Notices
 

Thread: casatoria

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 26
  1. casatoria 
    #1
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    salaam aleikum,

    as avea si eu o intrebare: poti cere sa se repete ceremonia de casatorie?

    atunci cand am facut-o prima oara, am fost un pic luata prin surprindere, parca as vrea sa o fac din nou, cu sufletul mai deschis, mai plina de multumire fata de Allah..

    stiu ca e ciudat, dar se poate?
    nu as vrea sa il intreb pe sotul meu, mi-ar place sa ii fac o surpriza
    Elif
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui elif1977 pentru acest subiect

    diana mihaela38 (08-14-2008), Gabriela Gharabli (08-14-2008), maryam (08-13-2008), samareloud (08-25-2008)

  3.  
    #11
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    salaam aleikum

    a, da?

    nu cred ca am avut tutore.... stiu ca doi martori au fost.... si tatal lui... eu singura ... si imamul...

    asta inseamna ca nu suntem casatoriti religios???(((((((

    hmmm... dragele mele, daca mai stau mult pe forum, aflu cat de putine stiu... maine poimaine descopar ca oi fi deja divortata?:P
    Elif
     
     

  4.  
    #12
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Poate tu nu stii, dar unul dintre martori si-a asumat rolul de wali al tau... Se mai practica asta. martorul sa fie si wali. Incearca sa afli discret daca tu ai avut wali la casatorie. Poate sotul stie...

    Tu crezi ca mi-ar spune) mereu ma tachineaza e in stare sa ma fiarba la foc mic cateva zile
    Elif
     
     

  5.  
    #13
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Quote Originally Posted by elif1977 View Post
    salaam aleikum

    a, da?

    nu cred ca am avut tutore.... stiu ca doi martori au fost.... si tatal lui... eu singura ... si imamul...

    asta inseamna ca nu suntem casatoriti religios???(((((((

    hmmm... dragele mele, daca mai stau mult pe forum, aflu cat de putine stiu... maine poimaine descopar ca oi fi deja divortata?:P


    Assalam aleicum draga surioara.
    Stii eu chiar citeva zile in urma m-am interesat in legatura cu martorele pt o surioara.
    Si mi sa spus ca scoala hanefita permite ca contractul sa fie scris si fara tutore,insa celelalte trei scoli zic ca e neaparat cu tutore,deci draga mea sunt diferite opinii ale invatatilor. Allah sa fie multumit de tine. E bine sa cautam stiinta.Allah sa te aiba in Paza Sa.
    A,da,si inca ceva,zici ca a fost si tatal lui prezent,este posibil ca chiar tatal sau sa-ti fi fost tutore.

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  6.  
    #14
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    ai dreptate,

    el e cel care nu ar fi lasat ca viata noastra impreuna sa inceapa incomplet
    multumesc ca mi-ati deschis inima#

    o zi frumoasa!!!
    Elif
     
     

  7.  
    #15
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Maryam,daca nu ati reusit sa va casatoriti si in Siria(sti cat e de greu acolo casatoria cu straini),a dat norocul peste tine:ai sansa sa te casatoresti inca o data si ceri si tu o dota mai mare,sa fi la moda.Apropo de tutore la casatorie.La una din lectiile de religie,am retinut ca parerile sunt impartite la acest subiect.Unii teologi spun ca nu este valabila casatoria fara tutore,iar altii sunt de parere,ca daca ea a mai fost casatorita,nu este nevoie de tutore.Allah stie mai bine.
     
     

  8.  
    #16
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Maryam,daca nu ati reusit sa va casatoriti si in Siria(sti cat e de greu acolo casatoria cu straini),a dat norocul peste tine:ai sansa sa te casatoresti inca o data si ceri si tu o dota mai mare,sa fi la moda.Apropo de tutore la casatorie.La una din lectiile de religie,am retinut ca parerile sunt impartite la acest subiect.Unii teologi spun ca nu este valabila casatoria fara tutore,iar altii sunt de parere,ca daca ea a mai fost casatorita,nu este nevoie de tutore.Allah stie mai bine.
    Din pacate...sau din fericire, ALAHU Alam...ne-am tot casatorit, in Ro, in Syr...si poate ne mai casatorim si peste ocean maine poimaine ca sa fie tacamul complet.
    Si oricum, "dota" este ceva ffffffffffffffffffff...evaziv, oricum nimeni in afara de ALLAH nu-ti poate oferi acel razzaq cu adevarat important, asa ca "dota" este asa, floare la ureche.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #17
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Romania, Cluj-Napoca
    Posts
    5
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    salaam aleikum. ma numesc maria si sunt noua pe acest site.... as avea o intrebare... as vrea sa ma casatoresc cu un baiat de origine iordaniana, dar as vrea inainte de acest lucru sa stiu mai multe despre casatorie.....( ce presupune, cum se face...adica, tot)... va rog care stiti sa ma ajutati.... va multumesc anticipat
     
     

  10.  
    #18
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by maria13maria View Post
    salaam aleikum. ma numesc maria si sunt noua pe acest site.... as avea o intrebare... as vrea sa ma casatoresc cu un baiat de origine iordaniana, dar as vrea inainte de acest lucru sa stiu mai multe despre casatorie.....( ce presupune, cum se face...adica, tot)... va rog care stiti sa ma ajutati.... va multumesc anticipat



    Ca sa incep cu o...gluma cred ca inainte de toate ar trebui si TREBUIE sa stii mai multe (daca nu totul!) despre el, caci, casatoria este in fapt (ca si procedura) o nimica toata (nu vb aici despre semnificatii, solemnitate, etc ci doar despre procedura) insa, casatoria,viata alaturi de un om, mai ales cand cei doi vin din doua lumi atat de diferite, cu, culturi, idei si...apartenente atat de...complexe este ceva extrem de serios- de luat in seama! In fine, de cele mai multe ori entuziasmul, sentimentele sunt cele care primeaza si nu o incursiune in cunoasterea, testarea,..................bla, bla a celuilalt.
    Ca sa ma intorc la ceea ce ai intrebat, daca veti decide ca aceasta unire sa aiba loc la moschee, trebuie sa vb cu imamul de acolo, care va va spune ce acte va trebuie (CI, Pasaport), ideal este ca tu sa ai un tutore, adica o persoana care sa te reprezinte, trebuie sa aveti doi martori (daca nu aveti sigur se gasesc acolo), apoi veti asculta un speech despre importanta casatoriei in islam, despre cum trebuie sa fie o familie musulmana, samd, dupa care imamul va va intreba pe fiecare dintre voi daca consimtiti sa va casatoriti, va citeste sura Al Fatiha si cam asta.
    Cum ti-am spus, nu e nimic complicat, vreo ceremonie complicata, dureaza cateva clipe.

    ALLAH sa te ajute! Si sa fie cea mai buna decizie pe care o vei lua in viata!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #19
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    mashaAllah surioara Maryam, Allah subhanahu wa ta'ala sa iti rasplateasca din belsug, fiecare pas pe Calea Sa!...Amin.

    as vrea doar sa subliniez, (se poate sa se mai fi scris, in thread despre asta), pentru ca nu reiese din postarea Mariei, daca ea este sau nu musulmanca, ca tutorele (wali) din partea ei, ar fi tatal, si daca nu este posibil, cea mai apropiata ruda din partea tatalui... insa daca ea este musulmanca, wali trebuie sa fie musulman!...


    BarakAllahu fikum!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  12.  
    #20
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Romania, Cluj-Napoca
    Posts
    5
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    assalamu aleykom...eu sunt musulmanca (m-am convertit e curand) dar familia mea nu este...iar in familia mea nu mai sunt musulmani....in acest caz...cine poate sa imi fie tutore?
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •