicata,daca el e credincios shi se roaga,(inshallah),ea ..probabil ca mai mananca porc,mai bea un paharel,sarbatorile pashte,craciun.....etc
    Ca sa nu mai vorbim de anturaj shi familia ei.

    Deci NORMAL AR TREBUI sa spun SABR(RABDARE),dar daca el simte ca sotzia lui NU are aceea ``luminitza``,mai bine acum ruptura decat cand va fii un copilash.

    Allah Kareem!
     

  4.  
    #3
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    MashaALLAH, multumesc Gabriela asteptam si alte pareri


    Eu impartasesc ideea Gabrielei, adica ruptura acum pana nu vin copii, si se complica lucrurile.
    Sunt de parere ca barbatii musulmani casatoriti cu crestine au o raspundere mult mai mare in fata lui Allah decat cei casatoriti cu muslime.

    Allah permite aceasta casatorie dar Allah o sa il intrebe pe barbat , in cazul in care va avea copii, si influentati de mama, nu vor primi o educatie islamica completa ci asa un sincretism intre 2 religii de ce copii nu au fost educati islamic?
    Nu va fi o scuza pt Allah ca mama a fost crestina sau ca sunt barbat si imi petrec majoritatea timpul la servici lasand copii cu sotia. In regula, dar de ce nu ai luat o sotie care sa imparteasca aceleasi valori ca si tine?
     

  5.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Mai bine sa divorteze decat sa-si complice viata .
     

  6.  
    #5
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    Sa faca istikhara , si sa se increada in Allah ca EL este singurul care stie ce va fi , noi dam cu presupusul doar
    Only ALLAH can judge me !
     

  7.  
    #6
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Ma gandesc ca ar trebui sa mai astepte un timp inainte sa ia hotararea divortului,dar in acest timp sa nu apara copii,abia dupa ce ea se converteste din suflet la islam si nu pt ca simte un pericol(divortul).El nu trebuie sa o ameninte cu divortul,pt ca ea se poate converti numai din acest motiv si se poate ca dupa ce au copii,ea sa se intoarca la crestinism.Si parerea mea este ca un musulman nu trebuie sa aiba copii cu o crestina pt ca ea va influenta copiii,chiar daca nu are aceasta intentie.Sa mai astepte el un timp,timp in care sa incerce sa o converteasca pe ea,dar nu sub amenintari si presiune,abia mai apoi sa se gandeasca la copii,iar daca nu merge...el stie mai bine.
     

  8.  
    #7
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu


    nu vreau sa par rautacioasa..stim cat de greu ii este acum lui..cum a spus aisha poate el s- intors acum la Allah..si isi da seama de ce greutate si-a luat.

    Este a lui ,este sotia lui,cand s-a casatorit nu s-a gandit la consecinte...asta e....nu are cum sa o arunce acum..insha Alah poate fata se va face muslim..poate nu acum..in 5 ani 10 Allah stie cel mai bine

    Bineinteles ,problema este mult ai profunda nu?Eu il sfatuiesc sa discute cu mai multi imami si surioara mariah daca imi dai mai multe detalii am sa pun intrebarea la lectie cu salem al amry sa vedem ce sfat i da dansul..sau chiar el poate veni la lectie maine seara la ora 21 pe chatislam.Mai mult informati cu placere ii dau.

    Un mic semnal de alarma...si multe surori cu care am discutat stiu asta....Invatati intainte religia voastra si apoi ganditi-va la castorie.......nnu va grabiti!!!!
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     

  9.  
    #8
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    DRAGELE MELE,voi cititzi ceea ce Mariyah A SCRIS???

    ``Fratele nostru i-a vb mult despre Islam, nu voi intra in amanunte, insa aceasta femeie chiar nu e interesata.``

    Deci daca ea cere un sfat il cere pentru aceasta!
     

  10.  
    #9
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    GABITA Allah sa fie multumit de tine!!

    Si eu am pritene dintre surori care au spus: Eu!!!Ilsam NICIODATA...
    SI sa le vezi acu .. ma sha Allah

    Allah este cel care deschide drumuri.

    Problema e ca nu stim mai multe amanunte....de fapt nici nu ar trebui noi sa stim..Cum i-am scris surorii...sa intrebe pe cei care isi pot permite sa dea asemenea verdicte...Deci surioara mariah inca o data am sa pun intrebarea la sheik numai ca am nevoie de mai multe amanunte..Ce ii interzice ea...ce face impotrva a ceea ce si crestinismul interzice.
    Allah sa fie multumit de voi
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     

  11.  
    #10
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Dragi surori deja au trecut un nr de ani de cand fratele nostru ii vb despre Islam . Nu prea vreau sa intru in amanunte pt ca fratele nostru m-a rugat sa nu dau detalii, din motive de confidentialitate va imaginati, insa cert este ca sotia sa chiar nu vede nimic bun in Islam. Contesta multe lucruri din Islam si sustine ferm ca niciodata nu va fi de acord cu ele.

    Rabdare, timp, fratele nostru i-a oferit insa nu observa nimic din partea ei.....


    Eu ma gandesc....nu e musulmana ok, insa sa arate din primii ani de casatorie un interes pt a invata mai multe despre Islam, nu neaparat pt convertire ci pura informare.
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •