Notices
 

Thread: depresia

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 28 of 28
  1. depresia 
    #1
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Dragele mele,

    voi nu sunteti niciodata suficient de deprimate, incat sa deschideti un subiect cu titlul asta?

    eu da.... si mi se intampla foarte des sa fiu trista fara motiv.... si sa imi planga sufletul ....

    problema e ca am devenit un pic tacanita, orice declanseaza asta... o ridicare a tonului, dorul de cei care nu mai sunt, dorul de ceea ce nu am etc...

    desi daca imi analizez la rece viata, ar trebui sa stau numai in genunchi in fata Domnului, ma apuca cate o depresie de asta si ma tine si ma chinuie ...

    dragele mele,pe voi ce va deprima si ce va ajuta sa iesiti din ea?


    lista mea................
    pe mine ma deprima un batran cersind, dorul de mama mea ((, neputinta de a comunica pe cat de bine mi-as dori, kilogramele in plus, firele albe, imaginile si stirile de razboi, lipsa de caldura a celui de langa mine, o vorba spusa la manie, accidentele de masina etc etc etc ....

    ajuta , cateodata, o zi ploioasa, o carte buna, pisica mea ( cand are chef de joaca), sotul meu, cand se uita la mine si isi aduce aminte ca nu prea stie de ce si cum , dar ma iubeste, aaaaaaaa, si inghetata de la Mado ( cine a fost in Turcia stie, cine nu, sa vina sa o incerce)
    .... si cam atat?!
    Elif
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui elif1977 pentru acest subiect

    diana mihaela38 (08-19-2008), Gabriela Gharabli (08-23-2008), sara h (10-27-2008)

  3. salam aleikum.. 
    #21
    Incepator
    Join Date
    May 2008
    Location
    irlanda
    Age
    46
    Posts
    65
    Thanked
    10
    Rep Power
    98
    Multumesc surioara Ummrashid...insallah asa voi face voi cere mai mult ..am citit undeva ca lui Allah nu i sunt placuti oamenii care nu i cer nimic. Si pentru ca unele suntem mai sensibile....alhamdulillah nu sunt bolnava, doar ca pun la suflet orice ,poate fi de vina si vremea asta din irlanda ca aproape in fiecare zi ploua.....
     
     

  4.  
    #22
    Incepator
    Join Date
    May 2008
    Location
    irlanda
    Age
    46
    Posts
    65
    Thanked
    10
    Rep Power
    98
    Si in continuare vreau sa va spun ca intr un moment in care nu eram tocmai fericita......o surioara draga mi a trimis aceasta povestioara care m a incurajat mult . Chiar daca mai e postata odata ,pentru cele care nu ati citit o si va simtiti deprimate.....e un leac bun
    De ce pang femeile?
    "De ce plangi mami?" isi intreaba mamica un baietel.
    "Pentru ca sunt femeie", ii raspunde aceasta.
    "Nu inteleg" ii raspunde fiul.
    Mama lui l-a imbratisat si i-a spus: "Si nici nu vei intelege vreodata... dar este mai bine asa"
    Mai tarziu baietelul isi intreaba tatal: " De ce mama pare sa planga fara nici un motiv?"
    "Toate femeile plang fara nici un motiv", era tot ceea ce tatal putea sa ii raspunda...
    Baietelul a crescut si a devenit un barbat in toata firea, inca intrebandu-se de ce plang femeile.
    In sfarsit s-a rugat la Allah sa il ajute iar cand Allah s-a intors spre el l-a intrebat: "Oh Allah, de ce plang femeile atat de usor?"
    Allah i-a raspuns:
    "Cand am creat femeia, am decis ca ea sa fie speciala. I-am facut umerii puternici indeajuns sa duca toate problemele, dar totusi, i-am facut mainile atat de gentile pentru a da confort."
    "I-am dat forta interioara sa suporte durerile nasterii si respingerile care de multe ori vor veni chiar din partea copilului sau."
    "I-am dat ei putere care o ajuta sa mearga inainte si sa aiba grija de familia ei si de prieteni, chiar si atunci cand toti ceilalti au renuntat, prin boala si oboseala fara a se plange.."
    "I-am dat ei sensibilitatea de a-si iubi copilul sub orice circumstanta... chiar si atunci cand propriul ei copil o raneste foarte tare...."
    "Ea are minunata putere de a face chiar si o mica bubita a copilului ei sa nu mai doara iar frica si anxietatea adolescentului sa le calmeze.."
    "I-am dat ei puterea de a-si iubi sotul, in ciuda defectelor si am modelat-o pe ea din coasta lui ca pansament pentru inima lui..."
    "I-am dat ei inteligenta sa stie ca un sot bun nu isi raneste niciodata sotia, dar de multe ori ii este testata rabdarea si puterea de a ramane alaturi de el..."
    "... Si pentru toate aceste greutati... i-am dat ei puterea de a lacrima. Este a ei si poate sa o foloseasca ori de cate ori are nevoie si este singura ei slabiciune...
    Atunci cand o vezi plangand spunei cat de mult o iubesti, si tot ceea ce face pentru toti cei din jur si chiar daca vei vedea ca va continua sa lacrimeze, ii vei face inima sa salte de bucurie.
    EA ESTE SPECIALA!
     
     

  5. Depresie 
    #23
    Member Aishah_Gossady's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Cluj
    Age
    34
    Posts
    13
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Assalamu Alaikum dragi surori,

    Sa nu confundam tristetea cu depresia sau starile depresive!E normal sa te intristezi cand vezi copii murind de foame, batrani cersind pe strazi, bolnavi de SIDA, leucemie sau cancer si lista poate continua.E normal sa te enervezi cand vezi oameni vorbind urat de islam, jignindu-l pe Allah Subhanu si pe Profet(salallahi alayhi wa sallam)sau oameni care te discrimineaza pt. ca porti hijab.
    Dar nu e normal sa cazi in depresie sau sa ai stari depresive atat de des cum ai tu.Asta este ceva foarte grav, am avut si eu o perioada asa, m-a tinut cam 2 ani, a fost groaznic!Asa ca draga mea, du-te la un psiholog si discuta, s-ar putea ca depresia ta sa aiba cauze ascunse, de care nici tu nu stii.SI CEL MAI IMPORTANT LUCUR:SA TE ROGI MULT LA ALLAH PENTRU CA NUMAI EL TE POATE VINDECA.CITESTE QUR'AN, ASCULTA NASHEEDURI SI INCERCA SA VEZI JUMATATEA PLINA A PAHARULUi!

    In loc sa te necajesti, gandeste-te ca tot ce e chin aici e desfatare in lumea de dincolo, asa ca nu mai fi trista pentru ca il vezi pe unul bolnav, pe altul cersetor etc pentru ca ei vor avea parte de multa rasplata, bucura-te!Asta mi-a spus sotul meu cand l-am intrebat daca este suparat ca are o sora(14 ani)care nu poate merge si vorbi.A raspuns simplu:Nu, a fost voia lui Allah si noi suntem bucurosi ca va ajunge in rai!

    Stiu ca e greu sa ne gandim astfel pentru ca din fire suntem milosi, dar totusi si mila sa fie cu masura;sa nu cadem in latura depresiei ca atunci nu numai ca nu ii ajutam pe ei cu nimic, dar nici pe noi!

    Allah sa te calauzeasca surioare si sa te vindece!

    "Nu stii tu ca a lui Allah este imparatia cerurilor si a pamantului?El osandeste pe cine voieste si iarta pe cine voieste El, caci Allah este cu putere peste toate" (Surat Al-Ma'ida, 5:40)
     
     

  6.  
    #24
    Member Cynthia's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    satu mare
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    salam aleikom wa rahmatullah wa barakatuh
    ei diagnostic : depresie
    tratament / recomandari:increderea in Allah in totdeauna, a se spune "astaghfiruallah" cat mai des posibil
    nu uita,totul e destinat

    salam aleikom

    astaghfiruallah astaghfiruallah astaghfiruallah astagfiruallah.....
     
     

  7.  
    #25
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by Cynthia View Post
    salam aleikom wa rahmatullah wa barakatuh
    ei diagnostic : depresie
    tratament / recomandari:increderea in Allah in totdeauna, a se spune "astaghfiruallah" cat mai des posibil
    nu uita,totul e destinat

    salam aleikom

    astaghfiruallah astaghfiruallah astaghfiruallah astagfiruallah.....
    AL SAMAMU ELEIKUM!

    Asa fac si eu:zic tot timpul astagfiruallah.
    Cand e mai intunecat afara,ploua,sau momente de depresie zicand stafirualla, ma gandesc mai mult la pacate si ma intreb, oare ALLAH ma iarta?

    De cand zic mereu astafiruallah, i-mi umplu fiecare moment si nu las loc pt. alte ganduri.Eu sunt mult singura (ma refer nu vorbesc cu nimeni,am bebik,dar nu-i ca un adult)si nici nu simt cum trece timpul,nici nu ma simt singuratica.Parca simt ca a zice toata ziua astafiruallah face mai mult decat o terapie la psiholog sau a fi mereu in compania cuia cu care poti comunica.
    Eu, asa ,zilnic simt ca vorbesc cu cineva.
     
     

  8.  
    #26
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by Cynthia View Post
    salam aleikom wa rahmatullah wa barakatuh
    ei diagnostic : depresie
    tratament / recomandari:increderea in Allah in totdeauna, a se spune "astaghfiruallah" cat mai des posibil
    nu uita,totul e destinat

    salam aleikom

    astaghfiruallah astaghfiruallah astaghfiruallah astagfiruallah.....
    este adevarat ceea ce spui, ca e neaparat sa ne amintim de dumnezeu in orice clipa , insa sa nu uitam ca depresiile, psihozele si toate astea sunt patologii ca oricare altele. asa cum tratam o patologie de inima, plamani, etc etc, trebuie tratate adecvat si cele din sfera psihiatriei, mai ales ca de la o simpla depresie reactiva, sa zicem, se poate ajunge la ceva mai sever, cu urmari si mai severe

     
     

  9.  
    #27
    Member MARA's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    asalamu alaykum wa rahmatullah wa baraketul

    ma gandeam la depresie......cea mai dura forma de depresie ma apasa deseori cand ma gandesc la momentul mortii , ma gandesc cu neputinta ce s-ar intampla daca sotul meu ar muri....incerc sa-mi fac putere pentru copiii nostri, dar nu reusesc ... viata mea departe de el e iad,nu am putea trai unul fara de altul...am avut vieti chinuite pana sa ne uneasca Allah destinele , si impreuna am trecut prin multe , zeci de ani...gandul despartirii ma usuca...as vrea sa gasesc puterea sa alung aceste ganduri din minte....mai reuseste el, zicandu-mi ca vom muri impreuna cand avionul se va prabusi(la cat de des calatorim hahahah)....imi doresc ca nimeni sa nu fie incercat de aceste sentimente
    Allah sa fie cu voi si sa va fereasca de rele de orice fel
     
     

  10.  
    #28
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by MARA View Post
    asalamu alaykum wa rahmatullah wa baraketul

    ma gandeam la depresie......cea mai dura forma de depresie ma apasa deseori cand ma gandesc la momentul mortii , ma gandesc cu neputinta ce s-ar intampla daca sotul meu ar muri....incerc sa-mi fac putere pentru copiii nostri, dar nu reusesc ... viata mea departe de el e iad,nu am putea trai unul fara de altul...am avut vieti chinuite pana sa ne uneasca Allah destinele , si impreuna am trecut prin multe , zeci de ani...gandul despartirii ma usuca...as vrea sa gasesc puterea sa alung aceste ganduri din minte....mai reuseste el, zicandu-mi ca vom muri impreuna cand avionul se va prabusi(la cat de des calatorim hahahah)....imi doresc ca nimeni sa nu fie incercat de aceste sentimente
    Allah sa fie cu voi si sa va fereasca de rele de orice fel




    Ti-as spune ca pe toti cred ca ne incearca astfel de ganduri, insa trebuie sa stim ca asa cum Abu Bakr radya-LLAHu anhu le-a spus oamenilor: Profetul a murit insa ALLAH este vesnic viu. Si asta ar trebui sa ne aduca multa liniste si incredere.
    Cum scrie in Coran, noi suntem ai lui ALLAH si la El ne intoarcem.
    Insa clipa de clipa e mare lucru sa fii atat de brev incat sa ai forta de a avea atata incredere in ALLAH incat sa nu te miste nimic decat teama ca nu cumva El sa nu fie multumit de tine.
    Cred ca, asa cum spunea sekh la o lectie, frica noastra de moarte vine din aceea ca noi suntem atat de legati de tot ce tine de aceasta viata, ne-am agatat de soti, de averi, de placerile acestei lumi si nu am pregatit nimic pentru viata cealalta...
    Insa exista remedii multiple, putem sa incepem sa o facem de atunci de cand realizam cata slabiciune este in noi. Poate fi un punct de plecare. Si avem cu fiecare zi sansa ca, indiferent cat de multa simplitate si ignoranta am fi adunat in vietile si "bagajele" noastre sa o luam de la capat, sa putem strange. Preocupati intr-un asemenea mod cred ca depresia n-ar avea nicio nisa prin care sa patrunda.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •