Notices
 

View Poll Results: Sunteti de acord sa va numiti musulmani salafi?

Voters
12. You may not vote on this poll
  • Da.

    1 8.33%
  • Nu sunt de acord.Musulman e suficient.

    11 91.67%

Thread: Noile stiri

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12
  1. Noile stiri 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Avem o stire de ultima ora. Niste postari au fost sterse. Nu erau despre unitate, nu erau despre shia, ci erau niste articole de pe islamulazi. Este o stire si in acelasi timp o veste proasta, stim. Insa avem si o veste buna, am salvat postarile si le redam din nou. Aici.

    La cererea unor surori.






    Multi dintre noi ne izbim zi de zi de articole care ne amestesc cu denumiri gen salafi, un termen care nu isi gasea rostul in timpul Profetului. Si ca sa nu fie de ajuns, senzationalul vine atunci cand citesti afirmatii de genul: salafii detin cheia stiintei , nu e de ajuns sa va numiti musulmani, e insuficient, numiti-va musulmani salafi, cine respinge salafi e kafr. etc etc etc .
    Dupa citirea unor astfel de afirmatii devii, pierdut, confuz , fara identitate pt ca stii f bine ca Allah te-a numit in sfantul Coran doar musulman.
    Si poate ca nu ai exclude sa devii si tu fan salafi daca nu chiar musulman cu gandiri salafi, dar totusi,parca, nu poti trece cu vederea ca de a lungul timpului invatatii salafi au facut greseli, una dintre ele fiind cea de catologare kafr, o atitudine pe care nici cei mai nobili dintre companionii Profetului nu au avut-o.Exact cum este sustinut de marele invatat din articolele de mai jos. Asa ca parca nu poti simpatiza pe cineva care vrea sa imite o generatie de aur dar isi permite sa gandeasca altfel in unele situatii decat a facut-o generatia de aur.
    Toate aceste lucruri imi suna a ideologie de partid si raspunsul celor de pe islamulazi m-a facut sa cred ca tot ce am banuit e asa cum credeam. Asa ca in baza acordului cu islamulazi , prin care avem voie sa publicam articole din forumul Islamulazi pe rasarit, va invit sa cititi raspunsul la intrebarea adresata de mine: "E suficient sa ma numesc musulman?"Ce inseamna musulman"?Raspunsurile nu vin de la orice, sunt raspunsurile unor mari invatati , traduse de nume grele din comunitatea musulmana romana.
     

  2. Urmatorii 6 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    AishaA (08-03-2008), batool391 (08-06-2008), ioanaeyad2 (08-04-2008), naisrep (10-06-2008), umalkasem (08-04-2008), Vijaya (08-04-2008)

  3.  
    #2
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Sellam aleykum,

    In primul trebuie mentionat ca termenul "salafi" desi are sensul de predecesor in araba este dpdv Islamic asociat adesea ca o reprezentare a primelor trei generatii de musulmani. Cei care se numesc salafi considera Islamul practicat in perioada lui Mohammed, (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) si doua generatii dupa ca fiind in cea mai pura forma din punct de vedere al practicii.

    Temenul de salafi a aparut in acest sens prima data intr-o carte scrisa de imam Abu Sa'd Abd al-Kareem al-Sama'ni, prin anii 1100. Imamul a spus in introducere: " Aceasta (cartea) se datoreaza salafilor sau predecesorilor si adopta scoala lor de gandire bazat fiind pe ceea ce eu am auzit"

    Un urmas al gandirii salafi argumenteaza pozitia sa printr-un hadith , insa nu doar atat. Hadithul spune:

    "Oamenii din generatia mea sunt cei mai buni, apoi cei care ii urmeaza si apoi cei care ii urmeaza pe acestia (primele trei generatii de musulmani) Bukari si Muslim.

    Exista insa multe declaratii ale unor mari imami care au sustinut ca musulmanii trebuie sa urmeze practicile si gandirea salafilor . Un asemenea exemplu ar fi Imamul Ibn Taymiyyah care a spus:

    "Nu exista criticism pentru unul care se proclama urmas al scolii salafilor (gandirii), care se ataseaza acesteia si face referiri la ea. Mai degraba, este obligatoriu de a accepta spusele acelui om bazate pe gandirea salafilor prin acord unanim, deoarece gandirea predecesorilor nu este nimic altceva decat haqq (adevarul)"

    Sigur ca este cat se poate de adevarat faptul ca orice mod de gandire care se indeparteaza de la sursa poate suferii anumite conflicte. "Cu cat esti mai aproape de sursa, cu atat gandirea e mai puternica. Cu cat te indepartezi de la sursa, cu atat poti deveni mai slab" mi-a spus odata fratele Gemaledin Demirel intr-un alt context.

    Este ideal ca fiecare dintre noi sa urmam drumul acelor oameni drepti incercand sa nu fim influentati de trecerea vremii intr-un mod negativ. Dar intre cautarea cunoasterii si a afirma ca un musulman este de un anume tip sau altul este o legatura periculoasa in opinia mea, una care confunda ideologia Islamica cu modul uman de perceptie a acesteia.

    Asadar nu poate nimeni conform surselor din Coran si Sunna sa spuna ca este un musulman de un anume fel, aceste asocieri lingvistice fiind generate din interpretarile unor lucrari scrise de imami bine cunoscuti sau din discursurile lor.
     

  4. Ce inseamna salaf cu adevarat 
    #3
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Salaf

    - Asariye, ahli asar (cei care urmeaza)

    - Ahli hadis

    - Isbatiye

    Perioade istorice:

    I perioada:

    Cei care au respectat ceea ce au facut sahabe, tabiin, si cei care au urmat lor. Ei refuza toate inovatiile aduse de Kaderiye, Jahmiye, Mutezile.

    - Inainte, toata ahli sunnah se numea salaf…

    - Dupe formarea Es`ari si Maturidi, selef erau cei care nu faceau parte din acestea doua. Li se mai spune Hanbeliye.

    A IIa per:

    A carei reprezentanti au fost Ibn Teymiye si elevul sau Ibn Kayyim Jawziye . Dar pt ca in aceasta perioada incepe sa se dezvolte in ehli Sunni, Kelam, si tasawwuf, au fost inhibati si nu s-au putut raspandii.

    A IIIa per:

    A inceput in Egipt prin Mehmet Ali si in Turcia prin Tanzimat Fermani

    Dintre cei mai activi ai acelei perioade: Gemaleddin Afgani, Muhammed Ikbal, ei pun accentual pe gandire, stiinta si dezvoltare

    1709-1791 Ibn Abdulwahhab, intemeietorul wahabismului( un curent selefit asemanator cu al arabilor de desert, bedewi).

    Ahli salaf iau lucrurile in modul cel mai simplu posibil , lupta impotriva inovatiilor religioase iar idealul lor este de a aduce unicitatea islamica si a distruge inovatiile.

    Ahli Salaf pun accent pe Coran, sunnah si primele 3 generatii de dupa Profet (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!). Conform lor aceste generatii au aplicat islamul cel mai bine. Nu trebuie sa existe nimic mai mult si nimic mai putin. Ei spun ca nimeni de dupa ei nu poate intelege islamul mai bine.

    2 caracteristici:

    1. Nu accepta te`vil. Sunt versete al caror inteles nu se cunoaste, a carui stiinta este numai la Allah.
    "El este Acela care ti-a pogorit cartea. In ea sunt versete deslusite - si ele sunt temeiul Cartii - si altele nedeslusite. Cei cu inclinare (catre ratacire) in inimi le urmaresc pe acelea in care este nedeslusire, in cautarea vrajbei si in cautarea talcuirii lor. Dar nu cunoaste talcuirea lor decat Allah. Aceia care sunt inradacinati in stinta spun: "Noi credem in ea; toate sunt de la Domnul nostru!" Dar nu cugeta astfel decat cei daruiti cu judecata." (Al Imran:7 )
    Ei nu comenteaza versetele in care se vorbeste despre caracteristicile fizice ale lui Allah.
    Al Kari a spus ca nu se poate comenta Mâna lui Allah ca fiind Mila sau Puterea Lui. Mâna lui Allah, este o caracteristica a Lui , noi nu avem nici o stiinta cu privire la Mâna Lui, asa cum nu stim nici alte caracteristici ale Lui.

    Au fost multi oameni de stiinta musulmani care au spus ca cel mai bun comentariu este acesta si ca cel mai solid drum este acesta.

    2. Bid`ah: orice lucru nou introdus in religie este inovatie. Ei refuza si clasificarea altora care spun ca exista doua tipuri de inovatii: bid`ah hasene (inovatii bune, folositoare) si bid`ah seyyie (inovatii daunatoare, rele).

    Conform lor, intelesul Coranului si hadisului este atat cat a fost explicat de companioni.

    Sursa: scurt rezumat din "Structura gandirii islamice" I capitol, Autor : Suleyman Uludag
     

  5.  
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    A fi musulman implica urmatoarele:

    Sa cred ca Allah Cel Atotputernic si Atoatestiutor este Creatorul Universului si EL este de ajuns pentru Sine si nu are nevoie de creatiile Sale.

    Sa creada ca ALlah a creat aceasta lume cu un scop bine definit pentru ca nu se potriveste cu caracteristica Sa de perfectiune sa fi creat acest Univers in zadar. Scopul crearii acestei lumi nu poate fi cunoscut decat prin intermediul trimisilor si a cartilor Lui. Allah Preainaltul spune in Coranul cel sfant: "Oare credeti ca v-am creat pe voi fara rost si ca nu va veti intoarce la NOi? Preainalt este Allah, Stapanul adevarat! Nu este Dumnezeu afara de EL, Stapanul Tronului sublim!" (surat al Mu'minun: 115-116)

    Sa creada ca scopul existentei in aceasta lume este de a-L cunoaste asa cum S-a descris EL insusi in Sfantul Coran, de a se supune si de a-L adora pe Allah. Allah Preainaltul spune: "Eu nu i-am creat pe ginni si oameni decat pentru ca ei sa Ma adore. Eu nu voiesc de la ei intretinere si nici nu voiesc ca ei sa Ma hraneasca pe Mine. Ci Allah este Intretinatorul, Stapanul puterii, Cel Statornic." (Surat Az-Zariyyat: 56-58)

    Sa creada ca Paradisul este rasplata pentru cel dreptcredincios (mu'min) si Iadul este pedeapsa pentru cel care nu crede.

    Sa cred ca totii oamenii sunt in stare sa faca fapte bune si sa evite pacatele prin efortul si vointa lor, dar nu inainte de Vointa lui ALlah pentru ca fara voia Lui nimic nu are loc.

    Sa simta ca Allah il vede in orice situatie s-ar afla.

    Sa cred ca Allah i-a trimis pe mesagerii Lui cu carti revelate pentru toti oamenii sa-L cunoasca, sa stie scopul lor in aceasta lume si destinatia lor finala.

    Sa cred ca Allah este Singurul care are dreptul sa faca legile. Şeri'ah sau cinstitutia lui ALlah nu poate fi supraguvernata. Invatatilor musulmani li se permite sa emita verdicte bazandu-se pe Coran si sunnah folosind metoda ijtihadului (Efortul intelectual depus pentru a obtine legi din şeri'ah).

    Sa-L iubeasca pe Allah asa de mult incat inima lui sa-L caute in permanenta. Aceasta dragoste pentru Allah sa il indemne la fapte bune, la sacrificii si la efort pe Calea Lui, astfel incat atasamentul lui fata de aceasta lume trecatoare sau fata de familia sa sa nu il opreasca de la implinirea de fapte bune. Sa se sacrifice pe Calea Lui ALlah pentru a atinge nivelul cel mai inalt al credintei.

    Sa-L adore pe Allah Unicul si sa nu admita sa-I aduca niciun fel de egali sau asociati conform mesajului transmis de EL prin profetii si trimisii Sai.

    Sa-L cunosc pe Allah prin numele si atributele Sale .

    Sa-L pomeneasca pe Allah in mod continuu, astfel incat ceea ce spune sa insemne pomenire, iar tacerea sa reprezinte meditare la creatia Lui.

    Sa reflecte la creatiile lui Allah si nu la descrierea Lui.

    Sa se teama numai de Allah. Acest respect fata de Allah si teama ruperii legaturii dintre el/ea si Allah si teama ruperii legaturii dintre ea/el si Allah, sa il/o determine sa se abtina de la tot ceea ce este interzis.

    Sa se increada in Allah in orice situatie si sa se bazeze pe EL (teuekkul). Acest lucru ii va genera o asemenea putere spirituala, incat va reusi sa treaca cu usurinta peste greutatile si problemele vietii.

    Sa Ii multumeasca lui Allah pentru indurarea Lui si pentru nenumaratele binecuvantari.

    Sa se caiasca si sa ii ceara iertare lui Allah (istighfar). Acest act de cainta ispaseste pacatele, purifica sufletul si credinta si da un sentiment de liniste si pace.

    Allah sa fie multumit de autorul cartii din care am selectat aceste paragrafe - Fathi Yakan - un mare savant musulman, si de fiecare dintre voi care primiti aceste vorbe ca pe niste invataturi bazate pe Coran si Sunnah
     

  6.  
    #5
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Este necesar sa se sublinieze faptul ca aceasta miscare reprezinta un conglomerat de erori si greseli capitale in ideologie si practica, dupa cum au spus cei mai multi savanti ai lumii musulmane. Prin diverse metode josnice si neislamice, deningrand pe majoritatea savantilor musulmani, elogiind pe cei care fac parte din aceasta grupare, categorisesc musulmanii in : musulmani salafi si necredinciosi, argumentand ca erezia te scoate din islam. Astfel ei scapa din vedere un lucru: sa acuzi de necredinta pe un altul care afirma si crede in unicitatea lui Allah este tot o erezie. Este o atitudine pe care nici cei mai nobili dintre companionii Profetului (Allah sa fie multumit de ei!) nu au avut-o. Fie ca Allah sa ne fereasca de astfel de atitudini, sa ne faca dintre cei care inteleg Islamul si il aplica dupa cum ne-a invatat Profetul Muhammed s.a.s. si dupa cum l-au aplicat companionii lui si mai apoi oamenii apropiati de Allah. Amin. Fie ca Allah sa ne faca dintre cei care inteleg nimicnicia noastra in fata mării de cunoastere a savantilor. Amin. Fie ca Allah sa ne fereasca de fitnah pe care o raspandeste gruparea selefita - salafiyyah - si sa ne lumineze ochii, sa ne deschida inima pentru adevaratul mesaj al Islamului. Amin.
     

  7.  
    #6
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom wa rahmtullahi


    Profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam ne-a avertizat ca ummah se va diviza in 73 de secte....din toate aceste secte una este cea salvata..asa cum profetul sallallahu alahi wa sallam a spus-o

    SI SUNT CEI CARE VOR URMA SUNNAH LUI .....si toata traditia o stim d ela companioni...urmam sunah asa cum ne-au predat-o companioni ALlah sa fie multumit de ei.

    Multi isi pun aceasta eticheta .."salafi" si fac " magarii sa spunem asa... dar pe acestia ii recunosti usor cautand evidenta ptr ceea ce fac...


    Dar sa nu uitam , ca salafi manhaj este cel mai bun manhaj...cea mai buna cale este aceasta.....
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     

  8.  
    #7
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom wa rhamtullahi wa barakatuhu

    Alhamdulilah ca s-a inteles

    Deci cel mai bun manhaj este Salfi manhaj..si nimeni nu spune altceva decat asta!!!!


    wa aleikom salam wa rahmtullahi wa barakatuhu
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     

  9.  
    #8
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    In curand voi posta ceva incendiar, ma mai documentez intre timp pt ca nu sunt pregatita acum pt un denunt , este f f interesant si atestat istoric. Pana atunci nu comentez decat faptul ca sunt musulmana , nu am nevoie de nici o alta denumire alaturi, nici salafi, nici wahhabe sau alte inovatii.Si stiu ca multa lume e in asentimentul meu.Alhamdulilah, sa fim dintre cei care inteleg Islamul si il aplica dupa cum ne-a invatat Profetul Muhammed s.a.s. si dupa cum l-au aplicat companionii lui.Si sa nu cautam diviziune sau simpatii pt grupari care sunt supuse greselilor .
     

  10.  
    #9
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    eh ne-am invatat cu stergerea abuziva insa nu ne-am si impacat cu ideea.E o forma de amabilitate a unor persoane, la fel cum a fost si fraza:" NU mai faceti invitatii la conferinta".
     

  11.  
    #10
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Situatia unui musulman care chiar daca se afla intr-o lupta sau observa o situatie de takfir (apostazie) a unui musulman, ce poate fi insa interpretata nu ii este permis sa o faca (sa il acuze de apostazie). Drept dovada avem intamplarea cu Hatib bin Bata'a care ne ---------------streaza acest lucru. Omar radiyallahu anhu, vorbind despre Hatib bin bata'a, i-a spus profetului s.a.s.: "O, Trimis al lui Allah, permite-mi sa lovesc gatlejul acestui ipocrit." Trimisul lui Allah i-a raspuns: "El este unul dintre cei care au participat la Batalia de la Badr! De unde sa stii tu ca Allah s.w.t. poate a spus in privinta celor care s-au luptat la Badr - <faceti ce vreti, caci va voi ierta.>"

    Acest hadis, impreuna cu hadisul ce urmeaza, au fost mentionate drept autentice in culegerile Imamilor Bukhari si Muslim. Useyd bin Hudeir i-a spus lui Sa'ad bin Ubadeh: " Tu esti un ipocrit care ii apara pe ipocriti.". Aceasta afirmatie i-a facut pe companioni sa se imparta in doua tabere. Profetul s.a.s. a intervenit si mai apoi i-a impacat. Situatia ajunsese ca pana si unii dintre cei care participasera la Badr sa isi spuna: "Tu esti un ipocrit!". Interventia Profetului s.a.s. a fost una inteleapta, el neapeland la acuzatia cu necredinta fata de nici unul dintre ei, ba chiar vestitdu-i pe cei care au luptat la Badr cu gradinile Raiului.
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •