Notices
 

Thread: depresia

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28
  1. depresia 
    #1
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Dragele mele,

    voi nu sunteti niciodata suficient de deprimate, incat sa deschideti un subiect cu titlul asta?

    eu da.... si mi se intampla foarte des sa fiu trista fara motiv.... si sa imi planga sufletul ....

    problema e ca am devenit un pic tacanita, orice declanseaza asta... o ridicare a tonului, dorul de cei care nu mai sunt, dorul de ceea ce nu am etc...

    desi daca imi analizez la rece viata, ar trebui sa stau numai in genunchi in fata Domnului, ma apuca cate o depresie de asta si ma tine si ma chinuie ...

    dragele mele,pe voi ce va deprima si ce va ajuta sa iesiti din ea?


    lista mea................
    pe mine ma deprima un batran cersind, dorul de mama mea ((, neputinta de a comunica pe cat de bine mi-as dori, kilogramele in plus, firele albe, imaginile si stirile de razboi, lipsa de caldura a celui de langa mine, o vorba spusa la manie, accidentele de masina etc etc etc ....

    ajuta , cateodata, o zi ploioasa, o carte buna, pisica mea ( cand are chef de joaca), sotul meu, cand se uita la mine si isi aduce aminte ca nu prea stie de ce si cum , dar ma iubeste, aaaaaaaa, si inghetata de la Mado ( cine a fost in Turcia stie, cine nu, sa vina sa o incerce)
    .... si cam atat?!
    Elif
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui elif1977 pentru acest subiect

    diana mihaela38 (08-19-2008), Gabriela Gharabli (08-23-2008), sara h (10-27-2008)

  3.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    Nu am deschis,shi nu m am gandit niciodata sa deschid un astfel de subiect,din simplul motiv;NICIODATA NU AM VRUT SHI NU M AM LASAT SA ALUNEC pe o astfel de panta,care se cheama ``panta depresiilor``

    Asta nu inseamna ca totul (de atata timp trecut din viatza mea),A FOST ROZ-BOMBON!
    Dar eu cred ca foarte important este CARACTERUL.

    Shi bineantzeles CREDINTZA IN ALLAH subhanahu.
    In general cei cu credintza slaba au tendintza de a deprima foarte ushor.

    Draga mea,eu cred ca mai degraba SUNT CONTRARIATA
    *ca imi e dor foarte des de mama,shi nu pot sa o vad
    *ca nu pot schimba gandirea lumi sa vada adevarata fatza a islamului
    *ca nu mai exista respect pentru NIMIC SHI PENTRU NIMENI
    *CA ANI TREC PREA REPEDE!!!
     
     

  4.  
    #3
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    mdap, bun raspuns...am inteles... ce bine trebuie sa fie in pielea si in sufletul tau...

    permite-mi insa sa ma indoiesc ( stii noi astia cu caracterul slab, mai avem si un alt mare defect de caracter, nu prea credem in rozul bombon al celor care confunda negarea cu lipsa tristetii

    O zi frumoasa
    Elif
     
     

  5.  
    #4
    Member fatima_najma's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucharest
    Age
    31
    Posts
    28
    Thanked
    27
    Rep Power
    0
    Fiecare avem stari de genul acesta .Sincer le aveam zilnic dar am zis ca nu pot trai toata viata in lacrima si am inceput usor, usor sa ma ridic . Vreau sa spun ca citirea Coranului te linisteste foarte mult . Vad ca esti pasionata de beletristica , poti sa mai citesti si vei intra intr-o lume unde ceasurile se duc intr-un mod atat de placut . Dar nimic nu se compara cu Coranul cel sfant . Un lucru care poate sa te ajute este sa incerci sa-ti asterni gandurile pe hartie , ai sa te simti mai bine. Si indiferent de situatie multumestei lui Allah din inima pentru ca existi si ti-a aratat calea cea dreapta .

    Allah hafiz


    "Pe cei care sunt buni si au consideratie pentru creaturile lui Allah, Allah le daruieste bunatate si afectiunea lui. Arata bunatate creaturilor pamantului, pentru ca Allah sa fie bun cu tine" (Abu Dawud, Tirmidhi).
     
     

  6.  
    #5
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Depresia nu e acelasi lucru cu starile depresive pe care le traim uneori. Unii psihoterapeuti considera ca depresia apare in acele situatii in care ne confruntam cu o problema si careia ne chinuim sa-i gasim solutii.
    Fiecare persoana are propiile motivatii ptr starile de depresie, deci vorbim de o depresie personalizata. Sufletul trebuie sa planga, sa se bucure, sa se intristeze, sa se exalte, sa iubeasca, sa empatizeze si uneori sa urasca. Sunt semne de normalitate aceste stari. Sunt deprimata cand constat cat de neputiincioasa sunt uneori in fata unor drame, cand vad ca vietile unor oameni depind de 20 000 de euro de exemplu, si ma intreb de cand moartea si viata sunt comercializate? Ma deprima nesfarsite conflicte armate, inconstienta unora, mediocritatea. Sunt suficient de constienta ca nu sunt eu cea capabila sa puna capat conflictului din Kashmir de exemplu..... Oamenii duri si rai ma deprima dar si ma revolta faptul ca respira acelasi aer cu noi...... Dar stiu ca ei exista tocmai ptr ca noi sa intelegem ce inseamna bunatatea si blandetea..... Si ma bucur de mult mai multe lucruri, ma bucura fiecare intalnire cu prietenele, fiecare gest de buna vointa, stralucirea lunii , adierea vantului, dulceata cuvintelor cand ascult Coranul, faptul ca unii oameni sunt fericiti ma face sa respir si eu din fericirea lor......, zambetele si poznicile copiilor ma bucura, nazbatiile nepotilor si intrebarile lor naive dar serioase...... cand suna mobilul si apare scris la nume mami sau tata....... si le aud vocea. Allah ne/a inconjurat cu multe lucruri frumoase, mai multe decat cele care ne intristeaza
    .
     
     

  7.  
    #6
    Member fatima_najma's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucharest
    Age
    31
    Posts
    28
    Thanked
    27
    Rep Power
    0
    Uite o alinare :


    Iisus le-a zis de asemenea apostolilor lor: �Mâncaţi pâine din orz, beţi apă curată şi părăsiţi această lume în pace. Dulceaţa acestei lumi este amărăciune în lumea de apoi, iar amărăciunea în această viaţă este dulceaţă în lumea de apoi. Robii adevăraţi ai lui Allah nu trăiesc în lux. Cu adevărat grăiesc că învăţatul ce dă întâietate cunoaşterii, şi nu poftelor şi dorinţelor sale, şi-ar dori ca fiecare să devină ca el.� S-a relatat de asemenea că a zis: �O, fii slabi ai lui Adam! Temeţi-vă de Allah indiferent unde v-aţi afla, trăiţi în această lume precum nişte oaspeţi, consideraţi moscheea casa voastră, învăţaţi ochii voştri să plângă, trupul vostru să îndure şi inima voastră să reflecteze. Şi nu vă temeţi pentru proviziile de mâine, fiindcă este păcat.�


    "Pe cei care sunt buni si au consideratie pentru creaturile lui Allah, Allah le daruieste bunatate si afectiunea lui. Arata bunatate creaturilor pamantului, pentru ca Allah sa fie bun cu tine" (Abu Dawud, Tirmidhi).
     
     

  8.  
    #7
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by fatima_najma View Post
    Uite o alinare :


    Iisus le-a zis de asemenea apostolilor lor: �Mâncaţi pâine din orz, beţi apă curată şi părăsiţi această lume în pace. Dulceaţa acestei lumi este amărăciune în lumea de apoi, iar amărăciunea în această viaţă este dulceaţă în lumea de apoi. Robii adevăraţi ai lui Allah nu trăiesc în lux. Cu adevărat grăiesc că învăţatul ce dă întâietate cunoaşterii, şi nu poftelor şi dorinţelor sale, şi-ar dori ca fiecare să devină ca el.� S-a relatat de asemenea că a zis: �O, fii slabi ai lui Adam! Temeţi-vă de Allah indiferent unde v-aţi afla, trăiţi în această lume precum nişte oaspeţi, consideraţi moscheea casa voastră, învăţaţi ochii voştri să plângă, trupul vostru să îndure şi inima voastră să reflecteze. Şi nu vă temeţi pentru proviziile de mâine, fiindcă este păcat.�
    Sora, cred ca acesta e un hadith, o relatare a Profetului -.
     
     

  9.  
    #8
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Quote Originally Posted by batool391 View Post
    Depresia nu e acelasi lucru cu starile depresive pe care le traim uneori. Unii psihoterapeuti considera ca depresia apare in acele situatii in care ne confruntam cu o problema si careia ne chinuim sa-i gasim solutii.
    Fiecare persoana are propiile motivatii ptr starile de depresie, deci vorbim de o depresie personalizata. Sufletul trebuie sa planga, sa se bucure, sa se intristeze, sa se exalte, sa iubeasca, sa empatizeze si uneori sa urasca. Sunt semne de normalitate aceste stari. Sunt deprimata cand constat cat de neputiincioasa sunt uneori in fata unor drame, cand vad ca vietile unor oameni depind de 20 000 de euro de exemplu, si ma intreb de cand moartea si viata sunt comercializate? Ma deprima nesfarsite conflicte armate, inconstienta unora, mediocritatea. Sunt suficient de constienta ca nu sunt eu cea capabila sa puna capat conflictului din Kashmir de exemplu..... Oamenii duri si rai ma deprima dar si ma revolta faptul ca respira acelasi aer cu noi...... Dar stiu ca ei exista tocmai ptr ca noi sa intelegem ce inseamna bunatatea si blandetea..... Si ma bucur de mult mai multe lucruri, ma bucura fiecare intalnire cu prietenele, fiecare gest de buna vointa, stralucirea lunii , adierea vantului, dulceata cuvintelor cand ascult Coranul, faptul ca unii oameni sunt fericiti ma face sa respir si eu din fericirea lor......, zambetele si poznicile copiilor ma bucura, nazbatiile nepotilor si intrebarile lor naive dar serioase...... cand suna mobilul si apare scris la nume mami sau tata....... si le aud vocea. Allah ne/a inconjurat cu multe lucruri frumoase, mai multe decat cele care ne intristeaza
    .

    mi-ai prins si sintetizat ideea mult, mult mai bine decat am stiut eu sa o fac
    multumesc
    Elif
     
     

  10.  
    #9
    Member fatima_najma's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucharest
    Age
    31
    Posts
    28
    Thanked
    27
    Rep Power
    0
    da imi cer scuze mi s-a sters fara sa vreau faptul ca acele randuri sunt un hadis caci imi gandeste greu calculatorul si s-a postat asa ..ms mult de corectare


    "Pe cei care sunt buni si au consideratie pentru creaturile lui Allah, Allah le daruieste bunatate si afectiunea lui. Arata bunatate creaturilor pamantului, pentru ca Allah sa fie bun cu tine" (Abu Dawud, Tirmidhi).
     
     

  11.  
    #10
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    Draga elif:

    ``mdap, bun raspuns...am inteles... ce bine trebuie sa fie in pielea si in sufletul tau...

    permite-mi insa sa ma indoiesc ( stii noi astia cu caracterul slab, mai avem si un alt mare defect de caracter, nu prea credem in rozul bombon al celor care confunda negarea cu lipsa tristetii``


    NU,o lua personal,NU,ma refeream la tine.

    Am zis ``In general cei cu credintza slaba au tendintza de a deprima foarte ushor.``

    asha ca te rog draga mea sa citeshti bine.

    Shi tu sa ai o zi buna inshallah.
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •