Notices
 
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 47
  1. Cum ar trebui sa se roage crestinii? 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    http://www.youtube.com/watch?v=TrC5c...eature=related

    Un filmulet fara cuvinte, cred ca imaginile postate si versetele din Biblie care apar acolo spun totul!
    Inshaa ALLAH sa fie spre calauzirea crestinilor!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Anamaria (02-25-2009), gabriela guettat (07-02-2009), magda (10-30-2010), sara h (01-21-2009), tasnim1 (07-09-2010), umalkasem (01-21-2009), ummraschid (01-31-2009)

  3.  
    #11
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    .....dar pentru ca islamul este misionarism, NU ADERARAEA SPONTANA, datorita raspandirii dirijate a islamului,se trece peste faptul ca "lauda de sine nu miroase a bine"



    Islamul nu reprezinta o credinta misionarista asa cum ai afirmat tu. Desigur Quranul incurajeaza credinciosilor de a raspandi cuvantul lui Allah ,
    “Cheama la calea Domnului tau cu intelepciune si bunaindemnare si discuta cu ei cum e mai frumos!....” ( 16:125), dar de asemenea recunoaste diversitatile religioase, culturale si etnice
    “O, voi oameni! Noi v-am creat pe voi dintr-un barbat si o muiere si v-am facut pe voi popoare si triburi, pentru ca sa va cunoasteti…..” ( 49:13 ). Cum se poate presupune ca noi musulamanii sa convertim toata omenirea la Islam atunci cand Allah Insusi prin Intelepciunea Sa neinfinita a ales sa nu ?
    “Si de ar fi voit Allah, i-ar fi facut El pe ei o singura comunitate ,insa El lasa sa intre intru indurarea Sa pe cine El voieste. Iar nelegiuitii nu vor avea ocrotitor si nici ajutor “ ( 42:8)
    Datoria fiecarui musulman este sa-si prezinte religia sa, dar nicidecum sa faca misionarism. Este o mare diferenta intre a face “misionarism” si a-ti reprezenta propria religie.
    Imi pare rau sa spun , dar numai crestinii misionari pleaca in “vacante” pentru a face “munca Dumnezeilor lor ” si a spala creiere . Acesta este adevarul , cati americani misionari nu am vazut in Romania, cati crestini misionari nu sunt plecati in Asia pentru asa ceva, si de cati misionari crestini am auzit plecati in Africa, acolo unde infulenta lor este deajuns numai pentru cateva sute de dolari donati sau alte bunuri materiale fratilor nostrii musulmani sarmani si slabi in credinta in schimbul religiei …. Acesta inseamna misionarism, eu nu stiu daca am auzit vreodata ca vreun frate de al nostru musulman sa “ lucreze pe acest front “ asa cum fac crestinii ?!?
    Islamul este o alegere, nicidecum o obligatie ! Nu punem cutitul la gatul cuiva si il obligam sa se converteasca, asa cum ai afirmat tu prin citez cuvintele tale " raspandirii dirijate a Islamului "... Fiecare este liber sa cerceteze si sa aleaga ceea ce crede ca este bine de cuviinta !
     

  4.  
    #12
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    si te-ai convertit si tu?de fapt eu am o mare pb.prietennul meu este musulmam,noi suntem in uk si adica nu stiu am inceput sa cred mai mult in religia lui decat in a mea si sunt derutata.adica imi e frica eu nu stiu mare lucru e doar ce citesc singura caci el nu o sa imi zica niciodata sa ma convertesc sau ceva de genul caci asa cum spune el e alegerea mea eu trebuie sa simt asta.imi e frica adica tot e in araba si nu cred ca as putea invata limba asta dar nici nu vreau ca religia sa fie eva ce ne desparte.traiind cu el m-am adaptat la viata lui nu ma deranjeaza dar am ffff pb.
    cred ca as aveanevoie sa discut cu cinva privat.crei c m-aiputea ajuta?
     

  5.  
    #13
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    sunt feluri si feluri de alucra...crestini au ales o anume metoda,musulmanii o alta metoda.
    flor...tu ai servici ? ai mijloc de trai personal ? sau depinzi de sot,caci daca depinzi de sot din zi in zi ti se va parea ca religia lui este mai buna...
    ce ai face singura?
    biserica te ajuta odata,de doua ori dar atat.
     

  6.  
    #14
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by flor6 View Post
    imi e frica adica tot e in araba si nu cred ca as putea invata limba asta dar nici nu vreau ca religia sa fie eva ce ne desparte.traiind cu el m-am adaptat la viata lui nu ma deranjeaza dar am ffff pb.
    draga flor6, bine ai venit!

    inshaAllah sa poti privi in inima ta si sa iti clarifici prioritatile:
    - daca ceea ce iti doresti este DOAR ca religia sa nu fie pricina de despartire, nu ar trebui sa-ti faci probleme, unui musulman ii este permis sa se casatoreasca cu o femeie crestina, cu accent pe "sa se casatoreasca"!!!...o relatie in afara casatoriei ii este interzisa, este haram, pentru el...ca de altfel si pentru tine, ca crestina...

    - daca esti insa cu adevarat in cautarea adevarului, sfatul meu este sa nu te descurajezi (o limba straina nu este un mare impediment) - daca simti cu adevarat ca ceea ce citesti iti atinge inima, continua sa studiezi, sa cercetezi si daca ai intrebari, pune-le...


    draga flor, inshaAllah, sa-ti usureze Allah Preainaltul calea, nu te lasa abatuta, chiar daca vei intampina invidia unora fata de interesul tau crescand pentru Islam, cu cat se ponegreste Islamul mai mult, cu atat se deschid mai multe inimi si mai multi ochi spre el...
    ...nu se va stinge lumina lui Allah, doar pentru ca asa vor unii...








    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  7.  
    #15
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    am servici,mereu am avut dupa terminarea scolii si imi place sa imi castig singura existenta.nu am gandit niciodata ca e mai cpmod ca femie intretinuta si nici nu am cerut ajutor am trait mereucu ce am avut si m-am intretinut singura in facultate.am maini,picioare pot vorbi si gandi deci nu vad nici un motiv de a sta acasa.nu l-as alege ca sot doar pentru ca e musulman cacinu vreu sa iti spun ce gandeam eu inainte despre ei cai stii prea bine ce ni se spune nou despre islam,noua vreau sa spun crestinilor.eu am o problema cu religia cu ceea ce cred si in ce cred sivb despre felul cum mi-a schimbt el viata mie fara sa zica nimic.
     

  8.  
    #16
    Member tasnim1's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Egypt
    Posts
    23
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam aleikum! Bun venit printre noi draga flor! Ma bucur ca simti ceea ce simti si sunt sigura ca e doar poarta desciha de Allah Subhanutaala catre lumina Islamului. Sunt sigura ca nu un interes material te face sa simti asta. Avem muuulte surioare tinere, necasatorite si care nici nu au un prieten barbat musulman care sa le influenteze si totusi...sunt musulmane. Allah subhanutaala sa iti faca usoara calea catre Islam. Ai doar grija unde citesti despre Islam. Pe rasarit mashaallah poti gasi multe informatii bune. Mai ai www.sunnah.ro si turntoislam.com sectiunea romana sau daca stii engleza islamqa.com este de asemenea un link sigur pentru iceputul calatoriei tale spre islam.
    Allah sa te ajute, te indrume si sa te binecuvinteze pe tine si familia ta. Inshaallah sa devii curand o noua surioara in Islam Inshaallah.
     

  9.  
    #17
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    multumesc mult tasnim1.
    eu doar am raspuns la ce abbu m-a intrebat "flor...tu ai servici ? ai mijloc de trai personal ? sau depinzi de sot,caci daca depinzi de sot din zi in zi ti se va parea ca religia lui este mai buna...
    ce ai face singura?
    biserica te ajuta odata,de doua ori dar atat. "
    nu sunt cu el caci stiu ca barbatii musulmani trebuie sa-si intretina sotiile,aici in uk nu e asa daca nu muncesc amandoi nu au cu ce trai.sunt cu el caci il iubesc si sunnt interesata de religia lui pentru ca l-a inceput am vrut sa stiu ce este si incerc eu sa imi gasesc calea pentru caci acum nu mai cred in nimic decat in puterea lui dumnezeu.
     

  10.  
    #18
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    Flir...felicitari,asa cum ai sarit ca "arsa" asa sa ai putere sa-ti faci caminul solid si de lunga durata,dacaesti cu capul pe umeri,intelegi lucrurile complex si nu numai din carticele colorate,atunci iti vei gasi drumul care iti place si nu cel care "te aranjeaza"
    succes ! si scuze ca am fost mai taioasa,dar e plina lumea de gasculite....
     

  11.  
    #19
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    scuze...mi de scuze...Flor si nu flir
    cum am scris din cauza orei inaintate
     

  12.  
    #20
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Pana la creearea caminului mult visat mai am o cale lunga dar sper a voi izbuti am putere sa fac asta mai nevoie si de ajuto de la ce de sus.Nu m-am gandit in viata mea la un barbat musulman si mereu de acolo din ro cand eram chiar le compatimeam pe femeile musulmane caci eu staim doar ce se scria si ce vedeam la tv.pb mea era alta ca acolo nu mai credeam in nimic am ajuns sa cred c si dumnezeu a uitat de mine desi stimteam ca nu e asa.acum stiu de ce.nu ma rugam din suflet caci nu credeam in preoti.
    o zi placuta
     

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •