Notices
 

Thread: Un sfat,va rog.

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17
  1. Un sfat,va rog. 
    #1
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Asi dori sa va cer o parere,chiar un sfat,in legatura cu noi ,cei recenti convertiti,care inca ne mai batem de probleme cu membrii familiei.Cum sa facem ca sa nu suparam ,mai ales pe rudele cele mai apropiate,daca ne invita la masa.Sa zicem ca invitatia cuiva suna asa.Te invit la masa,stiu ca nu mananci porc,de aceea ti am preparat special pt tine pulpe de pui la cuptor!!.....Cum sa facem sa le explicam ,ca sa nu i jicnim,ca nu putem manca pui de la ei,(mai ales daca omu astat bietu nustiucat la bucatarie sa le faca )Ca stiti cum e cu unii.....se gandesc ,,porc nu mananca,da acuma nici pui nu mananca??Uite ca de cand a devenit musulmana,nici nu mai vrea sa manance de la noi.....bla bla...De asta mi e mie cel mai teama,pt ca am niste unchi si matusi care ma indragesc f mult,si mi e rusine parca....nu stiu ,sa nu i supar,sa nu creada ca sunt infumurata sau mai stiu eu ce ...Si mai ales ,cum sa facem,cum sa procedam cand le explicam de ce carnea lor nu o putem manca,ca sa nu se simpta prost ,mie mi e mila asha...nu stiu daca ma intelegeti,mai ales cand cineva a pus mult drag in a prepara ceva,....Asta nu inseamna ca voi si manca doar de mila!!nuu.dar senimentul acela,ramane. Multumesc anticipat!!
     
     

  2. Mersi memouna de la :

    TruthStation (09-19-2008)

  3.  
    #11
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Aiscia noi nu stim situatia EXACTA, in Coran ALLAH a spus referitor la crestini si evrei:
    "Mancarea lor va este ingaduita si voua...."

    Poate ca nu este doar parerea unor Sekhi.
    ALLAH nu ne doreste impovararea ci usurarea si daca e posibil sa se casatoreasca un musulman cu o crestina oare nu e posibil sa manance un pui de la ea?
    CE o fi mai puternic?
    Puiu` sau casatoria?


    Nu stiu eu cum e, nu dau verdicte, alhamdulillah am luat-o f in serios de la inceput, doar Gratie lui ALLAH, am si avut alhamdulillah posibilitatea sa gasesc halal dar ma gandesc la situatii cand chiar nu ai optiune sau nu ai rezistenta imanului atat de strong incat sa rezisti la caefsi, mec, pitze x samd......................
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Am si eu amintiri legate de sarmale bineinteles... Eu m-am convertit in luna ianuarie deci imediat dupa sarbatorile crestine de iarna i.e. craciun, anul nou cand majoritatea crestinilor romani pregatesc sarmale. Eu desi eram crestina de craciun am spus familiei ca eu nu mananc carne de porc si mama nu a zis nimic in afara de "- Bine." si s-a apucat sa faca mancare separat pentru mine hamdulillah wshukran. Fiindca de craciun face sarmale si stie ca imi plac foarte mult, mama a facut pentru mine sarmale cu carne de curcan mash'allah si chiar a venit sa imi spuna ca bunica mea a incercat sa o convinga sa ma pacaleasca si sa puna si carne de porc dar mama i-a spus ca daca decizia mea este sa nu mananc porc atunci ea trebuie sa o respecte si totodata mama m-a atentionat sa am grija la mancarea pe care mi-o da bunica mea. Subhan'Allah am o mama care ma intelege si imi respecta deciziile si e alaturi de mine in orice situatie. Bunica mea s-a calmat dupa aceea si nu a mai incercat sa ma convinga sa mananc carne de porc dar sunt intotdeauna atenta cand merg la ea si cand ma intreaba ce vreau sa mananc ii spun sa imi ia peste ca este bun si imi place mult
     
     

  5.  
    #13
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Aiscia noi nu stim situatia EXACTA, in Coran ALLAH a spus referitor la crestini si evrei:
    "Mancarea lor va este ingaduita si voua...."

    Poate ca nu este doar parerea unor Sekhi.
    ALLAH nu ne doreste impovararea ci usurarea si daca e posibil sa se casatoreasca un musulman cu o crestina oare nu e posibil sa manance un pui de la ea?
    CE o fi mai puternic?
    Puiu` sau casatoria?


    Nu stiu eu cum e, nu dau verdicte, alhamdulillah am luat-o f in serios de la inceput, doar Gratie lui ALLAH, am si avut alhamdulillah posibilitatea sa gasesc halal dar ma gandesc la situatii cand chiar nu ai optiune sau nu ai rezistenta imanului atat de strong incat sa rezisti la caefsi, mec, pitze x samd......................

    Da surioara, teoretic ai drepatate...e adevarat...un musulman se poate casatori cu o crestina sau cu o evree...dar cum trebuie sa fie aceste femei?
    credincioase in religia lor...nu femei oarecare gasite pe strada...(sper ca ma fac inteleasa)
    (de exemplu unui muslim nu ii este permis sa se casatoreasca cu o prostituata, asa in starea in care este ea)
    asa e si cu carnea, daca stim sigur ca evreii sau crestinii de unde cumparam carnea sunt credinciosi, atunci suntem linistiti ca si macelarea lor a fost facuta in mod corect prin taierea gatului si nu prin impuscare sau sufocare sau alte metode pe care le folosesc din pacate azi...
    Dar noi de unde stim?
    Un musulman , azi, din pacate, se linisteste cu aceasta fatwa si nu mai este interesat in ce conditii a fost macalat acel animal...Oare cati muslmani azi, cand nu au macelarii islamice, cauta in lung si in lat o macelarie evreiasca sau crestina???
    Nuuuuuuuuuu, se duc direct la METRO sa cumpere vitelusul...
    Asta am vrut eu sa spun in prima postare...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  6.  
    #14
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    As salam alaikom!
    Ori de la Metro ori de la macelaria crestina carnea e la fel deoarece este o lege internationala prin care animalele in abatoare trebuie obligatoriu sacrificate prin taiere la nivelul gatului si sa se urmareasca o cat mai buna sangerare. Acelasi rezultat se urmareste si in sacrificarea islamica, o cat mai buna sangerare pentru ca nu avem voie sa mancam/bem sange plus ca o carne nesangerata se altereaza foarte repede din cauza sangelui. In zilele noastre diferenta dintre carnea halal si cealalta e doar ca se spune "Bismilah ar-rahman ar-rahim" inainte de sacrificare si animalele nu se asomeaza, adica nu se ametesc ca sa nu simta durerea atunci cand sunt injungiate. Carnea halal se apropie mult de carnea obtinuta prin sacrificarea evreeasca, se face la fel, doar ca nu se spune "Bismilah ar-rahman ar-rahim" inainte de sacrificare. Desigur insa ca aceste diferente nu ne indreptatesc sa nu cautam carne halal si sa fim linistiti ca putem manca orice fel de carne, dar totusi, decat nimic si sa ne inbolnavim, e bine si asa si Allah stie mai bine, nu suntem noi in masura sa-i judecam pe altii.
    Cat despre carnea obtinuta prin impuscare se accepta doar de la animalele de vanat si se vinde in magazine si restaurante cu autorizatie speciala.
    Carnea obtinuta prin sufocare sau alte metode prin care nu s-a facut sangerare este total interzisa, cel putin la noi in tara sigur, e o carne total nesangerata si total nesanatoasa.
    Ma'a salama!
     
     

  7.  
    #15
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Hayat View Post
    Am si eu amintiri legate de sarmale bineinteles... Eu m-am convertit in luna ianuarie deci imediat dupa sarbatorile crestine de iarna i.e. craciun, anul nou cand majoritatea crestinilor romani pregatesc sarmale. Eu desi eram crestina de craciun am spus familiei ca eu nu mananc carne de porc si mama nu a zis nimic in afara de "- Bine." si s-a apucat sa faca mancare separat pentru mine hamdulillah wshukran. Fiindca de craciun face sarmale si stie ca imi plac foarte mult, mama a facut pentru mine sarmale cu carne de curcan mash'allah si chiar a venit sa imi spuna ca bunica mea a incercat sa o convinga sa ma pacaleasca si sa puna si carne de porc dar mama i-a spus ca daca decizia mea este sa nu mananc porc atunci ea trebuie sa o respecte si totodata mama m-a atentionat sa am grija la mancarea pe care mi-o da bunica mea. Subhan'Allah am o mama care ma intelege si imi respecta deciziile si e alaturi de mine in orice situatie. Bunica mea s-a calmat dupa aceea si nu a mai incercat sa ma convinga sa mananc carne de porc dar sunt intotdeauna atenta cand merg la ea si cand ma intreaba ce vreau sa mananc ii spun sa imi ia peste ca este bun si imi place mult
    Inshaa ALLAH sa aiba mama ta rasplata pentru fapta ei nobila si pentru ceea ce ALLAH stie.
    Sa o calauzeasca Bunul ALLAH pe drumul drept.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #16
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538


    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Inshaa ALLAH sa aiba mama ta rasplata pentru fapta ei nobila si pentru ceea ce ALLAH stie.
    Sa o calauzeasca Bunul ALLAH pe drumul drept.
    Insha'Allah wshukran habibti ... :smile06:...
     
     

  9. Salamu aleikum 
    #17
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salamu aleikum,
    Dragele mele, mancarea celor care cred in cartile sfinte nu este pacat pentru noi. Nu inteleg de ce complicati atat de tare religia Noua musulmanilor ne este interzisa carnea de porc. Daca mancam alt fel de carne , gatita de parintii nostri nu avem decat sa spunem "bismillah al-rahman al-rahim". Religi noastra e atat de frumoasa si de vasta iar noi batem apa-n piua.Daca este carne sacrificata islamic e mai bine insa nu este interzis sa mancati la rude parinti prieteni pui,vita,etc. Noi musulmanii nu suntem complexati alhamdulillah.
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •