Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. scuze o intrebare incuietoare 
    #1
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    29
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Salam Aleykum,

    scuze pt intrebarea pa care am sa o pun, insa daca dintre voi aveti unde intreba mai departe v-as fi recunoscatoare.

    ma uitam pe net la forumuri despre islam si am gasit acolo o intrebare imposibila la care eu nu am putut raspunde si ........as vrea sa pot posta acolo un raspuns pertinent pt ca cel ce intreba era tare convins ca ne-a incuiat si tare mi-ar place sa-i arat ca nu e asa

    intrebarea era cum poti sa postesti in ramadan daca esti la polul nord, unde ziua tine 6 luni?

    nu va suparati pe mine ca va intreb, poate aveti mai multe surse sau aveti pe cine intreba
    multumesc
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui salema81 pentru acest subiect

    Gabriela Gharabli (01-07-2009), iman99 (01-03-2009), umalkasem (01-03-2009)

  3.  
    #2
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    3alikom alsalaam suriora,
    Nu trebuie sa te scuzi,ci sa spunem al7amdulella ca intrebam ceea ce nu stim.Si eu mi-am pus intrebarea cum fac cei de la pol salaah(rugaciunile) avand in vedere conditiile mai sus amintite.
    Asadar simplu, toti cei de la pol vor urma calendarul rugaciunilor ( ora ) dupa cel mai apropiat oras sau tara in care conditiile sunt normale.
    Ma gandesc.... precizez sa spun ca nu stiu sigur ci doar ma gandesc eu ca si in cazul postului tot la fel vor proceda inshalla
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    As'salamu aleikom
    Da asa este am auzit si eu un sheikh cand spunea despre asta..Cei de acolo postesc dupa ore..

    wa3aleikom salam
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  5.  
    #4
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    29
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    salam aleykum, multumesc mult pt raspuns, ma gandeam si eu la asta dar raspunsul celulalt a fost ca citez " at voi nu respactati Quranul" in fine rasp e de ajuns pt mine multumesc inca o data
     
     

  6.  
    #5
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleykum

    Ceea ce pot sa iti spun sigur este ca de exemplu uitandu-ma pe un site-ul islamicfinder am putut gasi Antartica intre tarile care sunt acolo, precum si orele de rugaciune. De unde pot sa trag concluzia ca nu degeaba a fost pusa acolo Antarctica...polul nord cred ca are acelasi regim. Mai mult nu stiu sa iti spun.

    salam
     
     

  7.  
    #6
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleykum

    Am gasit o fatwa in acest sens: Fatwa no. 2769. O gasesti pe site-ul islamqua. Mai gasesti si pe wikiislam ceva despre acest subiect.

    salam
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •