Notices
 

Thread: Retete cu orez

Results 1 to 7 of 7
  1. Retete cu orez 
    #1
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481



    Eu sunt fan orez,asa ca m-am gandit ca ar fi bine sa mai aflu niste retete in care sa il folosesc. Am cautat pe net si am gasit niste retete care suna foarte bine,nu le-am facut inca dar curand am sa le incerc .


    Daca aveti si voi retete delicioase cu orez,impartasiti-le
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Saira pentru acest subiect

    aiscia (08-02-2008), magda (10-30-2010), Mariyah (08-03-2008)

  3.  
    #2
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Orez cu ton si porumb


    Ingrediente:
    2 pahare de orez 'prefiert' o ceapa mica 2-3 linguri de ulei de masline 2 conserve de ton in ulei 4-5 linguri de boabe de porumb sare dupa gust
    Dificultate: medie


    Mod de preparare:

    Se pun 4-5 cani de apa cu sare la fiert. Cand da in clocot, se pune orezul si se fierbe cat timp este mentionat pe ambalaj (de obicei 15 minute). Intre timp se taie ceapa pestisor si se pune intr-o tigaie cu uleiul de masline in prealabil incalzit, apoi se lasa maxim 2 minute pe foc.Se da tigaia de pe foc si se adauga conservele de ton, scurse in prealabil de ulei. Se amesteca cu ceapa pana ce tonul se marunteste. Dupa ce a fiert, orezul se scurge bine de apa si se amesteca cu tonul, ceapa, la care se mai adauga si porumbul, eventual si putina sare dupa gust. Nu se mai adauga piper sau alte condimente, ci poate doar cateva picaturi de ulei de masline.
     
     

  4.  
    #3
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Orez mexican


    Ingrediente:
    - 200 g orez cu bobul lung - 2 rosii oparite si taiate bucatele - 4 catei usturoi - 1 morcov - 1 ardei gras - 200 ml supa de legume - coriandru - ulei - piper - sare
    Dificultate: redusa

    Mod de preparare:
    Orezul se fierbe si se lasa la scurs.Rosiile oparite se curata de pielita, cu ceapa taiata bucati si usturoiul se fac piure.Morcovul se taie rondele subtiri,iar ardeiul gras se taie feliute subtiri.Intr-o tigaie se incinge uleiul si se pun morcovul feliute si orezul,lasandu-se la calit cateva minute.Se aduga piureul din rosii, ceapa, usturoiul, ardeiul gras si 200 ml supa de legume si se lasa la fiert pana scade, cam 20-25 de minute la foc potrivit.
    Mod de servire: Se serveste cu coriandru tocat si crutoane calite in unt.
     
     

  5.  
    #4
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Crochete de orez


    Ingrediente:
    200 gr. orez cu bobul lung, 2 oua, 100 gr. parmezan, 50 gr. cascaval de oaie, 200 gr. faina, 20 cl untdelemn, o lingura de supa de smantana groasa, o lingura de supa de pesmet, o lingurita de nucsoara rasa, sare, piper.
    Dificultate: redusa

    Mod de preparare:
    Puneti sa fiarba orezul in apa sarata. Strecurati-l si dati-l deoparte. Radeti parmezanul si cascavalul. Intr-un castron, bateti ouale ca pentru omleta, apoi incorporati in ele orezul fiert si cele doua feluri de cascaval. Sarati, piperati, adaugati nucsoara, pesmetul si smantana. Amestecati bine compozitia, apoi formati din ea mici crochete. Tavaliti-le prin faina. Incingeti uleiul intr-o tigaie si puneti crochetele sa se prajeasca.
    Mod de servire: fierbinti cu salata de legume.
     
     

  6.  
    #5
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by Saira View Post
    Orez cu ton si porumb


    Ingrediente:
    2 pahare de orez 'prefiert' o ceapa mica 2-3 linguri de ulei de masline 2 conserve de ton in ulei 4-5 linguri de boabe de porumb sare dupa gust
    Dificultate: medie


    Mod de preparare:

    Se pun 4-5 cani de apa cu sare la fiert. Cand da in clocot, se pune orezul si se fierbe cat timp este mentionat pe ambalaj (de obicei 15 minute). Intre timp se taie ceapa pestisor si se pune intr-o tigaie cu uleiul de masline in prealabil incalzit, apoi se lasa maxim 2 minute pe foc.Se da tigaia de pe foc si se adauga conservele de ton, scurse in prealabil de ulei. Se amesteca cu ceapa pana ce tonul se marunteste. Dupa ce a fiert, orezul se scurge bine de apa si se amesteca cu tonul, ceapa, la care se mai adauga si porumbul, eventual si putina sare dupa gust. Nu se mai adauga piper sau alte condimente, ci poate doar cateva picaturi de ulei de masline.
    Al Salamu Aleikum!
    Incearca si asa:
    Fierb orezul ca si spaghetele (in apa clocotita,prefiert, apoi torni intr-o sita mai deasa sub jet de apa rece,)strecori si pui intr-un castron.
    Pui peste:ton din conserva,porumb conserva,mazare conserva,ardei si cepusoare micute in otet,masline daca se poate fara sambure.
    Este gustoasa,usoara si este o salata rece.
    Pofta buna!
     
     

  7.  
    #6
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by um-rahmun View Post
    Al Salamu Aleikum!
    Incearca si asa:
    Fierb orezul ca si spaghetele (in apa clocotita,prefiert, apoi torni intr-o sita mai deasa sub jet de apa rece,)strecori si pui intr-un castron.
    Pui peste:ton din conserva,porumb conserva,mazare conserva,ardei si cepusoare micute in otet,masline daca se poate fara sambure.
    Este gustoasa,usoara si este o salata rece.
    Pofta buna!





    shukran,am sa incerc inshaAllah


    ................................................
     
     

  8.  
    #7
    Member magda's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    21
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Ghiveci de orez cu legume

    Ingrediente:
    200 g orez
    3 morcovi
    4 echalote(cepe mai mici si lunguiete)
    3 jumatati de ardei gras colorat(rosu,galben,verde)
    1 lingura marar tocat(sau alta verdeata)
    2 cani cu apa,aproximativ
    3-400 ml bulion de rosii
    ulei
    sare
    piper

    Mod de preparare:
    Curatam si tocam legumele mai grob,
    le punem la rumenit (pîna ceapa devine transparenta)în ceva ulei.
    Adaugam orezul,amestecam.Mai lasam 2-3 minute pe foc lejer.Saram,piperam,adaugam mararul.Turnam apa fierbinte,cît sa cuprinda legumele si orezul.Acoperim si lasam pe foc,pîna orezul este aproape fiert.Adaugam bulionul de rosii(eu am avut un bulion de casa,facut de mama),amestecam,si mai lasam la fiert la foc domol,pîna se leaga sosul cu orezul si legumele.
    Se serveste cald ( mie îmi place si rece )
    " Noi toti suntem voci de egala importanta intr-un unic cerc. In fata curcubeului, fiecare din noi este unicat, dar toti suntem egali. Fiecare persoana are o relatie unica cu Divinitatea. Toti suntem copiii acestei Planete si impartim aceeasi biosfera in care traim cu totii. Respiram acelasi aer, folosim aceeasi apa si acelasi pamant, ne incalzim cu acelasi sacru foc; de aceea trebuie sa traim in pace,armonie si iubire ca fii ai aceluiasi popor numit UMANITATE. "
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •