Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. cu permis de sadere in romania poti pleca in tarile u.e 
    #1
    Member claudia's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    8
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    salam alaikom.am si eu o nedumerie si dak ma-ti putea ajuta v-as fi recunoscatiare.... Sotul meu este cetacean marocan cu resedinta in romania pe 1 an .Este posibil plecarea in strainatate (franta) impreuna cu mine pt un loc de munca......cu viza su fara.?momentan are resedinta doar pe 1 an deoarece abea ne-am casatorit.......VA MULTUMESC
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    ce stiu cu siguranta e asta:

    cu permis de sedere se poate pleca turistic daca el are dosarul curat. adica el trebuie sa ceara viza la mabasada tarii respective si ei analizeaza cazul si decid. din experienta mea, se da viza. dar ca sa mergi sa lucrezi acolo...nu stiu cit poate prelungi el viza. ca sa obtina viza tr sa aiba dovada ca are hotelul platit acolo si biletul de avion, plus, mi se pare, ceva bani in banca, extract bancar, pasaportul actual si eventual cel anterior.eu am mers turistic in felul asta in grecia si franta si a obtinut viza schengen.

    Dar cred ca asta in cazul in care cetateanul arab are rezidenta pe 5ani , nu pe 1an cum este cazul Claudiei.Noi am intrebat acum 3ani despre lucurul acesta si asta a fost raspunsul celor de la Autoritatea pt Straini.Daca s-or mai fi schimbat treburile intre timp, Allahu Alem !
     
     

  3.  
    #3
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    7
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Sotul meu este tunisian, are rezidenta pe 5 ani in urma casatoriei.Noi am fost plecati in vacanta in Grecia fara nicio problema.Ideea este ca fara tine el nu poate iesi din tara, decat daca pleaca acasa.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •