Notices
 
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 47 of 47
  1. Ghid pentru musulmani...pentru a supravietui sarbatorilor crestinilor 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Pentru ca articolul este foarte lung, dar extrem de util, cred eu, Inshaa ALLAH poate ne ajutam unii pe altii si facem o traducere pentru cei care nu inteleg engleza.

    http://www.jannah.org/articles/xmas.html

    Sau poate si mai bine ar fi sa ne impartasim unii altora, ma refer la cei care provin din familii ne-musulmane experienta participarii sau ne-pariciparii la astfel de sarbatori.
    Fiecare are un exemplu, fiecare poate invata ceva.
    Insa as dori sa ne abinem de la a comenta modul de actiune al celuilalt.
    Va multumesc.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Anamaria (12-28-2008), batool391 (12-22-2008), Mariyah (12-22-2008), umalkasem (12-22-2008), Yumna (12-22-2008)

  3.  
    #41
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by val View Post
    Aisha
    maryam,intradevar frumos versetul,nu pot spune ca-mi doresc prea curand intalnirea cu EL,as fi mincinoasa sa spun asta,dar cand va veni,sper sa ma ridic la nivelul asteptarilor LUI si cine stie,poate ne-om vedea p'acolo


    AMIIN AMIIN AMIIN
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #42
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Val, nu toate opiniile exprimate aici sunt oglinda principiilor si a viziunii islamice. unele sunt interpretari pur personale, iar unii sunt inclinati spre opinii mai radicale. fiecare se afla in diferite faze ale cunoasterii si toti incepatorii trec prin anumite etape mai de "intoleranta", sa le numim. apoi le vine mintea la cap, inshAllah.
    mashallah , ai dreptate
    Ia exemplul meu ca pe un caz izolat, eu stiu sigur ca sunt crestini total diferiti de cum am zis eu, insa eu am nimerit intr-un mediu mai laic, crestini doar in teorie.
     
     

  5.  
    #43
    Member Diana's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    9
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam Aleikom,
    acesta a fost primul meu Craciun petrecut cu parintii mei crestini, de cand m-am convertit. Pot spune ca si eu am avut unele temeri, pentru ca ei nu au acceptat alegerea mea, dar pana la urma a fost totul bine. Au cumparat doar vita si pui, nu s-a impodobit bradul, nu a fost nicio cina de Craciun, nici macar saloane nu au cumparat , nu mi-au urat nimic, totul a decurs normal ca in toate zilele. Daca nu ar fi fost pentru decoratiile din oras nu m-as fi gandit niciodata ca se sarbatoreste Craciunul.
    Noi ne vedem foarte rar, asa ca aceste zile au fost mai mult un motiv de a sta impreuna si nu neaparat de a sarbatori ceva.
    Inainte sa ma convertesc imi faceam tot felul de probleme, cum va fi cu rugaciunea, cu sarbatorile, cu parintii, dar alhamdullilah pana acum totul a decurs mult mai bine decat m-as fi asteptat si ii multumesc bunului Dumnezeu pentru asta!
     
     

  6.  
    #44
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by Diana View Post
    Salam Aleikom,
    acesta a fost primul meu Craciun petrecut cu parintii mei crestini, de cand m-am convertit. Pot spune ca si eu am avut unele temeri, pentru ca ei nu au acceptat alegerea mea, dar pana la urma a fost totul bine. Au cumparat doar vita si pui, nu s-a impodobit bradul, nu a fost nicio cina de Craciun, nici macar saloane nu au cumparat , nu mi-au urat nimic, totul a decurs normal ca in toate zilele. Daca nu ar fi fost pentru decoratiile din oras nu m-as fi gandit niciodata ca se sarbatoreste Craciunul.
    Noi ne vedem foarte rar, asa ca aceste zile au fost mai mult un motiv de a sta impreuna si nu neaparat de a sarbatori ceva.
    Inainte sa ma convertesc imi faceam tot felul de probleme, cum va fi cu rugaciunea, cu sarbatorile, cu parintii, dar alhamdullilah pana acum totul a decurs mult mai bine decat m-as fi asteptat si ii multumesc bunului Dumnezeu pentru asta!
    Allah sa te ajute in continuare si sa te usureze. Fie ca El sa deschida inimile parintilor tai si a celor din jur, sa te binecuvanteze si sa te tine departe de tot ce e gresit.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  7.  
    #45
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Slam alikom ,

    Sarbatorirea Craciunului si a Pastelui este este un subiect interesant din punctul meu de vedere atat pentru crestini cat si pentru musulmani . Tot ce am sa spun mai departe este CuM vad eu lucrurile si tind sa mentionez ca sunt crestina . Asa cum a spus si Maryam lumea in ziua de azi a cam uitat de ceea ce inseamna Craciunul si ce ar trebui sa se sarbatoreasca atunci . Si foarte multi mananca ca nesatulii , de foarte multe ori ajung si la spital din cauza aceasta . Se consuma alcool care degenereaza in altceva . In plus mi se pare ca totul a devenit foarte comercial . Apar tot felul de produse imbietoare de care in fond nu ai nevoie si practic te atrag sa le cumperi , rudele si cunostintele parca parca asteapta sa le iei cadouri ca doar e Craciunul . Imi pare rau dar acesta e adevarul . Dar am o intrebare daca tot s-a mentionat despre preoti . Cum ar trebui sa se comporte o tanara sau un tanar care tocmai a imbratisat islamul care sta in familie crestina cand apare preotul in casa ? sau cum se comporta in discutiile cu preotul si lucruri asemanatoare ?
     
     

  8.  
    #46
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Daca esti suficient de "puternica" poti sa-l "provoci" la dialog, daca nu, cred ca pentru buna pace a tuturor trebuie sa-l si sa te ignore...nu stiu daca se poate asa ceva, imi amintesc ca la inceputul reintoarcerii mele la islam am rugat-o pe mama sa nu-l primeasca in casa cand sunt de fata si alhamdulillah n-a venit (decat cand nu eram!).
    In discutiile cu el trebuie sa te comporti exact as acum scrie in Coran, vorbindu-i frumos, chemandu-l la islam cu vorba buna si cu respect.
    De fapt cred ca ei stiu fooooooarte bine despre credinta ta insa cine stie ce-i impiedica de la recunoastere!?!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9. As-salamu'alaikum 
    #47
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Sint nemulsumana,dar nu sarbatoresc Craciunul,Pastele,...!Avem brad in fiecare an,dar eu nu il sarbatoresc.Maninc ce maninc de obicei.De Paste,doar ciocnesc oua daca ma invita cineva,atit.
     
     

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •