Notices
 
Results 1 to 3 of 3
  1. ......shi Totushi Este Foarte Serios!!!! 
    #1
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    Ma am gandit sa deschid DIN NOU ACEST THREAD CARE NICIODATA NU VOM VORBIM SUFICINT DE MULT DE EL!!!!

    Allah subhanahu sa o binecuvanteze pe sora noastra Sana,care a postat acesta minunata POVESTE.

    ``Unde se gaseste dragostea adevarata pe care o simti pentru ea?

    Un barbat frumos de varsta mijlocie intra intr-o cafenea si se aseaza.Inainte sa comande observa ca un grup de tineri de la o masa vecina il batjocoresc…….
    Dintr-un motiv anume avea prins pespatele sacouluio fundita roz…….
    O vreme barbatul ii ignora dar insistent batjocurii vecinilor incepu sa-l deranjeze.Privi intens catre unii dintre tineri, iar cu aratatorul mainii indica spre spatelesacoului spunand:
    “Acesta?”O data cu aceasta miscare,tot grupul izbucni in ras…….
    Tanarul caruia ii fu adresata intrebareazise:
    “Scuza-ne ,dar spuneam ca esti tare amuzant,cu aceasta fundita roz de pe spatele sacoului tau.”
    Cu un gest linistit,barbatul facu un semn,invitandu-l pe tanar la masa lui. Desi se simtea putin ciudat,tanarul se apropie si se aseza la masa.Cu voce calma barbatul ii spuse:
    “Port aceasta fundita pentru a atrage un semn de alarma in privinta cancerului la san.O port in cinstea mamei mele.”Tanarul…:
    “Regret prietene,mama dumneavoastra a murit de cancer la san?”Barbatul…:
    “Nu. Ea este sanatoasa,pieptul ei m-a alaptat cand eram bebelus,mi-a fost adapost cand ma temeam sic and eram singur,in toti anii copilariei.””Inteleg”spuse tanarul.
    “De asemenea,port fundita in onoarea sotiei mele”,continua barbatul.
    “Si ea este sanatoasa?”
    “Desigur,pieptul ei a fost sursa de dragoste pentru noi toti.Sanii ei au alaptat-o pe minunata noastra fiica de 23 de ani.Ii sunt recunoscator si pentru sanatatea lor.”
    “Inteleg si banuiesc ca purtati fundita si in cinstea fiicei dumneavoastra.”
    “Nu .Pentru fiica mea este prea tarziu,a murit de cancer la san cu o luna in urma.Probabil si-a inchipuit ca este prea tanara ca sa aiba cancer, de aceea cand a descoperit accidental un nodul la san,l-a ignorant.S-a gandit ca din moment ce nu o deranja si n-o durea nu avea de ce sa se ingrijoreze.”
    Incurcat si rusinat,tanarul ii spuse:”Regret nespus domnule”
    “Dar port cu mandrie fundita in cinstea fetitei mele”spuse barbatul.”Imi da ocazia sa vorbesc si cu alti oameni. Seara cand te vei intoarce acasa,vorbeste-le despre asta sotiei,fiicelor,prietenilor…….”Poftim”
    Adauga barbatul in timp ce scoase din buzunar o fundita roz pe care o dadu tanarului.Tanarul o lua ,il privy radicand capul,si-l ruga:
    “Puteti sa ma ajutati sa mi-o prind?”
    Daca le iubesti cu adevarat(mama,surori ,verisoare,matusi,prietene…)incurajeaza-le sa-si faca periodic examinareasi o data pe an mamografia….``
     
     

  2. Urmatorii 14 au spus mersi lui gabriela guettat pentru acest subiect

    aiscia (11-11-2008), batool391 (11-10-2008), elif1977 (11-11-2008), Gabriela Gharabli (11-13-2008), maryam (12-05-2008), memouna (11-10-2008), naidamasa (11-12-2008), nour (11-11-2008), Saira (03-15-2010), sherine (03-09-2010), umalkasem (11-12-2008), UMM TAREK (11-15-2008), ummraschid (01-18-2009), Yumna (11-10-2008)

  3. Telefoanele mobile favorizeaza aparitia cancerului pe creier 
    #2
    Harnic Sarah_Nour's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    15
    Rep Power
    216
    Chiar daca pana acum nu exista dovezi clare ale aparitiei cancerului la creier din cauza campului electromagnetic, un studiu al unor cercetatori suedezi a evidentiat contrariul.

    Studiul a relevat un risc ridicat de apariție a glioamelor (tumori care cresc in diferite parti ale creierului), precum si a unor tumori la nivelul auzului, care il prezinta cei care utilizeaza telefonul mobil mai de mai mult de 10 ani.

    Unul dintre cercetatori sustine ca utilizarea pentru un timp indelungat a telefonului mobil e mai periculoasa decat fumatul.

    Studiul este unul dintre cele mai clare si mai relevante dintre toate studiile efectuate pe această tema, iar realizatorii lui cauta sa formuleze niste concluzii clare si concise, cu ajutorul comunitatii stiintifice, in privinta impactului campului electromagnetic asupra creierului uman, in special al celui generat de telefoanele mobile.

    In "era” in care productia de telefoane mobile creste exponential si in care exista oameni care detin doua sau chiar mai multe telefoane mobile, vestea este alarmanta si trebuie sa nu uitam ca utilizarea lor intensa implica si anumite riscuri.

    Efectele negative ale campului electromagnetic generat de aceste dispozitive ar putea influenta si dezvoltarea intelectuala a utilizatorului.


    (sursa EVZ)
     
     

  4.  
    #3
    Member sherine's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    36
    Thanked
    13
    Rep Power
    0
    Foarte emotionante si interesante ambele articole. Amandoua ar trebui sa constitutie un semnal de alarma pentru toata lumea. Sanu uitam ca viata nu poate fi la fel de frumoasa daca nu avem sanatate!
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •