Notices
 
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 51
  1. Amenintare devenita clasica -imi mai iau o sotie!!! 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    De ieri stau si ma intreb cat este de corect, uman si in primul rand islamic sa iti ameninti sotia cand nu e de acord cu ceva sau intr-o cearta banala ,, imi mai iau o sotie daca nu faci asta sau cealalta.....!,, Unele surori aud asta de la sotii lor. Daca nu e corect si nici permis sa iti ameninti sotia ca divortezi de ea cat e de corect sa o ameninti ca te mai casatoresti cu inca una daca...... sau daca....... sau daca....... Astept parerile voastre vizavi de aceasta amenintare vehiculata de unii sotzi.
     

  2. Urmatorii 13 au spus mersi lui batool391 pentru acest subiect

    aiscia (07-13-2008), Alina1968 (07-14-2008), elif1977 (08-18-2008), Gabriela Gharabli (07-16-2008), iman99 (07-13-2008), Mariyah (07-13-2008), maryam (07-12-2008), meebed (07-13-2008), Saira (07-15-2008), Tariq al Jabar (09-22-2008), umalkasem (07-12-2008), Vijaya (08-11-2008), Yumna (08-20-2008)

  3.  
    #2
    Incepator meebed's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    CAIRO-EGYPT
    Posts
    62
    Thanked
    48
    Rep Power
    101
    Al salamu aleikum
    Parerea mea personala ,nu este corect nici uman si nici islamic ca un barbat sa-si ameninte sotia in felul acesta.Mai toti stim care sunt motivele in islam pe baza carora un barbat ar putea sa-si mai ia o alta sotie.Certurile matrimoniale zilnice se rezolva prin comunicare zic eu,iar cand fiecare va face totul ca orice situatie tensionata sa aiba un final fericit eu zic ca e ok.
    Ma gandesc ca o sotie aflata in acesta postura descrisa de tine,ar trebui sa-i reaminteasca sotului conditiile in care el poate sa ia o a doua sotie,sa caute sa discute calm,sa reaminteasca sotului comportamentul sotului fata de sotie in normele islamului si daca el are frica de Allah eu zic ca situatia se va schimba
     

  4.  
    #3
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

    poate se va arunca cu rosii...dar..o femeie dreptcredinciosa sa spun asa..isi indeamna sotul sa mai ajute si alte femei...

    Lasand gluma la o parte...hmm in ziua de azi greu sa gasim un barbat ca si companioni profetului sallallaahu alehi wa sallam ..dar si o sotie ca si sotiile lor...
    In mod normal nici barbatul nu ameninta degeaba(ceva are el acolo) dar nu intotdeauna ii da acest drept....
    Acum...daca de ex sotia nu isi satisface barbatul...(stiti voi) atunci ii dau toata dreptatea din lume sa i-o spuna....dar daca eu stiu,el arunca aceasta sageata de fiecare data cand nu-i convine ceva......e de condamnat
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     

  5.  
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Sa te joci cu sentimentele unui om nu este evident islamic. Cred ca un bun muslim nu ar trebui nici macar sa glumeasca fata de sotia sa cu astfel de amenintari.
     

  6.  
    #5
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    Daca nu ar pune in practica " amenintarea " ar fi Ok .
    Cred ca mai trebuie sa citeasca Quran si hadisuri , sa vada ca-i haram sa-ti ameninti sotia , iar daca una nu-ti face nu stiu ce pofta , crezi ca ti-ar face a doua sau a treia sau a patra ?
    Vb aia , intre doua nu te ploua , dar nici bine nu-ti este
    Only ALLAH can judge me !
     

  7.  
    #6
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

    poate se va arunca cu rosii...dar..o femeie dreptcredinciosa sa spun asa..isi indeamna sotul sa mai ajute si alte femei...

    Lasand gluma la o parte...hmm in ziua de azi greu sa gasim un barbat ca si companioni profetului sallallaahu alehi wa sallam ..dar si o sotie ca si sotiile lor...
    In mod normal nici barbatul nu ameninta degeaba(ceva are el acolo) dar nu intotdeauna ii da acest drept....
    Acum...daca de ex sotia nu isi satisface barbatul...(stiti voi) atunci ii dau toata dreptatea din lume sa i-o spuna....dar daca eu stiu,el arunca aceasta sageata de fiecare data cand nu-i convine ceva......e de condamnat
    Da le poate ajuta dar nu neaparat casatorindu/se cu ele. Sunt si alte metode. De exemplu le poate ajuta sa/si gaseasca un sotz monogam. In mod normal orice barbat destept discuta cu sotia lui tot ce nu/i place, nu se refugiaza in bratele altei femei. Ptr satisfacere trebuie sa lucreze doua persoane, intr/un cuplu nu e musai ca amandoi sa se simta confortabil cu o practica anume in intimitate. Comunicare, comunicare si iar comunicare. Eu personal cred ca un sotz nu trebuie sa isi ameninte cu chestia asta sotia ptr ca altfel inteleg ca el de fapt cauta ceva nou si doar cu scopul de a umple un gol.....
     

  8.  
    #7
    Incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    77
    Thanked
    48
    Rep Power
    113
    salamu alekum
    din start eu ma gandesc la un lucru, fara sa mai caut a intelege motivele care l-au determinat pe respectivul sotz sa vina cu o astfel de atitudine. stim cu totii ce inseamna o amenintzare. conform dex-ului, una dintre definitzii suna asa: "A arăta intenţia de a face rău cuiva (pentru a-l intimida sau pentru a obţine ceva de la el). " E simplu: intentia de a face rau cuiva. Ca fiintze, stiu, noi oamenii suntem perfectibili, desi supusi greselii. Facem greseli, dar asteptam sa fim iertatzi. Insa, in cazul asta, de exemplu, ce asteptari mai poti avea de la un om - si nu orice fel de om (sotul, persoana care ar trebui sa fie cea mai apropiata sufletului tau) care, in mod regulat, te ameninta, cu una cu doua, ca el isi ia o a doua sotie. Habar n-are ce rau ii face consoartei lui cu vorbele astea! Ati spus voi bine, ideal ar fi sa incerci o comunicare cu el. Sa-l faci sa inteleaga gravitatea vorbelor pe care le arunca, poate cu usurintza. Insa daca nu ai cu cine discuta? E trist, din pacate... Cand intr-o familie se ajunge la situatii de genul asta, e pacat. Nu te poti juca pur si simplu cu nervii omului pentru ca tie nu-ti convine una sau alta, pentru ca si pentru ca. Corect este ca in momentul in care ceva te deranjeaza la sot/sotie, sa aduci subiectul in discutie, calm si civilizat. Nu sa bati cu piciorul in podea ca un copil rasfatat. Dar, cati oameni, atatea caractere.
    Dumnezeu sa va aiba pe toti in grija si sa va lumineze calea. Imi doresc ca nimeni sa nu aiba parte de asa situatii.
    ioanaeyad
     

  9.  
    #8
    Incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    77
    Thanked
    48
    Rep Power
    113
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

    poate se va arunca cu rosii...dar..o femeie dreptcredinciosa sa spun asa..isi indeamna sotul sa mai ajute si alte femei...

    Lasand gluma la o parte...hmm in ziua de azi greu sa gasim un barbat ca si companioni profetului sallallaahu alehi wa sallam ..dar si o sotie ca si sotiile lor...
    In mod normal nici barbatul nu ameninta degeaba(ceva are el acolo) dar nu intotdeauna ii da acest drept....
    Acum...daca de ex sotia nu isi satisface barbatul...(stiti voi) atunci ii dau toata dreptatea din lume sa i-o spuna....dar daca eu stiu,el arunca aceasta sageata de fiecare data cand nu-i convine ceva......e de condamnat
    iman, ce usor il arunci tu pe barbat in bratele altei sotii! oare tu ai face acest compromis? poate ca religia ii da dreptul barbatului la mai multe casatorii, dar crezi ca e atat de simplu si usor? doar faptul ca nu-l mai satisface sotia, nu ar trebui sa fie un motiv. in felul acesta, barbatul ar putea ajunge chiar si la a patra sotie, pentru ca, nu-i asa, la un moment dat o sa se sature de toate celelalte trei. dar Dumnezeu e sus si le judeca El pe toate! Si inca ceva...nimic pe lumea asta nu-ti da dreptul sa ameninti, mai ales sa-ti ameninti oamenii dragi. Daca se intampla o data, poate fii o scapare, dar daca ajungi sa-i ameninti toata ziua, atunci clar te folosesti de slabiciunea lor (pentru ca asta-i punctul vulnerabil al unei sotii/teama ca barbatul ei sa nu-si mai ia o alta sotie. dar, daca stau eu bine sa ma gandesc, din moment ce se teme de acest lucru, inseamna ca nu are incredere in el, ca nu-l cunoaste atat de bine, iar asta m-ar duce cu gandul la alt subiect...IUBIREA . si cand iubesti cu adevarat.....)
    ioanaeyad
     

  10.  
    #9
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

    poate se va arunca cu rosii...dar..o femeie dreptcredinciosa sa spun asa..isi indeamna sotul sa mai ajute si alte femei...

    Lasand gluma la o parte...hmm in ziua de azi greu sa gasim un barbat ca si companioni profetului sallallaahu alehi wa sallam ..dar si o sotie ca si sotiile lor...
    In mod normal nici barbatul nu ameninta degeaba(ceva are el acolo) dar nu intotdeauna ii da acest drept....
    Acum...daca de ex sotia nu isi satisface barbatul...(stiti voi) atunci ii dau toata dreptatea din lume sa i-o spuna....dar daca eu stiu,el arunca aceasta sageata de fiecare data cand nu-i convine ceva......e de condamnat

    .
    ..............................................................................
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  11.  
    #10
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ... ma intreb ... de ce ameninta acei barbati musulmani, tocmai cu poligamia?... daca sotiilor nu le-ar mai fi atat de groaza de aceasta, nu ar mai putea fi amenintate cu "imi mai iau o sotie"...

    ...oricum ar fi ... mi se pare incorect sa profiti constient, de slabiciunea celuilalt ...





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •