Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24
  1. Indatoririle unui barbat musulman fata de sotie 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Am tot vorbit despre femei...
    vreau si eu sa se discute clar despre obligatiile (nu doar financiare) si responsabilitatile unui barbat in casatorie...

    cum este prezentata casatoria in Quran? cum trebuie sa aiba grija barbatul de sotia lui? ce este obligat sa faca, si ce este recomandat sa faca?
     
     

  2.  
    #11
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by ommuhee
    cemi pare rau ca sotul meu nu stie limba romina lasca ii traduc eu despre ce e vorba ca el cam uita de datoriile sale ,ii reamintensc eu caci cum incepem discutia nu pot aduce dovezi si acum e timpul astazi ma pun pe tradus insaaalah.mersi fetelor si mai ales annei ca a tradus textul foate frumos
    habibti daca vrei il am si in engleza...
    poate ii e mai usor sa il traduca asa....sa ma anunti daca il vrei in engleza.
    inshAllah sa ii placa sotului
     
     

  3.  
    #12
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    Quote Originally Posted by anna
    habibti daca vrei il am si in engleza...
    poate ii e mai usor sa il traduca asa....sa ma anunti daca il vrei in engleza.
    inshAllah sa ii placa sotului
    desigur ca vreu caci asta e o lectie buna si nunumai pentru sotul meu caci mai sint fete care sau interesat despre aceasta tema insa nu au net.
    insaalah sa il transmiti astept cu nerabdare
    te pup mult de tot si mersi mult:smile06:
     
     

  4.  
    #13
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Stau cateodata si ma intreb daca barbatii de astazi mai tin cont de indatoririle pe care le au fata de sotiile lor...
    Ma intreb de ce anumiti frati ai nostri,cand merg la moschee fac pe marii muslim,si cand ajung acasa isi bat sotiile,nu fac rugaciunile la timp(ceea ce mi-a confesat o surioara) sau sar pur si simplu peste ele,nu isi educa copii pentru ca nu au timp din cauza prietenilor...
    Asa ma inernveaza chestiile astea ca imi vine personal sa ma prezint in fata lor si sa ii intreb cum de isi èpermit sa faca asa ceva? nu le este oare frica de ALLAH?????????????
    Pai cand imparti pumni in stanga si in dreapta ,cum mai ai pretentia ca sotia ta sa te mai astepte numai zambete si buna dispozitie...
    Imi spunea o surioara ca abia asteapta sa scape de acasa,ptr ca nu mai rezista ...Dimineata ii face cafeaua la nea DICTATORUL si,el,deh,vezi doamne,sa ii arate el ca este mare si tare o ia si o arunca in chiuveta...si pe urma????pumni in gura...DE CE? PTR CA MAINE ZI FEMEIA NU II MAI FACE CAFEA,SI ATUNCI SE SIMTE JIGNIT DOMNUL DE GESTUL EI....

    OF,BARBATI ,BARBATI OARE DE CE NU RESPECTATI CEEA CE ALLAH A ALES PTR VOI???? CHIAR NU VA ESTE FRICA DE ZIUA JUDECATII???
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  5.  
    #14
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Comportamentul cu soţia:
    1) Să-i ofere soţiei linişte în toate circumstanţele vieţii.
    2) Să nu-i arate cusurile în mod direct(Cusurile în ceea ce priveşte îmbrăcămintea,mâncarea sau vorba).
    3) Să-i cumpere un cadou din când în când, oferându-i cadoul personal sau în mod direct fără ocolişuri(de exemplu punându-l într-un anumit loc iar după aceea arătându-i cu mâna locul respectiv)
    4) Să nu fie aspru cu soţia
    5). Dacă soţia are un anumit hobby sau vreo pasiune încurajeaz-o către acel hobby.
    6). Susţineţi soţia în perioadele grele cum ar fi perioada de menstruaţie,naştere sau perioada de după naştere
    7). Când te întorci acăsă încearcă să-i acorzi atenţie vorbind cu ea despre ocupaţia ei şi treburile ei , lăsându-ţi treburile la o parte
    . Cheam-o cu un nume frumos(deosebit sau care îi place) aşa cum Profetul (SALALLAHU ALEIHI WA SALAM) o făcea cu soţiile sale.
    9). Sărut-o pe frunte atunci când intri în casă sau când depune efort pentru aţi îndeplini o dorinţă
    10). Incurajeaz-o să meargă la cursuri de religie , programe religioase sau activităţi religoase
    11). Fă-i surprize aducându-i cerinţele pe care le refuzai să i le aduci mai de mult
    12). Dacă ţi-a oferit un cadou expunei părerile prietenilor în privinţa cadoului.
    &Icirc;n ceea ce priveşte înfrumeseţarea:
    13). In timp ce vorbeşti sau discuţi cu soţia ta foloseşte un vocabular frumos, modest şi evită să ai un dialog director angajat
    14). Infrumeseţează-ţi vestimentaţia
    15). Caracterizeaz-o poemic
    16). Să- i facă soţiei din când în când declaraţii de dragoste
    17). Să-i făcă compliment soţiei în care ea s-a gătit pentru el
    1. S-o aprecieze atunci când soţia foloseşte un parfum frumos,sau pentru cum aranjează lenjeria,pentru faptul cum se îmbracă,sau pentru aşezarea florilor în casă.
    19). S-o aprecieze pentru mâncarea făcută -----stându-i acest fapt prin cuvinte şi gesturi frumoase.Arătându-i că era mâncarea de care îşi dorea s-o mănânce
    20). Să-şi soţia ajute la treburile casei în caz că vor avea musafiri
    21). Dacă soţia a gătit pentru prietenii soţului săi transmită complimentele făcute de către prieteni
    22). Dacă s-a întors acasă şi este preocupată sau îngrijorată din cauza treburilor soţului i se cuvine să-şi ajute soţia
    23). S-o ajute pe soţie la gătit sau curăţenie
    24). S-o întrebe din când în când de nevoile de care are nevoie
    25). Să se ocupe de copilaşi în timpul nopţii dar şi in timpul zilei pentru ai uşura soţiei
    26). Să fie darnic cu soţia atunci când are nevoie de bani pentru o aniversare sau un eveniment important
    27). Să-i ajute pe părinţii soţiei atunci când aceştia au probleme
    2. Să nu-i interzică soţiei să-şi viziteze părinţii şi rudele
    29). Atunci când părinţii soţiei vin în vizită să-i primească cu gingaşie
    30). Să dăruiască din când în când cadouri socrilor
    31). In faţa socrilor să-şi laude soţia pentru buna comportare şi educaţia bună pe care o are
    32). Să comporte frumos cu fraţii soţiei
    33). Dacă soţia are un conflict cu părinţii ei să le vorbească frumos şi să încerce să-i împace
    34). Atunci când soţia este bolnavă să fie alături de ea şi să-i dea un aer călduros
    35). &Icirc;n timpul bolii să se ocupe de treburile casei de care se ocupa soţia înainte de îmbolnăvire
    36). Să-i ofere un mic cadou la însănătoşire
    37). Să stea de veghe cu soţia sa
    3. Să se roage pentru însănătoşirea soţiei
    39). Să citească coran pentru însănătoşirea soţiei
    40). Cât timp soţia este bolnavă să-i asigure mâncarea şi să n-o oblige să gătească
    41). Să-şi educe copii cu respect faţă de mama lor
    42). In cazul în care unul dintre copii a cerut ceva de la tatăl său , din buna purtare a tatălui este mai bine ca tatăl să ceară mai întâi părerea mamei
    43). Să-şi ajute soţia la îngrijirea şi îmbrăcarea copiilor
    44). Să fie de comun acord cu soţia sa cu modul în care îşi educă copii.
    45). Să-şi scoată soţia la o plimbare,pentru a se relaxa.
    46). Să-şi facă o zi liberă pe săptămână pentru a ieşi cu familia sa (soţie,copii) la plimbare,vizite şi celelalte având scopul de a se relaxa şi de aşi vizita rudele şi de a schimba aerul de rutină din casă.
    47). Să-şi adune familia la rugăciunea de noapte şi citirea coranului împreuna cu soţia şi copii.
    4. Să-i amintească soţiei de citirea surei kehf în ziua de vineri.
    49). Să călătorească cu soţia.
    50). Dacă soţul a ieşit în călătorie fără soţia sa, să-i exprime sentimentele de dragoste cât şi importanţa soţiei în inima sa .
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  6.  
    #15
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by anna
    Comportamentul cu soţia:
    1) Să-i ofere soţiei linişte în toate circumstanţele vieţii.
    2) Să nu-i arate cusurile în mod direct(Cusurile în ceea ce priveşte îmbrăcămintea,mâncarea sau vorba).
    3) Să-i cumpere un cadou din când în când, oferându-i cadoul personal sau în mod direct fără ocolişuri(de exemplu punându-l într-un anumit loc iar după aceea arătându-i cu mâna locul respectiv)
    4) Să nu fie aspru cu soţia
    5). Dacă soţia are un anumit hobby sau vreo pasiune încurajeaz-o către acel hobby.
    6). Susţineţi soţia în perioadele grele cum ar fi perioada de menstruaţie,naştere sau perioada de după naştere
    7). Când te întorci acăsă încearcă să-i acorzi atenţie vorbind cu ea despre ocupaţia ei şi treburile ei , lăsându-ţi treburile la o parte
    . Cheam-o cu un nume frumos(deosebit sau care îi place) aşa cum Profetul (SALALLAHU ALEIHI WA SALAM) o făcea cu soţiile sale.
    9). Sărut-o pe frunte atunci când intri în casă sau când depune efort pentru aţi îndeplini o dorinţă
    10). Incurajeaz-o să meargă la cursuri de religie , programe religioase sau activităţi religoase
    11). Fă-i surprize aducându-i cerinţele pe care le refuzai să i le aduci mai de mult
    12). Dacă ţi-a oferit un cadou expunei părerile prietenilor în privinţa cadoului.
    &Icirc;n ceea ce priveşte înfrumeseţarea:
    13). In timp ce vorbeşti sau discuţi cu soţia ta foloseşte un vocabular frumos, modest şi evită să ai un dialog director angajat
    14). Infrumeseţează-ţi vestimentaţia
    15). Caracterizeaz-o poemic
    16). Să- i facă soţiei din când în când declaraţii de dragoste
    17). Să-i făcă compliment soţiei în care ea s-a gătit pentru el
    1. S-o aprecieze atunci când soţia foloseşte un parfum frumos,sau pentru cum aranjează lenjeria,pentru faptul cum se îmbracă,sau pentru aşezarea florilor în casă.
    19). S-o aprecieze pentru mâncarea făcută -----stându-i acest fapt prin cuvinte şi gesturi frumoase.Arătându-i că era mâncarea de care îşi dorea s-o mănânce
    20). Să-şi soţia ajute la treburile casei în caz că vor avea musafiri
    21). Dacă soţia a gătit pentru prietenii soţului săi transmită complimentele făcute de către prieteni
    22). Dacă s-a întors acasă şi este preocupată sau îngrijorată din cauza treburilor soţului i se cuvine să-şi ajute soţia
    23). S-o ajute pe soţie la gătit sau curăţenie
    24). S-o întrebe din când în când de nevoile de care are nevoie
    25). Să se ocupe de copilaşi în timpul nopţii dar şi in timpul zilei pentru ai uşura soţiei
    26). Să fie darnic cu soţia atunci când are nevoie de bani pentru o aniversare sau un eveniment important
    27). Să-i ajute pe părinţii soţiei atunci când aceştia au probleme
    2. Să nu-i interzică soţiei să-şi viziteze părinţii şi rudele
    29). Atunci când părinţii soţiei vin în vizită să-i primească cu gingaşie
    30). Să dăruiască din când în când cadouri socrilor
    31). In faţa socrilor să-şi laude soţia pentru buna comportare şi educaţia bună pe care o are
    32). Să comporte frumos cu fraţii soţiei
    33). Dacă soţia are un conflict cu părinţii ei să le vorbească frumos şi să încerce să-i împace
    34). Atunci când soţia este bolnavă să fie alături de ea şi să-i dea un aer călduros
    35). &Icirc;n timpul bolii să se ocupe de treburile casei de care se ocupa soţia înainte de îmbolnăvire
    36). Să-i ofere un mic cadou la însănătoşire
    37). Să stea de veghe cu soţia sa
    3. Să se roage pentru însănătoşirea soţiei
    39). Să citească coran pentru însănătoşirea soţiei
    40). Cât timp soţia este bolnavă să-i asigure mâncarea şi să n-o oblige să gătească
    41). Să-şi educe copii cu respect faţă de mama lor
    42). In cazul în care unul dintre copii a cerut ceva de la tatăl său , din buna purtare a tatălui este mai bine ca tatăl să ceară mai întâi părerea mamei
    43). Să-şi ajute soţia la îngrijirea şi îmbrăcarea copiilor
    44). Să fie de comun acord cu soţia sa cu modul în care îşi educă copii.
    45). Să-şi scoată soţia la o plimbare,pentru a se relaxa.
    46). Să-şi facă o zi liberă pe săptămână pentru a ieşi cu familia sa (soţie,copii) la plimbare,vizite şi celelalte având scopul de a se relaxa şi de aşi vizita rudele şi de a schimba aerul de rutină din casă.
    47). Să-şi adune familia la rugăciunea de noapte şi citirea coranului împreuna cu soţia şi copii.
    4. Să-i amintească soţiei de citirea surei kehf în ziua de vineri.
    49). Să călătorească cu soţia.
    50). Dacă soţul a ieşit în călătorie fără soţia sa, să-i exprime sentimentele de dragoste cât şi importanţa soţiei în inima sa .
    MASHAALLA,MASHAALLAH,SURIOARA ANNA....
    ASA TREBUIE SA FIE UN BARBAT MUSULMAN....
    ALLAH SA II CALAUZEASCA PE TOTI....
    DAR,DEGEABA MERGI LA MOSCHEE SA FACI RUGACIUNEA,DACA TU CAND VI ACASA IMPARTI PUMNI IN STANGA SI DREAPTA,NU TE INTERESEAZA SA CITESTI CORANUL.....
    PAI ,DACA NU CITESTE,CUM POATE UN BARBAT SA INVETE SI SA STIE CE COMPORTAMENT TREBUIE SA AIBA FATA DE SOTIA LUI?
    OHHHHHHHHH,IGNORANTA ASTA ,OFFFFFFFFF !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  7.  
    #16
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu cred ca barbatii nu prea tin cont in ziua de azi de indatoririle lor fata de femei...cred ca lumea s-a schimbat in general, chiar si copiii la scoala devin tot mai neascultatori si mai putin respectuosi de la un an la altul, dupa cum se plang chiar profesorii. nu stiu de ce se intampla aceasta, din moment ce multi oameni spun ca religia este in prim planul vietii lor; dar eu cred ca daca ar fi intradevar asa, s-ar vedea si "rezultatele".
    probabil ca stilul actual de viata schimba mult personalitatea oamenilor si ii face sa fie mai indiferenti, mai egoisti.

    ceea ce ai scris tu anna, este ceva zis de un imam sau unde ai gasit descris asa in detaliu?
     
     

  8.  
    #17
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    sincera sa fiu nu mai stiu de unde le am am tot felul de articole si carti islamice salvate in calculator de pe unde am tot umblat pe siteuri si nu am scris si sursa de unde le-am luat...acuma am inceput sa fiu putin mai ordonata....atunci ma grabeam sa adun cat mai multe informatii
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  9.  
    #18
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Veniti diseara la conferinta si o sa aflam si parerea barbatilor
     
     

  10.  
    #19
    Incepator MARYAM M.A.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania&Egypt
    Posts
    70
    Thanked
    0
    Rep Power
    0


    Din cate am auzit eu in curand vor avea si o carte care sa-i ajute pe barbati sa afle indatoririle lor in famile si fata de sotii si copii...
    Am inteles ca Liga Islamica lucreaza la o carte cu titlul "Barbatul musulman", asa cum a aparut si cartea "Femeia musulmana"....
    Sa speram ca macar o parte dintre ei sa citeasca aceasta carte si sa-si insuseasca sfaturile...
     
     

  11.  
    #20
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by MARYAM M.A.


    Din cate am auzit eu in curand vor avea si o carte care sa-i ajute pe barbati sa afle indatoririle lor in famile si fata de sotii si copii...
    Am inteles ca Liga Islamica lucreaza la o carte cu titlul "Barbatul musulman", asa cum a aparut si cartea "Femeia musulmana"....
    Sa speram ca macar o parte dintre ei sa citeasca aceasta carte si sa-si insuseasca sfaturile...

    mashAllah ce frumos
    Allah sa ii rasplateasca pentru munca si eforturile lor
    ameen
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 12-15-2008, 07:40 AM
  2. Barbatul Musulman
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 10
    Last Post: 02-01-2008, 04:32 PM
  3. Adevarata dragoste fata de Allah(SWT)
    By dunia in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 05-20-2006, 10:18 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •