Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17
  1. In numele Lui ALLAH 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Alhamdulillahi haqa hamdih wa-ssalatu wa-ssalamu 'ala man la nabiya min ba3dih wa 'ala alihi wa sahbih ila yawmi-ddin .

    Traim intr-o lume unde adevarul este socotit minciuna iar minciuna adevar .
    Islamul da omului libertate de exprimare , dar lumea islamica in ziua de azi in special lumea araba , este invatata sa puna direct masca pe gura omului sau un filtru pe aceatsa .

    Cand judecam , trebuie sa o facem in functia islamului si in functia credintei . Cand un lucru spus si nu ne convine trebuie sa-l rezolvam cu discutie si cu argumente solide . Inchidem gura celui care ne ataca fara drept si din lipsa lui de argumente , care vrea sa ne arate ca noi islamul este inapoiat sau noi suntem rai si alte adjective deasupra carei noi ne inaltam .

    Cand am ales numele Rasarit , am facut-o pentru ca am observat ca de zeci de ani suntem adormiti si spunem ceea ce nu facem si ne inecam in nestiinta noastra desi printre noi zace ceea mai puternica lumina .

    - Cat despre asociatile din Romania , eu nu am treaba cu nici una , deci Rasaritul este un site care cheama oamenii la islam , adevaratul islam , cat putem de bine si cat ne straduim fara sa ne credem cei mai buni si nici cei mai corecti . Certurile intre sectele sunite au in fond dragostea de aceasta viata si iubirea puterii si a banilor , chiar daca titlul mare este islamul . Daca vrea cineva binele uneste si nu desparte .

    - Cat despre alte secte care nu sunt suniti , nici o romanca convertita nu are dreptul sa vina si sa ne spuna ca ei sunt musulmani sau nemusulmani . E o chestia de stiinta si de studii . Nu aparam pe nimeni si nu atacam pe nimeni fara sa stim despre ce este vorba .

    - Cat despre nevestele musulmanilor , indiferent de natia lor (a femeilor) , nu prin credinta sotilor si nici prin functiile lor si nici prin banii lor sunteti masurate , ci prin munca voastra si stiinta voastra .

    Poate m-am grabit sa inchid site-ul dar am realizat ca prin inchiderea lui dau dreptate celor care s-au plans de fetele rasaritului , dar va spun ca aceasta este casa lor si ele au construit-o si e meritul lor sa fie casa lor deschisa si e dreptul lor sa primeasca pe cine ele vor .

    Nu stiu cand m-a intorc dar vreau sa va spun ca ALLAH este martorul asupra voastra si nu eu .
     
     

  2. Urmatorii 15 au spus mersi lui suleiman pentru acest subiect

    aiscia (10-06-2008), Alina1968 (10-09-2008), amirah01 (10-07-2008), batool391 (10-06-2008), bidigae (10-06-2008), Faizah (10-08-2008), Gabriela Gharabli (10-07-2008), maryam (10-07-2008), meebed (10-07-2008), Saira (10-06-2008), sara (10-06-2008), sara h (08-13-2009), umalkasem (10-06-2008), UMM TAREK (10-06-2008), Yumna (10-08-2008)

  3.  
    #11
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Assalam aleicum.ALLHAMDULLILLAH ALLHAMDULLILLAH ALLHAMDULLILLAH.
    Ma bucur fff mult pt redeschiderea forumului.
    Allah sa ne aiba in Marea Mila Sa.

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  4.  
    #12
    Member Gabriela Gharabli's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Palestina-Rafah
    Posts
    44
    Thanked
    32
    Rep Power
    0

    Alf alhamdulallah pentru redeschiderea Rasaritului!
    Jazak Allah khairan frate Suleiman .
    Allah sa ne calauzeasca pe drumul cel drept!
     
     

  5. Salam aleykum wa rahmatullah wa barakatu 
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261





    Pentru ca in Coran scrie ca atunci cand vin biruinta lui ALLAH, ajutorul Lui, Subhanahu wa Ta'ala, este o porunca extrem de pretioasa:

    "Fa sabih bi-hamdi Rabbika
    wa istaghfir..............."


    nu am sa spun decat SUBHANNA ALLAH WA ALHAMDULILLAH WA ISTAGFIRULLAH AL AZIIM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #14
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by naisrep View Post
    Dar presupun ca pe acest forum sunt primiti si cei care nu sunt suniti sau ma insel?

    Depinde .

    Sunt bineveniti sheitii care vor sa afle adevarul la fel ca si crestinii si evreii care cauta sa stie ce le-a ascuns preotii si rabinii lor .

    Nu sunt bineveniti cei care cauta sa faca stricaciuni in pamant si fitnah si cei care se ascund in spatele calculatorului si fac copy si paste de la alte surse in care ALLAH nu a pus nici o putere .

    Toti am facut legamant in fata Lui ALLAH inainte sa ne nastem ca nu o sa-i facem asociat si o sa fim supus doar lui , si drumul care iti arata acest lucru ala e drumul adevarat si restul sunt ca si o ceata imediat se dizolva si dispare .
    Last edited by suleiman; 10-08-2008 at 12:16 PM.
     
     

  7.  
    #15
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Un raspuns fara echivoc.

    ALHAMDULILLAH!
     
     

  8.  
    #16
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    31
    Thanked
    14
    Rep Power
    0
    Asalamu aleycom
    Ma bucur nespus de mult redeschiderea forumului,pt.mine acest forum a fost o sursa enorma de cunoastere,si m-a intristat f.mult cind s-a inchis,am crezut ca s-a terminat si cu sursa de informare a mea.Vorba aia ,,orice inceput are si un sfirsit",dar alhamdulillah ca ati reusit sa-l redeschide-ti.
    Va rog orice supareri ati avea,nu face-ti sa fie in detrimentul celor care nu se baga .
    VA MULTUMESC
     
     

  9. Salam aleycum 
    #17
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Multumesc Suleiman ca m-ai primit in familia voastra.Dumnezeu sa te binecuvinteze pentru tot ce faci pentru noi.
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •