Notices
 

Thread: casatoria

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26
  1. casatoria 
    #1
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    salaam aleikum,

    as avea si eu o intrebare: poti cere sa se repete ceremonia de casatorie?

    atunci cand am facut-o prima oara, am fost un pic luata prin surprindere, parca as vrea sa o fac din nou, cu sufletul mai deschis, mai plina de multumire fata de Allah..

    stiu ca e ciudat, dar se poate?
    nu as vrea sa il intreb pe sotul meu, mi-ar place sa ii fac o surpriza
    Elif
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui elif1977 pentru acest subiect

    diana mihaela38 (08-14-2008), Gabriela Gharabli (08-14-2008), maryam (08-13-2008), samareloud (08-25-2008)

  3.  
    #21
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    inainte de toate...Bine ai revenit in Islam!...draga surioara!

    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te intareasca si sa te indrume mereu, pe noul tau drum, si sa-ti usureze primii, ca si urmatorii pasi, Amin.

    in privinta tutorelui, acesta poate fi o autoritate musulmana, daca exista...un imam sau director al unui centru islamic, un om integru si religios...inshaAllah, iti vor raspunde surorile din Romania, mai bine ca mine...ele cunosc situatia de acolo, alhamdulillah...

    BarakAllahu fiki, surioara!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #22
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Romania, Cluj-Napoca
    Posts
    5
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    assalamu alaikum.... inshallah va fi bine.. noi vrem sa ne casatorim la el in Iordania....si chiar nu stiu nimica despre casatorie si despre ce trebuie sa fac, cum rebuie sa vorbesc si sa ma comport cu parintii lui...nimic.....sper sa pot sa aflu mai multe....multumesc..
     
     

  5.  
    #23
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Quote Originally Posted by maria13maria View Post
    assalamu alaikum.... inshallah va fi bine.. noi vrem sa ne casatorim la el in Iordania....si chiar nu stiu nimica despre casatorie si despre ce trebuie sa fac, cum rebuie sa vorbesc si sa ma comport cu parintii lui...nimic.....sper sa pot sa aflu mai multe....multumesc..

    As'salamu aaleikom surioara
    bine ai revenit la islam Allah sa-ti calauzeasca pasii in continuare

    Sfatul meu este sa incerci sa-l aduci pe el in romania si sa va casatoriti in Ro
    1.este interzis sa calatoresti singura..numai in cazuri de urgenta(exceptionale)si atunci insotita de o femeie de incredere
    2.oricum o sa trebuiasca sa va inregistrati casatoria si in romania(cred ca asta doresti si tu)
    si atunic cel mai "sanatos lucru" este sa vina el..va casatoriti si dupaia veniti impreuna in iordania
    eu sunt in Amman....daca ai nevoie de info...i m here to help u

    poti sa ma adaugi si in lista ta de messenger daca doresti


    AICI DACA TE-AI CASATORII WALLY ITI VA FI JUDECATORUL CARE INCHEIE CONTRACTUL

    W a aaleikom salam
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  6.  
    #24
    Member ecrram's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Algeria
    Age
    55
    Posts
    14
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    inainte de toate...Bine ai revenit in Islam!...draga surioara!

    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te intareasca si sa te indrume mereu, pe noul tau drum, si sa-ti usureze primii, ca si urmatorii pasi, Amin.

    in privinta tutorelui, acesta poate fi o autoritate musulmana, daca exista...un imam sau director al unui centru islamic, un om integru si religios...inshaAllah, iti vor raspunde surorile din Romania, mai bine ca mine...ele cunosc situatia de acolo, alhamdulillah...

    BarakAllahu fiki, surioara! [/COLOR][/SIZE][/FONT][/QUOTE]

    Salam aleikum! As dori sa stiu daca este valabila casatoria religioasa daca (wali )tutore este fratele sotului?Iar acest frate actualmente se comporta de parca el imi este sot (imi da comenzi ,vine in casa noastra si mananca in fiecare seara,nu imi multumeste pentru masa, il ia pe sotul meu si merg in oras ca "baietii",e prezent in mare parte in viata noastra iar daca nu e prezent il suna in permanenta pe sotul meu).Numele meu este Ecrram si sunt casatorita de 3 ani dar locuiesc de 20 de luni in Algeria.Nu sunt musulmana dar imi doresc sa am o casatorie fericita si imi este imposibil cu un astfel de frate(este divortat ).Va multumesc pentru eventualul raspuns! http://www.rasarit.com/vb/images/icons/icon9.gif
     
     

  7.  
    #25
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    As salam aleikum ,

    Casatoria ta este valabila, in ciuda neintelegerilor dintre tine si cumnat.Incearca sa discuti cu sotul tau aceasta problema. Casatoria in islam nu este anulata de astfel de neintelegeri, insa astfel de neintelegeri neclarificate pot ruina o casatorie. Gasiti-i o sotie cumnatului, poate se simte singur.
     
     

  8.  
    #26
    Member ecrram's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Algeria
    Age
    55
    Posts
    14
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Salam alekum!Chokran pentru raspuns d-le Batool!Sotul meu cunoaste ceea ceea ce ma deranjeaza!Insa considera ca este normal ca acest frate sa ne viziteze si sa faca ceea ce face pentru ca la urma urmei este fratele lui! A incercat si varianta de a isi gasi sotie insa a esuat.Mesajul ce l-am postat ieri a fost rezultatul nedumeririi mele, pentru ca am citit intr-un mesaj anterior ca acest tutore trebuie sa fie o persoana integra si religioasa sau un imam ...in orice caz o persoana responsabila. Mulumesc pentru raspuns oricum! Rabiahafdak...
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •