Notices
 
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 67
  1. Despre Hajj-ul femeilor 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261




    Cred ca cel mai greu lucru este sa iei decizii, mai ales marile decizii.
    Decizia de a pleca la Hajj de ex este una dificil de luat, daca esti femeie si trebuie sa pleci singura.
    Am auzit (si am citit atat de multe pareri...) ca o femeie are voie, ca n-are voie sa plece, ca e mai bine sa stea sau sa se duca samd...eu insami am fost acum cativa ani singura (fara sotul meu si fara mahram la Hajj) si pot sa spun despre perioada (exuberanta) dinaintea pelerinajului si dupa cea (...) de dupa pelerinaj.
    N-am sa spun pentru ca nu cred ca am sa simt vreodata ca imi pare rau ca am fost la Hajj, alhamdulillah, nu am sa spun du-te singura sau nu te du, vreunei fete care are aceasta...sansa dar am sa-i spun ceea ce mai tarziu am aflat si am sa spun fiecarei surori sa cantareasca bine si mai ales sa stie bine ce este/implica/inseamna Hajj pentru o femeie singura.

    Inca de la inceput este bine de stiut ca PENTRU O FEMEIE CARE NU ARE MAHRAM HAJJ NU ESTE OBLIGATORIU si asta pentru ca o conditie a pelerinajului-valabila DOAR pentru femei este ca ea sa aiba mahram.
    Stiu ca se spune ca o femeie poate considera mahram un grup de femei drept-credincioase, nu am sa comentez aspectele acestui hadis, doar ptr ca ceea ce insemna drept-credincioase atunci nu este ceea ce cred oamenii ca inseamna drept-credincioase azi.
    Stiu ca ALLAH a stabilit niste reguli care poate par restrictive pentru femei, dar ganditi-va bine ca asa cum scrie in Coran, ALLAH ne doreste usurarea, nu impovararea.

    Multi cred ca ceea ce spun organizatorii pelerinajelor, cei care conduc comunitatile de musulmani sunt legi, dar sa nu uitam ca si ei sunt oameni, de multe ori oameni cu stiinta limitata.
    Datorita usurintei cu care se interpreteaza postarile mai ales atunci cand e vorba de actiuni organizate si de sensibilitatea&incoerenta cu care se inteleg ele nu am sa spun ca e gresit sa permiti femeilor singure sa plece la Hajj.
    Am sa cer doar fiecarei surori care doreste sa faca acest pas sa cantareasca si sa socoteasca bine, sa puna totul in balanta si sa decida, dar nu sub influenta acelora pentru care lucrurile sunt ok, desi ei/ele nu le aplica cand e vorba de propriile familii/mame/sotii/soti surori samd.

    Fiecare femeie, fiecare sora are alta situatie si lucrurile nu pot fi luate asa, la gramada...
    Si daca o femeie decide ca e ok sa plece, inshaa ALLAH sa-i usureze ALLAH, dar ea sa nu uite ca intelepciunea divina este mai presus decat orice "intelepciune".
    ALLAH sa va/ne usureze tuturor.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 17 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    aiscia (11-28-2008), amirah01 (11-28-2008), batool391 (11-27-2008), daniela_muslimah (11-27-2008), elif1977 (11-27-2008), Gabriela Gharabli (11-28-2008), gabriela guettat (11-28-2008), iman99 (11-28-2008), maria1tamer (11-29-2008), meebed (11-29-2008), nour (11-27-2008), Saira (11-26-2008), sara h (12-11-2008), sasha81 (12-03-2008), umalkasem (11-27-2008), UMM TAREK (12-02-2008), Yumna (11-27-2008)

  3.  
    #11
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu 3aleikom

    Fiecare savant trebuie sa se bazeze pe ceva cand da o fatwa..cea mai corecta opinie fara indoiala este a celor care spun : calatoria fara mahram este haram..si in cazul hajului.(si aceasta este opinia scoli Hanafi si Hanbali)

    Safia si Maliky spun ca este permis bazandu=se pe haditul Bukhari cand Omar Allah sa fie multumit de el ,a trimis la haj pe sotile profetului sallallahu alahi wa sallam si cu ele au fost si Uthmaan ibn ‘Affaan and ‘Abd al-Rahmaan ibn ‘Awf

    de aici:
    1.In hadit nu se spune ca nu a avut mahram cu ele, iar cei doi au fost mentionati ca semn de respect invatati spun ca nu este posibil ca si companioni sa mearga impotriva sunei profetului Muhammad sallalalhu alahi wa sallam.Cu siguranta exista in acea caravana frati sau tatii sau unchi cu ele

    2.Daca am accepta ca ele nu au avut mahram cu ele inseamna ca a fost dat un verdict(istihad) de catre companioni..si acest verdict din nou nu poate fi impotriva spuselor profetului sallallahu alahi wa sallam

    3.Al treile grup de invatati spun ...ca sotiile profetului sallallahu alahi wa sallam erau Mamele dreptcredinciosilor si toti barbati au fost mahram pentru ele(nimeni nu le poate lua in casatorie)

    Abu Hunaifa a spus: Toti barbati sunt mahram ptr sotile profetului asa ca ele pot calatori cu oricine dar asta se aplica doar ptr ele.Dar aceasta opinie a lui Abu hunaifa nu a fost acceptata deoarece daca ei erau mahram ptr ele atunci ele puieau sta fara hijab in fata lor..si acest lucru nu s-a intamplat.

    Ibn Taymiah rahimahullah a explicat: Ei erau mahram ptr ele in sensul ca nu se pot casatori cu ele. dar nu ca si MAHRAM MAHRAM!!

    Dar cel mai buna opinie este prima si nu este bine sa dam la o parte un hadith sahih clar (despre calatoria fara mahram ca fiind nepermisa) si sa ne impotmolim la interpretarea unui alt hadith

    Sheik Bin Baz a fost intrebat despre acest hadith si a raspuns:

    Nu este permis sa spunem ca ele au calatorit fara mahram fara sa avem evidente.Ele ar fi trebuit sa fi avut mahram.A avut pe nepotul ei,fratele ei Abd-al-Rahman a avut copii surorii ei ASMAA.Cel care spune ca Aisha a facut Haj fara mahram este un mincinos pana ce aduce evidenta...


    Fataawa al-Shaykh Ibn Baaz (25/361, 362) ‘Umdat al-Qaari’ (10/220). Subul al-Salaam (2/930).

    Wa 3aleikom salam.
    Allah sa calauzeasca aceasta ummah.
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  4.  
    #12
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Noi romancele din Jordania avem o vorba---


    Eu v-am zis...acum daca te risti ..te risti...

    wa 3aleikom salam...
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  5.  
    #13
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Sa-mi explice si mie cineva,ca eu tot nu am inteles...EU,care am facut hajj-ul intr-un grup de femei,inseamna ca am facut un haram???Sau mai inseamna ca nu a fost primit hajj-ul(avand un haram la baza)???Dar vreau si dovezi daca se poate,incat sa fiu pe deplin lamurita.Si pe acest forum stiu ca mai sunt fete care au plecat la hajj in grup cu alte fete.Sa nu-mi spuneti:"daca nu ai stiut nu se pune",pt ca nu am plecat dupa cum "ne-a taiat capul".
     
     

  6.  
    #14
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Maryam,serios,eu nu stiam ca atunci cand mergem la piata,la sala,la shoping,la.....facem un haram.Eu stiu ca o femeie poate iesi din casa cu acordul sotului,dar e bine sa limiteze iesirile la strictul necesar.Este haram numai daca iese fara acordul sotului si este blestemata pana ea se intoarce acasa.
     
     

  7.  
    #15
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Din graba poate nu m-am facut inteleasa(cum sunt mai tot timpul,grabita).Daca o femeie are acordul sotului sa-si conduca la scoala copiii,nu face un haram;daca are acordul sotului sa mearga la piata(pt ca el a fost ocupat in acea zi),nu face un haram;daca are acordul sotului sa-si viziteze familia sau o prietena,nu face un haram...si lista poate continua,dar ea nu inseamna ca face un obicei din a iesi din casa neglijandu-si astfel obligatiile fata de sot,copii si casa.Dar,daca ea are acordul sotului sa mearga la o petrecere unde exista amestecul intre femei si barbati,muzica si mai stiu eu ce,atunci ea face un haram,cu acordul lui cu tot.Sau daca are acordul lui sa mearga intr-un loc in care locul in sine este haram,atunci ea face un haram.
     
     

  8.  
    #16
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Si vreau sa adaug,o femeie SINGURA,nu poate calatori dintr-un oras in altul,dintr-o tara in alta.
     
     

  9.  
    #17
    Incepator nour's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Egypt
    Age
    42
    Posts
    67
    Thanked
    3
    Rep Power
    106
    sora Yumna a calatori inseamna a parcurge distante mai mari de 90 de km, desigur, este de preferat sa ai pe cineva sa te insoteasca la piata, scoala etc dar in vremurile noastre este f greu...ar insemna ca cele mai multe dintre noi sa stam izolate...

    inshaALlah sa fim calauzite mereu pe drumul drept si sa ne fereasca Allah subhanahu wa ta ala de ispita lui seitan amin
    "Help one another in birr (righteousness, virtue), and taqwa (piety, fear of Allah, God-consciousness), and do not help one another in sinning and transgression. And fear and revere Allah; verily, Allah is severe in punishment." [Soorah al-Maa'idah 5:2]
     
     

  10.  
    #18
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Assalam aleicum pt toate surioarele.
    Sunt si eu confuza in problema hajului,sunt multe fete ce pleaca fara mahram si am decis sa ma interesez si eu pe ce se bazeaza invatatii ce zic ca nu e voie sa faci hajul fara mahram.Si cind am intrebat de sot despre faptul ca sotiile profetului(salalahu aleihi wa salam) au mers in haj fara mahram,mia zis ca savantii se bazeaza pe faptul ca ele sunt mamele credinciosilor,asa au fost numite si ca cu ele nu are dreptul a se casatori nimeni,de aici si rezulta faptul ca pt ele oricine ar fi mahram.
    Acum Allah Stie Mai Bine.

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  11.  
    #19
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Eu am nelamuriri si mai mari, de ce oare ne complicam noi vietile?
    De ce oare vrem neaprat sa fim super "moderne", "libere" si "independente"?????

    Oare de teama ca nu cumva ceilalti sa spuna "uite-o nene si pe asta si-a pus carpa aia in cap si vai mama ei, aia nu aia nu, traieste degeaba".
    Oare se compara vreuna dintre noi cu sotiile profetului de vrea sa mearga singura la Hajj? Atunci sa-si puna si niqab pe veci ca ele asa au fost...sau ne comparam si aplicam doar la ce ne convine.
    AM SPUS SI O REPET, ALLAH SA PRIMEASCA HAJJ-UL TUTUROR SI AL MEU DAR DACA- QADDAR ALLAHU WA MA SHAFAL!!!!!!!!!!!!!!!!! AS FI STIUT ATUNCI CE STIU BI FADLILLAH ACUM PROBABIL CA AS FI FOST MAI PUTIN EXUBERANTA SI MUUUUUUUULT MAI INTELEAPTA.
    Insa, poate ma linisteste mai mult gandul ca, credinta are treptele ei, ca si intelegerea, ca si inteligenta, ca si multe alte lucruri bune ...sau nu...

    As fi curioasa sa aflu parerile voastre, este rau ca o femeie sa fie intotdeauna insotita de mahram, sau este un fel de limitare a "independentei" ei?
    Atentie, aici nu e vorba de ce se poate face, etse vorba de parerile noastre.

    A mea este WALAHI nu doar in lumea noastra, ci peste tot ALLAH in marea Sa intelepciune a "restrictionat" totul NUMAI SI NUMAI IN FAVOAREA NOASTRA, asa cum sta scris in Coran, s-ar putea ca un lucru neplacut pentru noi sa ne aduca (sa aiba in el) un mare bine.
    ALLAH sa va/ne apere de ceea ce ni se poate intampla atunci cand suntem singure.
    ALLAH maakum!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  12.  
    #20
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu 3aleikom

    Moama Maryam dar postasi nu gluma..

    Fie ca Allah sa ne calauzeasca si sa ne apere de ceea ce ni-i s-ar putea intampla cand suntem singure intr-o calatorie.
    ...ELE ERAU MAMELE DREPTCREDINCIOSILOR si profetul sallallahu alahi wa sallam a fost casatorit numai cu femei curate .....si Allah a aparat-o pe Aisha in sfantul Quran Allah akbar.Haideti sa ne uitam la noi,la dorintele noastre,la fitna care sta pe umerii nostri,din toate punctele de vedere si vom vedea ce slabe suntem pe langa sotiile profetului sallallahu alahi wa sallam si pe langa companioane.Allah sa fie multumit de toate)

    Invatatii au acceptat calatoria fara mahram din cate stiu eu doar in cazul Hijrei..si Allahu alem..

    Inca o data: NU VA RISCATI!!! ...ce e sigur e sigur..cand deja intram in alte intelegeri, cum am spus sa nu dam la o parte haditul sahih despre calatoria fara mahram ..

    wa aelikom salam
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •