Notices
 

Thread: Stiati ca . . .

Results 1 to 5 of 5
  1. Stiati ca . . . 
    #1
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    M-am gandit sa deschid un subiect , in care fiecare sa posteze ce a mai auzit sau a citit in materie de islam , si i se pare interesant sa spuna si la alti . De ex urmaresti o emisiune islamica , iar sheikhul respectiv spune ceva care ti se pare interesant .

    Incep eu
    Acum cateva zile sheihk Mahmoud Al Masri la o emisiune pe canalul An Nas a spus ca a vazut odata buletinul unui crestin , iar ultimul lui nume era Mahamed , curiozitatea la facut sa intrebe de ce Mahamed , de unde vine . Respectivul a spus ca pe stra { stra } bunicul lui il chema Mahamed , fiind muslim , dar si-a neglizat religia , iar "generatiile" urmatoare au uitat de tot islamul . SubhanAllah .
    In ziua judecatii , stra { stra } bunicul o sa-i aiba pe toti in spate , deoarece nu a "pastrat" religia .

    Fie ca Allah sa ne tina pe calea cea dreapta pe noi si pe fam noastre .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  2. Urmatorii 9 au spus mersi lui sara pentru acest subiect

    batool391 (07-07-2008), diana mihaela38 (07-23-2008), Gabriela Gharabli (07-06-2008), iman99 (07-22-2008), Mariyah (07-22-2008), maryam (07-06-2008), meebed (07-06-2008), umalkasem (07-06-2008), UMM TAREK (07-06-2008)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Stiati ca Radu cel Frumos, fratele mai tanar al lui Vlad Tepes (Dracula), s-a convertit la islam (probabil in timpul prizonieratului lor, pe vremea sultanului Murad al II-lea???) si a avut o fiica Maria Voichita, care a fost sotia lui Stefan cel Mare?

    Maria Voichita fusese prizoniera impreuna cu mama sa, Maria Despina - la Suceava, ina din 1473.
    Diferenta de vârsta intre ea si Stefan era de cel putin douazeci de ani.
    Mormantul ei se afla la Putna, in apropierea mormantului lui Stefan cel Mare.
    Interesant este faptul ca Stefan s-a casatorit cu ea la o perioada foarte scurta de la moartea cele de-a doua sotii, tot Maria, desi unele cronici spun ca ele au fost simultan sotiile domnitorului......................

    Deasemenea si Ilie II Rares, fiul lui Petru Rares IV (fiul nelegitim al lui Stefan cel Mare si al Mariei Raresoaica; culmea e ca si el a avut vreo 4 sotii si cam 10 copii!!!) s-ar fi convertit la islam si ar fi murit exilat in Syria, Alepp.


    ESTE PRIMA OARA CAND AFLU CHESTIILE ASTEA SI CHIAR MOOOOOOOOOOOOR DE CURIOZITATE SA STIU DACA SUNT ADEVARATE SAU NU.

    Cine stie ceva??????????????????
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by maryam View Post



    Stiati ca Radu cel Frumos, fratele mai tanar al lui Vlad Tepes (Dracula), s-a convertit la islam (probabil in timpul prizonieratului lor, pe vremea sultanului Murad al II-lea???) si a avut o fiica Maria Voichita, care a fost sotia lui Stefan cel Mare?

    Maria Voichita fusese prizoniera impreuna cu mama sa, Maria Despina - la Suceava, ina din 1473.
    Diferenta de vârsta intre ea si Stefan era de cel putin douazeci de ani.
    Mormantul ei se afla la Putna, in apropierea mormantului lui Stefan cel Mare.
    Interesant este faptul ca Stefan s-a casatorit cu ea la o perioada foarte scurta de la moartea cele de-a doua sotii, tot Maria, desi unele cronici spun ca ele au fost simultan sotiile domnitorului......................

    Deasemenea si Ilie II Rares, fiul lui Petru Rares IV (fiul nelegitim al lui Stefan cel Mare si al Mariei Raresoaica; culmea e ca si el a avut vreo 4 sotii si cam 10 copii!!!) s-ar fi convertit la islam si ar fi murit exilat in Syria, Alepp.


    ESTE PRIMA OARA CAND AFLU CHESTIILE ASTEA SI CHIAR MOOOOOOOOOOOOR DE CURIOZITATE SA STIU DACA SUNT ADEVARATE SAU NU.

    Cine stie ceva??????????????????
    Curios , dar nu stim cat de adevarat . . .
    .................................................. .................................................. .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  5.  
    #4
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481



    Uite,Maryam,ca m-ai pus pe cercetari .De Radu cel Frumos am citit si eu asta,insa in varianta in limba engleza a enciclopediei Wikipedia...in cea din limba romana,nu se pomeneste insa nimic de o convertire a acestuia la islam...de ce oare?O fi coincidenta sau un adevar ce e bine sa nu fie stiut? ALLAH stie...eu oricum am sa mai caut.


    In schimb am gasit in multe surse ca ar fi fost,in toata istoria domnitorilor romani,doau doua cazuri de convertire la islam in randul acestora,vorbindu-se despre aceasta intr-un mod oarecum ironic,cum ca cei doi s-ar fi turcit.Nu am gasit numele amandurora,insa redau o idee: "Mihnea al II-lea Turcitul (1564-1601) a fost domnitor al Ţării Româneşti între septembrie 1577 şi iulie 1583 şi, din nou, între aprilie 1585 şi mai 1591. A fost supranumit Turcitul ca urmare a convertirii sale la Islam."


    Cautarile continua si daca mai gasesc ceva am sa postez,inshaALLAH.
     
     

  6.  
    #5
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    87
    Thanked
    2
    Rep Power
    125
    Radu cel Frumos,se stie c-a fost cocota in haremul sultanului,cat a fost prizonier!Avea trasaturi efeminate,de gay,de aici si apelativul"frumos"
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •