Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. Tocurile si sanatatea 
    #1
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Iti plac tocurile. Stiu. Si mie. Deh, femei suntem. Mai inalte sau mai putin inalte, mai subtiri sau ceva mai solide, tocurile sunt prietenele bune ale fetelor. Te fac sa te simti sexy, frumoasa, inalta, mandra. Te fac sa mergi dreapta, cu pieptul in fata, sa ai o atitudine feminina si plina de incredere. Un picior de femeie nu poate fi definitivat mai bine decat de un toc adaptat tinutei si personalitatii posesoarei sale.
    de Anca Neagoe

    Cat de sanatoase sunt insa tocurile? Te-ai intrebat vreodata daca tocurile astea pe care le porti zilnic sau aproape zilnic nu isi reclama dreptul lor? Frumusetea piciorului tau sa aibe oare un pret de platit?

    Dupa o zi intreaga petrecuta la job pe tocuri ti-ai simtit vreodata picioarele umflate? Sau te-au durut vreodata atat de tare picioarele de la tocuri incat ti-ai spus in gand imi vine sa imi dau jos pantofii si sa merg cu picioarele goale? Stiam eu ca raspunsul tau este afirmativ. Si atunci, doamnelor, ce ne facem? Renuntam sau nu la tocuri? Cu siguranta nu. Mai degraba invatam sa respectam mici reguli care ne vor permite sa fim frumoase dar si sanatoase.

    Doctorii vorbesc de probleme de sanatate create de tocuri doar de la 5 cm in sus. Pana la inaltimea astea putem rasufla asadar usurate. Tot doctorii vorbesc de un obicei de a purta incaltaminte inalta, obicei care aduce sanatatii numeroase probleme. Asadar, micile exceptii raman doar exceptii. Nu trebuie sa mai precizez faptul ca tocurile sunt un atribut al feminitatii la care pot recurge doamnele si domnisoarele, nu insa si fetitele aflate in perioada de crestere. Pentru multe fete aflate in perioada cresterii, a formarii, tocurile se pot transforma intr-un adevarat pericol. Pentru ca sistemul lor osos nu este definitivat inca, tinerele domnisoare vor resimti in timp grave probleme ale coloanei vertebrale si ale picioarelor, dar si ale aparatului genital. Pentru ele recomand incaltamintea fara toc sau cu toc platforma.

    Sa facem impreuna o lista cu problemele de sanatate pe care ti le pot provoca tocurile. Una dintre primele probleme pe care le poti simti sunt durerile de picioare. Talpi si gambe. Le poti simti grele, umflate. Poti incepe sa simti intepaturi, carcei. Purtarea tocurilor poate deveni in situatia aceasta o adevarata corvoada. Cunosc cateva doamne care cum ajung la job isi aseaza strategic sub birou o pereche de pantofi lejeri. De cate ori se ridica de la birou, fac schimbul pantofi lejeri - pantofi corvoada. Astfel ca, la sfarsitul orelor de job nu acuza nicio durere de picioare incat ai crede ca sunt facute pentru a merge pe tocuri atat de inalte.
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui Saira pentru acest subiect

    huda_alrahim (09-15-2008), sara h (08-29-2009), Simona (09-14-2008), Yumna (09-14-2008)

  3.  
    #2
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Purtatul tocurilor poate duce, in timp, la aparitia varicelor. Este adevarat. Exista si alte cauze ale unei asemenea afectiuni, insa tocurile sunt un factor care se adauga acestora.

    Osteoartrita este o alta afectiune la care esti predispusa daca porti tocuri. Greutatea corpului se sprijina, datorita tocurilor, pe partea din fata a talpii. Si de aici apar problemele. Ce este osteoartrita? Este o afectiune care consta in deteriorarea cartilajului care inveleste si protejeaza suprafetele articulare. Ea reprezinta cea mai frecventa forma de artrita, intalnindu-se la nivelul articulatiilor coloanei vertebrale, soldului, genunchilor si degetelor. Oasele, pentru ca nu vor mai fi separate de cartilaj, se vor freca intre ele conducand in felul acesta la lezarea tesutului si a osului.

    Entorsele si luxatiile sunt o alta problema pe care ti-o pot aduce tocurile datorita suprasolicitarii articulatiilor.

    Pozitia nefireasca si nesanatoasa impusa de tocurile inalte va duce in timp si la dureri de coloana. Lucrurile nu se opresc aici. Pot aparea chiar deformari ale coloanei.

    Si degetele de la picioare au de suferit din cauza tocurilor. Tocurile asociate unei incaltaminte nu tocmai lejere conduc la bataturi, deformarea degetelor, monturi.

    Nu vreau sa uit sa iti amintesc un aspect deosebit de important si anume acela ca tocurile pot afecta fertilitatea si capacitatea de procreere in conditii optime. Sa fie posibil asa ceva? Da, din pacate raspunsul este afirmativ. Iata si explicatia: datorita tocurilor inalte zona pelviana este impinsa in mod nenatural in fata. Astfel, uterul, trompele, ovarele vor suferi o comprimare care va afecta capacitatea femeii de a ramane gravida si de a naste pe cale naturala.

    Sa recapitulam: suntem sexy pe tocuri. Si atragatoare. Fara discutie, frumoase. Insa cunoastem faptul ca tocurile mai mari de 5 cm purtate zilnic aduc cu ele la pachet nenumarate probleme de sanatate. Asadar, avem grija ce tocuri purtam, cand si cum. Iar daca avem fetite, ne asiguram ca tocurile vor fi platforme sau foarte mici, astfel incat fetitele noastre sa devina la maturitate femei sanatoase si frumoase.


    Sursa
     
     

  4.  
    #3
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    P.S. : Si sa purtam tocuri acasa,nu afara ...
     
     

  5.  
    #4
    Member UmmYaser's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania /Timisoara
    Age
    47
    Posts
    47
    Thanked
    3
    Rep Power
    0


    Mare adevar spui surioara.
    Dar cum sa purtam tocuri in casa?La ce galagie fac pe parchet si gresie ...nici vorba ...te mai trezesti si cu vecina la usa

    Mie mi-au placut intotdeauna tocurile.Dar la a doua sarcina nu am mai putut purta.Si dupa ce am nascut ,o perioada destul de lunga ~ 3 ani nu i-am incaltat.
    Acum mai port dar un toc foarte mic si doar la ocazii. Cand merg la parc cu copilul iau ceva usor.Ar fii culmea sa apra prin nisip cu ele asa ca altele)
    la care le intra tocul in nisip si sa chinuie sa il scoata.
    Pe unele le avantajeaza deoarece sunt mici la inaltime si vor sa para mai inalte.
    "When we look for strength in ourselves,we will be weak.When we look for strenght in Allah,we will be invincible."
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    E adevarat ca purtatul tocurilor te face sa ai alta tinuta dar dupa o zi intreaga de mers colo colo si ne trezim cu dureri de picioare oribile nu cred ca mai avem chef sa incaltam tocuri . Cat de pozitie de cand am inceput sa fac miscare sub atenta supraveghere a unei doamne care a terminat educatia fizica si sportul si e si kinetoterapeuta si ne si supravegheaza si corecteaza cand facem miscare pozitia mi s-a schimbat . Capul sus , pieptu sus , umerii jos , mers drept
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •