Notices
 
Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 121 to 126 of 126
  1. Femeia musulmana si cariera 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Am gasit ceva destul de interesant pe gulf.news. Daca pana mai ieri, exista un stereotip in ceea ce priveste ingineria , acesta a fost eliminat.

    Ingineria= domeniu masculin ! Nu mai este valabil in Emirate. Cultura emirateza incurajeaza femeile sa isi arate talentul in acest domeniu si bineinteles sa se afirme.

    Este cazul Mozei Abdul Rahim Al Ali, o emirateza care detine pozitia de inginer arhitectural in Dubai.

    "Tatăl meu mi-a încurajat întotdeauna pasiunea mea pt inginerie. El a fost convins ca pot face din asta o cariera."

    A absolvit în 2000 facultatea de inginerie si arhitectură din cadrul Universitatii Al Ain şi de 6 ani lucreaza pt municipalitatea Dubaiului unde detine rezultate remarcabile.

    "A fost o foarte mare provocare această profesie, dar am depăşit toate obstacolele care au intervenit. Shaikh Mohammed întotdeauna m-a încurajarat sa fac ceva pentru tara mea. Femeile din UAE sunt încurajate să devină lideri. "

    Moza are 3 fii, toti la scoala primara. Ea isi imparte timpul cu înţelepciune, pentru a nu-si sacrifica viata de familie de dragul carierei .

    "In fiecare zi imi ajut copii la lectii iar week-end -ul este separat de locul de muncă".

    "Poti avea si viata de familie si cariera daca stii sa iti imparti timpul si sa iei decizii bune".

    "Jobul meu m-a invatat sa fiu puternica. Am mult mai mult curaj si incredere in mine ca inainte. De asemenea, sunt mai respectata ca inainte pt realizarile mele."
     
     

  2. Urmatorii 12 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    AishaA (12-11-2008), Anamaria (12-22-2008), Arif Raif (12-19-2008), batool391 (12-10-2008), maryam (12-24-2008), meebed (12-10-2008), Saira (12-10-2008), sara h (12-11-2008), telmiza (12-20-2008), um-rahmun (12-11-2008), UMM TAREK (12-12-2008), Vijaya (12-11-2008)

  3.  
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Aysha putin imi pasa de acuzatiile ei de necredinta, ma amuza chiar acest comportament. Mai ales ca e pe dinafara la orice subiect de cateva zile incoace, nu zic , poate ca e in stare sa sustina si alte puncte de vedere, Allah stie .
    In sh ALLAH o sa mai postez in cateva zile si alte pareri despre cariera, acum am intrat in vacanta si va trebui sa merg in vizita la ai mei. si sa vad cat o sa fiu de solicitata.
    Oricum toate aceste povesti vor fi publicate si pe blog, se vor aduna peste 20 de cazuri si le veti putea citi intregral acolo, aici aduc mai mult recenzii. Dar deocamdata nu am sectiunea creata.....
    Aici s-a creat o mare varza, a alunecat rau discutia dar printre tot felul de randuri, cred ca toate cazurile aduse in prim plan au avut ceva de spus.
     
     

  4.  
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu 3alikom wa rahmatullahi


    1.Alhamdulilah ca il avem pe sheik Assim Al- Hakeem online in fiecare duminca..dar asta nu il ace infailibil...de accea trebuie sa ne uitam la EVIDENTELE INVATATILOR...nu urmam orbeste pe nimeni ,numai pe profetul Muhammad sallallahu alahi wa ali wa sallam.


    2.Aishah....crestini care au venit sa discute atunci cu profetul NU AVEAU SARBATOARE..SI NU AU FACUT NICI O SARBATOARE IN MOSQEE...EI DOAR S-AU RUGAT


    ......cand au venit sa discute cu profetul ,el sallalahu alahi wa sallam chiar se rugase Asur..cand profetul a terminat sallallahu alahi wa sallam..i-a lasat sa-si faca si ei rugaciunea deoarece intrase timpul lor...si avea dupa aceea de discutat cu ei...(ca si idee: crestini pot intra intr-o mosqee daca este un beneficiu ptr ei..ptr dawah)

    1.Deci inca o data NU A FOST SARBATOARE
    2.NU S-AU RUGAT IMPREUNA ..MUSULAMNI S-AU RUGAT PRIMII SI APOI EI
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  5.  
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    wa ALEIKOM SALAM

    sis, tu sti ca eu sunt deschisa...atat cat pot si ma tine:d....iau ceea ce este bun de la oameni..cel putin incerc...ai adus o informatie buna..m-am convins de ea..gata o pun in aplicare...nu ca un fard..dar cum spui tu ca o sunnah(in cazul nostru)

    Sis ,citeste tafir ibn kather si vei vedea exact haditul si intamplarea cum crestini cand au intrat in mosqee profetul se ruga asur...etc si nu este mentionat de nici o sarbatoare
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  6.  
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleykum

    Surioarelor din nou apelez la bunavointa voastra de a posta ceva legat de cariera femeii musulmane...pentru ca acesta este titlul topicului. Pentru celalat subiect sora maryam a deschis un alt thread. Multumim pentru intelegere!

    Salam
     
     

  7.  
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Multe dintre noi citim despre islam,participam la cursuri,dar cate dintre acestea inteleg corect,cate intreaba atunci cand nu inteleg sau intreaba daca e corect cum au inteles?!
     
     

  8.  
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Regele saudit Abdallah a numit pentru prima dată o femeie în Guvern

    O femeie a intrat pentru prima dată în Guvernul saudit, după o remaniere amplă făcută de regele Abdallah, marcată de schimbări la conducerea puternicei poliţii religioase, a Ministerului Justiţiei şi a Băncii Naţionale.
    În cadrul acestei remanieri, prima de la urcarea regelui Abdallah pe tron, în 2005, el a numit prin decret noii miniştrii ai justiţiei, educaţiei, informaţiei şi sănătăţii. Măsura pare să se înscrie într-un proces prudent de reforme al regelui, care în 2005, când era încă prinţ moştenitor, a organizat primele alegeri locale parţiale din istoria acestui regat foarte conservator.

    Noura al-Fayez a a fost numită în funcţia de viceministru al educaţiei, o premieră în această monarhie în care femeile nu au voie să călătorească, să muncească, să se mărite sau să apeleze la servicii medicale fără aprobarea unui bărbat din familie.

    Schimbări au fost făcute şi la conducerea instanţelor judiciară, legislativă şi economică ale bogatului regat petrolier. De asemenea, suveranul l-a demis pe şeful poliţiei religioase, Comisia pentru propagarea virtuţii şi prevenirea viciului, şeicul Ibrahim al-Gheith. Şi guvernatorul Băncii Naţionale, Hamad Saoud al-Sayyari a fost revocat din funcţie, în locul său fiind numit Mohammed al-Jasser, viceguvernatorul Autorităţii Monetare Saudite.

     
     

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •