Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15
  1. Calul Pur Sange Arab 
    #1
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    Vioi, cap mic, scurt si larg cu profil drept sau usor concav, frunte larga, urechi mici, foarte mobile, purtate vertical, ochii mari cu privire blanda dar indrazneata, gat lung, proportionat, cu coama bogata, greabanul(locul unde se face trecerea de la gat la spate) inalt, lung si puternic, spinarea si salele scurte, largi si drepte, crupa larga, lunga cu solduri proeminente, coada prinsa sus purtata aproape orizontal, pieptul larg, musculos, toracele larg si adanc, membrele solide, musculoase, subtiri, copite mici, dar foarte rezistente, pielea fina cu par scurt, lucios, fin si neted de culoare murga (rosu cu coama, coada si extremitati negre), vanata, alba, neagra sau roiba (tot rosu), acesta e modelul de frumusete cabalina, asa arata un cal pur sange arab. Are un mers elegant, de parca danseaza, este foarte rezistent la drumuri lungi, foame si sete, este de o frumusete unica. Nu-i de mirare ca arabii din Peninsula Aaraba l-au indragit asa de mult. Ii purta in spatele lui puternic in razboaie, la vanatoare sau pur si simplu in calatoriile lor prin desert. Arabii il considerau "cea mai frumoasa creatura dupa om". Il indrageau asa de mult incat adapostul calului era de multe ori acelasi cort cu al familei. Din cauza aceasta calul pur sange arab a ajuns sa fie devotat, intelligent, receptiv si usor de dresat, uneori parca intelege ce vorbesc oamenii. Si calitatile lui nu sunt doar acestea, are o viteza uimitoare pentru un cal de 1,44-1,57 m inaltime la greban, viteza medie e de 1 minut si 10 secunde / km la calarie, iar in probele de rezistenta face si 250 km/zi, iar recodul la tractiune e de 7 ori greutatea corporala (normal 350-450kg), la care se adauga pretentiile modeste fata de conditiile de hranire si intretinere. In desert, daca nu se gasea iarba arabii ii hraneau cu lapte de camila si curmale. Renumele de care se bucura aceasta rasa este dat si de faptul ca a imprimat insusirile ei foarte valoroase cu deosebita fidelitate raselor cu care a venit in contact. In prezent nu este rasa de cal care sa nu aiba ca stramos Pur sangele arab.
    Calul arab este cu adevarat unic in felul lui si cine oare a pus bazele acestei rase si a inceput o selectie pentru un cal desavarsit? Ei bine a fost Profetul Mohamed (pacea si binecuvantarea fie asupra lui). Se stie, calul era animalul lui preferat si avea o herghelie numeroasa. Intr-o zi a mers cu herghelia prin desert, iar cand caii erau foarte insetati i-a manat in goana spre o oaza ca sa bea apa. Cand aproape au ajuns, Profetul(pacea si binecuvantarea fie asupra lui) a sunat din cornul lui de razboi chemandu-i inapoi la el, dar numai cinci iepe s-au supus si s-au intors la stapanul lor, desi erau foarte insetate. Acele iepe au devenit favoritele Profetului (pacea si binecuvantare fie asupra lui) numindu-le "Al Hamza" (Cele cinci). De atunci a inceput selectia, iar in prezent se accepta faptul ca rasa araba isi are originea in "Al Hamza". Cele cinci iepe se numeau : Kuhaylan, Syklavy, Ubeyan, Habdan si Hamadany (imi pare rau daca transcrierea nu e exacta). Din "Al Hamza" dupa ani si ani de crestere in rasa pura au rezultat linii fiecare cu insusiri proprii.
    - Din Kuhaylan au rezultat peste 70 de linii, fiind si cea mai numeroasa si apreciata tulpina: are temperament vioi, rezistenta buna si constitutie fina.
    - Din Syklavy au rezultat zece linii apreciate pentru viteza deosebita si precocitate, cele mai importante fiind Ghydran si Oberan.
    - Ubeyan a dat nastere tot la 10 linii cele mai apreciate fiind Seraki si Obeidek; sunt cai tardivi, masivi, rezistenti, cu mers elegant si temperament linistit.
    - Habdan are 15 linii, Al Zehi si Mestib cele mai importante, cu o conformatie armonioasa, expresivitate pronuntata, viteza, constitutie fina.
    - Hamadany cuprinde caii cei mai masivi, de talie mai mare, foarte rezistenti, linia cea mai importanta fiind Semri.
    Crescatorii arabi considera ca un cal Pur sange arab este considerat cu adevarat de rasa pura daca se face dovada prin pedigree (arbore genealogic) ca provine din "Al Hamza".
    Pentru mine calul arab e uimitor si ceva special, sper ca v-am facut si pe voi sa-l indragiti. Subhanallah pentru o asemenea creatura!
    Am pus si niste poze cu niste cai arabi, ca sa vedeti ce inseamna, sunt superbi, cand i-am vazut mi-a venit sa plang de bucurie si emotie ca exista asa ceva pe Pamant. Subhanallah!!! Subhanallah!!! Subhanallah!!!
     
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui Simona pentru acest subiect

    diana mihaela38 (09-19-2008), Gabriela Gharabli (09-19-2008), Hayat (09-24-2008), meebed (09-19-2008), Tariq al Jabar (09-19-2008), TruthStation (09-19-2008), ummraschid (09-19-2008)

  3.  
    #11
    Incepator meebed's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    CAIRO-EGYPT
    Posts
    62
    Thanked
    48
    Rep Power
    101
    Al salamu aleikum

    Surioara Simona iti multumesc pentru pozele frumoase si pentru informatii.
    Cu adevarat ce a creat Allah subhana wa ta,ala este fara de seaman.
     
     

  4.  
    #12
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    Mashallah Simona,Allah subhanahu sa fie multzumit de tine draga mea un articol cu poze foarte frumose.


    Sora Um amal,


    ``Este superb ce ai scris, imi plac caii dar, cresc o pisica
    Cine stie , poate cineva se gandeste sa scrie despre pisici. Oricum , merci draga Simona. Uneori avem atatea de invatat de la animale...``.


    Mashallah surioara e bine ca o creshti shi pe ``pisi,``m ai facut sa rad ,mashallah
    Allah subhanahu sa fei multzumit de tine.
     
     

  5.  
    #13
    Member Tariq al Jabar's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Romania
    Posts
    39
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Mashallah Simona pt psot! Calul negru din a cincea poza e ...divin sa ma ierte Dumnezeu! E superb. Poate posteaza cineva despre Saluki, ogarii arabi, am citit despre ei si am vazut un doc extraordinar pe Discovery ,facut in Arabia Saudita. Zic asta fiindca eu sant pasionat de caine spre deosebire de Um Amal .
     
     

  6.  
    #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    10
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    arata mai bine decat ma asteptam, sincer ma steptam la un calul-camila
     
     

  7.  
    #15
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    As salam alaikom!
    Va multumesc pentru aprecieri. Ma bucur ca va plac calutii. Daca voi mai avea poze le voi pune.
    Ramadan karim!!!

    Ma'a salama!
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •