Notices
 

Thread: 2 intrebari

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16
  1. 2 intrebari 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Salam

    as avea doua intrebari

    Este adevarat ca primul barbat musulman care s-a convertit la Islam in timpul profetului a fost Ali?
    Si daca da, atunci de ce Omar este considerat "succesorul"profetului si nu Ali?


    iar a doua
    De ce mama credinciosilor este considerata Aysha si nu fata profetului Fatima, care este un exemplu evident de musulmana si sange din sangele profetului.


    Multumesc pt raspunsuri
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    batool391 (06-18-2008), Gabriela Gharabli (06-19-2008), maryam (06-18-2008), Saira (06-18-2008)

  3.  
    #11
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Trebuia sa rectific ceva in mesajul meu anterior si ptr ca nu mai pot utiliza sectiunea edit il voi posta corectat.

    Cand s/a hotarat cine sa preia functia de calif dupa moartea profetului - s/au aplicat principiul aptitudinilor si competentei si nu cel al succesiunii la tron datorita legaturilor de rudenie. Din aceasta cauza Ali nu a fost numit calif. Fatima fiica profetului este si ea respectata de catre musulmanii sunniti dar in alt mod decat in cel care o fac shiitii. Si aici intervine principiul competentelor si aptitudinilor. Daca citim un pic ambele biografii vom sesiza usor care sunt diferentele dintre cele doua ilustre femei musulmane. Ali nu a fost niciodata shiit si nu si/a dorit sa fie motiv de scindare in ummah, nici macar nu a pus la cale intrigi care sa/l ajute sa devina calif inainte de timpul hotarat de Allah.
     
     

  4.  
    #12
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Sora Aishaa , este In sahih Al-Bukhari , Manaquib 'Aishah hadithul 3815
     
     

  5.  
    #13
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Si oricum nu cred ca este importanta ordinea, ci exemplul lor, ALLAH sa fie multumit de ele.
    Assalam aleicum
    Sunt si eu deacord cu ceea ce spune Maryam,Allah sa fie multumit de tine.Oare este atit de important sa cautam care a fost mai buna,sa intram in asa detalii?Intradevar principalul este sa luam exemplu de la ele.Ma rog,e parerea mea,fiecare are dreptul sa gindeasca in felul lui.
    Allah sa fie multumit de noi toti.
     
     

  6.  
    #14
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Da , daca am fi toti la fel si nu sunt unii care se "denumesc" musulmani in timp ce ei sunt mai rai cu islamul decat diavolul in sine .

    Dar , daca simtim ca credinta noastra este atacata tot timpul atunci trebuie sa sarim in ajutor .
     
     

  7.  
    #15
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom

    Of of ..ma sha Allah totul e bine cand este avant intru a invata..Nu e rau...dar chiar asa... ..haideti sa urmam noi sunna profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam si s afacem acte care vor baga si pe noi in Pardadis ..acolo unde Aisha si profetul vor fi
    Haideti sa nu mai ridicam mainile dupa rugaciunea fard sau la kuthbah de vineri..haideti sa facem acte suplimentare...care ne vor sporii imanul fiecaruia...haideti sa urmam exemplul sotiilor profetului sallallahua alhi wa sallam si a femeilor dreptcredinciose..haideti haideti haideti...
    atat am vrut sa spun... chiar m-am trezit acu din somn..deci nu ma luati prea tare in seama
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  8.  
    #16
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    ALLAH sa te rasplateasca cu Jennat Inshaa ALLAH, Suleiman si pe voi toti!
    Mashaa ALLAH, acesta da, este un exemplu extraordinar al unui barbat musulman care "apara" atat de frumos si cu dovezi clare o femeie musulmana, mama drept-credinciosilor radiya-LLAHU 'anha.

    Am inteles acum din postarea ta, ceea ce ai vrut sa spui.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •