Notices
 

Thread: 2 intrebari

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16
  1. 2 intrebari 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Salam

    as avea doua intrebari

    Este adevarat ca primul barbat musulman care s-a convertit la Islam in timpul profetului a fost Ali?
    Si daca da, atunci de ce Omar este considerat "succesorul"profetului si nu Ali?


    iar a doua
    De ce mama credinciosilor este considerata Aysha si nu fata profetului Fatima, care este un exemplu evident de musulmana si sange din sangele profetului.


    Multumesc pt raspunsuri
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    batool391 (06-18-2008), Gabriela Gharabli (06-19-2008), maryam (06-18-2008), Saira (06-18-2008)

  3.  
    #2
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Assalam aleicum
    In legatura cu primul barbat care a primit islamul a fost Abu Bakr,Ali a fost primul copil ce a primit islamul,dar Abu Bacr a fost primul dintre toti barbatii.Omar a primit islamul mai tirziu.
    In legatura cu a doua intrebare din pacate nu stiu raspunsul.
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Mariyah View Post
    Salam

    as avea doua intrebari

    Este adevarat ca primul barbat musulman care s-a convertit la Islam in timpul profetului a fost Ali?
    Si daca da, atunci de ce Omar este considerat "succesorul"profetului si nu Ali?


    iar a doua
    De ce mama credinciosilor este considerata Aysha si nu fata profetului Fatima, care este un exemplu evident de musulmana si sange din sangele profetului.


    Multumesc pt raspunsuri


    Mashaa ALLAH, umalkasem, ALLAH sa fie multumit de tine, intr-adevar asa este, primul barbat care a primit islamul a fost Abu Bakr radiya-LLAHU 'anh, iar succesiunea califatului nu s-a facut dupa momentul convertirii.

    Am sa las un pic raspunsul, ALLAH doar stie cel mai bine raspunsurile corecte si am sa spun, ca o parere referitoare la intrebarile astea doua, alhamdulillah, pentru mine, oricine spune si crede shahada este musulman si nu dau verdicte ala e asa si ala e asa doar ptr ca-si spun musulman su... shii.., sha.., etc...dar intrebarile astea doua stau la baza istoricului "conflict" shiia/sunna desi subhanna ALLAH nu e nimic nici de impartit nici de revendicat.

    Acum...

    Toti califii sunt considerati succesori ai profetului in ceea ce priveste conducerea, nu doar Omar radiya-LLAHU 'anh.

    Nu doar Aysha radiya-LLAHU 'anha este considerata mama drept-credinciosilor ci toate sotiile profetului pentru ca dupa moartea lui niciun alt barbat nu a avut voie sa se catoreasca cu vreuna dintre ele, tot la fel cum niciun om nu se poate casatori cu propria mama.

    Iar pozitia Fatimei radiya-LLAHU 'anha, este una deosebita in islam, ea fiind considerata una dintre cele mai bune 4 femei ale lumii de la facere si pana la final si acesta este un dar binecuvantat, Aysha radiya-LLAHU 'anha, de plida, nu face parte dintre acestea 4!


    ALLAHU ALAM!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Daca pui un mar stricat intr-o cutie de mere bune , toate se strica pana la urma .

    Primul barbat care a intrat la Islam a fost Abu-Baker radiyallahu 'anh .

    Mama credinciosilor nu este doar 'Aisha , ci toate nevestele profetului صلى الله عليه و سلم


    Profetul este mai milostiv fata de dreptcredinciosi decat isi sunt ei insisi, iar sotiile sale sunt mamele lor .

    Al-Ahzab (33) verset 6


    Cine intreaba dece sotia profetului este mama credinciosilor si nu Fatima , inseamna ca habar nu are de Cartea Lui ALLAH (nu vorbesc de tine mariyah ci de cel care ti-a spus acest lucru) .

    Cat despre Ali , este primul copil care intra in islam .

    Cat despre Omar este mai presus in fata Lui ALLAH decat Ali chiar daca Ali a intrat in islam inaintea lui si dovada este :

    Hadith : Urmati-i pe cei care o sa fie dupa mine , abu baker si omar .
    At-Tirmizi , Al-Hakim , Ibin Kathir , Al-Albani , As-suiuti , Ibin 'Asaker .

    Hadith : ALLAH a pus adevarul pe limba lui omar si in inima sa .

    Hadith : Profetul صلى الله عليه وسلم a zis catre Omar : Jur in cel care sufletul meu este in mana lui , nu ai alege un drum decat sa aleaga diavolul un alt drum .

    Cand era Abu baker pe moarte , a iesit la oameni si a zis :"il acceptati pe acela care il aleg sa va conduca dupa mine , si nu am ales unul din familia mea . Atunci Ali a stat in picioare si a zis :Nu acceptam decat Omar . Atunci abu baker a zis : Omar este "


    Sunt multe lucruri care se pot scrie , dar inchallah o sa le iau in detaliu cand o sa fie vremea lor .
     
     

  6.  
    #5
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Sora maryam , am citit ce ai scria dupa ce am raspuns si vreau sa-ti zic un lucru :

    Nu este suficient in fata lui ALLAH sa spui shahadah si gata , esti musulmani . Islamul nu este numai shahadah , islamul este mult mai profund . Trebuie sa iubim pentru ALLAH si sa uram pentru ALLAH , si de ce sa fim slabi in credinta noastra ?

    Am zis de mai multe ori , ca voi (in general) folositi ALLAHU A'LAM peste tot , in timp ce in anumite lucruri folosirea acestei propozotie indica un pacat si slabiciuni in credinta .

    ALLAHU A'LAM fara nici o indoiala , dar e pacat sa spunem asta la lucrurile certe si clare . Ca si cum te intreaba cineva daca ALLAH poate sa puna pamantul intr-un ou si tu spui ALLAHU A'LAM , asta e un pacat pentru ca ALLAH poate si mai mult de atata .

    Ordinea lor , abu baker - omar - othman - ali este de la ALLAH si daca facem cum fac seitii si spunem ca Ali trebuie sa fie primul inseamna ca noi ne impotrivim dorintei lui ALLAH care a zis :


    Viata de apoi va fi pentru tine mai buna decat prima . Domnul tau iti va darui si vei fi tu multumit

    Ad-Duha 3-4

    Aceste 2 versete indica ca intre prima viata si ziua de apoi ALLAH o sa-i daruiasca profetului sau iar profetul sau o sa fie multumit , si cat traieste si dupa moartea lui pana in ziua de apoi si in ziua de apoi .

    Deci ordinea lor este un lucru care il multumeste pe Profet صلى الله عليه وسلم .

    Inmormatarea lui Abu baker si Omar langa profet صلى الله عليه وسلم si doar ei sunt vecinii lui in mormant este o alta dovada ca ordinea lor este ceea pe care il multumeste .

    Faptul ca Profetul صلى الله عليه وسلم inainte sa moara a zis "Cereti lui Abu baker sa stea Imam in fata credinciosilor si au vrut sa-l contrazica pana cand El صلى الله عليه وسلم a zis : Refuza ALLAH si Profetul Sau pe oricine afara de Abu baker "

    Cat despre 'Aisha hadithul este asa :
    Ne-a spus Adam , ne-a spus shu'bah , ne-a spus amru bin murrah , dupa murrah dupa Abu Musa Al-Ash'ari a spus Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : S-au perfectionat dintre barbati multi si nu s-au perfectionat dintre femei decat Maryam fica lui Imran si Asia sotia lui faroon ; Si deosebirea lui Aisha asupra femeilor ca si deosebirea Tharid-ului asupra restul mancarurilor .

    Deci Indiferent cine s-a perfectionat dintre femei , aisha este mai presus decat ea (asta e parerea majoritatii) , in timp ce altii au zis ca cele 5 : Aisha , khadijah , maria , asia si fatima sunt cele mai perfecte femei si nu facem nici o deosebire intre ele . (Eu personal tind spre parerea majoritatii si am dovezile mele ) .

    Amru bin Al-'As l-a intrebat pe Profet صلى الله عليه وسلم care dintre oameni iubesti cel mai mult ? A zis 'Aisha , l-a intrebat dar dintre barbati ? A zis : tatal ei (adica Abu baker) .
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Sora maryam , am citit ce ai scria dupa ce am raspuns si vreau sa-ti zic un lucru :

    Nu este suficient in fata lui ALLAH sa spui shahadah si gata , esti musulmani . Islamul nu este numai shahadah , islamul este mult mai profund . Trebuie sa iubim pentru ALLAH si sa uram pentru ALLAH , si de ce sa fim slabi in credinta noastra ?

    Am zis de mai multe ori , ca voi (in general) folositi ALLAHU A'LAM peste tot , in timp ce in anumite lucruri folosirea acestei propozotie indica un pacat si slabiciuni in credinta .

    ALLAHU A'LAM fara nici o indoiala , dar e pacat sa spunem asta la lucrurile certe si clare . Ca si cum te intreaba cineva daca ALLAH poate sa puna pamantul intr-un ou si tu spui ALLAHU A'LAM , asta e un pacat pentru ca ALLAH poate si mai mult de atata .

    Ordinea lor , abu baker - omar - othman - ali este de la ALLAH si daca facem cum fac seitii si spunem ca Ali trebuie sa fie primul inseamna ca noi ne impotrivim dorintei lui ALLAH care a zis :


    Viata de apoi va fi pentru tine mai buna decat prima . Domnul tau iti va darui si vei fi tu multumit

    Ad-Duha 3-4

    Aceste 2 versete indica ca intre prima viata si ziua de apoi ALLAH o sa-i daruiasca profetului sau iar profetul sau o sa fie multumit , si cat traieste si dupa moartea lui pana in ziua de apoi si in ziua de apoi .

    Deci ordinea lor este un lucru care il multumeste pe Profet صلى الله عليه وسلم .

    Inmormatarea lui Abu baker si Omar langa profet صلى الله عليه وسلم si doar ei sunt vecinii lui in mormant este o alta dovada ca ordinea lor este ceea pe care il multumeste .

    Faptul ca Profetul صلى الله عليه وسلم inainte sa moara a zis "Cereti lui Abu baker sa stea Imam in fata credinciosilor si au vrut sa-l contrazica pana cand El صلى الله عليه وسلم a zis : Refuza ALLAH si Profetul Sau pe oricine afara de Abu baker "

    Cat despre 'Aisha hadithul este asa :
    Ne-a spus Adam , ne-a spus shu'bah , ne-a spus amru bin murrah , dupa murrah dupa Abu Musa Al-Ash'ari a spus Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : S-au perfectionat dintre barbati multi si nu s-au perfectionat dintre femei decat Maryam fica lui Imran si Asia sotia lui faroon ; Si deosebirea lui Aisha asupra femeilor ca si deosebirea Tharid-ului asupra restul mancarurilor .

    Deci Indiferent cine s-a perfectionat dintre femei , aisha este mai presus decat ea (asta e parerea majoritatii) , in timp ce altii au zis ca cele 5 : Aisha , khadijah , maria , asia si fatima sunt cele mai perfecte femei si nu facem nici o deosebire intre ele . (Eu personal tind spre parerea majoritatii si am dovezile mele ) .

    Amru bin Al-'As l-a intrebat pe Profet صلى الله عليه وسلم care dintre oameni iubesti cel mai mult ? A zis 'Aisha , l-a intrebat dar dintre barbati ? A zis : tatal ei (adica Abu baker) .
    Dar unde ai vazut tu ca am zis ca e suficient sa spui shahada?
    Eu am zis ca nu-mi permit sa judec cu mintea si la nivelul meu de om pacatos pe unul care zice shahada, ceea ce nu este acelasi lucru.
    Te rog sa studiezi mai bine limba romana, ptr ca deh, are si ea nuantele ei, nu doar araba.
    Si am zis ALLAHU ALAM, ptr ca eu nu stiu care e mai bun, daca imi amintesc bine este un hadis care spune ca omul face atat bine pana sa intre in Rai si nu ramane decat putin pana la asta si face ceva care il baga direct in iad...asadar pot eu sa spun ca shiia este nu stiu cum?
    NU POT SI NICI NU VREAU.
    Poate sa dea si cu tunul si Inshaa ALLAH nu am sa cad in panta asta atat de placuta multor musulmani de a fi toti sekh si a da verdicte...ce sunt eu sa judec? Poate ca omul ala este sau va fi mai bun ca mine, de asta zic ALLAHU Alam, dar ma rog, nu e subiectul discutiei si nu am chef sa ma contrazic pe niste chestii la fel ca cele doua ape: una sarata si una dulce.

    Daca ceea ce spui tu ca Aysha radiya-LLAHU 'anha este mai buna si decat Khadija radiya-LLAHU 'anha sau decat Maryam sau decat Asia sau decat Fatima oi avea dovezile tale, eu asta am citit, asta am auzit si de la sekh cu devezile lui, of course si asta stiu.
    Nu intru in dezbateri, insa un hadis este un hadis pana la urma nu?
    Si oricum nu cred ca este importanta ordinea, ci exemplul lor, ALLAH sa fie multumit de ele.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #7
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Cand s/a hotarat cine sa preia functia de calif dupa moartea profetului - s/au aplicat principiul aptitudinilor si competentei si nu cel al succesiunii la tron datorita legaturilor de rudenie. Din aceasta cauza Ali nu a fost numit profet. Fatima fiica profetului este si ea respectata de catre musulmanii sunniti dar in alt mod decat in cel care o fac shiitii. Si aici intervine principiul competentelor si aptitudinilor. Daca citim un pic ambele biografii vom sesiza usor care sunt diferentele dintre cele doua ilustre femei musulmane. Ali nu a fost niciodata shiit si nu si/a dorit niciodata sa fie motiv de scindare in ummah, nici macar nu a pus la cale intrigi care sa/l ajute sa devina calif inainte de timpul hotarat de Allah.
     
     

  9.  
    #8
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    ٍSora Aishaa , crezi ca as indrazni sa zic despre Profetul Lui ALLAH ceea ce El nu a zis ?

    Hadithul il gasesti si la Al-Bukhari si la Muslim . Un hadith sahih , autentic .

    Multi dintre savanti au explicat hadithul ca : Maria este ceea mai buna femeie in vremea ei , si Asia la fel . In timp ce Aisha este deasupra tuturor femeilor ca si deosebire .
     
     

  10.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    ٍSora Aishaa , crezi ca as indrazni sa zic despre Profetul Lui ALLAH ceea ce El nu a zis ?

    Hadithul il gasesti si la Al-Bukhari si la Muslim . Un hadith sahih , autentic .

    Multi dintre savanti au explicat hadithul ca : Maria este ceea mai buna femeie in vremea ei , si Asia la fel . In timp ce Aisha este deasupra tuturor femeilor ca si deosebire .

    Si Khadija radiya-LLAHU 'anha?
    Intreb pentru ca vremea lor este cam aceeasi, sigur, la o diferenta de ani, dar in acelasi secol, nu?
    A fost Khadija mai buna decat Aysha radiya-LLAHU 'anha, stiu ca exista relatari despre Khadija cf carora ei i s-a vestit de catre Jibriil paradisul si pozitia ei, fiind prima persoana care a intrat in islam este inegalabila.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #10
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Nu exista nici un credincios care sa nege ceea ce mama noastra Khadijah a facut , si ce valoare extraordinara a avut in viata Profetului صلى الله عليه وسلم si in istoria Islamului .

    Avem in fata de comparat intre doua mame ale noastre , si doar gandul de cumparare ne va obosi . Ramane cel mai bun lucru este sa ne intoarcem la sursa ca sa aflam ceea ce ni s-a ascuns .

    Inainte sa ajungem la sursa ne oprim un pic la savantii nostrii vechi :

    1 - Khadijah .
    2 - 'Aishah fara nici o discutie .
    3 - Amdoua sunt mai bune una fata de alta , adica fiecare dintre ele doua a facut un lucru foarte bun pe care cealalta nu l-a facut ; Khadijah la inceputul islamului si 'Aisha la sfarsitul vietii profetului صلى الله عليه وسلم
    4 - S-au oprit si le-au considerat la fel in valoare .

    ---------------

    Sora maryam , am citit atent ceea ce ai zis si :

    E adevarat ca ingerul Gavril a zis la profet صلى الله عليه وسلم sa spuna la khadijah ca ALLAH ii spune pacea asupra ei si ca ingerul gavril ii spune ca pacea asupra ei si sa-i binevesteasca o casa in paradis . (bukhari si muslim)

    In timp ce la 'aishah ce a zis ?!

    Ingerul Gavril a zis la Profet صلى الله عليه وسلم inainte ca Profetul sa se casatoreasca cu 'Aisha : Aceasta este sotia ta in aceasta viata si in ziua de apoi (Ibin Hibban , At-Tirmizi , Al-Albani) . Deci 'Aisha o sa fie cu profetul صلى الله عليه وسلم in paradis in acelasi loc unde o sa fie si El .

    E adevarat ca khadijah a fost prima femeie care a intrat in islam , dar asta nu este un motiv de comparare . Ali de exemplu a intrat in islam inaintea lui Omar , dar valoarea lui Omar este mai mare .

    Tot despre paradis :
    'Aisha a zis : am spus : O Profet al Lui ALLAH , care dintre nevestele tale o sa fie in paradis ? A spus : Tu faci parte dintre ele . A spus : Mi-am dat seama de asta , pentru ca nu s-a casatorit cu nici o virgina afara de mine . (Al-Hakim)

    Cei care au considerat ca 'Aisha este cea mai valoroasa s-au bazat pe :
    Mamele noastre erau geloase pa 'Aisha , si au trimis-o pe Umm Salamah sa vorbeasca cu profetul صلى الله عليه وسلم si El a zis : O Umm Salamah , nu ma rani cu 'Aisha , pentru ca WALLAHI (Jur in ALLAH) nu a coborat asupra mea Duhul si eu sa fiu sub patura vreunei dintre voi decat ea . Atunci Umm Salamah a zis : Atunci o sa ma caiesc o Profet al Lui ALLAH . (Siyar A'lam An-Nubala') .

    Cei care au considerat ca o comparatie se face dupa stiinta unui om , au considerat ca 'Aisha este mai valoroasa , pentru ca stiinta ei nu a avut-o nici o femeie in istoria Islamului .

    Daca s-ar aduna toata stiinta femeilor , stiinta lui 'Aisha este mai buna . (spus de az-zuhri relatat de al-hakim)

    Finete in dragoste :

    Aisha a spus : Mi-a zis profetul صلى الله عليه و سلم : Eu stiu cand esti multumita de mine si cand esti suparata . A spus , am zis : de unde stii asta ? A spus (Profetul صلى الله عليه وسلم) : Atunci cand esti multumite spui "Jur in numele Domnului Lui Muhammad" , dar cand esti suparata spui "Jur in numele Domnului Lui Avraam" . Ea a zis : am zis da wallahi o profet al Lui ALLAH , nu parasesc decat numele tau . (muslim)
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •