Notices
 
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 47 of 47
  1. Cum ar trebui sa se roage crestinii? 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    http://www.youtube.com/watch?v=TrC5c...eature=related

    Un filmulet fara cuvinte, cred ca imaginile postate si versetele din Biblie care apar acolo spun totul!
    Inshaa ALLAH sa fie spre calauzirea crestinilor!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  2. Urmatorii 7 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    Anamaria (02-25-2009), gabriela guettat (07-02-2009), magda (10-30-2010), sara h (01-21-2009), tasnim1 (07-09-2010), umalkasem (01-21-2009), ummraschid (01-31-2009)

  3.  
    #41
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    am raspuns din greseala altcuiva....se stie pentru cine este strigatul de ajutor...............
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     

  4.  
    #42
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Assalamu alaikom...

    De fiecare data cand lipsesc din forum, ma intorc si il gasesc "varza" .
    Pana cand o s-o tineti tot asa cu certuri si sacaiala ?!!!


    ------------------------
    Ce ne intereseaza cum se roaga crestinii , sau daca se roaga sau nu ?!
     

  5.  
    #43
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Sunt total de acord cu tine.

    Sunt atatea de discutat,subhanAllah!
     

  6.  
    #44
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Assalamu alaikom...

    De fiecare data cand lipsesc din forum, ma intorc si il gasesc "varza" .
    Pana cand o s-o tineti tot asa cu certuri si sacaiala ?!!!


    ------------------------
    Ce ne intereseaza cum se roaga crestinii , sau daca se roaga sau nu ?!

    Pana cand o sa te hotarasti tu sa lasi toti tampitii sa faca ce vor si sa spuna toate aiurelile despre islam, in timp ce pe altii, cum au alte convingeri, sau nah, alt stadiu de intelegere fata de curentul general, pac, la beregata.
    Si ce ai vrea, ma rog? Sa le luam adresele sa le trimitem bomboane si flori?
    Nu vad nimic aiurea, in subiect, uite, poate ca sunt crestini care nu stiu cum ar trebui sa se roage si descopera aici, care-i problema?
    Au fost si subiecte cu, "cum ar trebui sa se roage musulmanii"...desi teoretic toti stiu, nu-i asa?
    Si daca tot ai precedentul creat, ai grija de acest site, caci fiecare este pastor intr-un fel sau altul, in sanctuarul sau, nu???????????
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  7.  
    #45
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    cred ca intrebarea adevarata nu este "Cum trebuie sa se roage crestinii?",ci "La cine trebuie sa se roage crestinii?".
    Caci se pare ca mai important pentru crestini este sa se roage la racle,la moaste,la aschii de lemn,la mormantul sfant,la .....cate si mai cate, in loc de a se ruga numai la dumnezeu.

    eu nu ma rog,dar vad in jurul meu...

    trece tramvaiul pe langa o biserica,semnul crucii...apoi continui sa te gandesti la ce frumos e vecinul si ca poate ii pleca nevasta la tara sa-i poti face tu cafeluta...!!
    alta biserica,alta cruce si continui sa te gandesti ca nemernicul nu ti-a platit chiria...fuga o sa-l dau in judecata...
    si asa intre o cruce si alta,mai rezolvi cu dobanda la banca,mai tragi o dusca sau o leapsa nevestei..
    drum lung intre rugaciune,ce inseamna ea si ce este de fapt in viata zilnica.
    rugaciunea trebuie sa fie o relatie continua intre om si divinitatea in care crede,nu inaintea examenelor,sau cand e bolnav,sau cand are nevoie,nu de 5 ori pe zi si nu de 10 ori pe zi....fara catedrale,fara procesiuni.
    continua,sincera si adanca...
    pentru cine crede.
     

  8.  
    #46
    Incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    83
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    cred ca intrebarea adevarata nu este "Cum trebuie sa se roage crestinii?",ci "La cine trebuie sa se roage crestinii?".
    Caci se pare ca mai important pentru crestini este sa se roage la racle,la moaste,la aschii de lemn,la mormantul sfant,la .....cate si mai cate, in loc de a se ruga numai la dumnezeu.

    eu nu ma rog,dar vad in jurul meu...


    rugaciunea trebuie sa fie o relatie continua intre om si divinitatea in care crede,nu inaintea examenelor,sau cand e bolnav,sau cand are nevoie,nu de 5 ori pe zi si nu de 10 ori pe zi....fara catedrale,fara procesiuni.
    continua,sincera si adanca...
    pentru cine crede.

    Referitor la cine ar trebui sa se roage Crestinii .."Doamne", i-a zis femeia, "văd că eşti profet. Părinţii noştri s-au închinat pe muntele acesta; şi voi ziceţi că în Ierusalim este locul unde trebuie să se închine oamenii." '' "Femeie", i-a zis Isus, "crede-Mă că vine ceasul când nu vă veţi închina Tatălui, nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim. Voi vă închinaţi la ce nu cunoaşteţi; noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci mântuirea vine de la iudei.''

    Această femeie era o samariteancă, iar samaritenii se înstrăinaseră de iudei, aceştia din urmă având propriul lor sanctuar central, stabilit la Ierusalim. Din acest motiv, atunci când erau sărbători sau cu alte ocazii, oamenii veneau din toate colţurile ţării la Ierusalim, pentru a se închina. Însă samaritenii, care nu aveau nici o legătură cu iudeii, aveau propriul lor sanctuar central, situat pe Muntele Garizim, de unde se vedea şi fântâna lui Iacov.

    Părinţii noştri s-au închinat pe muntele acesta iar iudeii se închină în Ierusalim. Cine are dreptate? Care este cel mai potrivit loc de închinare?"

    "Femeie", i-a zis Isus, "crede-Mă că vine ceasul când nu vă veţi închina Tatălui, nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim. Voi vă închinaţi la ce nu cunoaşteţi; noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci mântuirea vine de la iudei."

    Toate drumurile duc la Mekka .....

    Referitor la cele cinci rugaciuni sau ''10 '' cum ai spus ...nici eu ca musulman , si muti dintre musulmani nu prea fac toate cele 5 rugaciuni ..pentru cele 5 rugaciuni vom fi rasplatiti la fel cum este rasplatit cel care munceste 5 ore pe zi sau cel care munceste 1 ora pe zi , sau daca nu munceste deloc nu va fi rasplatit ...

    Allah nu impune nici unui suflet decat ceea ce poate ..dar daca putem sa facem toate cele 5 rugaciuni ar fi si mai bine pentru noi .

    Abu Huraira a relatta ca l-a auzit pe Profet(sa):
    "Spunet-mi daca la usa unuia dintre voi ar curge un parau in care s-ar imbaia de cinci ori pe zi,ar mai ramane vreo urma de murdarie pe trupul lui?Ei au raspuns:N-ar mai ramane urma de murdarie.El a zis:La fel este si in cazul rugaciunilor facute de 5 ori pe zi.Allah sterge toate pacatele datorita acestora."

    Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah(Saw)a zis:"Ingerii vin pe rand sa va vada ,la ceas de noapte si la ceas de zi si se aduna cu totii la rugaciunele de la crapatul zorilor si dupa-masa.Cei ce si-au petrecut noaptea printre voi se inalta la cer si Domnul lor,care le stie pe toate,intreaba:In ce stare i-ati lasat pe slujitorii mei?Ei raspund:I-am lasat rugandu-se si i-am gasit rugandu-se".

    Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah(Saw)a zis:"Ingerii invoca binecuvantarile asupra oricaruia dintre voi,atata vreme cat se afla intr-un loc de rugaciune si intr-o stare de curatenie.Ei zic:"O ,Allah!Iarta-l,o,Allah!Ai mila de el"(Bukhari)

    Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah(Saw)a zis:"Nici o rugaciune nu este mai chinuitoare pentru ipocriti decat rugaciunea de la crapatul zorilor si rugaciunea de noapte(isha).Daca oamenii ar stii ce binecuvantare se afla in ele ar veni si taras sa se roage."

    Jabir a relatat ca Profetul(saw) a zis:"Ceea ce ne deosebeste pe noi de
    necredinciosi si ipocriti este angajamentul nostru la rugaciune.Cel ce o leapada,devine un necredincios."






    Iar Crestinii ar trebui sa se roage la fel ca musulmanii si asa cum ne-au invatat profetii
     

  9.  
    #47
    Incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    83
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    O parte dintre iudei si crestini fac prosternari in timpul rugaciunilor ,unii iudei se roaga aproape lafel ,foarte asemanator musulmanilor .
     

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •