Notices
 
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 61
  1. Mai Bine Mai...plinuta Decat...model !!!???? 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Art asta l-am primit pe mail de la o prietena si mai, mai sa ma bucur ca nu am reusit sa dau jos cateva kg...


    Femei mai fericite: femeile cu forme

    Unul dintre cei mai respectaţi oameni de ştiinţă din lume a dezvoltat de curând o teorie conform căreia oamenii foarte bine împliniţi corporal şi armonioşi sunt mai fericiţi decât cei slabi.

    James Watson, genetician, laureat al Premiului Nobel (unul dintre savanţii care au participat la descoperirea structurii spiralate a ADN-ului), crede cu tărie ca femeile armonios împlinite corporal, mai vitale şi cu forme pline se bucură de o viaţă sexuală intensă şi mult mai bună decât femeile slabe.

    Watson care, după cum se ştie, a condus cu succes proiectul genomului uman, şi-a mutat domeniul de interes în controversata ştiinţă a imaginii umane. El a afirmat recent, într-o conferinţă la University College din Londra că cercetările sale deja sugerează că greutatea în plus şi o împlinire corporală armonioasă au anumite efecte biologice care fac ca femeile să capete un caracter mai maleabil şi mai armonios şi, totodată, aceasta le face să fie mult mai înzestrate din punct de vedere sexual - amoros.

    "Subţirimea şi slăbiciunea corporală nu au fost niciodată asociate cu sexualitatea", spune Watson care are acum 72 ani. "Posh Spice şi Calista Flockhart pot să apară ca fiind foarte zâmbitoare în faţa fotografilor, spune el, dar, cu toate acestea, dincolo de acest exterior strălucitor se ascund, de fapt, nişte suflete slabe şi nefericite."

    Studiile sale referitoare la chimia corpului l-au condus la concluzia că, în cazul femeilor, grăsimea în plus şi o împlinire corporală armonioasă au drept efect creşterea numărului de endorfine. Aceasta generează un mod natural de creştere a bunei dispoziţii şi chiar o considerabilă îmbunătăţire a stării sufleteşti.Odată cu aceasta se produce şi creşterea numărului de hormoni sexuali, care conduc la trezirea si amplificarea dorinţei sexuale-amoroase.

    Atunci când corpul este slab şi are mai puţină grăsime, s-a observat însă un efect contrar - creierul primeşte mai puţine endorfine .

    O femeie cu forme este mereu mulţumită

    Teoria lui Watson este valabilă în această direcţie, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi. Explicaţia sa este aceea că, în trecut, omul şi-a petrecut o mare parte din viaţă în căutarea hranei. Răsplata pentru o muncă grea era mâncarea şi aceasta făcea să apară o împlinire corporală armonioasă care determina creşterea în greutate. De aceea, dacă suntem prea slabi, atunci se pare ca în mod inconştient suntem în aşteptarea următoarei mese.

    Watson concluzionează, în termeni evoluţionişti că: "omul slab este aproape întotdeauna un om nemulţumit. Oamenii foarte mulţumiţi sunt cei care sunt împliniţi corporal în mod armonios. Acesta este, printre altele, motivul pentru care sunt angajaţi mai uşor oamenii slabi, deoarece ei sunt, în general, nemulţumiţi şi de aceea, vor lucra din greu. Oamenii împliniţi corporal în mod armonios sunt mai bine dispuşi, mai afabili, dar au adesea mai puţin succes în promovarea pe linie profesională."

    Pe de altă parte, s-ar părea că oamenii slabi sunt adesea împinşi să acţioneze şi din nevoia de a găsi acea fericire care le lipseşte. De aceea, succesul material poate fi obţinut mai uşor (ca o compensaţie - pe un plan inferior însă) de oamenii slabi.

    "Kate Moss este probabil considerată ca fiind printre cele mai faimoase persoane din lume, dar, cu toate acestea, ea arată la corp şi la faţă ca o fiinţă foarte tristă. De altfel, cine cunoaşte vreun fotomodel fericit?", întreabă retoric Watson. "De ce, pe de altă parte, asocierea dintre asemenea persoane şi droguri este atât de strânsă? Eu cred totuşi că este posibil să nu fie vorba, în cazul ei, de o persoană cu o moralitate foarte slabă, ci doar de o persoană foarte slabă fizic care urmăreşte să-şi găsească fericirea cu ajutorul stupefiantelor."

    Interesul lui Watson în acest domeniu este pur ştiinţific. El a ajuns însă la ceea ce numeşte, în glumă, ultima lui "obsesie", pe care a căpătat-o în timp ce flecărea cu un şofer de taxi din New York, care l-a informat despre un om de ştiinţă din Arizona care, urmărind să creeze un nou medicament, şi-a injectat un hormon care i-a provocat o erecţie neîntreruptă de 8 ore şi jumătate!

    Hormonul respectiv este numit MSH (hormonul melanotrop hipofizar) şi el este corelat cu dorinţa sexuală şi cu lumina soarelui. "MSH-ul este un hormon care îmi provoca întotdeauna plictiseală înainte de a afla aceste lucruri", spune Watson. Dar interesul fiind deja stârnit, el a început să cerceteze cu multa atenţie acest hormon şi, astfel, a descoperit că MSH-ul era strâns legat de alţi doi compuşi chimici din corp - endorfinele (care, după cum se ştie, provoacă stările de plăcere şi buna dispoziţie) şi leptinele. S-a constatat că este influenţat de leptine şi că este strâns legat de dorinţa sexuală.

    "Cu cât suntem mai împliniţi corporal, cu atât dispunem de mai multe leptine şi, este foarte posibil, să avem atunci mai mult MSH", spune Watson. "Opinia mea este că starea noastră sufletească este controlată, într-o foarte mare măsură, de endorfine. Fără îndoială că dispunem de mai multe endorfine dacă suntem mai împliniţi mai armonioşi din punct de vedere corporal. Din acest motiv, nimeni nu l-a reprezentat, de exemplu, vreodată pe Moş Crăciun ca fiind slab - pentru că oamenii slabi sunt, adeseori, anemici şi nemulţumiţi."

    "Privesc cuplurile care sunt armonios împlinite corporal, într-un mod cu totul diferit, spune el. Dimpotrivă, atunci când văd un cuplu de fiinţe slabe, ştiu aproape sigur că au unele probleme."

    Tocmai de aceea, Watson recomandă femeilor cu forme pline şi care sunt armonios împlinite corporal, să-şi găsească iubiţi care ar trebui sa fie pe măsura lor (în ceea ce priveşte energia vitala şi sexuală) pentru a avea, în felul acesta, o viaţă cât mai fericită si satisfăcătoare.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 8 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Alina1968 (07-18-2008), Arif Raif (11-15-2009), batool391 (06-18-2008), Gabriela Gharabli (06-19-2008), gabriela guettat (06-19-2008), Saira (06-19-2008), sara h (10-28-2008), Yumna (08-28-2008)

  3.  
    #11
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Maryam,aici depinde de gusturile fiecaruia...cele cu forme pline sunt mai apetisante?Se prea poate pentru unii.Vorba 'ceea:"gusturile nu se discuta".Dar in nici un caz,fericirea nu sta in kg in plus,ba chiar m-a umflat rasul cand am citit ca cele slabe sunt nefericite,ba dimpotriva eu sunt nefericita cand iau cateva kg in plus
     
     

  4.  
    #12
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Maryam,aici depinde de gusturile fiecaruia...cele cu forme pline sunt mai apetisante?Se prea poate pentru unii.Vorba 'ceea:"gusturile nu se discuta".Dar in nici un caz,fericirea nu sta in kg in plus,ba chiar m-a umflat rasul cand am citit ca cele slabe sunt nefericite,ba dimpotriva eu sunt nefericita cand iau cateva kg in plus


    ptr tine o sa desch un topic special, tu esti obsedata dc iei kg in plus nu nefericita.
    Bine ai venit in club
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #13
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Maryam,m-ai facut sa zambesc!Poate ai dreptate,un kg in plus a devenit obsesie,pt ca stiu ce greu dau jos si ce usor pun.Dar partea proasta este ca ma uit mereu comparativ la fetele mai tinere decat mine cu vreo...20 de ani,uit cati ani am.Dca as privi la "fetele"(ca sa nu zic babele)de varsta mea,ar fi perfect si as scapa de obsesie poate.
     
     

  6.  
    #14
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Eu nici ca imi pasa de kilogramele in plus, nu sunt foarte multe dupa parerea mea, pai ce nu mai am 18 ani asa ca trebuie sa am ceva kg extra....
    Daca vad ca ma strang pantalonii, nici o problema, ei sunt de vina ca mi-au ramas mici, cumpar altii si am rezolvat problema. E greu sa pierzi din greutate, mai ales ca mie imi place sa mananc, adica nu neaparat ca imi place insa am probleme cu stomacul si de atunci m-am ingrasat, vesnic imi este foame mai ales pe la 12 noaptea
    Sotul tot zice ca facem dieta, sa faca el daca vrea, eu nu am chef
    Sunt bune cateva kg in plus asa. Eu fac amigdalite foarte urate si dese, o saptamana stau in pat fara apa, fara mancare nimic nu vreau. Data trecuta am slabit 7 kg. Pai nu mai bine sa am de unde slabi?
     
     

  7.  
    #15
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Organismul nu raspunde intotdeauna favorabil la diete, se incapataneaza sa stagneze la aceasi greutate. Greutatea conform unor studii de ultima ora este inscrisa in codul genetic al fiecaruia dintre noi. Excesul de kg este perceput diferit de fiecare persoana in parte. Eu am avut oscilatii mari de greutate de/a lungul timpului, de la 75 kg am ajuns in urma cu ceva ani la 43 kg, de la 50 la 62, de la 62 la 90 kg, apoi iar la 70 si iar la 85 si tot asa. Nu am aceasi greutate nici in timpul anului, desi sunt f. atenta la ceea ce mananc. Greutatea pe care o ai la un moment dat depinde de f. multe lucruri, nu e neaparat un indicator ca mananci sau nu, faci sport sau esti sedentar..... Un dr mi/a spus acum vreo 3 luni ca metoda cea mai buna este sa iti reduci portiile la cat mai mici posibile si sa rezisti eroic chemarilor ispititoare din aer si din frigider. Desi sunt atatea variabile in aceasta probl cu siguranta ca nici noi nu trebuie sa ne lasam pe o ureche ci sa incercam sa ajungem sa avem corpul in care ne simtim bine.
     
     

  8.  
    #16
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Daca sotului ii place oricum,atunci e perfect........
     
     

  9.  
    #17
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    De 2 ori in viata mea am fost grasa cam asa un trimestru si pt ca m-am ingrasat aiurea adica 10 kg intr--o sapt de la ultimul boom mi s-a spart niste vase de sange la un picior. pt ca nu mai putea sustine greutatea, lol.Si tot ma imgrasam dar stiu ca era stresanta perioada , pregateam doua licentze in acelasi timp..Am scapat pana la urma de vinisoarele inestetice, au fost un adevarat stress, cam identic cu cel al pers.ponderate stresate sa slabeasca.Aveam si cosmaruri noaptea ca se extind, ca se maresc, am avut inclusiv programare la regele varicelor desi era ceva minor.
    Si sunt de acord cu Dunia, ca e bine sa ai kg in plus ca sa ai de unde slabi daca te imbolnavesti , tinand cont ca dupa o gastrita ulceroasa cumulata cu mici probleme ale ficatului am slabit in 6 luni 15 kg, am ramas acum iar la greutatea din adolescenta si din primii ani de facultate.
    Dar e un avantaj,. eu nu aud comentarii rautacioase pe strada din cauza baticului, si toata lumea e f f f amabila cu mine, alhamdulilah , mi-am dat seama ca ei cred ca eu sunt adolescenta.
     
     

  10.  
    #18
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Adolescenta?Sa nu te superi pe mine,dar fata isi arata varsta.Daca putem sa ne modelam corpul si sa arate cu 5-10 ani mai tanar,la fata nu prea ai ce sa faci.Mi-am amintit acum o vorba care m-a facut sa zambesc(bineanteles ca nu ti se potriveste,stiu ca esti inca tinerica):de la spate papusa si din fata matusa.Sa ma scuzati daca scriu aiureli,nu vreau sa supar pe nimeni,cred ca sunt obosita.
     
     

  11.  
    #19
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Apoi eu nu stiu cum fata isi arata varsta ca eu tot de 18 ani arat, toata lumea crede ca sunt la liceu inca... Si eu innebunesc cand aud Si ma trateaza ca pe un copil prost
     
     

  12.  
    #20
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Pana la urma, atat timp cat esti sanatoasa si esti ok, mai ales dc nu ai un sot pretentios si vrea sa aiba alaturi o... "zana" totul e bine, indiferent cate kg ai.
    Imi amintesc de cea mai tare faza, acum vreo 2 ani ma ingrasasem f rau, nu ma mai strangeau nici pantalonii, ca nu-mi intrau mai sus de coapse, facusem depresie cred, dar nu renuntam nici moarta la cico............... ii zic: "Auzi, da` tu nu vezi, zi si tu, aoleu ce urata esti, da fata jos cateva kg."...la care el cu o figura de parca ma vedea prima oara zice: "da` ce te-ai ingrasat?"
    Alhamdulillah ca nu l-am auzit /simtit niciodata nemultumit, mai ales ca m-am tot ------------morfozat in ultimii ani , desi mereu zic ca dc ar zice ceva cred ca m-as mobiliza si as castiga miss ...ei oricum alta mai frumoasa si mai desteapta nu mai gaseste:smile28:
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •