Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 24 of 24
  1. Indatoririle unui barbat musulman fata de sotie 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Am tot vorbit despre femei...
    vreau si eu sa se discute clar despre obligatiile (nu doar financiare) si responsabilitatile unui barbat in casatorie...

    cum este prezentata casatoria in Quran? cum trebuie sa aiba grija barbatul de sotia lui? ce este obligat sa faca, si ce este recomandat sa faca?
     
     

  2.  
    #21
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Vai de mine ce-am citit!Cica se duc la moschee si se dau mari musulmani iar acasa impart pumni in dreapta si in stinga!!!
    Vorba sotului meu aiscia,el este nedumerit de astfel de comportamente ,de felul in care ii vezi la rugaciune si apoi cind ajung inapoi la slujbe nu se dau in laturi de fel si fel de nereguli.
    Cer bani pt. ceva ce este de datoria lor sa faca(functionarii publici).Cica le vezi semnul in frunte ,ca isi fac rugaciunea insa nu le e rusine sa ceara bani de la omul necajit!!!

    Si muuuulte altele de care ne revoltam amindoi!
     
     

  3.  
    #22
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by MARYAM M.A.


    Din cate am auzit eu in curand vor avea si o carte care sa-i ajute pe barbati sa afle indatoririle lor in famile si fata de sotii si copii...
    Am inteles ca Liga Islamica lucreaza la o carte cu titlul "Barbatul musulman", asa cum a aparut si cartea "Femeia musulmana"....
    Sa speram ca macar o parte dintre ei sa citeasca aceasta carte si sa-si insuseasca sfaturile...
    MARYAM,FII SIGURA CA TOT FEMEILE O VOR CITI,SI VOR VISA CU OCHII DESCHISI CA BARBATUL LOR VA DEVENI ASA CUM E SCRIS IN CARTE...SAU O VOR LASA PESTE TOT PRIN CASA,LA VEDERE,CU SPERANTA CA POATE DOAR ,DOAR O VA LUA SOTUL IN MANA SA SE CULTIVE PUTIN....

    PAI DACA NU I-AU SUNNA IN MANA,CREZI CA II INTERESEAZA >"BARBATUL MUSULMAN"?

    O VOR CITI TOT CEI CARE SUNT BUNI CU SOTIILE LOR,ASTA E SIGUR...PENTRU CA CINE E BUN VREA SA DEVINA SI MAI BUN...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  4.  
    #23
    Incepator MARYAM M.A.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Romania&Egypt
    Posts
    70
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by aiscia
    MARYAM,FII SIGURA CA TOT FEMEILE O VOR CITI,SI VOR VISA CU OCHII DESCHISI CA BARBATUL LOR VA DEVENI ASA CUM E SCRIS IN CARTE...SAU O VOR LASA PESTE TOT PRIN CASA,LA VEDERE,CU SPERANTA CA POATE DOAR ,DOAR O VA LUA SOTUL IN MANA SA SE CULTIVE PUTIN....

    PAI DACA NU I-AU SUNNA IN MANA,CREZI CA II INTERESEAZA >"BARBATUL MUSULMAN"?

    O VOR CITI TOT CEI CARE SUNT BUNI CU SOTIILE LOR,ASTA E SIGUR...PENTRU CA CINE E BUN VREA SA DEVINA SI MAI BUN...


    Aici s-ar putea sa ai dreptate...
    InshAllah sa apara cartea si macar inainte de culcare ii citesc o pagina sau doua din ea.... si pe urma o sa iau si cap de discutie ca sa tragem concluzii, asa cum facea si el cand citeam din "Femeia musulmana"
    Sa dea si sotiorul explicatii de ce nu reuseste sa fie ca la carte intotdeauna
    "Allah spune Eu sunt cu robul Meu atunci când el se gândeşte la Mine, şi dacă el Mă pomeneşte în sufletul lui, îl pomenesc şi Eu în suflet şi dacă Mă pomeneşte într-o mulţime atunci îl pomenesc şi Eu într-o mulţime mai bună."
     
     

  5. Re: Indatoririle unui barbat musulman fata de sotie 
    #24
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    da..noi vrem ca ei sa se poarte asa dar..nu cred ca e posibil..cineva mi-a spus ca sotul ei zice:nu trebuie sa ma invete cineva pe mine cum sa ma port..eu stiu cum trebuie...
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 12-15-2008, 06:40 AM
  2. Barbatul Musulman
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 10
    Last Post: 02-01-2008, 03:32 PM
  3. Adevarata dragoste fata de Allah(SWT)
    By dunia in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 05-20-2006, 09:18 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •