Notices
 

Thread: intrebari

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 56
  1. intrebari 
    #1
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Salaam aleikum,

    Dragele mele, am si eu cateva intrebari pentru voi.

    1) se considera tot rugaciune, rugaciunea in limba ta natala ( pentru ca eu am invatat cateva du'a in araba, dar pentru ca nu le inteleg cuvintele, parca nu au aceeasi rezonanta in inima mea, parca mai tare m-as simti smerita si aplecat in rugaciune in limba mea )?
    2) coranul citit in traducere, stiu ca nu e acelsi lucru cu originalul, dar aduce aceeasi valoare spirituala celui care il citeste?
    3) cum ne rugam pentru mortii nostri? ( mama mea a murit anul trecut si de atunci nu reusesc sa ma rog pentru ea, pentrui ca ma tot gandesc ca ea a murit ortodoxa si nu mi-ar primi/ accepta rugaciunile de musulmana, si tare as vrea sa dac pace cu ea,....

    O zi frumoasa,
    Elif
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui elif1977 pentru acest subiect

    Gabriela Gharabli (08-28-2008), maryam (08-29-2008), Simona (08-28-2008), um-rahmun (08-29-2008), umalkasem (08-28-2008), Vijaya (08-29-2008), Yumna (08-28-2008)

  3. salam aleykum 
    #11
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Draga Elif,te inteleg ce vrei sa spui,si ceea ce e in mintea ta.Poate ca multi dintre noi ne am gandit asa ,la iceput ...Daca te macina astfel de ganduri,cea mai buna solutie esa faci rugaciune,sa te rogi la Allah sa te indrume,sa te ajute sa intelegi,sa o faci cu sinceritate,si cred inshaallah ca El te va indruma,si vei simti ceea ce trebuie sa faci.Roaga L sa te indrume spre ceea ce El doreste de la tine.Insista,pana inshaallah vei simti singura fara sa mai fie nevoie macar sa intrebi .Inshaallah ,iti doresc din suflet sa intelegi.Intr adevar e greu , e chiar foarte greu,dar daca iti doresti cu adevarat,poti si Allah te va ajuta..Imi amintesc cand nu intelegeam nimik,nu puteam pronunta,credeam ca n am sa invat niciodata ,mi se parea deadreptul imposibil,si aveam tot feluri de ganduri asemanatoare cu ale tale...de ce in araba de ce atata de greu ,,etc,Si crede ma nici nu imi dau seama cum am reusit,numai Allah m a ajutat...Si hamdulillah am invatat sa ma rog in limba araba. Daca exista sinceritate ,si dorinta ,Allah te va ajuta ,sunt convinsa de asta .Doar incepe ,si restul vine de la sine,Sa stii ca nu o spun numai de la mine,ci am auzit asta de la multe surori si frati.Credinta face lucruri poate care nu ti le imaginezi ,dar sa stii cu voia lui Allah,un musulman nou,non arab,poate ajunge sa invete sa se roage in limba araba,si chiar sa citeasca Quranul in limba araba.Dua se poate face in limba ta ,bine inteles,daca poti si vrei,poti invata si unele in limba araba.Cele 5 rugaciuni,trebuie facute in araba.Nu zice nimeni ca din prima zi,dar odata aconvertita o persoana,incetul cu incetul trebuie sa invete Al Fatiha si inca cel putin 2 sure pentru rugaciune.Care le poti,nu ti cere nimeni din prima zi una lunga si grea,dar inshaallah,ai sa ti doresti singura in timp sa inveti mai mult,are sa ti vina de la sine.Ceea ce ai nevoie pentru rugaciune,nu e greu,inshaalah,ai sa vezi.Doar asa vezi tu acum lucrurile,daca nu ai inceput.Uite cati noi musulmani au reusit ,exista multi care citesc Quranul,mashaallah.Eu zic inainte de a te gandi prea mult si a l lasa pe Seitan sa ti sopteasca ca e greu etc (nu de alta dar si eu am patit),,, (audu bilahi ),tu pune te si incearca sa inveti.Si nu ti fie teama ca nu ai sa simti rugaciunea daca e in araba, pt ca facuta cu sinceritate ai sa o simti pana n maduva. Cat despre citirea Quranului in limba araba ,este dificil,dar posibil.Eu inca nu am ajuns inca acolo,dar am invatat putin alfabetul.hamdulillah. ma lupt.Se poate merge la o scoala speciala,daca ai unde,la curs cu profesor de araba,sau chiar online exista siteuri. care sunt f utile.Necesita timp,efort,rabdare,dar merita.Rasplata primim pt orice studiu islamic facut,indiferent in ce limba.inshaallah.Dar rasplata este mai mare atunci cand facem acest efort deosebit de a invata sa citim cuvantul lui Allah asa cum l a lasat.Ma intristez,pt ca imi doresc si eu f mult,si deocamdata nu sunt capabila...)Dar inshaallah vreau sa ma lupt sa reusesc.Chiar daca peste 1 an 2,3,sau 5.Am sa las niste linkuri utile oricum pt tine.Allah sa te ajute si pe noi toti. http://transliteration.org/quran/home.htm , http://www.madinaharabic.com/,http:/...rer.com/Quran/ (FOARTE UTIL).,http://islambasics.com/view.php?bkID=120&chapter=0.
     

  4.  
    #12
     

  5.  
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261




    ALLAH SA VA RASPLATEASCA DUPA INTENTIILE VOATRE BUNE SI SA FIE MULTUMIT PENTRU RASPUNSURILE VOASTRE SUPERBE.


    Cu adevarat, ALLAH este CEL MAI INTELEPT si El, Marire Lui nu a lasat nimic fara sens. Subhanna ALLAH! De-as fi stiut eu acum 10 ani cata rasplata am plangand cand citeam pe litere ca pe...hieroglife, Coran, m-as fi straduit muuuuuuuuuult mai mult.
    Dar, alhamdulillah, ALLAH face lucrurile sa se intample...acum as vrea sa ma mai chinui atat. si sa primesc infinit mai mult.
    Limba araba este asa cum masha ALLAH ti s-a spus darga mea, Elif, limba in care ALLAH a pogorat Coran, este limba primei porunci care i s-a dat acestui om desavarsit, acestui arab, profetul Muhammad : "IQRA!"- "Citeste!".
    Sigur ca nu e usor la inceput, dar crede-ma, de-ai intreba 10000 de oameni intorsi la islam iti vor spune la fel, ca acum e floare la ureche sa se roage desi n-ar fi crezut niciodata cand au incercat prima oara ca le va iesi...
    Este doar o chestiune de timp, cu conditia sa gasesti in sufletul tau resurse, vointa, mobilizare.
    Poti pentru inceput sa inveti miscarile rugaciunii- si crede-ma ca este o metoda foarte buna, inshaa ALLAH! si doar cateva fraze: LA ILAHA ILA ALLAH, ALLAHU AKBAR SUBHANN ALLAH! Apoi, poti merge mai departe. Important este sa nu le neglijezi doar pretinzand ca nu stii sa te rogi!
    Asa cum scrie in Coran, ALLAH nu se uita la fetele ci la sufletele noastre, la acele locuri in care salasuiesc intentiile noastre. Si se poate ca aceste locuri sa fie mai pline de forta decat ai putea banui, macar...
    Asa ca incearca sa-ti faci o foaie mare pe care sa ti-o pui pe covoras in dreapta si incet, incet ais a vezi, cu voia lui ALLAH ca vei invata sa te rogi asa cum trebuie.
    Sunt extrem de multe programe care te invata pas cu pas, plus ca gasesti Coran si poti asculta pronunti exacta, la surat Al Fatiha de x...si nu numai!

    Si cu siguranta ca ALLAH ne voieste usurarea si nu ne voieste impovararea, numai noi suntem cei care ne impovaram inutil, cu pretexte, cu scuze, cu cereri, cu...si cu....

    Mashaa ALLAH, e f bine sa-ti pui intrebari, sa meditezi la tot ce tine de ALLAH.
    Iti vine sa crezi ca doar ~ 20% la suta dintre musulmani sunt arabi? Crezi oare ca la restul de 80% le-a impovarat ALLAH existenta?
    Subhanna ALLAH, chiar de-ar fi asa, MARIRE LUI, caci face ca, cu toate astea, peste un miliard si de oameni "impovarati" Il adora si I se supun fara sa cracneasca.

    Stii, este o relatare asa cum ti-au spus si fetele...odata profetul plangea foarte mult si spune Omar radia-LLAHU anhu: "Nu l-am vazut niciodata pe profet plangand asa si l-am intrebat: De ce plangi, o, profet al lui ALLAH?" Si el a raspuns:
    "I-am cerut lui ALLAH permisiunea sa vizitez mormantul mamei mele si El mi-a acceptat si i-am cerut sa cer iertare pentru ea si El mi-a refuzat."
    ...si a revelat ALLAH versetul:
    "Nu se cuvine, ca profetul si cei care cred, sa ceara iertare pentru un politeisti, chiar daca ei sunt rude, dupa ce li s-a aratat limpede ca ei sunt oaspetii iadului
    Cererea de iertare a lui Avraam pentru tatal sau nu a fost decat din pricina unei fagaduinte pe acre i-a facut-o. [...]"
    (Surat At-Tawba: 113-114)


    Acesta este un subiect sensibil si delicat pentru tine si nu doar, pentru ca implicatiile lui sufletesti si...sociale pana la urma nu sunt "usoare"...dar nici drumul spre Jennat nu este usor! ALLAH nu a facut sa fie greu, trebuie doar ca sa fii bine calauzit, sa stii EXACT sa deosebesti ceea ce te inalta si ceea ce te coboara.

    Poti sa te rogi pentru mama ta, dar nu de iertare!
    Cred ca te poti ruga pentru usurare...

    INSHAA ALLAH sa fii pe drumul bun si dintre cei bine calauziti!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  6.  
    #14
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Salaam aleikum, dragele mele,


    nu pot decat sa va multumesc tuturor la un loc si separat pentru raspunsurile voastre
    imi pare rau, accept toate spusele voastre, si ceea ce e adevarat de netagaduit, dar pana voi intelege rugaciunile si limba araba , inshallah, mai e cale lunga) si e frustrant si incetineste lucrulrile deocamdata, dar cu ajutorul LUI , aveti dreptate, totul ar trebui sa fie posibil... poate ca ma intreb prea devreme de ce nu pot sa zbor, cand eu abia invat sa ma tarai)

    poate asa a fost stabilit, sa simti efortul , sa nu vina totul de la sine, sa fie o incercare din partea ta sa te apropii de Dumnezeu ...

    cat despre mama mea, a fost o fiinta tare chinuita si care a murit ca un martir, in niste chinuri teribile (( - nici nu vreau sa imi aduc aminte, si toata viata ei a fost un sacrificiu, si nimic nu a facut nimanui, al carei unic pacat in lumea sec 21 a fost ca a trait in Romania, intr-o tara 99.9% crestina, oare chiar asa sa fie, sa fie lasata sa arda???

    si cei care au facut zeci de mii de rele altora si impotriva lui Dumnezeu, sa fie iertati doar pentru ca s-au trezit sa faca marturia de credinta in ultimul ceas?

    nu pot eu sa judec astea, sunt prea mica, dar undeva, nu cred ca putem aplica un regim injust CELUI PERFECT...

    Poate undeva pe parcurs imi voi gasi si eu singura raspunsurile, pana atunci, ajuta sa va ascult si sa stiu ca nu sunt singura care a simtit ca se lupta cu un zid pana sa ajunga sa inteleaga ce trebuie sa faca

    O zi frumoasa
    Elif
     

  7.  
    #15
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Ummrashid, multumesc pentru mesajul tau) ... am gasit cateva idei bune in el, ceva la care sa meditez azi...

    Dumnezeu sa te binecuvinteze , pe tine si pe voi toate care ati avut rabdarea sa imi raspundeti

    O zi frumoasa
    Elif
     

  8.  
    #16
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Nu e permisa nici un fel de rugaciune pt sufletul celui mort in alta religie? Nu se poate spune chiar nimic? Cum sa iti exprmi atunci durerea normala in astfel de situatii? si recunostinta fata de cel cea care ti-a fost de ajutor in viata si te-a invatat si multe lucruri bune? chiar nu exista nici o dua., nimic?
     

  9.  
    #17
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    As-Salaamu Alaykum,

    Elif incearca sa inveti numai surah Al-Fatiha pt inceput, in limba araba, care este foarte scurta dar si foarte importanta si o spui numai pe ea in rugaciune si in rest SubhanAllah, Allahu Akbar si Hamdulillah...Cu timpul vei invata putin cate putin toata rugaciunea si stai linistita ca multe am fost asa si cu timpul se invata tot daca vrei.

    Ma As-Salaama.

    Nota Eu am facut duah pt toata familia mea si nu stiam ca nu e permis...am facut duah sa fie sanatosi si sa scape de probleme...acum eu nu stiu daca este permis sau nu dar ce poate fi rau in a dori binele unui om si a-i cere Lui Allah ta'ala sa il ajute?
     

  10.  
    #18
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    AL SALAMU ALEIKUM!

    Asa eram si eu tin minte.Ma rugam(invatasem eu in araba ce-i important)insa tin minte ca nu simteam in adancul inimi precum a-si fi dorit sau a-si fi simtit daca a-si fi zis in limba mea.
    Si culmea ca pe atunci nu aveam nici o traducere in lb. romana.(Probabil de aceia a durat 4 ani sa ma comvertesc)
    Vedeam doar fata sotului ,cum se supune, o fata pe care o avea asa doar la rugaciune o vedeam asa si beneinteles incerca el sa-mi traduca cum putea si tot greu mi-a fost.
    Tin minte ca doar cand faceam dua in romana ma simteam bine si ma rugam mereu sa ma indrupe pe calea care-i place LUI.
    ALHAMDULILAH am dat de acest forum ALAH SA FIE MULTUMIT DE FRATII SI SURORILE CARE SCRIU DESPRE ISLAM!am gasit si un Coran in romana(cu toate ca autorul scria ceva ce nu mi-a placut) si parca SUPHANALAH azi si dua i-l fac mai bine in lb araba.Nici nu-ti poti da seama ce usor mi se pare azi sa citesc in lb. araba Quranul.Atunci credeam ca e imposibil sa invat.(bine, mai am de invatat ).
    Eu consider ca e cel mai bine chiar i-mi place asta ca asa ramane originalul nimeni nu-l poate schimba.
    HAMDULILAH este si v-a ramane pura si cea mai perfecta religie.
    Vad la crestini ca fel si fel de Biblii cu intelesuri diferite.

    Sti...si mie mi-ar place sa ma rog pt. tatal meu care a murit.......cand i-mi amintesc spun mereu HAMDULILAH ca am cunoscut ISLAMUL si INSAALAH am sa mor muslima si ma straduiesc INSAALAH sa implinesc poruncile lui ALLAH sa ajung in PARADIS.
     

  11.  
    #19
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Aisha, am inteles acum aspectele care imi erau neclare, si cand zic le-am inteles, de data asta le-am inteles cu sufletul, pentru ca in mintea mea erau nete...

    Mi-a placut foarte tare ce ai zis despre felul in care Dumnezeu ii trateaza pe cei care nu au aflat sau nu au avut cum ajunge la Coran si Islam.... Se potriveste foarte bine cu ideile mele, cred ca am sa imi insusesc opinia, daca imi permiti.... Eu am ajuns din intamplare la Islam, pentru ca sotul meu mi-a zis vei fi musulmana, si abia dupa aceea am inceput usor usor procesul asta asa de greu de schimbare .... pentru ca e greu sa te hotarasti peste noapte sa iti schimbi jobul sau coafura, darmite religia in care te leaga atatea traditii si in care erai intr-un dolce far niente, nu tu conflict cu familia, nu tu conflict cu prietenii, nu tu conflict cu tine insati... eu am avut noroc ca sa zic asa, Coranul a venit la mine, prin sotul meu, dar intr-o lume atat de materialista si centrata pe non spiritual cati dintrev noi mai au ocazia sa caute macar adevarul? stiu ca nu e o scuza, dar....

    mama mea a murit impacata cu gandul ca sunt alaturi de un om bun si ca orice voi face, nu va fi ceva rusinos sau gresit, asa ca nu imi reprosez prea tare ca nu a apucat sa afle, eu stiu in inima mea ca ar fi fost de acord cu mine, tocmai de aceea cand am auzit ca ,, toti necredinciosii sunt sortiti iadului, focului, etc...'' am inghetat...

    Eu am gasit in Islam o religie superioara, a inteligentei, a perfectiunii, a dreptatii, ori asta nu se potrivea tiparelor.... dar ai dreptate, nu avem noi cum sa emitem judecati despre deciziile si puterea lui Dumnezeu...

    cat despre rugaciune, o sa va urmez sfaturile si voi incerca asa cum spuneti voi ca e bine, Inshallah sa fie bine...
    Elif
     

  12.  
    #20
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Aaaa, pai daca sunt in viata alhamdullilah, eu stiu ca e chiar indicat sa te rogi cit poti de mult pt ei, in toate cele, sa fie calauziti... Nu exista interdictie in asta, e absurd... Toata discutia se purta raportat la cei care au murit deja si au murit in alta religie...
    Ahhh...hamdulillah wshukran habibti am crezut ca este valabil si in cazul celor care traiesc ca nu pot face duah pt ei daca ei nu sunt musulmani...
     

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •