Notices
 
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 67
  1. Despre Hajj-ul femeilor 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261




    Cred ca cel mai greu lucru este sa iei decizii, mai ales marile decizii.
    Decizia de a pleca la Hajj de ex este una dificil de luat, daca esti femeie si trebuie sa pleci singura.
    Am auzit (si am citit atat de multe pareri...) ca o femeie are voie, ca n-are voie sa plece, ca e mai bine sa stea sau sa se duca samd...eu insami am fost acum cativa ani singura (fara sotul meu si fara mahram la Hajj) si pot sa spun despre perioada (exuberanta) dinaintea pelerinajului si dupa cea (...) de dupa pelerinaj.
    N-am sa spun pentru ca nu cred ca am sa simt vreodata ca imi pare rau ca am fost la Hajj, alhamdulillah, nu am sa spun du-te singura sau nu te du, vreunei fete care are aceasta...sansa dar am sa-i spun ceea ce mai tarziu am aflat si am sa spun fiecarei surori sa cantareasca bine si mai ales sa stie bine ce este/implica/inseamna Hajj pentru o femeie singura.

    Inca de la inceput este bine de stiut ca PENTRU O FEMEIE CARE NU ARE MAHRAM HAJJ NU ESTE OBLIGATORIU si asta pentru ca o conditie a pelerinajului-valabila DOAR pentru femei este ca ea sa aiba mahram.
    Stiu ca se spune ca o femeie poate considera mahram un grup de femei drept-credincioase, nu am sa comentez aspectele acestui hadis, doar ptr ca ceea ce insemna drept-credincioase atunci nu este ceea ce cred oamenii ca inseamna drept-credincioase azi.
    Stiu ca ALLAH a stabilit niste reguli care poate par restrictive pentru femei, dar ganditi-va bine ca asa cum scrie in Coran, ALLAH ne doreste usurarea, nu impovararea.

    Multi cred ca ceea ce spun organizatorii pelerinajelor, cei care conduc comunitatile de musulmani sunt legi, dar sa nu uitam ca si ei sunt oameni, de multe ori oameni cu stiinta limitata.
    Datorita usurintei cu care se interpreteaza postarile mai ales atunci cand e vorba de actiuni organizate si de sensibilitatea&incoerenta cu care se inteleg ele nu am sa spun ca e gresit sa permiti femeilor singure sa plece la Hajj.
    Am sa cer doar fiecarei surori care doreste sa faca acest pas sa cantareasca si sa socoteasca bine, sa puna totul in balanta si sa decida, dar nu sub influenta acelora pentru care lucrurile sunt ok, desi ei/ele nu le aplica cand e vorba de propriile familii/mame/sotii/soti surori samd.

    Fiecare femeie, fiecare sora are alta situatie si lucrurile nu pot fi luate asa, la gramada...
    Si daca o femeie decide ca e ok sa plece, inshaa ALLAH sa-i usureze ALLAH, dar ea sa nu uite ca intelepciunea divina este mai presus decat orice "intelepciune".
    ALLAH sa va/ne usureze tuturor.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 17 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    aiscia (11-28-2008), amirah01 (11-28-2008), batool391 (11-27-2008), daniela_muslimah (11-27-2008), elif1977 (11-27-2008), Gabriela Gharabli (11-28-2008), gabriela guettat (11-28-2008), iman99 (11-28-2008), maria1tamer (11-29-2008), meebed (11-29-2008), nour (11-27-2008), Saira (11-26-2008), sara h (12-11-2008), sasha81 (12-03-2008), umalkasem (11-27-2008), UMM TAREK (12-02-2008), Yumna (11-27-2008)

  3.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    Mashallah,Maryam,un articol scris cu mult bun simtz,apreciez

    DAR EU SUNT MAI DURA,asta sunt.

    Ceea ce eu nu intzeleg este cum ceva care este atat de clar NE INCAPATZANAM sa ``ne facem ca NU EXISTA?`` :

    ``The correct scholarly view is that that of the Hanafis and Hanbalis who say that it is not permissible for a woman to travel for Hajj or for any other purpose without a mahram, because the Prophet (peace and blessings of Allah be upon him) said: “No woman should travel except with a mahram.” Narrated by al-Bukhaari (1862) and Muslim (1341).``

    ``Hanafis shi Hanbalis care spun ca nu este permis pentru o femeie de a calatori pentru Hajj sau pentru orice alt scop fara mahram, pentru ca a Profetului (pacea şi binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a spus: ``Nici o femeie nu trebuie sa calatoareasca EXCEPTIND CELE CARE AU MAHRAM.`` Narrated de al-Bukhaari (1862) si musulmani (1341).``


    Ceea ce a spus Allah subhanahu revelat Profetului Mohammed salla Allah alihi wa sallam,facem tot sa interpretam.
    Cautam tot felul de scuze, hadhituri chiar daife(adica cel care a scris este in contradictzie ori cu Coranul ori cu Sunna)numai,numai sa .............plecam,subhanaAllah!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!
    NU AM SHTIU,asta e cu totul altceva,DAR ODATA CA SHTIU,de ce incerc sa vin cu interpretari,ca ``grup de femei``,ca mai shtiu ce???
    Cand peste tot este scris -femeia fara MAHRAM NU MERGE,Nu este obligatoriu chiar daca toata viatza ei va fii fara mahram.
    OARE NU CONSHTIENTIZAM VORBELE LUI ALLAH subhanahu,care numai EL shtie ce e in inimile noastre ???????
    INSHALLAH CELE CARE NU VOR AVEA MAHRAM TOATA VIATZA ALLAH subhanahu IL SCRIE,ce vrem mai mult de ATAT?????


    SubhanaAllah,subhanaAllah,Allah IAHDINA!!!!!!!!!!!!
     
     

  4.  
    #3
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    as salam aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu dragele mele surori. 25 de ani am stiut acest lucru si am fost convinsa ca asa este. Intrebarea mea este de ce totusi Arabia Saudita da vize femeilor fara mahram? Una dintre explicatii este conform unor teologi ca aceasta este o exceptie facuta femeilor care s/au convertit si care nu au familie musulmana, deci nu pot avea mahram. Si existenta unui mahram nu e o conditie dura , ci dimpotriva e o cale de a usura pelerinajul femeilor, un barbat te poate proteja de cei grabiti si care incalca o regula islamica simpla care spune sa nu atingi, sa nu bruschezi o femeie care nu e din categoria celor pe care le atinge. Astazi pelerinii au uitat pana si regulile elementare de comportament islamic, unii nu toti, nu vreau sa generalizez din aceasta cauza pelerinajul fiind mai dificil si mai stresant.
     
     

  5.  
    #4
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Huda surioara,mashallah aliki,Allah subhanahu sa te aiba in paza Sa,convertirea la islam draga mea nu dateaza din timpurile noastre.

    Problema este surioara ca DACA EU NU O SA AM NICIODATA MAHRAM,Allah subhanahu care ESTE CEL MAI APROAPE DE NOI de inimile noastre shtie ca vrem sa mergem,shtie ca o sa fie convertite noi care POATE niciodata nu vor avea MAHRAM.
    ATUNCI ne zice CLAR ``NU ESTE OBLIGATA SA DUCA FEMEIE FARA MAHRAM``,IAR EU II SCRIU!!

    Este adevarat ca nu te poate apar sotzul,tata sau fratele de imbulzeala de acolo,DAR EI SUNT RESPONSABILI PENTRU NOI.

    Dupa amiaza am sa va scriu,shi al sa va arat CLAR SCRIS.

    Merg inshallah la dohor,shi nu mai am timp.

    Allah iahdnina inshallah.
     
     

  6.  
    #5
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481



    Adevarul e ca de 3 ani incoace au tot fost la hajj fete pe care le cunosc,unele dintre ele cu mahram,altele fara,dar in cadrul unui grup. Si de fiecare data mi-am spus si mi-am dorit ca in anul ce urma sa merg si eu, dar in fiecare an ma simteam la fel de "incapabila". In primul rand pentru ca am avut mereu pe cineva care sa imi poarte de grija si a fost bine sa ai un sprijin in spate,deci m-am invatat un pic cu narav ,apoi pentru ca din povestirile lor,cu aglomeratia,efortul de a nu te pierde de grup etc. mi se parea destul de mare si mereu am spus ca parca mi-ar fi fost si teama sa ma aflu intr-o asemenea situatie. Nu stiu,sincer,daca as fi in stare sa ma descurc la pelerinaj. Pentru ca ma si panichez uneori...si sa ma vad pierduta de grupul meu,as cam incepe sa ma pierd,sa ma sperii. Unde sa mai pun faptul ca nu stiu araba...ok,sunt placute inscriptionate in engleza,dar tot exista dar-uri,chiar si in cazul asta!

    Asa ca,personal,cred ca e muuuuult mai usor cu un mahram. Asta nu inseamna ca nu m-as duce si fara. Daca as simti ca pot sa fac fata unui eveniment atat de important cum este hajjul,concentrandu-ma exact pe esenta lui,fara alte griji suplimentare (de genul celor pe care mi le tot fac acum)...atunci as merge. Dar pana una alta,din punct de vedere strict personal,e necesara o "maturizare" din partea mea.
     
     

  7.  
    #6
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887

    Asha cum v am promis am sa scriu trei exemple;
    1. O doctoritza a intrebat:
    Eu vreau sa merg la Hajj pentru a avea grija de femeile care sunt acolo,DAR NU AM MAHRAM,ce fac ma duc ?
    RASPUNS:
    Cu toate ca rasplata este mare pentru intentzia de a fii in preajma femeilor la hajj,ASTA NU JUSTIFICA PLECAREA TA LA HAJJ DACA NU AI MAHRAM.

    2. O doamna aproape de BATRANETZE,intreaba:
    Am bani shi ash vreau sa merg cu prietena mea care merge cu sotzul shi celelalte sotii ale lui la Hajj,tzinand cont de faptul ca acest om este in varsta shi este un om SALAH(BUN CU FRICA DE ALLAH subhanahu) ma pot duce.
    RASPUNS:
    NU!

    3.Un tanar marocan,intreaba:
    Eu actual sunt in Riadh shi vreau sa o aduc pe mama la mine sa faca Hajj,eu nu pot sa merg sa o aduc,ii trimit bilet sa vina inshallah shi eu aici ma ocup de ea?
    RASPUNS:
    Te duci shi aduci pe mama ta,NU ii trimite bilet sa vina singura.
    .................................................. .................................................. .................................................. ........................

    Saira ,draga mea inshallah sa ajungi sa il faci asha cum trebuie facut.Ash vrea sa intzelegi un lucru foarte important,te citez Saira:

    ``Asta nu inseamna ca nu m-as duce si fara. Daca as simti ca pot sa fac fata unui eveniment atat de important cum este hajjul,concentrandu-ma exact pe esenta lui,fara alte griji suplimentare (de genul celor pe care mi le tot fac acum)...atunci as merge.``


    NU IL FACEM CUM VREM,IL FACEM CUM NE A ZIS ALLAH subhanahu.

    VAD CA E FOARTE GREU SA SE INTZLEAGA DE PARCA EU ASH AVEA CEVA DE CASHTIGAT(astaghfrallah).

    Dragele mele,DATORIA MEA ESTE CA ATUNCI CAND SHTIU CEVA SIGUR SA VI L SPUN,Allah subhanahu imi ESTE MARTOR CA EU MI AM FACUT DOTORIA.
    Putetzi sa face tzi ceea ce cosideratzi,eu la acest subiect nu mai am ce comenta.
     
     

  8.  
    #7
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261




    Jazaakum ALLAHU khairan fi-ldunia wa fi-l ahira.

    Am postat special acest subiect pentru o persoana extrem de draga mie, la a carei ascensiune am asistat cu mareeeeeeee drag.
    Si Inshaa ALLAH sa fie mereu pe drumul bun: ea, voi si noi toti!
    Am avut mari dubii desi am incercat impreuna cu alte surori sa-i facem un "instructaj" minim pentru Hajj, daca e ok sau nu pentru ea sa plece.
    ACCENTUEZ: PENTRU EA!
    Tocmai de asta bi fadli Ta`ala am avut parte de o mare usurare cand explicandu-i sekhului situatia ei (doar a ei!|) ne-a dat un raspuns care cred, ne-a linistit pe toti.
    De-aia spun mereu, ca islamul este un tot, insa omul nu trebuie sa ia lucrurile intotdeauna asa, en gros, trebuie sa existe o selectie si o particularizare mai ales in acele situatii care prezinta dubii. Si asta pentru ca noi suntem in situatii diferite.
    Raspunsul pe care l-am primit a fost, cum spuneam linistitor ptr noi toti si Inshaa ALLAH cel mai important, pentru ea.
    A spus ca in cazul acestei fete, nou intoarsa la islam, necasatorita si care subhanna ALLAH min fadliLLAH a si castigat acest concurs, trebuie avut in vedere faptul ca islamul nu este o religie care sa impovareze omul, ci una care usureaza lui, toate lucrurile, de aceea, pentru ea este o sansa de a putea sa-si implineasca toate obligatiile religioase ASA CUM O CERE ALLAH!
    Asa ca ea poate merge la Hajj, tinand cont de aceste conditii dar mai ales pe ceea ce a subliniat, Hajj nu este o excursie, nici o noutate in escapadele noastre la shopping, nici...nimic altceva in afara de a cauta sa-L multumesti pe ALLAH.
    Si cred ca acestea sunt dintre primele lucruri cu care ea a fost pregatita.
    Ca sa inchid prelegerea, am sa spun din nou si din nou si din nou.........fiecare situatie trebuie sa fie gandita si rezolvata ca un caz aparte.
    Inshaa ALLAH sa puna ALLAH in gandurile, vorbele, tastele si inimile noastre lumina si multa, multa intelepciune.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #8
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post



    Mashallah,Maryam,un articol scris cu mult bun simtz,apreciez

    DAR EU SUNT MAI DURA,asta sunt.

    Ceea ce eu nu intzeleg este cum ceva care este atat de clar NE INCAPATZANAM sa ``ne facem ca NU EXISTA?`` :

    ``The correct scholarly view is that that of the Hanafis and Hanbalis who say that it is not permissible for a woman to travel for Hajj or for any other purpose without a mahram, because the Prophet (peace and blessings of Allah be upon him) said: “No woman should travel except with a mahram.” Narrated by al-Bukhaari (1862) and Muslim (1341).``

    ``Hanafis shi Hanbalis care spun ca nu este permis pentru o femeie de a calatori pentru Hajj sau pentru orice alt scop fara mahram, pentru ca a Profetului (pacea şi binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a spus: ``Nici o femeie nu trebuie sa calatoareasca EXCEPTIND CELE CARE AU MAHRAM.`` Narrated de al-Bukhaari (1862) si musulmani (1341).``


    Ceea ce a spus Allah subhanahu revelat Profetului Mohammed salla Allah alihi wa sallam,facem tot sa interpretam.
    Cautam tot felul de scuze, hadhituri chiar daife(adica cel care a scris este in contradictzie ori cu Coranul ori cu Sunna)numai,numai sa .............plecam,subhanaAllah!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!
    NU AM SHTIU,asta e cu totul altceva,DAR ODATA CA SHTIU,de ce incerc sa vin cu interpretari,ca ``grup de femei``,ca mai shtiu ce???
    Cand peste tot este scris -femeia fara MAHRAM NU MERGE,Nu este obligatoriu chiar daca toata viatza ei va fii fara mahram.
    OARE NU CONSHTIENTIZAM VORBELE LUI ALLAH subhanahu,care numai EL shtie ce e in inimile noastre ???????
    INSHALLAH CELE CARE NU VOR AVEA MAHRAM TOATA VIATZA ALLAH subhanahu IL SCRIE,ce vrem mai mult de ATAT?????


    SubhanaAllah,subhanaAllah,Allah IAHDINA!!!!!!!!!!!!
    As salam alikum wa rahmatu Allah wa barakatuh
    Cu siguranta stii si tu ca un verdict nu se da chiar asa usor bazandu-ne doar pe un hadis. Chiar si asa se studieaza foarte bine hadisul respectiv, circumstantele, timpul, motivul revelarii etc. Intentia ta mashallah este buna si nu contest acest lucru, dar sunt multi savanti mari care permit plecarea la hajj fara mahram.
    Cu siguranta si sotiile Profetului Muhammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) stiau acest hadis, dar cu toate astea au plecat la hajj fara mahram iar Umar radiaAllah anhu a trimis cu ele pe Uthmaan ibn Afan si Abd al-Rahman ibn Awf. Haide totusi sa fim mai obiectivi atunci cand postam si sa spunem si ce afirma si ceilalti savanti pentru ca NU ESTE INTERZIS!
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  10.  
    #9
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Asa e Anna, corect este sa se posteze mai multe pcte dvd, insa nimeni nu a afirmat cred, ca e HARAM sa pleci la hajj, ci doar sa calatoresti fara mahram.
    Lucru pe care de fapt la o scara mai mica sau mai mare il tot facem cel putin, noi, intoarsele la islam: cand mergem la piata, la shopping, la sala, la................
    Nici nu se pune problema ca Hajj sa fie haram, fereasca ALLAH cine a spus vreodata ca un fard/halal e haram???????????
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #10
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by maryam View Post


    Asa e Anna, corect este sa se posteze mai multe pcte dvd, insa nimeni nu a afirmat cred, ca e HARAM sa pleci la hajj, ci doar sa calatoresti fara mahram.
    Lucru pe care de fapt la o scara mai mica sau mai mare il tot facem cel putin, noi, intoarsele la islam: cand mergem la piata, la shopping, la sala, la................
    Nici nu se pune problema ca Hajj sa fie haram, fereasca ALLAH cine a spus vreodata ca un fard/halal e haram???????????
    Poate ca m-am exprimat eu gresit ca ma grabeam. Eu ma referam la afirmatia ca plecarea fara mahram la hajj este interzisa.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •