Notices
 

Thread: Un sfat, va rog

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 40 of 40
  1. Un sfat, va rog 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Salam alekum,


    un frate de al nostru musulman ar avea nevoie de un sfat.


    Intrebarea lui ar fi : este divortul o optiune pt un barbat musulman casatorit cu o crestina in cazul in care nu au copii?

    El este casatorit de cativa ani cu o crestina. Aceasta femeie nu i-a gresit pana acum prea mult insa din pacate nu este interesata sa se converteasca la Islam.
    Fratele nostru i-a vb mult despre Islam, nu voi intra in amanunte, insa aceasta femeie chiar nu e interesata.

    Deocamdata acestia nu au copii si fratele nostru este f ingrijorat asupra educatiei pe care ar putea primi-o copii de la mama lor crestina .
    Apoi mai e faza ca daca acestia vor avea copii si divorteaza(conform legilor din romania), copii vor fi lasati in grija mamei..


    Iar in cazul acesta sunt 3 posibilitati: 1) sotia accepta religia sotului, si si problema copiilor iese din discutie

    2) sotia divorteaza si copii raman la ea, astfel incat copii nu vor mai beneficia de o educatie islamica

    3) raman impreuna, fara ca ea sa se converteasca, dar sotia este mereu in avantaj pt poate ameninta cu divortul in cazul in care este ceva ce-i displace

    Un sfat, o opinie....va rog.
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    Alina1968 (06-06-2008), naisrep (10-06-2008), umalkasem (06-10-2008)

  3.  
    #31
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Ai dreptate maryam , insa batool te rog sa nu decupezi din raspunsul meu .

    Barbatii care sunt musulmani din nastere si stiu araba din prima zi de viata se confrunta cu dificultati din cauza casatoriei lor cu ne-musulmane . Deci pentru tine cred ca e mult si mult mai greu in special ca esti strain si in mijlocul familiei tale .
    Oricine care citeste ce am scris o sa inteleaga ca romanii convertiti au mai multe probleme decat musulmanii care nu sunt romani (straini) .
     

  4.  
    #32
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Ai dreptate maryam , insa batool te rog sa nu decupezi din raspunsul meu .



    Oricine care citeste ce am scris o sa inteleaga ca romanii convertiti au mai multe probleme decat musulmanii care nu sunt romani (straini) .
    Bine, te rog muta comentariile off topic in alt subiect, acest om are nevoie de sfaturi nu de polemici si puncte de vedere.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  5.  
    #33
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Faptul ca am luat doar acea fraza nu inseamna ca nu am inteles ce ai dorit sa spui frate Suleiman. Fie ca Stapanul nostru Allah sa/i ajute sa ia decizia corecta pe fratii nostri care se confrunta cu probleme asemanatoare cu ale fratelui Khaled sau a fratelui ptr care Maryah a cerut un sfat de la noi.
     

  6.  
    #34
    Member khalid622's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    9
    Thanked
    7
    Rep Power
    0
    trebuia sa fi oficiat si casatoria legala, cel putin aceasta i-ar fi dat ei sentimentul legalitatii si al seriozitatii angajamentului pe care il face fata de dvoastra
    Sotia mea stie foarte bine ca eu nu ma joc cu juramintele fata de Allah si ca iau aceasta casnicie cat se poate de in serios.
    Actele nu le-am facut pentru ca nu s-a putut. Sunt alte motive din pricina carora noi nu am facut actele (financiare, familia ei etc), dar pe astea chiar nu le pot discuta pe forum pt ca nu tin doar de mine, mai tin si de alte persoane care cu siguranta ar fi deranjate daca ar afla ca am mentionat, aici, aspecte care le privesc si pe ele.


    Sotia a stiut inca de la inceput ca eu vreau ca ai nostri copii sa creasca musulmani. Insa, eu ma tem ca ea(la fel ca si cei din familia mea) nu prea m-a luat in serios. Trecuse relativ putin timp de cand eu ma trecusem la islam si cei din jurul meu inca mai credeau ca eu voi renunta la ideea de a fi musulman.
    Eu, dupa discutiile pe care le aveam cu sotia mea pe atunci, am crezut ca se va converti la islam la scurt timp dupa casatorie.
    Dupa cum vedeti, cred ca ne-am subestimat unul pe celalalt! oricum ar fi, ce a fost facut s-a facut. Acum trebuie privit spre viitor si vazut ce se mai poate face.

    In plus, nu stiu de unde le-a venit ideea unora ca mi-e mi-ar fi usor sa divortez. Daca mi-ar fi fost nu mi-as fi mai batut atat capul cu asta, ci as fi divortat pur si simplu. Eu cred ca e norma ca dupa 3 ani de casnicie sa-mi fie foarte greu sa iau o decizie atat de grea cum este cea de a divorta.
    Eu nu ma gandesc sa divortez pentru ca am gasit-o pe alta femei mai buna, eu doar vreau sa pot oferi copiilor mei o educatie islamica.

    Am vazut pozitia voastra fata de divort, dar daca aveti vre-o idee despre ce as putea face sa remediez situatia FARA a recurge la divort.
    Poate voi cunoasteti persoane care au fost in situatii asemenatoare si poate ei au gasit solutii de a iesi din incurcatura salvandu-si, in acelasi timp, casnicia.
     

  7.  
    #35
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Cand avraam pace asupra lui a zis la sotia lui ismaiil in lipsa lui :"Spune-i sotului tau sa-si schimbe antreul din casa lui" , adica sa-si divorteze nevasta , si ismaiil a divortat-o ... Oare motivul a fost mult mai important decat viitorul unor copii ?!!!
    Ea nu a facut decat sa se planga la Avraam fara sa stie ca el e socrul ei , oare acest lucru este mai grav decat sa aiba copii tai un mediu islamic in care sa traiasca ?!

    1 - Sau divortezi si iti vezi de viata .
    2 - Rabzi si faci casatoria legala , si cand ai copii lupti pentru religia lor
    3 - O iei frumos de mana si plecati intr-o tara / oras unde comunitatea musulmana e mai mare .
     

  8.  
    #36
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom
    Frate fie ca Allah sa va ajute.Daca mai ai sentimente pentru ea eu zic sa lupti,fi un bun exemplu,inhsa Allah daca ea e de acord o primim cu bratele deschise la conferinte: Luni 21-23 Marti,20-23 Miercuri 20-23 Joi 20-23 ..suntem numai noi surorile chiar ne-ar face placere sa o cunoastem insha ALah si sa incercam sa o ajutam pe cet putem si pe cat ne lasa Allah.

    Mai rabda frate ...poate va fi bine..inca sunteti tineri...Alah stie intentia ta,si nu va sta deoparte cu siguranta ..Allah akbar

    Daca poti sa o convingi sa intre sa asculte conferintele noastre da-mi un Pm si am sa-ti dau idul meu inhsa ALlah
    Ps: Spunei ca avem si crestine care sunt alaturi de noi la conferinta

    wa aleikom salam
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     

  9.  
    #37
    Member khalid622's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    9
    Thanked
    7
    Rep Power
    0
    multumesc mult frate suleiman pentru sfatul concis.

    inshallah voi lua in calcul cele trei variante enumerate de tine, voi vorbi cu sotia mea si sper sa reusim sa ajungem la o solutie care sa ne multumeasca pa amandoi, oricare ar fi aceea.

    oricum, o sa va anunt inshallah de decizia pe care am luat-o.

    multumesc tuturor pentru sfaturile si timpul acordat!
     

  10.  
    #38
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Si eu Ii multumesc Bunului ALLAH ca ne ajuta sa ramanem pe drumul drept Inshaa ALLAH.
    Iti doresc sa va ajute ALLAH pe amandoi, sa va calauzeasca doar pe drumul drept si cum spune cineva...catre ceea ce El iubeste!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  11.  
    #39
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Salemu alecom,

    multzumim tuturor celor care NE-AU AJUTAT cu un SFAT bun sau cu O VORBA BUNA de INCURAJARE in rezolvarea acestui caz.


    Allah subhanahu sa va binecuvanteze!
     

  12.  
    #40
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Sper ca toate sfaturile ptr cei doi frati ai nostri au fost utile si rezonabile. Va rugam sa ne infirnati ce s/a intamplat cu casatoria voastra. Fie ca Allah sa va usureze situatia si sa va lumineze mintile. Deoarce consideram ca s/au emis suficiente pareri moderatorii au decis sa inchida acest subiect.
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •