Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24
  1. Cum au furat evreii Palestina 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261



    Stiati ca statul Israel nu a existat pana in anul 1947?

    Cu toate astea desi are o istorie extrem de recenta, a reusit sa duca numeroase razboaie si sa subjuge efectiv Palestina.
    Astazi se vorbeste despre israel ca de una dintre cele mai mari puteri politice, economice, (de influenta cu siguranta, cea mai mare!!!), militare, cu toate ca TOT ceea ce ei sunt dpdv teritorial, cel putin, sunt datorita furtului teritoriilor palestiniene cu o istorie seculara!
    Ca sa nu mai vorbim de colosalele imperii financiare dobandite prin furt, inselaciune (camata!)...

    Dupa primul razboi mondial Marea Britanie a fost putere dominanta, ocupand Palestina ca si alte teritorii carora le-a oferit independenta ulterior.
    De la ei se trage raul, pentru ca britanicii sunt cei care si-au manifestat intentia de a construi evreilor o patrie- prin declaratia de la Balfour!
    In 1922 un mare numar de ovrei au migrat in palestina si aceasta emigrare a continuat multi ani, accelerandu-se intre anii `30-`40.
    Pentru ca Palestina dorea independenta sa ca stat, asemeni vecinilor sai carora le fusese garantata, britanicii au incercat sa satisfaca ambele parti (insa au esuat!) si problema a fost pasata Natiunilor Unite, organizatie nou formata la sf celui de-al doilea razboi mondial.
    UN a propus ca Ierusalimul sa fie parte a ambelor state, divizand practic Palestina intre evrei si arabi, Ierusalimul devenind astfel un oras international...acest plan a fost (Fireste!!!) acceptat de liderii evrei dar respins de cei arabi (si neacceptat pana azi!).

    Dupa ce a luat fiinta statul evreu, acestia (everii) au inceput razboiul cu statele arabe vecine (pe atunci unite!!!); opt luni mai tarziu s-a incheiat un armistitiu prin care West Bank si Fasia Gaza erau sub controlul Iordaniei si Egiptului.
    Printr-un furt pe fata evreii au intrat in posesia (in doar sase zile!) a regiunii West Bank care includea Ierusalimul de est: Fasia Gaza, teritoriile Golan, si intreaga peninsula Sinai (luata inapoi printr-un tratat de pace de catre Egypt in`79).




    Acesta este foarte, foarte pe scurt inceputul nenorocirii care s-a abatut asupra pamantului sfant unde se afla o intreaga istorie (si civilizatie!) islamica, locul unde se afla Moscheea al-Aqsa, locul in care profetul a calatorit in Laylatul Ysraa (Al Miraaj), locul atat de incarcat de istorie, care vorbeste despre profetii nostri: Solomon, Musa, Isa, pacea lui ALLAH asupra lor toti!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 12 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    abbu (07-16-2010), Alexyna (07-13-2010), Arif Raif (01-13-2009), batool391 (01-13-2009), flor6 (07-16-2010), iman99 (01-13-2009), nour (01-13-2009), Saira (02-02-2009), sara h (01-13-2009), umalkasem (01-13-2009), ummraschid (03-08-2010), Yumna (10-09-2009)

  3.  
    #11
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    daca nu gresesc au fost razboaie in zona.
    cum s-au terminat?
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Inca exista divergente daca putem sa le numim asa . CEl putin referitor la fasia Gaza exista tot timpul lupte . Iar cele mai recente divergente au fost anul acesta cand israelienii au atacat un convoi turcesc cu ajutoare pentru cei aflati in fasia Gaza . Razboi in sensul dreptului intrnational public nu stiu cand a fost ultima oara insa continua . Tata a muncit 6 ani in israel si la un moment dat patronul i-a trimis acasa pentru ca luptele erau iminente
     
     

  5.  
    #13
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    interesant...
    vrcina mea de la 4 a avut mama la lucru in Israel din 2002 pana in 2006 cu contract.
    si-a aranjat f bine viata caci a castigat cam 800$ pe luna care ii ramaneau apoape intregi,caci avea masa si casa la femeia batrana.
    tot timpul o intrebam pe fat ce e acolo,daca e razboi.
    imi spunea totdeauan razand ca aste sunt prostii,ca e liniste ca in Bucuresti.
    mama ei nu a vazut un an intreg cum arata un politist,doar soldati cu arme care veneau de la unitate acasa.
    cu regret a venit inapoi,caci a murit batrana,a vrut si fata sa plece,dar s-au cerut mai puti romance se preferau tailandeze si filipineze.
    acum se lupta din nou sa obtina o viza de lucru sa plece acolo.
    asa ca de aia am intrebat pe cei ce stiu,daca stiu,cum e viata acolo,viata de zi cu zi.
    ce a lucrat tatal tau ?
     
     

  6.  
    #14
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Tata a lucrat in constructii si a lucrat inainte de perioada mentionata de dumneavoastra . Nu stiu care e situatia acum insa stirile si forumurile si pe unde mai intram eu au aratat ce s-a intamplat acest an cu convoiul cu ajutoare care mergea spre palestina
     
     

  7.  
    #15
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    poveste a cu convoiul este un episod minor si marginas care nu reflecta viata de zi cu zi din Israel.
    din ce stiu eu viata este normala,oamenii sunt la servici,mamele in parcuri cu copii,seara ies la distractie,etc..etc..
    adica ceva normal ca in orce alta tara.
    Referitor la razboaie m-am documentat si Siria,Iordania si Egipt aiu intrat in Israel in 1948 sa-l desfiinteze.
    Asta a spus si presedintele sadat care a vorbit inparlamentul israelian si istoria Egiptului pomeneste asta dupa cum spune sotu.
    nu cred ca se poate grei in a aprecia daca la un moment dat o armata a fost in puncul X sai Y.aici nu pot fi interpretari.

    multumesc pentru raspuns alexyna,

    intr-adevar s-a lucrat mult in constructii si la ingrijirea batranilor,asa cum in romania se cauta filipineze si tailandeze.
     
     

  8.  
    #16
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Citat din parerea dnei sau dlui abbu:
    "referire la protestul musulmancelor din parcul carol

    ULTIMA ORA...21.06.2010 :

    pai....vi s-a luat jucarica....ce o sa mai "protestati " acum....?????
    ca nu mai e blocada in Gaza....au primit si ciment si pietre si nisip si tot AFARA DE ARME.
    Ia sa va vad acum cum o sa protestati pentru "ajutorarea" cu arme a saracilor din Gaza,necajitilor care nu au ce pune pe masa,adica nu au gloante si revolvere...

    sa va vad ce mai strigati in araba,in turca ,in palestiniana (este asa ceva ?)

    steagul turciei si palestinei in Romania?

    afara cu voi duceti-va in turcia, in afganistan, in etiopia, in yemen,acolo sa protestati pentru nenorocitii de musulamani de acolo.. nu sa inveninati atmosfera la mine in tara.

    hhhhhhhhuuuuuuuuuuoooooooooooooo...!!!!!
    la munca "pilishtinilor".
    Publicat de abbu la 12:40 0 comentarii "
     
     

  9.  
    #17
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Si un alt citat din parerea personala a acestui personaj referitor la problemele fratilor nostri din Gaza:
    "acum care este problema....
    si de data asta vor provocare....adica sa duca materialele direct in Gaza.
    de ce nu in Egypt sa fie verificate?
    daca duc in Gaza vre-o boala? aia a vacii nebune ?
    sau gripa porcina ?
    sau SIDA ?
    sau -doamne fereste ca nu e islamic-...droguri...???

    sau arme....????
    arme ????
    CE SA FACA MINUNATII PALESTINIENI CU ARMELE ??
    doar nu va inchipuiti ca vor sa traga cu ele...!!!!!
    Publicat de abbulafia la 12:06 2 comentarii"

    si un alt citat:

    "cum se scuipa repetat acolo de unde bei....

    "FEMEIA MUSULAMANA" A IESIT DIN CASA NEINSOTITA DE O RUDA A SOTULUI...
    Nu a mers departe,numai pana la Parcul Carol.
    Acolo si-a gasit fratii de suferinta care vor sa protesteze in favoarea Gazei.
    ce este Gaza,cum de a aruncat-o Egiptul ca pe o masea stricata,cum de toti refugiatii din Jordania,Egipt,Liban,Siria,Cipru,alungati de peste tot au devenit "palestinieni" lasam pe alta data....
    Asadar pe o caldura torida imbracate "decent" -nu ca stricatele de fete ce nu e musulmane,Femeile Musulmane s-au pus pe tipat si injurat.
    Tipa la romani ca nu se sinchisesc de gaza......injura Israelul ca exista.

    da,asta e marelele lor of...existenta israelului,stat puternic,modern,dezvoltat,stat care a facut agricultura din nimic,industrie din nimic,servicii medicale de mare calitate ...din nimic.
    marele lor of,este raul exemplu pentru regiune a acestui stat DEMOCRAT....
    Asudate,citid pe balbaite texte scrise de imanii veniti din tarile arabe,aceste mumii negre,vor legea islamica....adica sa ne intoarcem la lumanare si la closetul turcesc...si desigur la dominatia exclusiva a barbatilor asupra femeilor.

    Lozinci:

    "Vino si afla
    din surse corecte despre genocidul din Palestina"

    Palestina NU EXISTA.a fost odata ca niciodata o provincie romana,apoi turceasca,apoi britanica...Niet palestina,niet palestinieni...
    de mila de sila, Israelul a dat acceptul sa fie numiti asa refugiatii de peste tot si sa ia si ei o bucatica de pamant din Eretz israel sa-si faca stat....
    au facut ? as...! ce sunt fraieri?mai bine cu miloaga la UE,la ONU,la FMI...
    Genocir....sa le explice cineva acestor incuiate ce e genocid....

    Vino si alatura-te
    celor care cred in respectarea drepturilor omului!

    hai ca aici m-au dat pe spate.....
    drepturile omului doar pentru ei,islamici fanatici,nu si pentru altii....

    Vino si denunta
    crimele israeliene!

    ma fetitelor....sunteti tinere,invatati istorie ,invatati geografie,drept international....
    lasati presupunerile si filmuletele de pe youtube facute de orce barbos care are limbarita.
    Si cine sa o faca ? romanii....uite ca nu se grabesc si stiti de ce ?
    au fost in Israel si au vazut cu ochii lor cat de mare este diferenta si cine este ala care munceste si cine pomanagiul care plange in fata si baga cutitul in spate...
    Publicat de abbulafia la 09:15 6 comentarii "


    Ma intreb cat o sa ne mai prefacem ca prezenta acestui personaj in forumul nostru este de bun augur??
     
     

  10.  
    #18
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    draga mea dar mai sunt citate,daca tot umbli dupa ele:

    7/10/2010
    Anonim spunea...
    EVREII IMPUTITI IMI PROVOCATI SILA ESTI O CURVA EVREICA CE TE ---- GRIJA DE MUSULMANII MANANCA CARNE TA DE PORC SI VEZI GUNOIUL DIN OCHIUL TAU SI LASA MUSULMANII, CA LOR LE POARTA DE GRIJA ALLAH UNICUL NENOROCITILOR SANTETI GUNOAIE.

    citat de pe unul din blogurile mele plin de altfel de trimiteri la mama,la curva arabilor si la in ce fel m-au regulat ei la camin......

    dar de ce sa nu vizitati singure blogurile mele...???
    nu este nici-un secret...intrati pe usa din fata nu trebuie sa te pitesti draga tasnim

    va palce bine,nu va place iara bine..lasati un comentariu ca nu sunt moderate...

    http://crestini-islam.blogspot.com/

    http://islamul-azi.blogspot.com/

    http://flotilaumanitara.blogspot.com/

    vizionare placuta...
     
     

  11.  
    #19
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    la ----- era vorba de procedeul prin care facem copii.....cenzurarea nu imi apartine....nu ma sperii eu de oameni ,dar de cuvinte...!!
     
     

  12.  
    #20
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Comentariile murdare pe care le citezi nu m-au interesat dar poate ca pe tine te onoreaza....
    Eu il rog pe domnul Suliman daca nu accepta sa te baneze pe tine atunci sa accepte cererea mea oficiala de a ma bana pe mine.
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •