Notices
 

Thread: Un sfat,va rog.

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
  1. Un sfat,va rog. 
    #1
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Asi dori sa va cer o parere,chiar un sfat,in legatura cu noi ,cei recenti convertiti,care inca ne mai batem de probleme cu membrii familiei.Cum sa facem ca sa nu suparam ,mai ales pe rudele cele mai apropiate,daca ne invita la masa.Sa zicem ca invitatia cuiva suna asa.Te invit la masa,stiu ca nu mananci porc,de aceea ti am preparat special pt tine pulpe de pui la cuptor!!.....Cum sa facem sa le explicam ,ca sa nu i jicnim,ca nu putem manca pui de la ei,(mai ales daca omu astat bietu nustiucat la bucatarie sa le faca )Ca stiti cum e cu unii.....se gandesc ,,porc nu mananca,da acuma nici pui nu mananca??Uite ca de cand a devenit musulmana,nici nu mai vrea sa manance de la noi.....bla bla...De asta mi e mie cel mai teama,pt ca am niste unchi si matusi care ma indragesc f mult,si mi e rusine parca....nu stiu ,sa nu i supar,sa nu creada ca sunt infumurata sau mai stiu eu ce ...Si mai ales ,cum sa facem,cum sa procedam cand le explicam de ce carnea lor nu o putem manca,ca sa nu se simpta prost ,mie mi e mila asha...nu stiu daca ma intelegeti,mai ales cand cineva a pus mult drag in a prepara ceva,....Asta nu inseamna ca voi si manca doar de mila!!nuu.dar senimentul acela,ramane. Multumesc anticipat!!
     
     

  2. Mersi memouna de la :

    TruthStation (09-19-2008)

  3.  
    #2
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    salam alaykum

    la tine in oras se gaseste pui halal? daca se gaseste, atunci nu-i nici o problema, le poti explica foarte frumos ca acum tu de cand esti musulmanca mananci alimente care au inscriptia HALAL pe ele. daca ei te indragesc atat de mult, sa stii ca nu se vor supara.

    la mine in orasul natal nu era mancare halal, acum au adus la metro cate ceva halal. mai demult am fost invitata la o familie apropiata nou oarecum si facuse sarmale. mi-au spus ca sunt sarmale de vita dar eu la prima muscatura am simtit carne de porc. ei au tot insistat ca sunt de vita, dar eu nu am mai mancat si am zis ca simt gust de porc si eram sigura ca sunt de porc. urmatoarea data m-am eschivat cand au zis sa mergem sa mancam la ei, asa a insistat foarte mult sa mergem impreuna sa cumpere preparate care le va gati cand ma duc la ei . iar unchii mei ultima data cand am fost in romania, au avut pofta de mici la ziua maica-mii.eu facusem preparate din pui halal, dar ei fiind veniti nou din spania le era dor de micii din romania. eu nu mai mancasem de 7 ani. si i-am vazut ca au venit acasa cu carnea deja aranjata numai buna de pregatit si am iesit din bucatarie, la care m-au chemat inapoi si mi-au spus sa-i fac intai pe ai mei ca au cumparat carne halal si au tocat-o tot acolo si le-au condimentat-o. mi-au dat lacrimile la gestul facut de ei. inshaAllah putin cate putin se vor obisnui.

    la inceput intrebi asa in gluma, oare pe langa voi ar fi vreun magazin cu mancare halal? ca daca tot m-am convertit sa fac totul corect.daca nu, te oferi sa aduci tu. daca iti sunt apropiati, te vor intelege si pentru ei conteaza mai mult cum te simti tu cat stai la ei mai mult decat provenienta alimentelor.
     
     

  4.  
    #3
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Si eu am patit exact ce ai patit cu cu sarmalele,insa de la mama.Desi stie ca nu mananc porc,inca mai incearca sa ma pacaleasca uneori....De aceea,din pacate nu mai prea mananc pe la ea,numai daca cumparam carnea impreuna.Aici in spania,unde suntem,exista magazine halal la tot pasul,hamdulillah,nu e problema.Eu sunt din cluj napoca, insa nu am mai fost de mult acasa,si vreau sa merg curand,si stiu ca am sa fiu bombardata cu invitatii de la rude,de aceea imi fac griji...Mai ales ca rudele mele inca nu sunt obisnuite inca cu noul meu stil de viata,m am convertit de 2 ani ,insa ne fiind printre rude,nu mi au observat schimbarile mai in de aproape ,stiu cam ce ma asteapta.Intrebari,explicatii de dat ,...etc.,inca e ,,fresh,, la mine....Nici eu nu stiu daca in cluj exsita magazin halal,tocmai de aceea am intrebat pe un forum,si daca cineva stie pe aici ,il/o rog sa mi spuna si mie unde se poate gasi carne halal in cluj.Dupa cele spuse si de tine,m am gandit si eu ,cred ca cea mai simplu raspuns ar fi sa le spun,ca eu mi am ales aceasta religie si vreau sa o respect intrutotul de la a la z.Acum,daca cineva va dori informatii mai detaliate legate de tema carnii halal si haram,am sa le o dau cu placere...Sper inshaallah.sa se obisnuiasca ,si sa ma respecte asa,sa vina o zi cand nu voi mai avea probleme de genul acesta.Deocamdata,sincer vorbind,si din pacate,abia astept sa merg in romania,si sa se termine cat mai repede,sa vin inapoi...Am emotii..Defapt nu sunt nici sigura ca rudele mele ma vor iubi in continuare ca si pana acum....Imi sunt foarte dragi,si sper,si ma rog,sa ramanem la fel de apropiati ca inainte.Cu voia lui Allah,sper ca va fi bine.Mersi de sfat.
     
     

  5.  
    #4
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleykum

    Este interzis a se manca din carnea animalului sacrificat cand la scrificare nu s-a rostit numele lui Allah, dar e permis daca se rosteste peste acea carne si se cere iertarea lui Allah. De exemplu, cand se pregateste carne de la supermarket sau cand mancam carne pregatita de altcineva, trebuie spus "Bismillahi ar-rahman ar-rahim". Allah stie ce e in sufletele noastre si stie despre toate posibilitatile noastre.
    Cel putin asa stiu eu. Sper sa fie corect.
     
     

  6.  
    #5
    Incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    77
    Thanked
    48
    Rep Power
    112
    Quote Originally Posted by memouna View Post
    Si eu am patit exact ce ai patit cu cu sarmalele,insa de la mama.Desi stie ca nu mananc porc,inca mai incearca sa ma pacaleasca uneori....De aceea,din pacate nu mai prea mananc pe la ea,numai daca cumparam carnea impreuna.Aici in spania,unde suntem,exista magazine halal la tot pasul,hamdulillah,nu e problema.Eu sunt din cluj napoca, insa nu am mai fost de mult acasa,si vreau sa merg curand,si stiu ca am sa fiu bombardata cu invitatii de la rude,de aceea imi fac griji...Mai ales ca rudele mele inca nu sunt obisnuite inca cu noul meu stil de viata,m am convertit de 2 ani ,insa ne fiind printre rude,nu mi au observat schimbarile mai in de aproape ,stiu cam ce ma asteapta.Intrebari,explicatii de dat ,...etc.,inca e ,,fresh,, la mine....Nici eu nu stiu daca in cluj exsita magazin halal,tocmai de aceea am intrebat pe un forum,si daca cineva stie pe aici ,il/o rog sa mi spuna si mie unde se poate gasi carne halal in cluj.Dupa cele spuse si de tine,m am gandit si eu ,cred ca cea mai simplu raspuns ar fi sa le spun,ca eu mi am ales aceasta religie si vreau sa o respect intrutotul de la a la z.Acum,daca cineva va dori informatii mai detaliate legate de tema carnii halal si haram,am sa le o dau cu placere...Sper inshaallah.sa se obisnuiasca ,si sa ma respecte asa,sa vina o zi cand nu voi mai avea probleme de genul acesta.Deocamdata,sincer vorbind,si din pacate,abia astept sa merg in romania,si sa se termine cat mai repede,sa vin inapoi...Am emotii..Defapt nu sunt nici sigura ca rudele mele ma vor iubi in continuare ca si pana acum....Imi sunt foarte dragi,si sper,si ma rog,sa ramanem la fel de apropiati ca inainte.Cu voia lui Allah,sper ca va fi bine.Mersi de sfat.
    apropo de ce spunei tu, cu mama ta care-ti pregateste sarmalutze si te pacaleste, punand si carne de porc in sarmale...asa pateam si eu cu ai mei. s-au uitat ciudat la mine cand, dintr-o data, am inceput sa ma opresc din mancat porc. imi placeau la nebunie chiftelutele, care se fac cu amestec de carne de porc si vita, dar am spus STOP si tentatiei lor. Asa ca mama s-a resemnat, pana la urma, si n-a mai insistat cand a vazut ca nu si nu, ca nu mai vreau carne de porc absolut deloc, desi, o perioada, incerca sa ma pacaleasca spunandu-mi ca a pus in ele doar carne de vita. smechere mamele astea dar le iubim. si ne iubesc si ele pe noi!
    ioanaeyad
     
     

  7.  
    #6
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    87
    Thanked
    2
    Rep Power
    125
    Dar eu nu inteleg de ce trebuie sa incerce sa va pacaleasca!Respectandu-va pe voi si religia voastra se respecta pe ei insisi si este pacatul lor ca va minte!Eu n-am avut invitat la masa nici un musulman,dar am avut adventisti,care nu mananca porc,asa ca am gatit numai cu alimente conforme,nici macar tort diplomat n-am facut,ca se face cu gelatina si e de provenienta animala!
     
     

  8.  
    #7
    Incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    77
    Thanked
    48
    Rep Power
    112
    Quote Originally Posted by val View Post
    Dar eu nu inteleg de ce trebuie sa incerce sa va pacaleasca!Respectandu-va pe voi si religia voastra se respecta pe ei insisi si este pacatul lor ca va minte!Eu n-am avut invitat la masa nici un musulman,dar am avut adventisti,care nu mananca porc,asa ca am gatit numai cu alimente conforme,nici macar tort diplomat n-am facut,ca se face cu gelatina si e de provenienta animala!
    de ce atitudinea asta a lor? pentru ca nu sunt obisnuiti si pentru ca nu e atat de usor pentru ei sa accepte o astfel de schimbare. dar se rezolva toate, pana la urma, cu rabdare si intelegere. importanta este si atitudinea noastra fatza de ei. eu ii inteleg pentru ca sunt parintii mei, pentru ca sunt mai in varsta, pentru ca au anumite convingeri si asa mai departe.
    ioanaeyad
     
     

  9.  
    #8
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    De ce incearca sa ne pacaleasca?poate,cum se gandesc ei ca n are nimk daca mananca carne de porc,si ca e buna,se gandesc ca n are nimik daca mancam si noi,se gadesc ...ehhh..lasa nu tre sa stie ca am pus putina carne de porc...oricum n are sa pateasca nimik....eu cred ca asa se gadesc ...Da asta pana ai odata o discutie mai serioasa cu ei,chiar sa vada ca te superi tare,si apoi poate nu se mai repeta...Poate ei cred ca nu ne dam seama,eu cel putin nici nu tre sa mi intre n gura, dupa miros deja stiu.. si mi e f greatza.
     
     

  10.  
    #9
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    As salam alaikom!
    In legatura cu magazinele de carne halal din Cluj. Eu nu stiu sa fie magazine speciale, stiu ca la Metro se vand conserve de pui si vita pe care scrie halal, sunt din Brazilia sau Olanda si mai este un magazin alimentar al carui proprietar e arab si aduce conserve de pui halal si multe alte mirodenii si ingrediente pentru mancaruri traditionale arabesti. Din pacate aduce ceva crenvusti de pui pe care nu scrie ingredientele si tare ma tem ca-s cu slanina, a cumparat o data sotul meu si miroseau a slanina, i-am aruncat pana la urma.
    Despre mancatul carnii care nu este halal, sotul meu inainte de a veni in Romania a vorbit cu un sheikh si acesta i-a spus ca cel mai bine ar fi sa manance carne halal, dar daca nu are posibilitatea atunci e ok si cea de aici doar sa spuna inainte de a incepe sa o manance "Bismilah ar-rahman ar-rahim" si Allah stie mai bine, ca e iertator si indurator si nu poate lasa un credincios sa se imbolnaveasca din cauza ca nu consuma carne.
    Sper ca am fost de folos.
    Ma'a salama!
     
     

  11.  
    #10
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by Simona View Post
    As salam alaikom!
    Despre mancatul carnii care nu este halal, sotul meu inainte de a veni in Romania a vorbit cu un sheikh si acesta i-a spus ca cel mai bine ar fi sa manance carne halal, dar daca nu are posibilitatea atunci e ok si cea de aici doar sa spuna inainte de a incepe sa o manance "Bismilah ar-rahman ar-rahim" si Allah stie mai bine, ca e iertator si indurator si nu poate lasa un credincios sa se imbolnaveasca din cauza ca nu consuma carne.
    Sper ca am fost de folos.
    Ma'a salama!

    Nu inteleg cum unii sheikh isi dau cu parerea asa...pur si simplu...dau verdicte si fac fatwa foarte usor la niste lucruri care sunt clare in islam...
    Adica, se gasesc si pui vii care pot fi taiati, pomenit numele lui Allah asupra lor, si, alhamdulillah ne ferim de haram...( nu vb de miel sau vita, ca e mai greu de sacrificat daca nu este un spatiu special amenajat)
    Dar e foarte comod asa...eh, aici nu este macelarie islamica...asa ca...nu pacatuiesc daca mananc carne de la magazin neislamic...Spun bismillah, si uite asa carnea devine halal...
    Nu e chiar asa...sunt atatea posibilitati sa reusim sa fim in conformitate cu religia noastra...Mancarea carnii non-halal ar trebui sa fie chiar ultima solutie...repet, ultima...Atentie !!!
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •