Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20
  1. poveste...un sfat va rog 
    #1
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    17
    Thanked
    6
    Rep Power
    0
    Assalam alaikum,o surioara mi-a cerut parerea in privinta unui lucru si pentru ca nu am stiut ce sa ii raspund,va cer parerea voua.

    Acum cateva luni s-a indragostit de un barbat musulman si au inceput sa aiba relatii sexuale la scurt timp fara casatorie.Ei traiesc in orase diferite acum ,ea avand un contract de munca.Fata trebuie sa lucreze in acel loc 12 luni iar el i-a spus ca se simte vinovat pt tot ce se intampla intre ei cand se intalnesc,ca nu poate merge la moschee pretinzand ca este un bun musulman cand de fapt el face ce face...cu alte cuvinte el regreta.Deci,i-a cerut ei sa nu se intalneasca deloc timp de 12 luni pana ea isi va termina contractul pe care il are si se vor putea casatori.Initial,el i-a propus sa faca nikah acum astfel incat de cate ori se intalnesc,ce se intampla intre ei sa fie ok cu Allah iar dupa cele 12 luni,ea sa mearga la el in oras si sa traieasca impreuna ca sot si sotie.Apoi...el a zis ca nu e corect nici asa pt ca...nu e acceptat de islam ca sotia lui sa traiasca departe.Ei se iubesc mult,stiu asta si din cate stiu el este un bun musulman.Din punctul vostru de vedere,este mai bine sa astepte 12 luni pana cand ea se va putea muta cu el si apoi sa aiba loc casatoria?E adevarat ce zice el, ca nu ar fi in regula daca ei s-ar casatori acum si ea ar continua sa lucreze in alt oras si sa il viziteze regulat timp de 12 luni?

    Practic,timp de 12 luni el vrea sa fie in contact cu ea prin telefon,email dar nu sa o vada iar ea vrea sa gaseasca o solutie sa il poate intalni si sa fie si halal.Casatoria ar fi o solutie?Ea chiar nu poate parasi locul de munca pt 12 luni

    Multumesc mult pt ajutor
     
     

  2.  
    #11
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Nu sunt de acord cu relatiile intime inaintea casatoriei,dar nici cu modul tau de gandire..,fiecare cu parerea lui.Hai ,nu mai fii asa prapastioasa,ca n ai de unde sa stii..cine ce si cum...si cat la suta..Cat despre pata de care zici e pe c reier iti garantez eu.depinde de barbat.Daca sotul o va face sa se simta totata viata cu o pata,,,,inseamna ca e un idiot.Scuza mi expresia..Un barbat trebuie sa aiba in vedere tot ,inainte de casatorie...nu sa se ,,trezeasca,, dupa,si sa i faca viata un cosmar..Allah iarta si cele mai mari pacate,daca omul se caieste,si cu cainta si credinta,cred ca Allah ajuta oamenii sa mearga mai departe in viata.Daca fiecare pacat ti ar lasa o ,,pata,, imagineaza ti ca te ai simti ca un gunoi la un momendat,ai innebuni...Nu cred ca e sanatos pt psihicul unei femei sau unei persoane sa gandeasca ca este patata pe viata...De ce ne a lasat Allah cainta si rugaciunea_Ca sa ne curatim de pacate, .Mai pe scurt,un barbat musulman se poate casatori cu o femeie cu care a avut relatii,inainte,nu exista nici o evidenta ca ar fi interzis ...Daca cei doi s au cait ,si si au cerut iertare de la Domnul pt relatia interzisa dinainte,si se schimba in bine,totul e ok.Mai ales ca multe,isi cunosc viitorii soti in timp ce sunt inca crestine,si ignorante,iar cu ajuotorul sotilor cunosc islamul si se casatoresc si intra in islam.Eu cunosc cazuri...si au casnicii fericite.Hai sa nu descurajam asa tare fetele
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Nu sunt prapastioasa,dar eu am tras concluzii din viata,din mentalitatea oamenilor si am auzit destule cazuri.In tari arabe nu numai barbatii gandesc asa ,ba chiar si femeile,nici o mama nu-si doreste pt fiul ei nici macar o sotie care este divortata.Nici eu nu sunt de acord cu o parte din gandirea oamenilor.Daca Allah iarta pe cel care se caieste,iarta pe cel care a gresit inainte de a cunoaste islamul si apoi s-a schimbat,si nu numai ca iarta ,ba chiar schimba pacatele cu faptele bune(pt cel convertit),de ce oamenii gandesc altfel?De ce nu pot ierta si nu pot uita?Dar este mult mai bine pt o fata sa nu se daruiasca inainte de casatorie,nu numai ca face un pacat,dar nici ea nu ar suferi in cazul in care ar urma o despartire si nu te poti arunca orbeste intr-o relatie fara sa-i cunosti viitorul doar sperand ca acela poate va fi sot.Si daca nu?Ce urmeaza?
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Nu incurajez si nu descurajez pe nimeni.Dar cand am spus ca e bine pt ea sa nu se ofere inainte de casatorie,m-am referit la faptul ca nu face un pacat(indiferent de religia pe care o are),apoi nu va suferi daca acea relatie nu are un final dorit,sau in celalalt caz,in care se vor casatori,ea nu va avea "ochi scosi"la orice mica cearta.Aceasta este mentalitatea majoritatii,si de ce o fata sa nu se respecte ea insasi ca mai apoi sa fie respectata?
     
     

  5. Salam aleykum 
    #14
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Ai dreptate sora,ai dreptate cand spui ca o femeie NU trebuie sa se ofere inaintea casatoriei,Allah a lasat acest lucru interzis,tocmai pt siguranta femeii,pt onoarea ei.Normal ca fata care a incalcat aceasta regula,nu va avea siguranta niciodata,ca acel barbat nu i va da cu piciorul.Relatiile intime inainte de casatorie,aduc dupa ele ingrijorari,frustrari,temeri ,pt o femeie...teama de a fi abandonata.Nu e mai bine sa nu te oferi ininte de casatorie,si nu ar mai exista aceste temeri_ba da,,,,,In schimb barbatii nu prea au aceste temeri...Ei cam fac multe inaintea casatoriei....fara sa aiba multi dintre ei remuscari.Ba mai mult,daca s a intamplat asa ceva,barbatul se sustrage,ca si cum el n ar fi participat,,,si abandoneaza femeiea.Acestia sunt barbati care nu judeca...In cazul postat mai devreme,au pacatuit amandoi,si el si ea.Nu e nici unul mai presus ca altul,si daca se iubesc intr adevar,se pot casatori,si duce in continuare o viata sanatoasa,intr o relatie halal.Sa se roage,si sa si ceara iertare de la Domnul,pt pacatelel lor...si Allah iarta,El este Iertator,si Milostiv.In islam e un pacat,sa pierzi speranta in iertarea de la Allah Preainaltul,sa desnadajduiesti de mila si iertarea Sa.Si un pacat oricat ar fi de mare,daca exista cainta sincera,poate fi iertat cu voia Sa.Daca cineva traieste cu o pata pe viata,cred ca e din cauza ca e maltratata psihologic de barbat,si e barbatul care o face sa se simta asa.Sa ne fereasca Allah de pacat,si pe femei de barbati care nu le merita.Si ca un sfat pt femei in general,sa nu se subaprecieze,niciodata,si sa lase barbatul sa le faca sa se simta inferioare,sau ca nu sunt suficient de bune pt ei.Poate e chiar invers...Orice ar fi,consider ca o femeie trebuie sa tina capul sus,sa nnu se lase calcata in picioare ,si sa nu piarda speranta.
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    memouna,stii,eu cand am dat acel sfat nu a fost din rautate,a fost un sfat prietenesc si asta pt ca laialy ne-a cerut noua un sfat.Si nici nu am vrut sa supar sau sa jicnesc pe cineva,doar m-am gandit ca i-ar prinde bine in viitor,doar atat.
     
     

  7. Salam aleykum 
    #16
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Sunt total de acord cu tine,in ceea ce priveste sfatul de a sta departe de relatiile inaintea casatoriei,pt binele nostru,al societatii,al sigurantei noastre ca femei.Nu degeaba ne este interzis.Nu cred ca persoana in cauza trebuie sa se simta jicnita de ceea ce ai spus,cred ca stie singura care sunt riscurile,si care pot fi consecintele faptelor sale.Dar nici prea incurajator nu a fost ceea ce ai spus tu,si anume ca va ramane cu o ,,pata pe viata,, si are 50 la 100 riscul ca sotul ei in urma casatoriei sa regrete ca s a casatorit cu ea.Asta depinde de la om la om,de la mentalitate la mentalitate,de cat deinteligent este acel barbat si cum judeca.Nu are nimeni de unde sa stie.,decat Bunul Dumnezeu .Ai spus ca ai auzit multe cazuri,intr adevar si eu am auzit multe cazuri de barbati idioti,care si maltrateaza psihologic sotiile,carora le anhileaza orice urma de respect de sine,de mandrie.Si daca o femeie se lasa,barbatul mai tare profita...Sa nu uitam ca in orice situatie,femeile inteligenta castiga,in timp ce femeile slabe care nu stiu sa se respecte si sa si impuna punctul de vedere,au de pierdut.Asta ma ataca pe mine,de ce sa lasi un barbat sa te faca sa te simti ca un gunoi toata vita,sau ca esti inferioara lui,sau nu destul de buna pt el.Daca cei doi au avut relatie inaintea casatoriei,au pacatuit,au pacatuit amandoi,nu doar femeia.Amandoi au aceeasi ,,pata,,nu? Cea mai optimitsa rezolvare a acestei probleme e casatoria imediata ,si transformarea relatiei in una permisa,casa nu mai fie in pacat.Exista cazuri de fata si baiat care erau ,,prieteni,, cum se zice,erau intr o relatie interzisa,crestini,au hotarat sa se converteasca la islam,si s au casatorit.Si sunt musulmani,si nu traiesc cu frustrari,ba dimpotriva fericiti,de noua lor viata.Chestia e ca arabii sunt mai altfel,,,si e natia lor asa...Depinde de barbat.
     
     

  8.  
    #17
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Nu m-ai citit cu atentie,eu am spus ca in 50% din cazuri,ei,musulamanii regreta alegerea facuta dupa casatorie,nu m-am referit la ea ca va avea 50% riscul sa regrete viitorul ei sot,nu am de unde sa stiu asta.
     
     

  9.  
    #18
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Offffffffffffffffffffffffffffffffffff............. ..........cat de usor a avut relatii ku ea.., poate avea si mai departe cu altcineva..., in 12 luni ...va urma...daca e sigur pe ce simte, si nu vrea sa traiasca in pacat atunci se casatoreste cu fata...sa-mi fie cu iertare...se leaga de cele 4 luni...de ce?sa vada daca rezista fara ea sau cum?4 luni i se par mult,si mai vede el dupa 12,nu e corect dupa ce i-a patat onoarea fetei......Nu am cuvinte,nu este comportament musulman ceea ce au facut,dar se pot indreapta prin casatorie.Nu am cuvinte...imi pare sincer rau de situatia fetei noastre...daca e iubire vor trece peste cele12 luni daca sunt sinceri in iubire,12 luni nu e o incercare prea grea, altele sunt incercarile vietii...bine ca nu a aparut un copil....
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  10.  
    #19
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    As salam alaikom!
    Eu cred ca daca o iubea cu adevarat s-ar fi casatorit cu ea inainte de a face orice, pentru mine ceea ce a lasat el sa se intample inseamna ca nu o respecta prea mult. Nu cred ca el ar putea-o acuza de ceva mai tarziu, ca s-a daruit prea usor sau ceva asemanator pentru ca vina o are si el ca a lasat sa se intample asa ceva si a profitat de asa ceva. Chiar daca si-au pierdut mintile amandoi din cauza nevoii dupa aceea el ar trebui sa se casatoreasca imediat cu ea, din iubire si respect nu sa stea departe 12 luni si sa spuna nu stiu ce motive neintemeiate. Cred ca fata ar trebui sa se gandeasca foarte bine daca el o iubeste sau nu si sa incerce ea sa grabeasca , casatoria, iar dac el va spune sa astepte sau va invoca nu stiu ce motive atunci..........eu cred ca el doar a profitat de naivitatea ei. Imi pare rau pentru ea si sper sa ma insel si sa o iubeasca, dar repet, ceea ce s-a intamplat arata lipsa de respect si ce casnicie si relatie care sa dureze o viata e aceea fara respect reciproc?
    Sper ca m-ati inteles.
    Ma'a salama!
     
     

  11. salam aleykum 
    #20
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Sunt total de acord si eu cu Simona....Acum cum se va intampla intre ei doi,doar timpul poate ---------------stra.Doar Allah stie...noi numai dam cu presupususl.Daca au fost amandoi ignoranti.la momentul respectiv,de s a ajuns la asa ceva lucru nepermis,daca se trezesc amandoi la realitate,si barbatul o iubeste , ar trebui de urgenta sa se casatoreasca ca sa si reglementeze relatia,dar daca nu o iubeste,va cauta sa si o reglementeze el pe a lui,si sa si faca alta viata noua cu o alta femeie.Depinde de cat de mult o iubeste,si aici se va vedea totul....Doi oameni care au gresit ,se pot cai,si incepe o viata noua,in conformitate cu ceea ce ne cere religia...Nici unul nu e sfant,dar dat fiindfaptul ca barbatii de multe ori se cred mai buni ca noi...poate iesi mai nasol pt biata fata...Allah sa i ajute si sa i indrume spre pasii corecti...
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •