Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20
  1. Importanta salutului islamic!... 
    #1
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamualaikum wa rahmatuAllahi



    Ca musulmani avem drepturi , noi asupra altor musulmani, si acestia asupra noastra, indiferent ca este vorba de parinti, vecini, rude sau straini ....

    Drepturile unui musulman, asupra altui musulman


    Dreptcredinciosii sint frati si constituie o natiune unita, ca partile unei cladiri care se sustin unele pe altele. Ei se poarta cu compasiune si bunatate unul fata de altul, avindu-se dragi de dragul lui Allah ta'ala.

    Allah subhanahu wa ta'ala a prescris drepturile pe care fiecare dintre noi le are asupra fiecarui frate sau sora, tocmai pt a proteja aceasta fratie si aceasta unitate...
    Aceste drepturi sint:dragostea, sinceritatea, ajutorul la necaz, nedezvaluirea greselilor sale, sprijinirea sa cind se afla in drept, respectul fata de vecini si onorarea oaspetilor...
    Ele includ deasemenea raspunsul la salutul islamic, vizitarea bolnavilor,acceptarea invitatiilor, rostirea cuvintelor "yarhamukAllah" (fie ca Allah sa se milostiveasca de tine)catre un musulman, cind acesta stranuta, si a lua parte la funeralii...

    Profetul (saws) spunea: "Drepturile unui musulman asupra altuia sint cinci:raspunsul la salutul de salaam, rostiea cuvintelor yarhamukAllahcind stranuta, acceptarea invitatiilor, vizitarea bolnavilor si participarea la funeralii."

    IbnAl-Qaiym spunea in Badaa’i' al-Fawaa’id ca

    Allah ta'ala a prescris ca salutul intremusulmani sa fie "al-salaamu'alaykum", care este mai bun decit toate celelalte saluturi ale altor natii, care includ idei imposibile sau minciuni, cum ar fi..." sa traiesti 1000 de ani", sau lucruri neclare, cum ar fi " buna dimineata", sau actiuni nepermise, cum ar fi plecaciuni in semn de salut.
    Salutul de salaam este mai bun, pt el ca inseamna pacea , care este vitala , fara de care nimic nu se poate realiza . O persoana are doua scopuri in viata sa: sa fie la adapost de rau, si sa adune numai bine...
    Profetul (saws), spunea ca salutul islamic,face parte din credinta...

    ‘Abd-Allaah ibn ‘Umar relata ca Profetul (saws) , atunci cind a fost intrebat:" Care este cel mai bun lucru in Islam?"...a raspuns " a hrani pe altii si a da salutul de pace, celor cunoscuti si celor necunoscuti...

    Al-Sanoosi , in Ikmaal al-Mu’allim:

    Ceea ce se intelege prin Salaam, este salutul care sadeste in semintele dragostei si prieteniei in inimile oamenilor, la fel ca si hranirea lor. Poate ca slabiciunea din inima unora dintre ei, va dispare cind sint salutati, sau poate ca exista ostilitati care se transforma in prietenie prin salut.
    Dragostea este o obligatie in Islam si unul dintre stilpii sistemului islamic. Ar trebui sa spunem salaam, celor pe care-i cunoastem si celor pe care nu-i cunoastem, din sinceritate fata de Allah:
    prin salutul de pace, dragostea musulmanilor unul fata de altul, creste si devine mai puternica...

    Profetul (saws) spunea :

    Nu veti intra in Paradis, pina cind nu veti cred, si nu veti crede pina cind nu va veti iubi unul pe altul. Sa va spun un lucru pe care daca il veti face, va veti iubi unul pe altul? trimiteti-va salutul de pace unii altora.

    Profetul (saws) a explicat si rasplata pe care cel care saluta cu salutul islamic, o primeste, dupa cum relateaza al-Bukhaari si Ibn Hibban :

    de la Abu Huraira (ra), care relata ca un om trecu pe linga Profetul lui Allah (saws), cind acesta sedea impreuna cu altii, si saluta: “Salaam ‘alaykum "( pacea fie asupra voastra) iar Profetul (saws) spuse: zece (hassanad). Un alt om trecu pe linga ei, salutind cu “Salaam ‘alaykum wa rahmat-Allaah"( pacea si milostivirea lui Allah fie asupra voastra), iar Profetul (saws) spuse : douazeci (hassanad). Un alt om trecu pe linga ei si zise “Salaam ‘alaykum wa rahmat-Allaahi wa barakaatuhu" ( pacea si milostivirea lui Allah si binecuvintarea Sa fie asupra voastra) iar Profetul (saws) spuse: treizeci (hassanad).

    Un musulman trebuie salutat , inainte sa intram in vorba, cu Assalamu Aleikum wa Rahmatullah iar acesta trebuie sa raspunda cu Wa Aleikum Salam wa Rahmatullah wa Barakatu , aceasta fiind in concordanta cu Cuvintul lui Allah, in Sfintul Qur'an:

    " Daca vi se da binete, raspundeti cu binete inca si mai frumos sau [cel putin] raspundeti! (4:86)

    Profetul (saws) spunea deasemenea: " daca doi musulmani se intilnesc si isi string miinile , inainte sa se desparta, pacatele lor vor fi iertate."( Abu Dawud)

    si

    " Daca unul dintre voi se intilneste cu fratele sau, sa-l salute.Apoi daca intre ei se interpune un copac, un zid sau o piatra si il intilneste din iarasi, sa-l salute din nou."( Abu Dawud)

    Ne este deci clar ca trebuie sa spunem salaam si sa raspundem la salaam, pentru ca facind aceasta, atunci cind un musulman ne ofera siguranta si noi trebuie sa-i oferim in schimb, aceeasi siguranta...

    De aceea , inshAllah, sa implementam aceasta, nu numai cind vorbim, ci chiar si cind scriem...si chiar si pe acest forum...InshAllah!...

    (sursa islamway.com)


    assalamualaikum wa rahmatuAllahi




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  2. Mersi ummraschid de la :

    umalkasem (03-17-2011)

  3.  
    #2
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Salam aleikum, sora ummraschid, MASHA ALLAH, sa te ocroteasca ALLAH si sa-ti dea multa putere sa mai scrii subiecte interesante.

    PS: Eu nu stiu:smile33: parca esti o enciclopedie de unde le iei mama, hai spune-mi sa iau si eu sa ma mindresc:smile33:
    ãä ÞÈáå ãä íÍãá ÍíÇÊí Ýí íÏíå
     
     

  4.  
    #3
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    MashALLAH UmmRaschid... ca intotdeauna ai postat lucruri foarte interesante. Allah sa te rasplateasca.
     
     

  5.  
    #4
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,



    wa barakAllahu fikum, si pe voi, si pe noi toti, inshAllah, amin.


    Stiu ca, de multe ori, mesajele se scriu in graba, si am dorit sa reamintesc fratilor si surorilor mele, sa nu ocoleasca rasplata pe care Allah ta'ala a pus-o in salutul islamic, alhamdulillah!...

    INSHALLAH, fie ca Allah sa ne faca dintre cei statornici in credinta, dintre cei care ard de dorinta de a fi dintre cei placuti Lui, subhanahu wa ta'ala , si sa incercam sa aplicam, tot ceea ce aflam fisabilillah, inshAllah, amin.

    cu muuuulta dragoste la Allah ta'ala!......

    assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  6.  
    #5
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    SW RW BW !IUBITELOR,ah ce ziceti de aceasta minunata sora a noastra?
    ALLAH SWT SA O RASPLATEASCA DUPA MUNCA EI SI DUPA INIMA EI,INSHALLAH!!!!!!!
    NOI NU PUTEM DECAT SA II OFERIM:smile06: :smile06: :smile06: SI
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Wa aleikum salam wa rahmatula wa barakatu

    Cu adevarat ALLAH swt este cel mai generos pentru ca ne-a permis aceasta comunitate si mai ales ca ne-a daruit salutul acesta plin de fericire.
    Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa te rasplateasca numai cu bine surioara si pe voi toate.
    Nu stiu daca stiti,insa am sa scriu ca acest salut Profetul saaws l-a primit de la ALLAH swt in cursul calatoriei Ysraa al Miraj .
    Alhamdulillah Rabby al alamin.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8. Cum sa ne salutam cu un nemusulman ? 
    #7
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Intrebare:
    Cum sa-i raspundem unui nemusulman care ne zice ,, Assalam w aleykoum,,?



    Nu este permis de a lua initiativa in a saluta un necredincios, luind in vedere si spusele Profetului ,, Nu luati initiativa de a saluta pe iudei sau crestini,, ( Raportat de MUslim 2167)
    Daca unul dintre ei va zice: « as-sam alaykoum » adica ,, primeste moartea,, sau nu pronunta cuvantul Assalam clar , noi am trebui sa-i raspundem « wa alaykoum » tinand cont de ceea ce a relatat Ibn Omar care zice : Profetul a zis: Cand iudeii va saluta , deseori ei zic « as-sam alaykoum » atunci raspundeti-le « wa alayka » (relatat de al-Boukhari, 5902 et Mouslim, 2461).

    De fapt , Profetul a spus ca sa raspundem nemusulmanilor prin Wa Aleykoum, facand aluzie la unul dintre hadisurile relatate de Aisha in care el a zis: Nu vezi tu ca eu zic ,, Wa-Aleykoum,, cand ei imi zic « as-samou alaykoum »? Apoi el a daugat: Cand crestinii , iudeii va saluta, ziceti-le ,, wa-aleykoum,,.
    Oare nu nu-i vezi pe aceia cărora le-a fost oprit să vorbească în taină cum se întorc la ceea ce le-a fost oprit şi se sfătuiesc în şoaptă, cu păcat, duşmănie şi nesupunere faţă de Trimis? Iar dacă vin la tine, te salută [cu vorbe] cu care nu te salută Allah şi zic în sinea lor: “De ce ne pedepseşte Allah pentru ceea ce spunem?” Gheena va fi de ajuns pentru ei şi vor arde în ea! Şi ce loc rău este [acesta]!( 58:8)

    Allah stie mai bine
     
     

  9.  
    #8
    Harnic Gia_si_David's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Pitesti
    Posts
    128
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Adicatelea,io, daca va salut din inima- fara ascunzisuri- SALAM ALEIKUM! inseamna ca ... e pacat sau ca va vreau raul? Intreb si io ca mi's tare confuzata la ora asta si zau ca nu as vrea sa credeti ca rad de voi! Eu va iubesc pe toate si va simt aproape-aproape de inima mea!:smile06:
    De cand bantui pe aici (pe forum) mi se intampla numai lucruri BUNE (frumoase, miraculoase chiar)
     
     

  10.  
    #9
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by Gia_si_David View Post
    Adicatelea,io, daca va salut din inima- fara ascunzisuri- SALAM ALEIKUM! inseamna ca ... e pacat sau ca va vreau raul? Intreb si io ca mi's tare confuzata la ora asta si zau ca nu as vrea sa credeti ca rad de voi! Eu va iubesc pe toate si va simt aproape-aproape de inima mea!:smile06:
    Gia surioara chiar ca esti confuza. Tu ne saluti si scrii clar Assalam w aleikum si esti sora. Ce fel de pacat sa fie?
    Vorbeam de faptul cand te saluta un nemusulman. Sper ca m-am facut inteleasa. Eu oricum nu stiam de chestia asta pana acuma si nici nu ma gandeam ca unii ar putea spune assam w aleikym

     
     

  11.  
    #10
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !


    Iata cateva hadisuri autentice in completare :

    1) Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa !) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a zis :

    'Nu-i salutati pe evrei si crestini inainte ca ei sa va salute, iar daca pe drum intalniti pe vreunul dintre acestia, obligati-i sa treaca pe partea mai ingusta a drumului' (Muslim)

    2) Ana a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a zis :

    'Cand oamenii Scripturii va saluta, sa raspundeti cu "La fel si tie !" '
    (Convenit)


    3) Usama ibn Zaid (Allah sa-l aiba in mila sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) trecea pe langa o adunare amestecata de oameni, unde se aflau musulmani, politeisti si evrei, si le-a facut urarea de pace (Convenit)
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Valul islamic agita Europa
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 15
    Last Post: 10-26-2006, 10:56 PM
  2. Un nou forum islamic
    By Abdul Rahman in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 31
    Last Post: 09-08-2006, 02:11 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •