Notices
 
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 61
  1. Mai Bine Mai...plinuta Decat...model !!!???? 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Art asta l-am primit pe mail de la o prietena si mai, mai sa ma bucur ca nu am reusit sa dau jos cateva kg...


    Femei mai fericite: femeile cu forme

    Unul dintre cei mai respectaţi oameni de ştiinţă din lume a dezvoltat de curând o teorie conform căreia oamenii foarte bine împliniţi corporal şi armonioşi sunt mai fericiţi decât cei slabi.

    James Watson, genetician, laureat al Premiului Nobel (unul dintre savanţii care au participat la descoperirea structurii spiralate a ADN-ului), crede cu tărie ca femeile armonios împlinite corporal, mai vitale şi cu forme pline se bucură de o viaţă sexuală intensă şi mult mai bună decât femeile slabe.

    Watson care, după cum se ştie, a condus cu succes proiectul genomului uman, şi-a mutat domeniul de interes în controversata ştiinţă a imaginii umane. El a afirmat recent, într-o conferinţă la University College din Londra că cercetările sale deja sugerează că greutatea în plus şi o împlinire corporală armonioasă au anumite efecte biologice care fac ca femeile să capete un caracter mai maleabil şi mai armonios şi, totodată, aceasta le face să fie mult mai înzestrate din punct de vedere sexual - amoros.

    "Subţirimea şi slăbiciunea corporală nu au fost niciodată asociate cu sexualitatea", spune Watson care are acum 72 ani. "Posh Spice şi Calista Flockhart pot să apară ca fiind foarte zâmbitoare în faţa fotografilor, spune el, dar, cu toate acestea, dincolo de acest exterior strălucitor se ascund, de fapt, nişte suflete slabe şi nefericite."

    Studiile sale referitoare la chimia corpului l-au condus la concluzia că, în cazul femeilor, grăsimea în plus şi o împlinire corporală armonioasă au drept efect creşterea numărului de endorfine. Aceasta generează un mod natural de creştere a bunei dispoziţii şi chiar o considerabilă îmbunătăţire a stării sufleteşti.Odată cu aceasta se produce şi creşterea numărului de hormoni sexuali, care conduc la trezirea si amplificarea dorinţei sexuale-amoroase.

    Atunci când corpul este slab şi are mai puţină grăsime, s-a observat însă un efect contrar - creierul primeşte mai puţine endorfine .

    O femeie cu forme este mereu mulţumită

    Teoria lui Watson este valabilă în această direcţie, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi. Explicaţia sa este aceea că, în trecut, omul şi-a petrecut o mare parte din viaţă în căutarea hranei. Răsplata pentru o muncă grea era mâncarea şi aceasta făcea să apară o împlinire corporală armonioasă care determina creşterea în greutate. De aceea, dacă suntem prea slabi, atunci se pare ca în mod inconştient suntem în aşteptarea următoarei mese.

    Watson concluzionează, în termeni evoluţionişti că: "omul slab este aproape întotdeauna un om nemulţumit. Oamenii foarte mulţumiţi sunt cei care sunt împliniţi corporal în mod armonios. Acesta este, printre altele, motivul pentru care sunt angajaţi mai uşor oamenii slabi, deoarece ei sunt, în general, nemulţumiţi şi de aceea, vor lucra din greu. Oamenii împliniţi corporal în mod armonios sunt mai bine dispuşi, mai afabili, dar au adesea mai puţin succes în promovarea pe linie profesională."

    Pe de altă parte, s-ar părea că oamenii slabi sunt adesea împinşi să acţioneze şi din nevoia de a găsi acea fericire care le lipseşte. De aceea, succesul material poate fi obţinut mai uşor (ca o compensaţie - pe un plan inferior însă) de oamenii slabi.

    "Kate Moss este probabil considerată ca fiind printre cele mai faimoase persoane din lume, dar, cu toate acestea, ea arată la corp şi la faţă ca o fiinţă foarte tristă. De altfel, cine cunoaşte vreun fotomodel fericit?", întreabă retoric Watson. "De ce, pe de altă parte, asocierea dintre asemenea persoane şi droguri este atât de strânsă? Eu cred totuşi că este posibil să nu fie vorba, în cazul ei, de o persoană cu o moralitate foarte slabă, ci doar de o persoană foarte slabă fizic care urmăreşte să-şi găsească fericirea cu ajutorul stupefiantelor."

    Interesul lui Watson în acest domeniu este pur ştiinţific. El a ajuns însă la ceea ce numeşte, în glumă, ultima lui "obsesie", pe care a căpătat-o în timp ce flecărea cu un şofer de taxi din New York, care l-a informat despre un om de ştiinţă din Arizona care, urmărind să creeze un nou medicament, şi-a injectat un hormon care i-a provocat o erecţie neîntreruptă de 8 ore şi jumătate!

    Hormonul respectiv este numit MSH (hormonul melanotrop hipofizar) şi el este corelat cu dorinţa sexuală şi cu lumina soarelui. "MSH-ul este un hormon care îmi provoca întotdeauna plictiseală înainte de a afla aceste lucruri", spune Watson. Dar interesul fiind deja stârnit, el a început să cerceteze cu multa atenţie acest hormon şi, astfel, a descoperit că MSH-ul era strâns legat de alţi doi compuşi chimici din corp - endorfinele (care, după cum se ştie, provoacă stările de plăcere şi buna dispoziţie) şi leptinele. S-a constatat că este influenţat de leptine şi că este strâns legat de dorinţa sexuală.

    "Cu cât suntem mai împliniţi corporal, cu atât dispunem de mai multe leptine şi, este foarte posibil, să avem atunci mai mult MSH", spune Watson. "Opinia mea este că starea noastră sufletească este controlată, într-o foarte mare măsură, de endorfine. Fără îndoială că dispunem de mai multe endorfine dacă suntem mai împliniţi mai armonioşi din punct de vedere corporal. Din acest motiv, nimeni nu l-a reprezentat, de exemplu, vreodată pe Moş Crăciun ca fiind slab - pentru că oamenii slabi sunt, adeseori, anemici şi nemulţumiţi."

    "Privesc cuplurile care sunt armonios împlinite corporal, într-un mod cu totul diferit, spune el. Dimpotrivă, atunci când văd un cuplu de fiinţe slabe, ştiu aproape sigur că au unele probleme."

    Tocmai de aceea, Watson recomandă femeilor cu forme pline şi care sunt armonios împlinite corporal, să-şi găsească iubiţi care ar trebui sa fie pe măsura lor (în ceea ce priveşte energia vitala şi sexuală) pentru a avea, în felul acesta, o viaţă cât mai fericită si satisfăcătoare.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 8 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Alina1968 (07-18-2008), Arif Raif (11-15-2009), batool391 (06-18-2008), Gabriela Gharabli (06-19-2008), gabriela guettat (06-19-2008), Saira (06-19-2008), sara h (10-28-2008), Yumna (08-28-2008)

  3.  
    #2
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    salamu aleikom

    No comment fiind profesoara de sport


    Aisha nu cred ca erau f slabe...dar nici graseeee..sti relatarea aia cand se intrecea Aisha cu profetul sallallahu alahi wa sallam..si prima data l-a intrecut,iar dupa un timp zice chiar ea....cand m-am ingrasat el a castigat

    wa aleikom salam
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  4.  
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    Maryuma,CREDE-MA te rog,ca acest articol daca l ar fii pus oricare dintre noi,``se uitau la noi stramb``,dar fiind vorba de un mare genetician,asha credibilitatea este mare.

    CONFIRM din viatza de zi cu zi,mashallah cate femei cunosc,shi SUBLINEZ ca asta e purul ADEVAR.

    NU am numai o prietena slaba,am destule,shi sa shtitzi ca sunt intradevar NEFERICITE.
    Nu vreau sa credetzi ca va spun ``vorbe`` shi atat.DAR ASTA E ADEVARUL.

    Daca se pastreaza o armonie,totul va fii bine,sunt convinsa.
     
     

  5.  
    #4
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Da, citeam articolul in tp ce mincam...Mi-a picat f bine...

    Stiam de chestia cu hormonii si hiar mi se pare autentica teoria. N-am vazut persoane mai plinute care sa nu fie joviale si bine dispuse... Si chiar mi s epar obiectiv mai feminine femeile care sunt mai rotunjoare decit modelele mediatizate..Trebuie pastrata o proportie... Pe de alta parte, daca ai mintea infestata de miile de cerinte actuale, s-ar putea ca toti hormonii aia sa fie inhibati de presiunea psihica, de nemultumirea pe care ti-o creezi singur in relatie cu tine insuti... Eu cred ca fiecare are o greiutate la care se simte bine, iar acea greutate nu e neaparat cea mentionata prin reviste... Iar proportia si forma corpului in general e mai importanta decit greutatea... Prea multe femei se tortureaza pt nimic in zilele noastre...

    Eu mor de curiozitate...Oare exista vreo relatare a infatisarii fizice a sotiilor Profetului?teama mi-e ca erau extrem de slabe dupa relatarile in care ni se descrie cit de putin mincau... eu as fi stravezie daca as minca ce se spune pe acolo... Alahmdullilah pt tot ceea ce avem...

    Si eu am fost curioasa pe subiectul asta,si am si intrebat pe forum dar nu stiu sa mi se fi spus ceva exact (sau ma lasa memoria ).

    Nu stiu...acum forme mai pline poate fi inteles in doua moduri,cel putin eu asa vad. Pe de o parte,forme mai pline pentru mine ar putea insemna un corp normal,nu foarte subtire,ca cel al modelelor (care btw mi se pare infricosator),un corp cu dimenisiuni normale,nici plinuta dar nici slaba rau...si asta mi-ar placea ca infatisare imaginara.Insa tot la fel termenul de plinuta pe mine ma duce cu gandul la o femeie plinuta bine si pentru mine ar fi groazniiiic. Ideea e ca eu nu as refuza vreo 5-6 kg in plus la mine,dar de fiecare data acnd ma gandesc la asta ma apuca disperarea ca poate as lua mai mult de atat in greutate si ca as deveni grasa si am si eu fixurile mele .Asta pur estetic...Acum,referindu-ma la articolul ala,nu cred ca am observat neaparat o diferentiere pe grade de fericire si/sau multumire pe persoane de diferite forme fizice. Dar in mod cert,cei/cele care tin diete drastice si isi suprima o hrana sanatoasa si gustoasa inntr-o portie suficienta devin mai apatici si au parca tendinta sa se enerveze mai repede (acum ma refer si la mine,ca daca sunt plecata o zi intreaga de ex si mananc ceva pe fuga prin oras nu-mi convine nimic,aproape orice ma enerveaza ).
     
     

  6.  
    #5
    Incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    77
    Thanked
    48
    Rep Power
    112
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post



    Maryuma,CREDE-MA te rog,ca acest articol daca l ar fii pus oricare dintre noi,``se uitau la noi stramb``,dar fiind vorba de un mare genetician,asha credibilitatea este mare.

    CONFIRM din viatza de zi cu zi,mashallah cate femei cunosc,shi SUBLINEZ ca asta e purul ADEVAR.

    NU am numai o prietena slaba,am destule,shi sa shtitzi ca sunt intradevar NEFERICITE.
    Nu vreau sa credetzi ca va spun ``vorbe`` shi atat.DAR ASTA E ADEVARUL.

    Daca se pastreaza o armonie,totul va fii bine,sunt convinsa.
    Pe ce anume te bazezi, Gabriela, cand afirmi faptul ca prietenele tale slabutze, la propriu, sunt nefericite? care sunt, concret, argumentele? crezi ca exista o corelatie intre lipsa lor de grasime si serotonina (sindromul fericirii)? nu are logica. Din contra, se spune ca, in general, persoanele mai plinutze ar fi nefericite, si asta din cauza complexului creat de kilogramele in plus. Depinde si de om, evident. Parerea mea este ca amalajul nostru nu ar trebui sa conteze asa de mult, atat vreme cat respectam si noi niste reguli ale bunului simtz. Pana la urma, ideea este ca niste kilograme in plus - daca depasesc un prag - , reprezinta un semnal de alarma. Greutatea corporala este un indicator foarte precis al starii de sanatate si al riscului de imbolnavire in viitor. Fiecare organ si tesut contribuie cu o parte mai mica sau mai mare la greutatea pe care o avem la un moment dat. Daca adoptam un regim de viata sanatos, aici ma refer la alimentatie completata cu ore de miscare/gimnastica, atunci ne vom mentine intr-o forma buna din toate punctele de vedere. daca excludem din dieta anumite alimente (nesanatoase) asta nu inseamna neaparat ca ne torturam, ca trebuie sa facem foamea, ca visam mancare noaptea. nu. asa cum am mai spus, un regim alimentar sanatos, vei vedea, atrage dupa sine nu numai scadere in greutate, dar si alte beneficii - ma refer la psihic. nici prea mult, nici prea putin. moderatie, asa cum ne invata si islamul. moderatie din toate punctele de vedere, cu o singura exceptie: dragostea fata de Allah, pe care trebuie s-o revarsam din plin si din suflet si neincetat.

    iti dau dreptate, insa, cand afirmi ca armonia va atrage dupa sine si starea de bine.

    va doresc o zi frumoasa si o viata sanatoasa tuturor! cu mult drag :smile06:
    ioanaeyad
     
     

  7.  
    #6
    Harnic raluca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    114
    Thanked
    3
    Rep Power
    150
    eu sunt de parere ca mai bine sanatoasa, decat model
    persoanele mai slabe au probabil un ------------bolism ce ia viteza

    prea plinuta, prea slaba ...inseamna ca exista o problema de sanatate ce nu trebuie neglijata...
    Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu.
     
     

  8.  
    #7
    Incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    77
    Thanked
    48
    Rep Power
    112
    Obezitatea creşte riscul apariţiei cancerului pancreatic
    Femeile obeze cu un abdomen voluminos prezintă cu 70% mai multe riscuri de a dezvolta un cancer pancreatic, potrivit unui studiu publicat în British Journal of Cancer




    Cancerul pancreatic este, adesea, descoperit târziu, iar specialiştii sunt de părere că obezitatea este un factor ce contribuie la apariţia bolii, însă acest lucru a fost considerat valabil mai mult pentru bărbaţi decât pentru femei.

    Fumatul reprezintă, de asemenea, un factor de risc.

    Potrivit studiului, realizat în Statele Unite, pe aproximativ 138.000 de femei trecute de menopauză de cel puţin şapte ani, obezitatea este un factor important şi în cazul femeilor.

    Rezultatele arată că, din numărul total de participante la studiu, 251 sufereau de cancer pancreatic.

    Tipul acesta de cancer este asociat, în general, cu o viaţă săracă, astfel încât este extrem de important ca oamenii să înveţe cum să prevină boala.

    "Am descoperit că riscul apariţiei cancerului pancreatic a crescut semnificativ în cazul femeilor obeze ce au trecut de menopauză şi care au o circumferinţă mare a taliei", a spus doctorul Juhua Luo, de la Institutul Karolinska (Suedia), coordonatorul studiului.

    În Marea Britanie, boala se află pe locul şase în topul celor mai întâlnite cauze de deces provocate de cancer.

    În 2004, aproximativ 7.400 de persoane au fost diagnosticate cu această boală. Anual, circa 7.000 de persoane mor din cauza cancerului pancreatic.

    De obicei, boala este descoperită după ce s-a răspândit în tot organismul şi este dificil de tratat. Numai 2-3% dintre persoane supravieţuiesc aproximativ cinci ani de la diagnosticare.

    Specialiştii sunt de părere că obezitatea poate contribui la apariţia cancerului pancreatic deoarece afectează nivelul insulinei.

    "Ştim că un exces de grăsime în partea abdominală este asociat cu creşterea nivelului de insulină, astfel încât noi credem că acest lucru poate indica o legătură între obezitate şi cancer pancreatic. Aproximativ un sfert din toate decesele provocate de cancer apar din cauza dietelor nepotrivite şi a obezităţii şi este important ca oamenii să fie conştienţi de acest risc", a explicat Luo.

    sursa:mediafax
    ioanaeyad
     
     

  9.  
    #8
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Intr-un fel teoria s-ar putea sa aiba o bruma de adevar. Am auzit una asemanatoare, stiti bine ca exista oameni slabi care mananca f mult si nu se ingrasa. Motivul , pe langa arderile mari , ar fi si nemultumirile interioare si obsesivele consumuri emotionale. Pe deoparte, oamenii care sunt grasi ar fi persoane care nu se consuma, ar fi mai multumiti de viata .
    Acum nu stiu....
    Idea e ca am cunoscut si grasi fericiti...si slabi fericiti....si nefericiti de ambele tabere. Ceea ce ma face sa cred ca aceasta teorie nu poate fi aplicata cand e vb de kg in plus sau in minus.
     
     

  10.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Oricum ,aici e vorba nu de obezitate, ci de femei...cu forme mai apetisante (probabil).
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11. Assalam Alekom 
    #10
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6
    Thanked
    12
    Rep Power
    0
    Parerea mea este ca trebuie sa existe o armonie intre starea psihica si mentinerea greutatii.
    De ex: eu cand sunt suparata o perioada mai indelungata (ca sa nu zic deprimata ) ma ingras si de la apa plata.
    Asa ca greutatea ideala fiecarei persoana depinde in mare masura si de starea psihica, asa cum eu ma ingras asa alte persoane pot slabi.
    Deci sa fim mereu cu bucuria in suflet.
    Alekom ssalam.
     
     

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •