Notices
 

Thread: Sfatul Zilei

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27
  1. Sfatul Zilei 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Pentru ca au disparut casutele cu mesaje in direct si probabil grabindu-ne sa scriem nici nu apucam sa ne salutam (imi cer scuze ) ma gandesc ca, potrivit unui salon, ar fi un sfat al zilei.
    Mi-e tare drag mesajul acela cu Nu iti uita rugaciunea! El ar trebui pus pe ecran la orele de rugaciune, dar cum sa imparti atatea locatii...

    Asa ca am sa incep sperand ca, cu acest topic va fi deschisa mereu pagina de forum. Inshaa ALLAH!


    Sfatul zilei de azi:

    VERIFICA ceea ce auzi!!!


    Abu Hurayrah radiya-LLAHU 'anh a spus:
    Profetul a spus:
    "Este de ajuns pentru un om ca sa ---------------streze despre sine ca este un mincinos , atunci cand el povesteste tot ceea ce aude."

    Relatat de Muslim

    Invatam din acest hadis ca nu este corect sa acceptam tot ceea ce auzim ca si cum ar fi adevarat, fara sa verificam. Nici nu este corect sa le spunem celorlalti pentru ca este posibil ca cineva sa fi auzit un neadevar si sa-l transmita altora, adaugandu-i-se ca si minciuna proprie.
    Este necesar ca o persoana care transmite altora (ceea ce a auzit), sa fie siguraca ceea ce spune este adevarat!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 12 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    aiscia (06-14-2008), AishaA (06-14-2008), Alina1968 (06-14-2008), Arif Raif (10-10-2008), Faizah (06-15-2008), Gabriela Gharabli (06-13-2008), gabriela guettat (06-14-2008), maria1tamer (06-14-2008), Saira (06-17-2008), sara h (08-13-2009), umalkasem (10-09-2008), Yumna (06-13-2008)

  3. sfatul de sambata 
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    ma gandeam ca mai si primesc nu doar ca dau...sau nu va place ideea?
    Pai dc e ok, plizz, indrazniti!

    asteptam sfatul ptr azi, sa avem la ce medita la noapte, Inshaa ALLAH!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4. Salam alaykum!!! 
    #3
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    mie mi place tare mult acesta , ,,zicatoare,, Talk slowly but think quickly.
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by memouna View Post
    mie mi place tare mult acesta , ,,zicatoare,, Talk slowly but think quickly.
    Asadar sfatul de azi (ptr toata lumea, nu? Nu doar ptr cei care stiu engl.)este:

    VORBESTE INCET, DAR GANDESTE REPEDE!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #5
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Totusi,daca e vb de un sfat,indraznesc sa dau si eu unul,pe ziua de azi,care imi place f mult,si suna asha. Roaga te pentru un frate sau o sora in islam,atunci cand un musulman se roaga pentru alt musulman,ingerii lui Allah ,cu siguranta vor spune AMIN!!(O Allah,aceepta aceasta rugaciune)! As vrea sa adaug ca un amic frate in islam,este in spital in stare de inconstienta in urma unei hemoragii cerebrale,el se numeste Mustafa,si inca nu se stie ce va fi cu viata lui..eu ma rog pt el,poate si alti frati vor dori sa spuna o rugaciune pt el. Fie ca Allah sa ne asculte rugaciunile.Amin. Salam alaykum.
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by memouna View Post
    Totusi,daca e vb de un sfat,indraznesc sa dau si eu unul,pe ziua de azi,care imi place f mult,si suna asha. Roaga te pentru un frate sau o sora in islam,atunci cand un musulman se roaga pentru alt musulman,ingerii lui Allah ,cu siguranta vor spune AMIN!!(O Allah,aceepta aceasta rugaciune)! As vrea sa adaug ca un amic frate in islam,este in spital in stare de inconstienta in urma unei hemoragii cerebrale,el se numeste Mustafa,si inca nu se stie ce va fi cu viata lui..eu ma rog pt el,poate si alti frati vor dori sa spuna o rugaciune pt el. Fie ca Allah sa ne asculte rugaciunile.Amin. Salam alaykum.

    aleykum salam, Inshaa ALLAH sa te rasplateasca Bunul ALLAH.
    Ne rugam si noi ptr fratele nostru, Inshaa ALLAH YA RABB, sa ii dea ALLAH ceea ce este mai bine pentru el in aceasta viata si in viata de apoi.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #7
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Cine vrea glorie in aceasta viata sa nu uite ca aceasta e trecatoare, daca vreti doar stabilitate financiara aceasta stabilitate este precum o duna de nisip care se poate risipi in orice clipa, daca cineva vrea sa cucereasca inima cuiva si face din acest lucru sa se gandeasca ca poate fi posibil acest lucru dar unele inimi sunt asemeni cetatilor care sunt cucerite la primul asediu de catre orice armata curajoasa. Daca cineva vrea sa faca fapte bune sa nu/i fie teama ca acestea nu vor fi rasplatite. Allah este unicul care merita glorie, e unicul care poata da bogatie, e unicul care merita iubirea deplina. Faptele bune sunt provizia care vor tine de foame si de sete in viata viitoare. Nu uitati ca la Allah este intoarcerea.
     
     

  9.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by batool391 View Post
    Cine vrea glorie in aceasta viata sa nu uite ca aceasta e trecatoare, daca vreti doar stabilitate financiara aceasta stabilitate este precum o duna de nisip care se poate risipi in orice clipa, daca cineva vrea sa cucereasca inima cuiva si face din acest lucru sa se gandeasca ca poate fi posibil acest lucru dar unele inimi sunt asemeni cetatilor care sunt cucerite la primul asediu de catre orice armata curajoasa. Daca cineva vrea sa faca fapte bune sa nu/i fie teama ca acestea nu vor fi rasplatite. Allah este unicul care merita glorie, e unicul care poata da bogatie, e unicul care merita iubirea deplina. Faptele bune sunt provizia care vor tine de foame si de sete in viata viitoare. Nu uitati ca la Allah este intoarcerea.

    Mashaa ALLAH HUDA, MASHAA ALLAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ALLAH sa te rasplateasca, Inshaa ALLAH cred ca asta ar trebui postata zilnic aici.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Mashaa ALLAH HUDA, MASHAA ALLAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ALLAH sa te rasplateasca, Inshaa ALLAH cred ca asta ar trebui postata zilnic aici.


    SFATUL MEU DE ASTAZI SI DE MAINE SI DE MEREU: INGRIJESTE-TI SANATATEA SI TE ROG UITA-TE AICI:

    http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=2854
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11. multumiri pt sfaturi 
    #10
    Member Aishah_Gossady's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Cluj
    Age
    35
    Posts
    13
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Assalamu Alaikum

    Allah sa va rasplateasca pentru sfaturile bune pe care le dati si sa fie multumit de voi, ameen!

    "Nu stii tu ca a lui Allah este imparatia cerurilor si a pamantului?El osandeste pe cine voieste si iarta pe cine voieste El, caci Allah este cu putere peste toate" (Surat Al-Ma'ida, 5:40)
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •